بهداشت دندان بهترین درمان

/, بیماری های عمومی/بهداشت دندان بهترین درمان

بهداشت دندان بهترین درمان

بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان :

بهداشت دهان و دندان در حفظ زیبایی و سلامتی مساله بسیار مهم و قابل توجهی است . بهداشت عمومی دهان و دندان یک تخصص غیربالینی در دندان‌پزشکی است که شامل تشخیص سلامتی دهان و بهبود آن درمیان جوامع و نه فقط در اشخاص است.

 روشهای جلوگیری از پوسیدگی دندان :

  • یکی از راهکارها ی مورد نظر محققین در زمینه بهداشت دهان و دندان ، فلوئورید کردن آب آشامیدنی است.
  • جویدن خمیردندان بعد یا قبل از مسواک زدن باعث کاهش اسید باقی‌مانده از تجزبه ی مواد غذایی روی دندان‌ها می‌شود. این عمل سطوح بین دندان ها و شیارهای سطح دندان را تمیز میکند
  • استفاده از نخ دندان و خلال دندان به منظور پاک کردن فضای دندانها در سلامت دندان بسیار توصیه میشود. میزان زیادی از غذاها بین دندان میماند و پوسیدگی زیادی را ناشی میشود. حدود 80% پوسیدگی ها ناشی از این مسئله هستند.
  • جویدن فیبر ها ، مثل کرفس بعد ازغذا باعث رقیق شدن کربوهیدرات باقی مانده در بین دندانها شده و اسید ناشی از آنها را خنثی میکند. و حتی بهتر از جویدن خمیر دندان‌های مخصوص یا آدامس است .

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان چه بیماریهایی را به دنبال دارد ؟

یکی از مهمترین بیماریها که دراثر باکتری دهانی به وجود می آید ، سکته مغزی است . باکتری با نام cnm-positive S. mutans در بزاق دهان 26 درصد از بیمارانی که دچارسکته مغزی شده اند ، مشاهده شده است. اما در میان بیماران مبتلا  به سایر انواع سکته مغزی  نتیجه آزمایش تنها شش درصد ، در رابطه با این باکتری مثبت بود.

زمانی که یک سرخ رنگ در داخل یا روی سطح مغز پاره شود ، بافت مغز را غرق خون میکند و سکته مغزی هموراژیک (خونریزی دهنده) رخ می دهند .

این آزمایش نشان دهنده ارتباط مهم بین سلامت مغز بهداشت دهان و دندان است . حتی عدم رعایت این نکته ممکن است موجب سکته مغزی منجر به زوال عقل شود.

باکتری cnm-negative S. mutans در حدود 10 درصد از کل مردم یافت می شود و عامل بروز حفره های دندانی نیز محسوب می شود.

از دیگر بیماری های شایع و مهم ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ، بیماری لثه و بیماریهای قلبی است . باکتری مسئول ابتلا به بیماری لثه، آرتریت روماتوئید را وخیم تر می کند.

باکتری های دهان و روده در آسیب شناسی  همچنین موجب  اختلالات عصبی آلزایمر و پارکینسون میشود.

پوسیدگی دندان همچنین میتواند حمله قلبی ، دیابت و حتی چاقی را موجب شود.

بهداشت دهان و دندان در مدارس :

بهداشت دهان و دندان در مدارس تنها با آموزش به دانش آموزان امکان پذیر است . سالانه بودجه ای برای این امر اختصاص داده میشود.

در گذشته رسیدگی به بهداشت دهان و دندان در دانش آموزان با حظور پزشک و آموزش طرز صحیح مسواک زدن انجام میشد. در سال ۱۹۷۰، این طرح نیاز به الگوهایی پیچیده‌تر و پیشرفته تر داشت. در این مرحله، دندانپزشک ها هفته‌ای یک جلسه ی یک ساعته به مدرسه‌ها می‌رفتند و توضیحات و راهکارهایی در این حوزه ارائه می‌دادندو  سؤالات دانش آموزان را نیز  در این خصوص پاسخ می‌داد. این طرح با همکاری دندانپزشک،بهداشت یار و مربی بهداشت دهان و دندان که از قبل تحت آموزش قرار گرفته بودند، اجرا می‌شد. همچنین برنامه‌های تصویری ویژه‌ای به والدین بچه‌ها داده می‌شد تا آنها نیز تشویق به یادگیری در این زمینه شوند.

توصیه هایی درباره مسواک زدن :

مسواک باید موی کوتاه داشته باشد و از نظر زبری یا نرمی برای مصرف کننده مسواک قابل قبول و مناسب است .

مسواک کردن باید با دقت و بدون عجله در جهت طول دندان و شیارهای آن باید انجام شود. مسواک به طور و با یک چرخش تقریبا 45 درجه ای ذرات غذا را از لای دندانها خارج کند .

اگر عمل مسواک دندان به طور کامل انجام شود  برای رعایت بهداشت دندان حداقل مدت سه دقیقه باید طول بکشد .

مناسب ترین زمان برای مسواک کردن حداکثر 20 دقیقه بعد از صرف ماده غذایی است .

بعد از مصرف شیرینی ها و موادغذایی چسبنده باید فوری از مسواک استفاده کنید.

بهتر است از خمیدندانهای مختلف استفاده شود تا فقط از یک نو خمیردندان . با اینکار فرصت سازگاری میکروبهای دهان  با ترکیبات موجود در خمیر دندان فراهم میشود. خمیردندانهای حاوی فلوراید بهتر از سایر خمیر دندان ها است .

حتی اگر خمیر دندان در دسترس نبود از  آب و یا آب و نمک برای تمیزی دندان استفاده کنید . در حقیقت آنچه که مهمتر است همان مسواک کردن است که موجب برطرف کردن مواد باقی مانده در لابلای دندان ها می شود .

از شکستن اجسام سخت با دندان جدا باید خودداری کرد . پسته و اجیل و چیزهای سفت را هر گز با دندان هایتان نشکنید.

خوردن آب یا غذای داغ و یا خیلی سرد همزمان یا به فاصله کم ، دندانها را خراب میکند.

حتما  از مسواک اختصاصی استفاده کنید.

قرار دادن مسواک خشک نشده در قوطی مخصوص کاردستی نیست بلکه بهتر است برای خشک شدن کامل مسواک ، آن را در لیوان طوری قرار دهند که قسمت مودار مسواک بیرون از لیوان بماند و کاملا خشک شود .

توسط |۱۳۹۷-۶-۷ ۱۳:۰۵:۵۶ +۰۰:۰۰۹ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: بیماری ها, بیماری های عمومی|برچسب‌ها: , , , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت