سلامت جنسی چیست

/, سلامت جنسی/سلامت جنسی چیست

سلامت جنسی چیست

سلامت جنسی چیست

سلامت جنسی چیست

سلامت جنسی چیست؟

سلامت جنسی دربرگیرنده ایمنی رابطه جنسی چه از لحاظ روحی و روانی و چه از از لحاظ جسمی و جنسی است. سلامت یک رابطه جنسی به تمایلات جنسی و گرایش طرفین رابطه و همچنین حالات روحی و سلامت روانی رابطه مربوط است.

وجود اجبار ، تبعیض و خشونت در یک رابطه به معنی عدم سلامت آن رابطه است. همانگونه که اختلال در گرایش جنسی و بیماری های جنسی رابطه را مختل میکند.

به طور کلی فرد در رابطه علاوه بر توجه به سلامت جسم و بهداشت باروری به رضایت و برآورده شدن نیازهای عاطفی خود در رابطه نیز توجه کند.

مهمترین نیاز هررابطه جنسی داشتن آگاهی های جنسی است . بدن دانستن هریک از اجزای روانی و جسمی ، کل رابطه به خطر میافتد و امکان دستیابی به سلامت جنسی به طور کامل فراهم نخواهد شد.

سلامت تنها به معنی نبود بیماری نیست . سلامت جنسی با عوامل دیگری جز بیماری های ویروسی و یا ژنتیکی و باکتریایی میتواند صدمه ببیند.عوامل محیطی مانند سروصدا و یا رژیم غذایی ناسالم نیز بر سلامت جنسی تاثیر دارند.

عوامل موثر برسلامت جنسی :

برخی از مشکلات در زمینه سلامت جنسی به میزان آگاهی عمومی جامعه و اعتقاد و ارزش هرفرد نسبت به مسائل جنسی و علاوه براین مهارتهای آموخته شده در افراد و سواد جنسی آنها بستگی دارد .

به طور مثال :

– تفاوت های جنسیتی از لحاظ فیزیکی،روانی،سنی و …

– جنس مخالف و روبه روشدن با هیجان های جنسی

– رابطه تمایلات جنسی و تفاوت آن با عشق

– مهارت های تصمیم گیری و مسئولیت پذیری در رفتارهای جنسی

– تصویرذهنی فرد از خود و بدن خود

– بعضی بیماری ها و ناکارآمدی های جنسی ناشی از مشکلات فردی و یا اجتماعی است .

به طور مثال:

– فرد دچار کم توانی یا ناتوانی جنسی است.

– بعضا” زوج ها در ارتباط با یکدیگر دچار نارضایتی هایی از جمله خستگی ، یکنواختی ، روشهای پیشگیری و … میشوند.

– عدم مسئولیت پذیری و درسطوح بالاتر خیانت در زندگی مشترک

– مصرف مواد مخدر و اعتیاد تاثیر سوء بر رابطه جنسی دارد.

– کم توانی و معلولیت های جسمی نیز میتواند کارکرد جنسی را کاهش دهد.

– یائسگی و سلامت جنسی نیز از عوامل موثر در روابط جنسی است.

– افزایش سن بر سلامت جسمی و جنسی تاثیردارد و بیماری ها و ناتوانی هارا موجب میشود.(مثل یائسگی و یا سرطان های دستگاه تناسلی)

– خشونت های جنسیتی

– پدیده شایع و تاسف آور قاچاق انسان به ویژه زنان

درآخر به عنوان یکی از مهمترین عوامل موردتوجه و مهم تاثیرگذار بر سلامت جنسی باید بیماریهای جنسی را برشمرد.

 به عنوان مثال :

– بیماری های ویروسی به ویژه ایدز و HPV

– اختلالات عملکرد جنسی ناشی از اضطراب ، افسردگی و ترس های مرضی

– اختلالات باروری ، ناباروری و مشکلات زایمان

– سقط جنین ناشی از بارداری ناخواسته و یا کورتاژ

– اختلالات هویت جنسی

– انحرافات جنسی

نتایج مطالعات پیرامون اختلالات جنسی :

سیاست گذاران نظام سلامت در برنامه گذاری های حوزه سلامت جنسی موکدا” لازم است تا به سادگی از کنار این موضوع نگذرند و تمام مسائل را لحاظ کنند.

مراکز درمان ناباروری و مراقبتی باید موضوعات و خدمات موردنیاز جامعه را درنظر بگیرند.

درآخر مردم باید بدانند برای رفع مشکلات و درمان یا بدست آوردن اطلاعات باید از کدام نهاد و پزشک کمک بگیرند.

سلامت جنسی چیست

سلامت جنسی چیست

انواع اختلالات جنسی:

تمایل به کودک (پدوفیلی) :

یکی از رایج ترین اختلالات جنسی رایج در دنیای امروز ، به ویژه در مردان اختلال پدوفیلی است . در پدوفیلیا فرد تمایل جنسی به کودکان دارد.افراد دچار این اختلال از آسیب رساندن به دیگران لذت میبرند. و عمدات” خود در کودکی قربانی تجاوز بوده اند.

معمولا این حادثه در آشنایان نزدیک به کودک رخ میدهد. از این رو والدین باید مراقب فرزندان باشند و همینطور به کودک نحوه برخورد با دیگران غریبه یا آشنا را آموزش دهند.

قربانیان این تجاوزها تا سالها و تا پایان عمر اینحادثه را از یاد نمیبرند. البته که اختلال منجربه نابودی زندگی بسیاری از کودکان شده است.

این اختلال برخلاف دیگر بیماریهای روانی ، جرم شناخته میشود و مشمول محاکمه های قضایی است. چون این دست از حوادث تمام جامعه را تحت تاثیرقرار میدهد.

افراد پدوفیلی از انجام این کارلذت میبرند و حتی  توجیه شان این است به رشد کودک کمک میکنند و یا کودک قربانی از این کار لذت میبرند. فرد متجاوز مرتبا” به قربانی تذکر میدهد این مسئله را به والدین خود نگویند.

خود ارضایی :

دیگر اختلال رایج دنیای امروز خودارضایی است. فردی که خودارضایی یا استمنارا تجربه میکند برای مدت کوتاهی احساس رضایت میکند . این تجربه درصورت تکرار سلامت روان فرد را نیز به خطر میاندازد.

فرد بعداز آن دچار احساس پشیمانی و گناه میشود. در تمام ادیان این اختلال به عنوان گناه شناخته میشود.

مسلم است تمایلات جنسی باید از راه درست برآورده شوند و اگردر مسیرنادرست قرار گیرند نتیجه عکس دارند.

از عوارض خودارضایی به افسردگی ، ازبین رفتن زیبایی و برق چشم ، ریزش موی سر ، بهم خوردن اندام و بی اختیاری در ادرار میتوان اشاره کرد.

همچنین خودارضایی به زودانزالی درمردان و بی حالی و ضعف همیشگی و کاهش میل جنسی نیز منجر میشود.

وجوداین اختلال در هریک از زوجین برروابط جنسی آنان باهم تاثیر سوء دارد.لذا هر گاه با علائمی همچون عدم نعوظ و زود انزالی و دیر انزالی و …در مرد مواجه میشوید زنگ خطریست که مراجعه به مشاور روانشناس را الزامی میکند. در مورد زنان نیز این انحراف خود را در عدم دستیابی به اوج جنسی (ارگاسم) نشان میدهد؛ این بیماری چنانکه درمان نشود عوارض بسیار مخربی بر زندگی مشترک شما خواهد داشت.

خود آزاری  و دگر آزاری جنسی (مازوخیسم و سادیسم) :

خودآزاری یا مازوخیسم عنوان دیگری از اختلالات روانی و جنسی است . در این اختلال فرد تمایل به رفتارهایی دارد که از دیدگاه دیگران آزار دهنده به نظر می رسد . واضح است که خود بیمار از آن لذت میبرد و حتی با انجام این رفتارها به حداکثر ارضای جنسی خود میرسد.

درحقیقت او تنها به دنبال برقراری رابطه جنسی نیست و همزمان به رفتارهای آزاردهنده دیگری میپردازد.

این بیماری عموما” ریشه در کودکی فرد دارد و ناشی از تجربه سرکوب خشم و آسیب های روانی است . فرد با آزار به خود ، هیجانات خودرا تخلیه میکند و تخلیه روانی میشود.

سادیسم یا دگرآزاری رفتاری است که با آزار دادن شریک جنسی بروز میکند ، اما کیفیت و کمیت آن به اندازه ای نیست که به آسیب دیگری منجرشود. معمولا افرادی که فیلمهای محرک جنسی راتماشا میکنند استعداد بروز این رفتارها را دارند.

اعتیاد جنسی :

عکس ها و فیلم هایی که حاوی محتوای جنسی است کنجکاوی افراد نسبت به مسائل جنسی را تحریک میکند. در تمامی افراد ممکن است که کنجکاوی و تمایل به دانستن پیرامون مسائل جنسی امری طبیعی باشد. اگر این تمایل  ذاتی رو به افزایش  گذارد به مرور تبدیل به یک اختلال اعتیاد جنسی میشود.

امکان بروز این اعتیاد به دلیل دسترسی راحت به دنیای مجازی بیشتر است و عادت به تماشای این قبیل تصاویر اعتیادآور.

باید دانست :

اختلال اعتیاد جنسی قابل کنترل نیست . فرد بیمار توانایی مقابله با خواست ذهنی خودراندارد و برای برآورده کردن نیاز خود دراولین فرصت اقدام میکند.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت