آیا قولنج شکستن ضرری دارد

آیا قولنج شکستن ضرری دارد

قلنج شکستن

توضیحاتی در رابطه با قولنج شکستن :

قولنج شکستن همان عملی است که در آن فرد به مفاصل خودش فشار وارد کرده تا صدایی شبیه به شکستگی از آن به گوش شنیده شود.ولی شکستگی و دردی به وجود نخواهد آورد.البته این امکان وجود دارد که در صورت تداوم در مدت زمان کوتاه درد خفیفی را ایجاد نماید.

معمول‌ ترین روش این کار آن می باشد که فرد انگشتان خود را به سمت کف دست خود کمی بیش از اندازه حالت عادی خم می‌کند. ممکن است گاهی با باز کردن مفاصل مختلف یا تکان دادن دست، پا یا کمر قولنجتان بشکند.

چند نکته جالب درباره ی شکستن قولنج ها :

شکستن قولنج ها عادتی است که در 68 درصد افراد رایج می باشد و اکثر آنها از ضررات  و عوارض  آن خبر دارند و باز به این کار  ادامه می دهند .

تحقیقات به عمل آمده توسط متخصصان نشان داده است که علت قولنج کردن مفاصل، ایجاد حباب های گاز دی اکسید کربن یا همان CO2   است که با افزایش حجم آن داخل مفصل ها نوعی احساس تنگی در فواصل مفصلی به وجود می آورد و افراد با خم کردن مفصل شان، این حباب ها را می ترکانند و اصطلاحاً قولنج شان شکسته می شود.

در این حالت حجم مفصل به حالت عادی خود و طبیعی بر می گردد، اما این برگشت پذیری همیشگی نخواهد بود و به همین دلیل هم شکستن قولنج با آن صدای خوشایند به یک عادت تبدیل خواهد شد و علت قولنج کردن هم همین است که به آن ها‌پینگ یا شکستن قولنج گفته می شود.اگر چه این عقیده در عامه مردم شکل گرفته که شکستن قلنج باعث بیماری آرتروز  و لرزش دست می شود اما شواهد علمی و آزمایش ها این فرضیه را کاملا رد کرده اند.

دکتر دونالد آنگر به مدت 60 سال قولنج مفاصل دست چپش را شکست، ولی قلنج های دست راست را خیر. آزمایش های وی نشان داد که قولنج شکستن باعث هیچ گونه بیماری نخواهد شد . او به خاطر این مطالعه جایزه نوبل 2009 را دریافت کرد.( که البته نظرات مخالف بسیاری با این فرد وجود دارد. )

چرا قولنج می‌شکنیم؟

این عمل هیچ زمینهٔ پزشکی یا ورزشی خاصی نداشته و علل عمده آن به صورت زیر خواهد بود:

یکی از احتمالات داشتن زمینهٔ استرس می باشد.

ایجاد عادت؛ شاید زمینه شروع آن چیز دیگری باشد اما اگر فرد به صورت متداول این عمل را تکرار کرده باشد و حتی زمینهٔ آن از بین برود؛ فرد از سر عادت قولنج شکستن را ادامه خواهد.

شکستن قلنج باعث ایجاد احساسی متفاوت در مفاصل خواهد شد که برخی از افراد از آن خوششان می‌آید و می‌تواند آن‌ها را به تکرار این کار تحریک کند.

دلیل صدای ناشی از قولنج شکستن چه می باشد ؟

علت به وجود آمدن صدا از مفصلی که قولنجش می‌شکند به صورت دقیق مشخص نشده، اما فرضیه‌های زیر برای آن مطرح شده‌ اند :

حفره‌زایی در داخل مفاصل : بر اثر ایجاد فشار های منفی، مایع درون مفصل دچار حفره ‌های ریزی خواهد شد که به‌ سرعت متلاشی شده و این صدا را ایجاد می‌کنند ؛

پاره شدن استحکامات درون ‌مفصلی موجود؛

کشیده شدن بیش از حد معمول رباط ‌های داخل مفصل به صورت ناگهانی.

از بین مکانیسم ‌های یاد شده، مورد اول بیشتر مورد توافق است.

متخصصین با یک آزمایشی در سال ۱۹۷۱ نشان دادند که کشش بر روی مفاصل سینوویال باعث می شود که گاز هایی که در مایع درون ‌مفصلی محلول بوده‌اند همچون دی‌اکسید کربن، قابلیت انحلال خود را در این مایع به‌طور موقت از دست داده و حباب تشکیل دهند. سپس این حباب‌ها متلاشی شده و صدای تق‌مانندی تولید می‌کنند. برای این‌که مفصل بتواند دوباره چنین حالتی را تجربه نماید، زمانی لازم است تا گاز ها کاملاً در مایع مفصلی حل بشوند. در طول این مدت‌ زمانی، اعمال دوباره فشار باعث ایجاد صدا نخواهد شد.

چند درصد از افراد قولنج می شکنند؟

متخصصان عقیده دارند شکستن قولنج برای افراد سالم مضر نخواهد بود و هیچ مشکلی از جمله آرتروز برای آنها بوجود نمی آورد اما درخصوص بیمارانی که از درد مفاصل رنج میبرند و دردهای مزمن استخوانی دارند شکستن قولنج یک حرکت خطرناک به شمار می رود.

البته برخی دیگر از متخصصان مانند پرفسور راجر دیمن که متخصص طب فیزیکی است مخالف این نظریه میباشند او می گوید: بعضی از افراد برای شنیدن صدا قولنج فشار زیادی به مفاصل خود می آورند و این موضوع باعث بروز آسیب های جدی و ایجاد درد در بدن فرد می شود و باید عادت قولنج شکستن در این افراد کنار گذاشته شود.

برخی دیگر از افراد به کش و قوس بدن و شکستن قولنج اکتفا نکرده و از دیگران میخواهند تا قولنج آنها را بشکند که این کار باعث ایجاد آسیب های بسیار جدی بر ستون فقرات ، سردرد ، تاری دید و حتی درد های مزمن کمر و گردن می شود.

خطرات جدی شکستن قولنج ها :

آیا پارکینسون یکی از عوارض این کار است ؟

ما در اینجا ابتدا با بررسی بیماری پارکینسون و سپس بعد از توضیحاتی درباره آن به جواب این سوال خواهیم رسید. پارکینسون نوعی بیماری دستگاه عصبی مرکزی می باشد که با افزایش سن فرد، بیشتر در بزرگسالان دیده می شود که از علائم آن می توان به لرزش دستها، از بین رفتن مهارت های حرکتی و سفتی عضلات اشاره کرد .

ما با این مشکلات زمانی رو به رو خواهیم شد که مناطقی خاص از مغز توانایی تولید هورمون دوپامین را از دست بدهند و بیماری پارکینسون را ایجاد کنند.

این بیماری یک اختلال مغزی بوده و در شاخه بیماری های مغز و اعصاب قرار می گیرد.

شاید قلنج شکستن ارتباطی با این بیماری نداشته باشد، اما برخی هم  این عقیده هستند که شکستن قولنج لرزش دست را در دوران پیری به همراه خواهد داشت و این لرزش ارتباطی با بیماری پارکینسون ندارد. این مسئله به بررسی ها و تحقیقات خیلی بیشتری نیاز دارد و فقط تعدادی تحقیق محدود در دنیا این موضوع را تایید می کنند .

عوارض شکستن قولنج گردن :

آیا شکستن قولنج گردن عوارضی دارد ؟  ممکن است شکستن قولنج انگشتان مشکلی برای شما به وجود نیاورد، اما این موضوع درباره ی گردن به هیچ عنوان صدق نخواهد کرد.

شکستن قولنج گردن از عادت های بسیار خطرناک بوده که ممکن است به شریان های گردن آسیب وارد کرده و لنف های ناحیه سر و گردن شما را تحریک کنند که باعث سایش به مرور مهره ها خواهد شد و سلامت شما را به خطر بیندازد  .

توجه :

هیچ زمان برای شکستن قولنج خود از افراد دیگر کمک نخواهید، زیرا که این کار به ستون فقرات شما آسیب زیادی وارد خواهد کرد و امکان ضرب دیدگی ، کوفتگی و دررفتگی مفاصل را به همراه دارد.

این فشار برای میانسالان و افراد سالمند بسیار خطرناک بوده و زیان آور خواهد بود.

چون این افراد دچار ضعف مفاصل می باشند و بیماری هایی چون آرتروز یا پوکی استخوان در آنها خیلی بیشتر دیده می شود و شکستن قولنج در این افراد با دردهای خیلی شدید و یا حتی با شکسته شدن استخوان ها همراه خواهد بود .

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت