جنون گاوی ترسناک ترین نوع جنون

//جنون گاوی ترسناک ترین نوع جنون

جنون گاوی ترسناک ترین نوع جنون

جنون گاوی

جنون گاوی

انسفالوپاتی اسپلوژی گاو (BSE)، که معمولا به عنوان بیماری گاو گرسنه شناخته می شه، یک بیماری مرگباره که بر سیستم عصبی مرکزی گاوها اثر می گذاره.این بیماری همچنین می تونه روی انسان به شکل یه بیماری تأثیر بگذاره. از لحاظ پزشکی، این به عنوان یک بیماری پیشرفته عصبی شناخته شده.این به طور مستقیم رو مغز و نخاع اثر می گذاره و علائم عصبی شدید ایجاد می کنه. این بیماری تمایل داره که در پشت بافتهای صافدر بافت های عصبی آسیب دیده قرار بگیره، به نظر می رسه که ظاهری اسفنجی داره ، به همین دلیله که این می تونه افراد رو در تمام سنین ، تحت تاثیر قراربده،هدف، تاثیر روی  مغز، سیستم لنفاوی، غده فوق کلیه و هیپوفیز و حتی دستگاه گوارشه.

پریون ها چی هستند؟

انواعی از پروتئینه که می‌تونه  به شکل‌های متنوعی باشه. اونها ‌معمولاً بیماریزا هستند و در گروه‌های مختلف موجودات ایجاد بیماری می‌کنند.هیچ اسید نوکلئیک قابل شناسایی  ندارند. اونها در برابر گرما و اشعه ماورابنفش که ویروس‌ها را غیر فعال می‌کنند، کاملاً مقاومه.بیماری‌های پریونی رو  شکل مسری می دونند  مثل بیماری اسکراپی در گوسفندان و بیماری جنون گاوی در گاوها.

چه چیزی باعث اون می شه؟

دانشمندان معتقدند آدم با مصرف گوشت گاو آلوده به بافت های عصبی از مغز یا نخاع گاوهای مبتلا ، به بیماری سینه مبتلا میشه. این prions ها می تونن در بافت عصبی حیوانات مرده زنده بمونن و بر خلاف باکتری ها اونها توسط آشپزی گرم نمی شن. اونها همچنین به اشعه ماوراء بنفش و روش های پرتویی که معمولا برای رسیدن به عقیم سازی استفاده می شن بسیار مقاوم هستن.با این وجود، این پریون نمی تونه با مصرف محصولات لبنی از گاوهای آلوده به دست بیاد.معمولا بین تماس های عادی، آلودگی هوا و یا تماس جنسی بین انسان ها قابل انتقال نیست.با این حال، ممکنه این عفونت با دریافت تزریق خون از یک فرد آلوده، متوقف بشه.جوانتر از 30 سالگی با خطر بالایی در حال رشد این بیماری همراهه.داشتن ژن های خاص ژنتیکی در رابطه با ژن پروتئین پریون، عامل خطرناکی محسوب میشه.

نشونه ها ی این بیماری چیه؟

بیماریهای مزمن انسدادی غیر زنده هستن، اما اونا قادر به ایجاد بیماری با علائم شبیه به بیماری های ویروسی هستن.مراحل اولیه بیماران ، احساسات غیر طبیعی و اختلالات روانپزشکی رو تجربه خواهند کرد. با این حال، علائم عصبی قابل توجهی همراه با اختلالات قابل تشخیص در سیستم عصبی مرکزی ممکنه تنها زمانی ظاهر بشه که بیماری به مرحله پیشرفته تر برسه.

نشونه ها شامل :

احساسات غیر طبیعی در اندام و صورت

درد پایدار

اضطراب

تحریک پذیری

بی خوابی

تغییرات اشتها

افسردگی

از دست دادن هماهنگی

از دست دادن یا تغییر در صحبت کردن

انجام حرکات تند و سریع

از دست دادن حافظه.

هذیون ها

بی اختیاری ادرار

عوارض بالینی

در مراحل پیشرفته، بیمار علائم عصبی و ضعف شدید و تسکین دهنده ایجاد می کنه ومرگ در طی یک سال از شروع نشونه ها اتفاق میفته.

تشخیص جنون گاوی به چه شکله؟

براساس بروز نشونه هایی مثل احساسات غیر طبیعی و درد بدن و علائم شدید عصبی ، میتونه منجر به بوجود اومدن بعضی اختلالات عصبی دیگه ای بشه.بیوپسی تونسیل یکی از بهترین آزمایشات برای تشخیص هست. نمونه هایی از بافت لنفاوی از اندام ها مانند لوزه ها یا گره های لنفاوی که پریون رو نشون میده.با این وجود امکان انجام این آزمون در همه موارد وجود نداره. پزشکان فقط این آزمون را سفارش می دن تا زمانی که تمام آزمایش های دیگه نتیجه دلخواه رو نده.

جنون گاوی

خبر داغ درباره ی جنون گاوی

شیوع این بیماری در آمریکا و کانادا بسیار پایینه (حدود 3 تا 8 مورد در هر یک میلیون گاو در کانادا و 0.167 مورد در یک میلیون در آمریکا).با این حال، بعضی محققان این تعداد رو در واقع 18 تا 48 برابر بیشترنشون میدن.

بیماری پریون چیست؟

بیماری پریون یه نوع اختلال کمیابه نارسایی عصبیه که از گوشت گاو ایجاد میشه .این شیوع به نوبه خودش مربوط به بیماری دیگه ای  از پریون حیوانی به نام اسکارگیه که رو گوسفندا و بزا اثر می گذاره.برخی از بیماری های پریون به طور خود به خود اتفاق می افتند، اما بعضی ازونا از یک موجود به یکی دیگه گسترش می یابد.این راحته که بیماری های پریون، از جمله موارد قابل انتقال در انسان ها، نادرمحسوب میشه. یه دانشمند به نام رابینویتز می گه در واقع، نگاه به حیوانات، راه خوبیرو پیش روی ما میگذاه چرا که با دقت به اونا ، بیماری های مهم عفونی راحت تر شناسایی میشن.

توسط |۱۳۹۷-۶-۱۸ ۱۷:۱۱:۰۳ +۰۰:۰۰۳۱ام مرداد, ۱۳۹۷|دسته‌ها: بیماری های خاص|برچسب‌ها: , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت