آلبینیسم یا زالی و تاثیرات ظاهریش

//آلبینیسم یا زالی و تاثیرات ظاهریش

آلبینیسم یا زالی و تاثیرات ظاهریش

آلبینیسم

زالی یا آلبینیسم چیه؟

خیلی روشن شدن وسفیدی پوست که ناشی از مشکل ژنتیکی هست که 7 نوعه و معروف ترین و شایع ترین این نوع رنگ مو به طلایی تا قرمزتیره رنگه.روشنی چشم ،ابی سبز و خاکستری شدن در آدمایی که مبتلا به این بیماری هستن ، خیلی به چشم میخوره.

انواع زالی چیه؟

انواع آلبینیسم بر اساس نوع به ارث بردن تقسیم بندی میشه.

آلزایمر OCA

OCA باعث کاهش رنگدانه در پوست، مو و چشم و مشکلای بینایی می شه که این نوع ارثی هست و باعث مشکلات بینایی میشه.خونریزی ، کبودی ، عفونت های تند تند مربوط به سیستم ایمنی ، اختلال عصبی و بیماری های روده ازین قبیل تاثیراته.

آلبینیسم نوع دوم

آلبینیسم نوع دوم مربوط به سندرم های ارثی نادر هست.مشکلای خونریزی و ایمنی و عفونت که بیشتر این تاثیرات به چشم میخوره نه تغییر رنگدانه ها.

نشونه های زالی چیه؟

پوست

شکل قابل توجهی از آلبینیسم موجب می شه که این آدما موهای سفید و پوست بسیار رنگی نسبت به خواهران و برادران خود داشته باشند.رنگ پوست (رنگدانه) و رنگ مو می تونه از سفید تا قهوه ای باشه.

• زیاد جلو افتاب بودن میتونه باعث شدید نر شدنش بشه
• لکه های درشت مثل شکلات
• آفتاب سوختگی
برای بعضی از آلبینیسمی ها رنگ پوست تغییر نمی کنه. در دوران کودکی تغییر خیلی کم و حتی در نوجوانی هم همینطوره. این تغییرات در رنگدانه ها اتفاق میفته.

مو
رنگ مو می تونه از خیلی سفید تا قهوه ای باشه. آفریقایی ها یا آسیایی ها که آلبینیسم دارند ممکنه دارای رنگ موی زرد، قرمز یا قهوه ای باشند.رنگ مو ممکنه از ابتدای تولد یا زردی با قرار گرفتن در آب و محیط بیشتر  بشه و با بالا رفتن سن تیره تر می شه.رنگ چشم مژه و ابرو اغلب رنگی هستن  رنگ چشم می تونه از خیلی آبی تا قهوه ای متفاوت باشه و ممکنه با سن تغییر کنه.نبود رنگدانه در قسمت رنگی چشم ها  باعث میشه  تا تقریبا شفاف شه. که همین باعث میشه که بعضی چشم ها قرمز بشه.

آیا بینایی هم تحت تاثیر آلبینیسم قرار میگیره؟

یکی از نکات مهم و کنکوریه آلبینیسم مشکلایی که برای چشم بوجود میاره.

. حرکت سریع و غیر مستقیم و حرکت عقب و جلو چشم
• حرکات سر بی دلیل و بی منطق
• تشخیص ندادن یه نقطه با چشم که یه نوع ناتوانیه در دیدن
• دور دیدن بیش ازحد
• حساس شدن به نور
• انحنای چشمو تار شدن چشم
• بزرگ شدن شبکیه چشم و در نهایت نابینایی
• درک عمق ضعیف

مشکلای اجتماعی و احساسی پیش روی مبتلایان زالی

تاثیر منفی ارتباطی رو این آدما خیلی زیاده.آدما به یه چشم دیگه می بیننشون و براشون تبعیض قائل میشن .از نظر احساسی نمیشه گفت مثل بقیه نیستن . اونا هم دارای عزت نفس و استرس هستند .

آیا اونایی که مبتلا به زالی هستن می تونن طولانی عمر کنن؟

اگر از کرم ضدافتاب استفاده کنن مثل آدمای دیگه عمر طبیعی خواهند داشت اما بعضی از مبتلاها که مبتلا به سندروم نوع دوم هستن به خاطر عفونت شانس زیاد زندگی کردن رو کمتر دارن.

آیا در زنان بیشتره یا مردان؟

خانوما دو کروموزوم X دارن، در حالی که مردا یک کروموزوم x و  یک کوروموزوم Y  دارن که مربوط به X هستن که تقریبا به طور معمول فقط در مردا هست و ژن ها از مادر به اونها منتقل میشه.

آیا آلبینیسمی ها می تونن در آینده بچه داشته باشن؟

اگه تنها یک والد ژن داشته باشه و پدر و مادر دیگه ژن رنگی طبیعی باشن، فرزندای اونا  آلبینمی نخواهند بود.اگر یه کودک که  مبتلا هست با کسی که مثل خودشه ازدواج کنه احتمال ابتلا یک از چهار وجود داره.

زندگی جوانان آلبینیسمی چه چوریه؟

افراد مبتلا به آلبینیسم درست مثل هر کس دیگه ای  هستند، با همون طول عمر و توانایی رسیدن به اهدافشون.در طول سالهای نوجوونی با هر شرایط پزشکی دچار مشکل می شن و آلبینیسم هیچ استثنائی نداره.از اونجا که صحنه اجتماعی می تونه بیشتر به این افراد کمک کنه پس دوست و مشاور نقش خیلی مهمی در کمک کردن به این افراد بازی خواهد کرد.

 

 

توسط |۱۳۹۷-۶-۱۸ ۱۷:۲۶:۴۶ +۰۰:۰۰۲۹ام مرداد, ۱۳۹۷|دسته‌ها: بیماری های خاص|برچسب‌ها: , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت