زمان زلزله چه باید کرد

//زمان زلزله چه باید کرد

زمان زلزله چه باید کرد

زلزله

زلزله و امدادرسانی

زلزله :

زلزله یکی از زیان بارترین حوادث طبیعی است به شرطی که دانش و آمادگی لازم برای مواجه با آنرا نداشته باشیم. در لحظات پس از وقوع زلزله کمک های اولیه میتواند از شدت آسیب های وارده بکاهد.

زلزله گاهی به شدت محسوس است و درمقیاس ریشتری بالا اتفاق میافتد و گاهی شدت کمی دارد.آشنایی با کمک های اولیه و آمادگی برای زلزله تا حدودی مانع غافل گیری و کاهش آمار آسیب دیدگی  میگردد.

آمادگی قبل از وقوع زلزله :

لازم است برای به حداقل رساندن خسارتهای جانی و مالی پس از زلزله به افراد جهت مواجه با این حادثه آموزش داده شود تا میزان آگاهی مردم از چگونگی وقوع حادثه و امدادرسانی بالا رود.

همچنین باید همیشه و حتی درشرایط عادی حواس ما به محل زندگی خودمان باشد .

رعایت مواردزیر بهتر است :

– رسیدگی و تعمیر سیم کشی های ساختمان و شناسایی محل فیوز برق  در ساختمان

– رسیدگی به لوله های آب و رفع ترک ها و نواقص احتمالی آنها

– رسیدگی به لوله های گاز و نصب دریچه برای قطع خودکارگاز درصورت فشارزیاد . معمولاً شیر اصلی گاز بر روی لوله ورودی و پس از کنتور نصب می شود و دسته آن به رنگ قرمز یا نارنجی است.

درریزش ساختمان پس از زلزله های شدید ممکن است سیم های برق اتصالی بدهد . لوله ها دچار ترکیدگی شوند و خطوط گاز نشت کنند. بهتراست توصیه های ایمنی قبل از وقوع حادثه را جدی بگیریم.

– بهتراست لوازم شکستنی مثل گلدان ، آینه ، تابلوهای دیواری و لوستر را دور از پنجره قرار دهید.

– اشیای شکستنی در کمد و بوفه ها را ، طبقات پایین بگذارید.

– درهراتاقی ، یک محل برای پناه گرفتن درنظر بگیرید. زیرمیز ها و چهارچوب در ، بهترین جانپناه است.

در زمان وقوع زلزله :

کشورما از مناطق زلزله خیز جهان است .120 گسل خطرناک در ایران وجود دارد. و امن ترین نقاط در ایران که احتمال زلزله درآنها کم است بیابانها و کویر است.

پس لازم است بدانیم بهترین اقدامات در هنگام وقوع زلزله چیست ؟

-به محض احساس زلزله فورا” به جانپناه بروید . گفتیم بهترین جانپناه زیر میز و چارچوب در است. تا اتمام لرزش ها زیر میز بمانید.

-اگر مکان امن ندارید ، سرتان را با بازوها محافظت کنید و گوشه های از منزل پناه بگیرید.

– از پنجره ها و اشیای شکستنی فاصله بگیرید. مراقب باشید نزدیک لوستر یا قفسه ها پناه نگیرید.

– اگر در خودرو و درحال حرکت هستید ، درمکانی دوراز ساختمانها و درختان بروید. پل ها و تیرک های برق و تلفن امکان سقوط دارند.

– مراقب باشید به هیچ وجه از آسانسور استفاده نکنید.

معمولا هنگام زلزله صدایی نامتعارف می آید. بعدازآن لرزش های اصلی درراه است . سپس زمین لرزه اصلی و پس لرزه ها می آیند.

شدت پس لرزه ها کمتر از لرزه اصلی است .ممکن است فاصله بین لرزش اصلی و پس لرزه ها چندثانیه یا چندساعت باشد. حتما توجه داشته باشید تا ساعاتی پس از زلزله در جان پناه بمانید .

زلزله

اقدامات بعد از زلزله :

بعداز زلزله چنانچه زیر آوار ماندید تکان نخورید و همان جا بمانید .

از روشن کردن کبریت بپرهیزید .

به هیچ وجه از آسانسور استفاده نکنید.

از آنجا که امکان پس لرزه وجود دارد از جاهایی که احتمال ریزش آوار وجود دارد فاصله بگیرید.

چنانچه در داخل ساختمان ماندید ، روی زمین بشینید و سرتان را میان بازوانتان بگیرید.

اگردر اتوموبیل هستید ، سمت چپ خیابان بایستید تا راه برای خودروهای امدادی باز باشد.سپش اتوموبیل را خاموش کنید.

چنانچه به رادیو دسترسی دارید اخبار رااز رادیو پیگیری کنید. سعی کنید خطوط تلفن را اشغال نگه ندارید.

هنگام وقوع زلزله اگر در مکان عمومی ( سینما ، فروشگاه و … ) هستید از به سمت درهای خروجی هجوم نبرید و از قفسه ها و ویترین ها فاصله بگیرید.

چنانچه  در آزمیشگاه هستید از موادشیمیایی فاصله بگیرید.

اگر در خانه هستید و بوی گاز به مشامتان میرسد ، از روشن کردن کبریت و زدن کلید برق پرهیز کنید.

چنانچه به کنتور دسترسی دارید برق را قطع کنید و پنجره هاراباز بگذارید.

در ساعات اولیه بعد از زلزله ، از غذاهای کنسروی استفاده کنید.

امدادرسانی پس از زلزله :

به طور معمول بعداززلزله نیروهای امدادی از شهرهای مجاور به شهر محل زلزله میروند و عملیات امداد و نجات را انجام میدهند.

سازمان امداد و نجات کشور ، استانهاو شهرهایی را از قبل به حالت آماده باش انتخاب کرده است که بعد از دریافت خبر به منطقه اعزام میشوند و کمک ها ی اولیه مثل مواد غذایی و چادر و … را ارسال میکنند.

درحوادث طبیعی به ویژه زلزله امکان خسارت از طریق آتش سوزی نیز وجود دارد. برای مدیریت بهتر حادثه ابتدا  باید جریان برق و گاز قطع شود تا از آتش سوزی جلوگیری گردد.

عمليات جستجو و نجات:

  • اگر شدت حادثه به اندازه ای باشد که ساختمانها کامل تخریب نشده باشد یا آسیب جدی ندیده باشد عملیات امداد رسانی آسان تراست.

امداد و نجات به شیوه ای صورت میگیرد که ابتدا افراد به گروههای امدادی تقسیم میشوند و هرکدام به بررسی نقاط مختلف میپردازند.

میزان خسارت وادره اندازه گیری میشود و برای هرخانواده شناسنامه امدادی در نظر میگیرند.

کلیه ساختمان ها و بناها از نظر قابلیت سکونت بررسی میشوند. افرادی که خسارت جانی و مالی ندیده اند ، یا میزان خسارت وارده به آنها محدود است ،  نیز نیاز به کمک دارند .

دراین بین باید اعتماد افراد نسبت به امدادگران جلب گردد. هرگز به مردم سانحه دیده دروغ نگویید و یا قول واهی ندهید. به یادداشته باشید تنها در حيطه مسووليتها و وظايف خود عمل كنيد.

درروزهای پس از حادثه و برگشتن شرایط به حالت عادی ، سازمانها و نهادهای دیگر نسبت به بازسازی و تعمیر بناها اقدام میکنند. و ساختمانهای قابل سکونت برای مردم آماده خواهند کرد .

  • اگر زلزله شدید باشد و به دنبال آن ساختمانها به شدت تخریب شوند ، عملیات امداد و نجات و خروج افراد از زیرآوار صورت میگیرد. گروههای امدادی در تیم های مختلف اقدام به امدادرسانی میکنند و به محل های تعیین شده میروند.

اقدامات امدادی پس از زلزله :

درکنار گروه تجسس ، گروه کمک های اولیه و تریاژ ، پشتیبانی و آتش نشانی نیز فعالیت دارند.کاراین گروه ها وابسته به هم است.

برای آغاز عملیات امداد و نجات ، افراد صدمه دیده به گروه های مختلف تقسیم میشنود تا امدادرسانی راحت تر صورت گیرد .به این کار «تریاژ» میگویند.

تیم های تریاژ ، مصدومان را به نسبت آسیب های وارده به گروه های مختلف تقسیم میکنند. به مصدومان نوارهای رنگی مخصوص و یا کارتهای ویژه داده میشود تا  بتوان آنها را به ترتیب اولویت به مراکز درمانی و بیمارستانها انتقال داد و اقدامات پزشکی برای آنها صورت بگیرد.

اقدامات اولیه پزشکی در بیمارستانهای صحرایی صورت میگیرد و پس از آن مجروحان به بیمارستانهای شهرهای مجاور منتقل میشوند.

ایجاد سرپناه در روزهای پس از زلزله ، اسکان دادن زلزله زدگان به صورت موقتی و در چادرهای امدادی از اقدامات اولیه است. باتوجه به نوع سانحه و میزان خسارت وارده ممکن است اردوگاه های امدادی نیز تدارک دیده شود.

زمانی که وسعت محل حادثه کم است ، معمولا حادثه دیدگان نزدیک به محل زندگی خود اسکان داده میشوند.

تهیه غذا و آب آشامیدنی بعداز زلزله یکی از مسایل مهم و قابل توجه است . زیرا آب ها معمولا آلوده میشوند و چون اکثربیماریها از طریق آب به انسان منتقل میگردد باید در استفاده از آن احتیاط کرد. آب آشامیدنی زلزله زدگان از طریق تانکر تامین میشود .

درروزهای ابتدایی پس از زلزله ، بهتراست از کنسرو و غذاهای سرد استفاده کنید.پس از چندروز جیره غذایی خشک بین حادثه دیدگان تقسیم میگردد تاخودشان به طبخ غذا اقدام کنند.

نکاتی درمورد بازماندگان:

هرسانحه ای به ویژه اگراز دسته حوادث طبیعی باشد میتواند مرگ عده ای شود. درمورد زلزله بهتراست تدفین جان باختگان توسط بازمانده گان صورت گیرد تا از لحاظ روحی التیام بخش باشد.

بعداز وقوع این حوادث ممکن است افرادی سودجو در منطقه یا از دیگر شهرها به محل حادثه بیایند و شروع به دزدی و غارت اموال کنند . نقش نیروی انتظامی دراین بین بسیار مهم است.

توسط |۱۳۹۷-۶-۶ ۱۰:۲۶:۱۵ +۰۰:۰۰۴ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: کمک های اولیه|برچسب‌ها: , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت