ای ال اس چیست

//ای ال اس چیست

ای ال اس چیست


ای ال اس

ای ال اس (ALS) چه نوعی از بیماری محسوب می شود؟

ای ال اس یه بیماری عصبیه که به سرعت در حال پیشرفته و همیشه مرگباره که به سلول های عصبی که وظیفه ی کنترل عضلات رو داره حمله می کنه.

ای ال اس(ALS) از کدام دسته از بیماری ها محسوب میشه؟

شاید براتون سوال باشه که از کدوم دسته از بیماری ها میشه ای ال اس رو دونست .اسکلروز جانبی آمیوتروفی (ALS) یک دسته نادر از بیماری های عصبیه که معمولا شامل سلول های عصبی (نورون ها)هست که مسئول کنترل بازی های عضلات در بدنه.عضلات حرکاتی مثل جویدن، راه رفتن، نفس کشیدن و صحبت کردن رو انجام میدن. این بیماری پیشرفتست، به این معنی که نشانه ها وقتی زمان میگذره بدو بدتر میشن.ALS متعلق به گروه بزرگ و گسترده ی اختلالات شناخته شده که به عنوان بیماری های حرکتی نورونه که به علت شدید شدن تدریجی و مرگ نورون های حرکتی بوجود میاد. نورون ها سلول های عصبی هستند که از مغز تا نخاع و عضلات در سراسر بدن گسترش پیدا میکنند. این نورونهای حرکتی، ارتباطات حیاتی بین مغز و بازی عضلات رواستارت میزنن.این پیام هایی که از مغز به نورون های حرکتی در نخاع میره به یه عضله یا عضلات خاص منتقل میشه.در ALS، هر دو نورون های حرکتی بالا و نورون های حرکتی پایین تر از بین میرن و یا می میرند و جلوی  پیام فرستادن رو به عضلات  میگیرند. ماهیچه ها  ضعیف و ضعیف تر میشن و مغز دیگه توانی برای کنترل نداره.

نشانه های  ALS چه مواردی هست؟

نشانه های اولیه ALS معمولا باعث ضعف عضلانی یا سفتی ماهیچه میشه. آروم آروم تمام ماهیچه های کنترل شده تحت تاثیر قرار می گیرند و آدمها قدرت خودشون رو از دست میدن و توانایی صحبت کردن، خوردن، حرکت و حتی نفس کشیدن رو نخواهند داشت.

آیا درمانی برای این بیماری وجود داره؟

در حال حاضر هیچ درمان برای ALS وجود نداره و هیچ درمان موثری برای توقف و یا معکوس شدن پیشرفت بیماری وجود نداره.هنوز درمان برای ALS پیدا نشده. دانشمندان اعتقاد دارن که اولین درمان دارویی برای این بیماری  باعث کم شدن آسیب به نورون های حرکتی با کم شدن انتشار گلوتامات می شه.

داغ ترین خبرها

  هر ساله 20 تا 30 هزار نفر در ایالات متحده ALS میگیرن  و حدود 5 هزار نفر در آمریکا بیماریشون تشخیص داده میشه

  فقط حدود 5 تا 10 درصد از موارد ALS در ژن خانواده به ارث برده می شه

  اکثر افراد مبتلا به ALS از نارسایی تنفسی میمیرند، معمولا در 3 تا 5 سال از زمانی که علائم ظاهر می شن

با این حال، حدود 10 درصد از افراد مبتلا به ALS برای 10 سال یا بیشتر زنده می مونند

علت این بیماری چی میتونه باشه؟

علت ALS  هنوز متاسفانه شناخته نشده و دانشمندان هنوز نمی دونن چرا ALS به بعضی آدما  حمله می کنه و نه همه. دانشمندان کشف کردند که جهش در ژن که آنزیم SOD1 را تولید می کنه با بعضی از نشانه های  ALS خانوادگی ،همراه بوده است.

آیا این بیماری رو میشه ارثی دونست؟

مطالعات نشان داده که مشکلات ارثی و محیطی بر این بیماری نقش داره.یادتون نره این بیماری با آسم متفاوته.

ای ال اس

دانشمند معروف و محبوب استیفن هاوکینز و این بیماری

متاسفانه این داشنمند مطرح به علت گرفتن این بیماری جان خودش رو ازدست داد . از دست دادن تکلم و حرکت و عدم توانایی در نفس کشیدن باعث مرگ این فرهیخته شد.

جالبه بدونید

راه هایی میتونه از شدید شدنش و کمک به این آدما برای زندگی کردن کمک کنه.

گفتار درمانی

افراد مبتلا به ای ال اس ALS که دچار مشكل صحبت هستن كه مي تونن استراتيژي هاي تطبيقي را براي گفتن بلندتر و واضح تر انجام بدن . همانطور که ای ال اس ALS پیشرفت می کنه، گفتار درمانی میتونه برای ارتباط برقرار کردن کمکشون کنه. آنها میتونن از  کامپیوتری برای تکنولوژی ردیابی چشم استفاده کنند که هاوکینگ هم استفاده می کرد را توصیه می کنند این میتونه به مردم کمک کنه تا راه های جواب دادن به سوال های  “بله یا بدون” با چشماشون یا روش های دیگه حرکتی  ایجاد کنند.

نقش تغذیه

حمایت از تغذیه بخش مهمی از مراقبت از افراد مبتلا به ALS هست. نشون داده شده  که افراد مبتلا به ALS در صورت کاهش وزن ضعیفتر میشن.افراد ممکنه از دستگاه های مکش استفاده کنند تا مایعات اضافی یا بزاق را از بین ببرند و از خفگی جلوگیری کنه. وقتی افراد دیگر نمی تونن غذا به اندازه کافی بخورند .پزشک ممکنه توصیه کنه که یک لوله تغذیه را به داخل معده بفرسته. استفاده از لوله تغذیه همچنین باعث کم شدن درصد خفگی  میشه که می تونه باعث ماندگاری مایع در ریه بشه.

بررسی مشکل تنفسی

از اونجایی که عضلات کنترل تنفس ضعیف می شوند، افراد مبتلا به ALS همچنین ممکنه باعث ایجاد سرفه شدید بشه.تکنیک های زیادی برای کمک به افراد برای افزایش سرفه های شدید، مثل دستگاه های کمک مکانیکی سرفه و انقباض تنفس وجود داره. در انسداد نفس، یک فرد یک سری از نفس های کوچیک را بدون بیرون آوردن تا زمانی که ریه ها پره ، به طور خلاصه نفس می کشه، و بعد هوا رو با یک سرفه بیرون میده.

توسط |۱۳۹۷-۶-۱۸ ۱۴:۳۷:۲۰ +۰۰:۰۰۷ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: بیماری های خاص|برچسب‌ها: , , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت