اکستازی اعتیاد یا درمان

//اکستازی اعتیاد یا درمان

اکستازی اعتیاد یا درمان

اکستازی

قرص های روانگردان (اکستازی) :

اعتیاد به مواد مخدر صنعتی با ترکیبات شیمیایی  امروزه رواج پیدا کرده است . مخدرهایی که استفاده میشوند شامل داروهای مسکن و قرص های خواب آور محرکهای مغزی ,مواد استنشاقی, الکل ,مواد افیونی و یا حشیش هستند.

قرص های اکستازی از گروه داروهای آمفتامین هستند . اکستازی در لغت به معنی شادی مفرط است . نام علمی قرص اکستازی “متیل دی اکسی متیل آمغتامین ” می‌باشد.

اکستازی داروی سفید رنگ بدبو تلخ مزه است و به راحتی در آب حل می‌شود و به شکل‌های قرص کپسول آدامس نوشابه پودر‌های طمع‌دار تولید و عرضه می‌شود و گاه نیز به صورت تزریق وریدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آمفتامین ها عموما اثرات محرک دارند. این دسته از داروها محرک سازی خود را با افزایش آزادسازی مونوآمین ها در گره های عصبی حاوی‌ سروتونین‌ و افزایش غلظت این ماده اعمال میکنند. و موجب استمرار تاثیر تحریک پذیری این گره ها میشوند.

 اثر هر قرص پس از خوردن بعد از ۱۵ تا ۹۰ دقیقه در فرد آشکار می‌شود و تا ۲۴ ساعت باقی می‌ماند.

اکستازی حدود نیمه های دهه 1960 به عنوان داروی ضدافسردگی ، در گروه آمفتامین ها وارد بازار شد. در ابتدا این مشکل را بهبود بخشید . اما به مرور سوء مصرف این ماده ، آنرا به ماده ای اعتیاد آور تبدیل کرد.

براساس آمارهای علمی بدست آمده ، ترک این ماده مشکل است و حدود یک درصد از معتادین به اکستازی قادر به ترک آن هستند.

اکستازی یکی از مشهورترین مواد اعتیادآور درجهان و بین جوانان شناخته میشود.

قرص عشق (Love Pill) :

اکستازي با نام قرص عشق نيز خوانده مي‌شود. مصرف اين قرص ادراک شخص را از رنگ‌ها و اصوات به ميزان زيادي افزايش مي‌دهد و در هنگام برقراري رابطة جنسي، درک حسي ناشي از لمس شدن و نوازش را بالا مي‌برد.

مصرف قرص‌هاي عشق نیز عوارضی مانند قرص اکستازی دارد و باعث افسردگي، گيجي، اضطراب بيش از حد، بدبيني، جنون گذرا و اختلالات رواني مي‌شود.

اشکال قرص‌های اکستازی:

اکستازی به شکل قرص‌های خوراکی، آدامس‌های جویدنی، کپسول و مواد تدخینی و ترزیقی است.

در حال حاضر نیز امکان ساخت این قرص ها در آزمایشگاه های غیرقانونی و زیرپله ای داخلی وجود دارد که البته با توجه به ترکیب مواد اضافی غیراستاندارد، مصرف آن دارای عوارض شدیدتری خواهد بود.

در بین‌ مصرف‌ کنندگان‌ موادمخدر گروه‌ مصرف‌ کننده‌ اکستازی‌ و گروه‌ مصرف‌ کننده‌ آمفتامین‌ و اکستازی‌ بیش‌ از سایر گروه‌ها به‌ موسیقی‌ علاقه‌ نشان‌ می‌دهند. همچنین‌ در بین‌ این‌ دو گروه‌ رفتن‌ به‌ میهمانی‌های‌ خانگی‌ شیوع‌ بیشتری‌ دارد.

چه کسانی به اکستازی روی می آورند؟

اکستازی بیشتر در مهمانیهای شبانه مصرف میشود . ميهماني‌هايي که شرکت‌کنندگانشان ساعت‌هاي متمادي با موسيقي الکترونيکي و رقص نور مي‌رقصند.

اکستازی  شادی کاذبی را به وجود می آورد . هزاران جوان در این مهمانی ها از قرص های شادی آور استفاده میکنند.

این مهمانی ها معمولا بیش از دوروز طول میکشد . اکستازی معمولا میل به خوردن و خوابیدن را مهار میکند و افراد بدون نیاز به خوردن و آشامیدن درآن شرکت میکنند. کم آبی شدید و خستگی مرگ بار ، مهمانان را از پا درمی آورد.

فروشندگان اين قرص‌ها مي‌گويند که اکستازي بي‌خطر است. مصرف کننده  را آرام مي‌کند و درک او را بالا مي‌برد.

کمک مي‌کند تا شادتر باشد و بهتر زندگي کند. اما اين حالات تنها مدت ‌زمان کوتاهي وجود دارند.

اما علت هرچه باشد، اين داروها راه‌حلي موقتي براي فرار از مشکلات هستند و پس از محو آثار مصرف آنها، مشکلات و احساسات ناخواسته، به شکلي شديدتر و سخت‌تر از حالت اوليه، درک مي‌شوند. به مرور، فرد به مقدار بيشتري از اين داروها براي تحمل مشکلات جديد خود نياز خواهد داشت.

اثرات کوتاه مدت اکستازی :

  • توهم شدید و انرژی کاذب ، لرزيدن و عصبي شدن
  • دندان قروچه غير ارادي، کاهش اعمال مهاري، لرز با تعريق زياد، تاري ديد، افزايش ضربان قلب و فشار خون واحتمال بروز تشنج
  • عدم تمايل براي استراحت، اضطراب و افسردگي
  • تغييرات بينايي از جمله گشاد شدن مردمکها ، حركات غير طبيعي چشم ، توهم بينايي
  • كاهش اشتها افزايش ضربان قلب و فشار خون تغيير در نظم حفظ دماي بدن
  • فك زدنهاي طولاني( افراد مصرف كننده براي جلوگيري از حالت قفل شدن فك مجبور به مصرف آدامس هستند)

اثرات طولاني مدت اکستازی:

اعتیاد به این ماده در طولانی مدت باعث تغییر در ساختار بخش‌هایی از مغز می‌شود و سلولهای ترشح کننده سروتونین را از بین میبرد.

مصرف هم‌زمان اکستازی با داروهای ضدافسردگی مهارکننده بازجذب مونوآمینها همچنین “ترامادول” باعث افزایش اثرات آن و سندروم سروتونین و ریسک مرگ می‌شود.

اعتیاد به این ماده روانی و ترک ان بسیار دشوار است .متاسفانه میزان مصرف این ماده خطر ناک در ایران در حال افزایش است.

خطر مرگ با مصرف ان وجود دارد و هیچ پادزهری تا امروز برای مسمومیت با اکس شناسایی نشده.

در مورد اکستازی اشاره به این نکته لازم است که اعتياد جسمي به آن كم ولي احتمال اعتياد رواني بسيار زياد است.

مصرف اکستازی همچنین دماي بدن را افزايش داده و در نتیجه باعث كاهش آب بدن میگردد.فرد برای جبران کم آبی به مصرف زیاد مایعات رو می آورد و در نتیجه سدیم خون کاهش می یابد.

از دیگر عوارض بلند مدت مصرف اکستازی میتوان به سر درد، سر گيجه و تشنج و همچنین کم خونی آپلاستيك ( سركوب شديد خونسازي مغز استخوان) ، افت شديد خلق در روزهاي پس از مصرف ، بزرگ شدن پستان در آقايان و احتباس ادراري اشاره کرد.

این سلولها نقش مهمی در حالات روحی فرد ، تصمیم گیری ، حافظه ، اشتها و یادگیری دارند.

قطع مصرف اکستازی به دلیل خالی شدن منابع سروتونین باعث افسردگی، احساس خستگی، بی حوصلگی و گاهی اوقات تهوع می‌شود.

عوارض اکستازی:

در هرجامعه ای باید درمورد عوارض و خطرات ناشی از مصرف اکستازی و داروهای نشاط آور اطلاع رسانی شود . در آینده با گسترش بیشتر این دسته از داروها ، مصرف موادی مثل کوکائین و هروئین نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

ساخت و تولید زیرزمینی این دارو از علل پایین بودن قیمت آن و در نتیجه گسترش مصرف بین مردم به ویژه جوانان است.

مواد مخدر سنتی اثرات مخربی بر ظاهر افراد دارد و بسیاری جوانان به این علت به مصرف داروهای روان گردان و قرص ها روی می آورند.

 این قرص ها ممکن است به عنوان قرص ویتامین نیز در میان جوانان توزیع شود .

با کاهش انواع و اقسام مواد مخدر در کشور استفاده از قرص های روان گردان رواج بیشتری یافته اما همین قرص ها نیز از انواع تقلبی و بسیار خطرناک آن محسوب می شوند .

البته  این اطلاع رسانی به تنهایی موثر نیست و ه باید با ایجاد مکان هایی شاد و سالم و ورزشی محلی را برای تخلیه انرژی جوانان به این مهم کمک شود.

از دیگر علل افزايش مصرف اين دارو تبليغات غلط در مورد آن است. مبلغان آن مي‌گويند که آثار مضر اين دارو بيشتر از الکل و تنباکو نيست.

هر فردي که در ميهماني ريو شرکت مي‌کند، در معرض خطر استفاده از اکستازي قرار مي‌گيرد. شروع مصرف اين ماده، حتي در حد يک تجربه، مرگ‌آور است. کساني که زندگي‌شان با مصرف اين دارو نابود شده است از اين قرص با عنوان کوکائين ميهماني ريو نام مي‌برند.

توسط |۱۳۹۷-۶-۱۳ ۱۶:۴۶:۴۱ +۰۰:۰۰۳ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: زندگی بهتر|برچسب‌ها: , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت