بیماری شبکیه چشم از علت تا درمان

//بیماری شبکیه چشم از علت تا درمان

بیماری شبکیه چشم از علت تا درمان

شبکیه چشم

شبکیه چشم

بیماریهای شبکیه چشم

 

شبکیه چشم چیست؟

داخلی ترین لایه چشم شبکیه چشم است که ضخامتی به اندازه 5/0 میلمتر دارد و 75% از مساحت کره چشم را می پوشاند.شبکیه شامل سلول های گیرنده نور و سلول های عصبی می باشد.

شبکیه، لایه حساس به نور را تشکیل می دهد و با تبدیل جریان الکترومغناطیسی نور به پیام عصبی و انتقال آن از طریق عصب بینایی به لب پس سری، به مغز توانایی دیدن را می دهد.

سلول‌های گیرنده نور در شبکیه، دو نوع می‌باشند:

– سلول‌های مخروطی که توانایی دیدن رنگ‌ها را در روشنایی به مغز می‌دهند. میزان ماده حساس به نور در دندریت این سلول‌ها نسبت به سلول‌های استوانه‌ای کمتر است ،همین کمبود یکی از علل حساسیت پایین سلول‌های مخروطی به نور است.

– سلول‌های استوانه‌ای که بینایی در تاریکی را امکان‌پذیر می‌سازند.سلول‌های استوانه ای در نور کم تحریک می‌شوند یعنی حساسیت آن‌ها بالاست.میزان زیاد ماده حساس به نور یاخته های استوانه‌ای نسبت به یاخته‌های مخروطی به دلیل حساسیت بالای آنهاست.

هریک از این دو نوع گیرنده برای مقصود خاصی تخصص یافته‌است. میله‌ها برای دید شب ساخته شده‌اند. این یاخته‌ها در نور کم عمل می‌کنند و احساس‌های فاقد رنگ را سبب می‌شوند. مخروط‌ها برای نور روز مناسب‌ تر هستند. این یاخته‌ها به نورهای شدید پاسخ می‌دهند و موجب احساس رنگ می‌شوند.

جایی را که عصب بینایی از شبکیه خارج می‌شود نقطه کور می‌گویند. لکه زرد بخش دیگری از شبکیه ‌است که در امتداد محور نوری کرهٔ چشم قرار دارد و در دقت و تیزبینی چشم نقش دارد.

پرده شبکیه چیست؟

پرده شبکیه لایه ای عصبی است که در قسمت پشتی چشمتان قرار گرفته و نور را گرفته و تصاویر را به طرف مغز هدایت می کند.چشم شبیه دوربین عکاسی است. لنزی ( عدسی چشم ) که در قسمت جلویی چشم قرار دارد، نور را بر روی پرده شبکیه متمرکز می کند. شما می توانید شبکیه را مانند فیلم دوربین عکاسی فرض کنید که سطح خلفی دوربین را فرش کرده است.

 علل بیماری های شبکیه :

بیماری‌های شبکیه می‌تواند افراد را از بدو تولد تا دوران سالمندی گرفتار کند؛ به عنوان مثال بیماری‌های مادرزادی چون شب کوری می‌تواند از بدو تولد رخ داده و سلامت بینایی فرد را تحت‌الشعاع قرار دهد.

در سنین کودکی، نوجوانی و جوانی ضربه‌هایی که به چشم اصابت می‌کنند، عمده‌ترین عامل بروز اختلالات شبکیه‌ای چشم هستند.

و در سنین میانسالی و همزمان با شیوع دیابت، عوارض چشمی ناشی از آن در افراد افزایش پیدا می‌کند. لازم است پدر و مادرها، کودکان نارس خود را که در دستگاه نگهداری می‌شوند .

پس حتما برای معاینه چشم نزد متخصص ببرند تا اگر مشکلی وجود داشت، در همان بدو تولد از تشدید آن پیشگیری کرد.

لازم است افراد مبتلا به دیابت توسط چشم ‌پزشک نیز تحت نظر باشند و به صورت دوره ای چکاپ شوند. اغلب اوقات می‌توان با اقدامات پیشگیرانه ساده جلوی بروز عوارض خطرناک چشمی را در این بیماران گرفت.

هر چه زمان ابتلا به بیماری‌ قند طولانی‌تر باشد، احتمال ابتلای فرد به عوارض چشمی آن افزایش می‌یابد. همچنین افزایش نوسانات قند به علت عدم کنترل آن، شانس عوارض چشمی ناشی از دیابت را بالا می‌برد.

به همین دلیل بر ضرورت انجام معاینات سالانه تاکید می‌کنیم.

در دوران سالمندی نیز ناراحتی‌های چشمی شبکیه از جمله بیماری‌های ناحیه ماکولای چشم، شایع هستند.

عدم رسیدگی به این بیماری رفته‌ رفته قدرت بینایی را از فرد سالمند می‌گیرد و وی را خانه‌ نشین می‌کند. تشخیص به هنگام برای درمان این بیماری ضروری است.

پدر و مادرها باید نسبت به معاینه و تشخیص کودکان نارس خود که در دستگاه نگهداری می‌شوند آگاه باشند . والدین حتما کودک را برای معاینه چشم نزد متخصص ببرند تا اگر مشکلی وجود داشت، در همان بدو تولد از تشدید آن پیشگیری کرد.

نکته :

نکته قابل توجه این است که برای نواقص و بیماری‌های ژنتیکی نمی‌توان کار چندانی انجام داد و خانواده‌ها باید قبل از فرزنددار شدن، آزمایشات ژنتیکی را انجام دهند.

به عنوان مثال تنها سرطانی که به صورت ارثی منتقل می‌شود، تومور رتینوپلاستوم شبکیه چشم است که اگر به آن توجه شده بود، هرگز رخ نمی‌داد.

البته در حال حاضر این سرطان قابل درمان است و اقداماتی نیز برای بهبود آن از طریق سلول‌های بنیادی در حال انجام است.

محققان استرالیایی موفق به کشف روشی جدید برای تشخیص بیماری تخریب ماکولا شدند. بیماری تخریب ماکولا یک بیماری مربوط به سن است که احتمال بروز آن در افراد بالای 50 سال وجود دارد؛

البته عواملی مانند مصرف سیگار و ژنتیک نیز در بروز این بیماری موثر است. این بیماری در دید افراد تاثیر می گذارد،

به این ترتیب که پس از آسیب و تخریب ماکولا، انجام فرآیندهایی مانند مطالعه و رانندگی که مستلزم دید مستقیم هستند ، تحت تاثیر قرار می گیرند. در برخی از موارد، این بیماری منجر به تاری دید شدید و در نهایت نابینایی می شود.

تشخیص و درمان :

روش متداول تشخیص این بیماری بسیار مشکل است، چراکه بیمار باید پیش از انجام تست به مدت 20 دقیقه در یک اتاق کاملا تاریک منتظر بماند تا برای آزمایش آماده شود. محققان برای رفع این مشکل یک روش جدید کشف کرده اند که دیگر نیازی به تحمل یک اتاق تاریک به مدت 20 دقیقه نیست.

در این روش جدید، تشخیص تخریب ماکولا، تحت نور معمولی اتاق و با دستگاهی مخصوص انجام می شود. هزینه درمان توسط این روش بسیار کمتر از روش قبلی است. اما با سرعت و دقت بسیار بیشتری انجام می شود.

توسط |۱۳۹۷-۶-۶ ۱۰:۳۷:۴۸ +۰۰:۰۰۲ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: بیماری ها|برچسب‌ها: , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت