عوارض ناشی از دیابت

//عوارض ناشی از دیابت

عوارض ناشی از دیابت

عوارض ناشی از دیابت

عوارض ناشی از دیابت

دیابت یکی از شایعترین بیماری های متابولیکی است که به دنبال قند خون بالا و مقاومت به انسولین، بر روی بسیاری از ارگان های بدن تاثیر می گذارد.

قند خون بالا عامل اصلی عوارض ناشی از دیابت است. از اینرو بهبود کنترل گلوکز خون (قند خون) کلید اصلی در کنترل و مهار دیابت است.

در دیابت نوع 1 نقص ژنتیکی است و بدن توانایی تولید انسولین را ندارد و در دیابت نوع 2 با وجود انسولین، به دلیل افزایش وزن گیرنده های انسولین دچار مشکل می شوند و انسولین نمی تواند اثرگذار باشد، از اینرو بدن دچار قند بالای خون می شود.

گلوکز در بدن:

  • گلوکز منبع انرژی برای سلول ها و بافت های بدن می باشد.
  • کبد توانایی تولید و همچنین ذخیره ی گلوکز را دارد و بدن گلوکز خود را از کبد و یا از غذا تامین می کند.
  • هنگامی که بدن به دلیل مصرف نکردن گلوکز دچار افت قند خون می شود، کبد با آزاد سازی گلوکزهای ذخیره شده منجر به طبیعی شدن سطوح گلوکز می شود.
  • سطوح بالای گلوکز با

عوارض ناشی از دیابت:

عوارض قلبی و عروقی: عوارض قلبی و عروقی (نارسایی و احتقان قلبی) ناشی از قند خون بالا از بارزترین ویژگی های دیابت است. حدود 70 درصد مرگ و میر مبتلایان به دیابت به دلیل عوارض قلبی و عروقی است. دیابت منجر به بیماری های عروق کرونر همراه با درد در قفسه سینه، حملات قلبی، سکته و گرفتگی عروق می شود.

نوروپاتی (آسیب اعصاب): میزان قند خون بالا با تاثیر مخربی که بر روی مویرگ های خونی تغذیه کننده ی اعصاب حسی بویژه در پاها دارد، بی حسی، سوزش و درد در انگشتان را به دنبال دارد که این اثرات در طولانی مدت، در تمام نواحی پاها بروز می کند.

نفروپاتی (بیماری های کبدی): کبد شامل میلیون ها دسته مویرگ خونی است که خون را تصفیه می کنند. دیابت اختلال در عملکرد این دستگاه تصفیه کننده را به دنبال دارد.

رتینوپاتی (مشکلات بینایی): قند خون بالا با تخریب شبکه مویرگی شبکیه چشم همراه است که کاهش بینایی را بدنبال دارد. دیابت همچنین احتمال ابتلا به بسیاری از مشکلات بینایی همچون آب مرورید و گلوکوم را افزایش می دهد.

آسیب پاها: آسیب اعصاب و هچنین کاهش جریان خون به سمت پاها عوارض جدی را بدنبال دارد که منجر به غیرقابل درمان شدن آسیب های ناشی از بریدگی و یا سوختن می شود.

بیماری های پوستی: مبتلایان به دیابت مستعد بسیاری از عفونت های قارچی و باکتریایی هستند.

اختلالات شنوایی: دیابت از عوامل اختلالات شنوایی است.

آلزایمر: آلزایمر و زوال عقلی از عوارض ناشی از دیابت است که با افزایش قند خون، احتمال آن افزایش می یابد.

افسردگی: افسردگی از علائم اولیه دیابت است که با پیشرفت دیابت پیشروی می کند.

روش های مهار دیابت:

  • رژیم غذایی سالم: سعی شود در برنامه ی غذایی، غذاهایی با شاخص قندی پایین، میزان پایین کربوهیدرات و حجم بالای پروتئین، و همچنین درصد فیبری بالا همچون سبزیجات و میوه جات گنجانده شود. مصرف آب زیاد در شبانه روز علاوه بر جلوگیری از دهیدراته شدن بدن، منجر می شود کلیه ها گلوکز اضافه ی بدن را از طریق ادرار دفع کنند.
  • فعالیت ورزشی: انجام روزانه 30 دقیقه فعالیت های ورزشی با شدت متوسط همچون پیاده روی سریع، دوچرخه سواری و شنا، تاثیر قابل ملاحظه ایی در کاهش میزان گلوکز خون دارد.
  • کاهش وزن: افزایش وزن از عوامل اصلی شروع و پیشرفت دیابت نوع 2 می باشد. از اینرو کاهش وزن از مهمترین فاکتورهای درمان دیابت نوع 2 و مهار پیشرفت دیابت نوع 1 است. فعالیت ورزشی در بیماران دیابتی با فعال کردن گیرنده های انسولین و افزایش حساسیت گیرنده ها منجر به بهبود عملکرد انسولین می شود.
  • کاهش مصرف نوشیدنی های الکلی: مصرف الکل با افزایش وزن، افزایش فشار خون و افزایش سطوح تریگلیسرید خون همراه است. بنابراین کاهش مصرف و در صورت امکان عدم مصرف آن، تاثیر بسزایی در مهار دیابت دارد.
  • ترک یا کاهش مصرف سیگار
  • چکاپ دائمی: چکاپ دائمی گلوکز خون، کلسترول و فشار خون باعث آگاهی نسبی فرد از روند بیماری می شود که می تواند متناسب با آن رژیم غذایی و برنامه ی فعالیت ورزشی را تغییر دهد.
توسط |۱۳۹۷-۵-۹ ۱۴:۴۳:۱۸ +۰۰:۰۰۹ام مرداد, ۱۳۹۷|دسته‌ها: دیابت|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت