طب سنتی

//طب سنتی

طب سنتی

طب سنتی

طب سنتی

تعریف طب سنتی سازمان بهداشت جهانی عبارت است از مجموعه‌ای از دانسته‌ها، مهارت‌ها و اعمال که بر پایه نظریه‌ها، باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف است، خواه که قابل شرح باشد یا نباشد، که در بهداشت و نیز پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

روش های درمانی در طب سنتی ایرانی به شرح زیر است :

1-گیاه درمانی (Phytotherapy )

گياه درماني يک نظام طبي بين المللي و بسيار کهن است که از گياهان براي پيشگيري و درمان بيماري ها استفاده مي کند. همچنین یکی از روشهای درمانی در طب سنتی ایران گیاه درمانی است.

درمان بیماری های مختلف جسمی و روحی حفظ و تقويت تندرستي به وسیله گیاهان را “گیاه درمانی” می گویند.

تقريبا همه گياهاني که به عنوان ادويه براي رنگ و طعم دادن به غذا استفاده مي شوند خواص درماني دارند، ولي شمار گياهان دارويي خيلي بيشتر از شمار گياهان مصرفي در آشپزي و در توليد محصولات آرايشي و بهداشتي است، گياهان موجوداتي زنده و پويا و فعال هستند و در همه ساعات شبانه روز در حال جذب، تبديل، ساختن مصرف و پخش مواد متعدد درون اندام هاي خود هستند و از خورشيد و ماه و شايد ديگر سيارات منظومه شمسي تاثير مي گيرند.

اين واقعيت به ما مي گويد که براي دسترسي به بيشترين تمرکز ماده اي گياهي يک زمان مطلوب وجود دارد. ماده مورد نياز ما در گياه برخي اوقات بيشترين تمرکز را در برگ ها و در برخي اوقات ديگر در ريشه يا گل هاي گياه دارد.

يکي از اساسي ترين اصول طب گياهي اين است که رابطه هر انسان با گياهاني که در محيط زندگي او مي رويند. طب گياهي مي گويد گياهاني که در محيط زندگي هر انسان مي رويند بيشترين احتمال را براي درمان بيماري ها دارند.

گياهان درمان گر ممکن است براي اطمينان يکي از روش هاي مدرن را که معمولا براي کمک به تشخيص بيماري به کار گرفته مي شوند.

گیاه درمانی روشی است که در آن، بعد از معاینات پزشکی و تشخیص لازم، از عناصر گیاهی با توجه به مواد موثره و خواص آنها، جهت رفع علایم بیماری استفاده می‌شود.

این روش همانند طب جدید به مبارزه با علائم بیماری پرداخته، و در جهت رفع آنها می‌کوشد. از نظر این روش درمانی، ماده موثره گیاهان اعم از: آلکالوئیدها و … می‌توانند با رفع علائم بیماری، باعث برگشت صحت و سلامت به فرد بیمار شوند.

در حقیقت گیاه درمانی نوعی دارو درمانی است که در آن بجای استفاده از داروهای سنتتیک شیمیایی از داروهایی با منشأ گیاهی استفاده می‌شود. مزاج شناسی و بحث از غلبه اخلاط در این روش جایگاهی ندارد. دیدگاه این روش نیز همچون طب جدید، دیدگاه اجزاءنگری است.

2 – ماساژ درمانی (Massage therapy)

ماساژ درمانی به عنوان شاخه ای از طب سنتی در درمان  بیماری های عضلانی، اسكلتی، گوارشی، سردردها، رفع استرس و افسردگی، بهبود جریان خون و افزایش اكسیژن رسانی به بافت ها ، بازیابی توانایی بدن متمرکز است تا بیمار بتواند بدون درد و محدودیت فعالیت داشته باشد. درد مزمن انجام فعالیت‌های ضروری یا مورد علاقه را مختل می‌کند، اما ماساژ عملکرد بیمار را به سطح معمول برمی‌گرداند. ماساژ قدیمی ترین شکل درمان جسم و روح است.

ماساژ درمانی از طریق طب سنتی ، با حرکات دست و کشش‌ها و در دانش نوین پزشکی با به کارگیری فشار‌های خاص روی نقاط مختلف بدن و همچنین با کمک تجهیزات و دستگاه‌های مختلف انجام می‌گیرد. امروزه ماساژ درمانی به عنوان یکی از شاخه‌های علم فیزیوتراپی شناخته می‌شود.

بعضی ماساژهای درمانی عبارتند از: ایروودا، یومیهو، تای ماساژ، ماساژهای آرام بخش و ماساژهای زیبایی.

3– حجامت (Cupping)

حجامت به معنی مداوا تعریف شده و یك روش خون گیری است كه برای پیشگیری از بیماری ها و درمان بعضی بیماری ها انجام می گیرد.

حجامت دو نوع است : خشک و مرطوب ، که خشك بدون تیغ و خونگیری است و حجامت مرطوب همراه خونگیری است.شیخ الرئیس ابوعلی سینا حجامت را به عنوان یك ركن درمانی مطرح كرده است.

بادکش یا همان حجامت یعنی ایجاد کِشش و مکش در پوست بدن به وسلیه ظرفی توخالی که به گونه ای حالت مکش در آن ایجاد گردد و این اتفاق باعث جمع شدن پوست در داخل لیوان شود و ایجاد انبساط در آن ناحیه نماید.

بادکش برای درمان این بیماریهایی از جمله  سرماخوردگی- آنفلوآنزا، بیماری‌های خونی، تسکین درد، التهابات مفاصل (مثل روماتیسم مفصلی- آرتروز)، ریلکسیشن روحی و عصبی در وریدهای واریسی و همچنین پیشگیری از واریس کمک به باروری در زوج‌های نابارور و نیز به عنوان یک ماساژ بسیار عمقی، بیماری‌های گوارشی، آسم و تنگی نفس، خواب رفتگی دست و پا و … کاربرد دارد .

بادکش درمانی یا حجامت در ایجاد سلامت و دفع سموم و مواد زائد از بدن همچنین پیشگیری و درمان بیماری هایی چون آسم، اعتیاد به مواد مخدر، نارسایی هضم غذا، سردردهای میگرنی و اعصاب، چربی خون، غلظت خون و بیماری های پوستی نقش مهمی دارد؛ پس بدیهی است که این کار حتی در افراد سالم نیز می‌تواند از ایجاد بیماری پیشگیری کند.

4-زالو درمانی(Leech therapy)

زالو درمانی یكی از روش های خون گیری طبی محسوب می شود كه به لحاظ نحوه خون گیری و ماده هیرودین كه توسط زالو به بدن وارد می كند، در طب سنتی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

در بزاق زالو ماده ضد انعقادی وجود دارد كه موجب رقیق شدن خون، بازشدن عروق تنگ و در نتیجه موجب افزایش خون رسانی و اكسیژن رسانی موضع یا عضو می گردد.

خواص مواد ترشح شده در خون توسط زالو به طور خلاصه به شرح زیر است :

  • خاصیت بی‌حس‌کنندگی : باعث کاهش درد موضعی هنگام نیش زدن می‌شود که عمدتاً به دلیل وجود ماده هیرودین ( Hirudin ) است.
  • خاصیت گشادکنندگی عروق : به دلیل وجود ماده هیستامین است.
  • خاصیت ضدانعقادی : به دلیل وجود آنزیم هیالورونیداز موجود در بزاق زالو است. این آنزیم خاصیت آنتی بیوتیکی و حل کردن موکوس بسیار قوی دارد به طوری که در درمان گلوکوم هم بسیار موثر است.
  • خاصیت آنتی بیوتیکی : این خاصیت اخیراً مورد توجه بسیاری قرار گرفته و بر بیماری‌های ناشی از استاف طلایی و میکروب سل و اسهال خونی و دیفتری موثر است.
  • خاصیت ضدالتهابی و ضدلخته‌ای : اكنون زالو درمانی در بیماری هایی چون تنگی عروق قلب، پیوند پوست، پیوند اعضاء، واریس، ضایعات پوستی، بیماری های مفاصل، آرتروز، هموروئید، زیبایی پوست و تقویت سیستم ایمنی كاربرد دارد.

5- فصد (رگ زدن) (Fasd)

یكی از روش های خون گیری در طب سنتی است. این عمل باعث دفع بسیاری از سموم بدن به خصوص در مواقع غلبه سودا شده و مواد زائدی كه در خون رسوب و افزایش پیدا می كند را نیز دفع می كند.

فصد در واقع همان رگ زدن است ، ولی بایستی توسط افراد ماهر و متخصص صورت گیرد.

كاربردهای مهم این روش درمان كمردرد سیاتیكی، هموروئید، پاكسازی طبایع غالب، بیماری های گوارشی و… است .

فصد و حجامت هر دو با خارج کردن مقداری خون از بدن، روشی برای پیشگیری و درمان برخی بیماری هاست البته این دو روش درمانی تفاوت هایی هم با یکدیگر دارند.

در فصد، رگ را کاملا می گشایند تا مقدار مشخصی خون از بدن بیمار خارج شود، اما در حجامت رگی شکافته نمی شود بلکه توسط وسایلی خاص بدن را ـ اغلب در پشت، صورت، دست و پا ـ بادکش کرده و محل را با ابزار مخصوصی خراش می دهند تا خون مویرگی از قسمت های سطحی بدن و پوست و اغلب از مویرگ های داخل عضله خارج شود.

در واقع خون خارج شده در حجامت از مویرگ هاست ولی در فصد از عروق اصلی است.

خون حجامت رقیق و نواحی سطحی پوست را از اخلاط پاک می کند ولی خون فصد غلیظ و از عمق بدن اخلاط و سموم را خارج می کند.

6- آب درمانی یا آبزن ها (Hydrotherapy)

یكی از روش های طب سنتی است كه همراه با اسانس های گیاهی یا بدون آنها، كاربرد زیادی برای بهبود رعیشه، ضایعات پوستی، دردهای مفاصل، سیاتیك، نشاط و تقویت بدن، تقویت عضلات و اصلاح منافذ بدن، گرم كردن و افزایش رطوبت بدن دارد.

آب درمانی به طور کلی شامل استفاده از آب در اشکال مختلف آن اعم آب ، بخار آب و یخ  به منظور درمان یا کاهش علایم نامطلوب بیماری ها می باشد . امروزه هيدروتراپي اغلب به شيوه های خاصی از درمان  اطلاق  مي شود كه در آن اجراي حركات و نرمشهاي خاص در آب مد نظر باشد.

انواع آب درمانی

عمومي یا کلی  :

در اين روش به طور معمول تمام بدن بيمار ( به جز ناحیه سر و گردن ) در آب قرار مي گيرد

    عضوي یا جزیی  :

در اين روش فقط عضوي كه دچار عارضه شده است به آب درمانی نیاز دارد  در آب قرار مي گيرد.

    استفاده از آب درمانی در  درمان و کاهش دردهای عضلانی ، کاهش درد مفاصل ، کاهش  التهاب اندام ها ، بهبود جراحت  اندام های مجروح،

کاهش تب ، تسکین  سردرد ، کاهش علایم سوختگی و یخ زدگی ، درمان بیماری های پوستی برای لاغری( که علاوه بر آب درمانی می توان به طور همزمان  ازمزایای ماساژ لاغری هم استفاده کرد.) و همچنین بهبود شرایط روحی و روانی افراد ورفع استرس و اضطراب نیز بسیار مفید است .

یکی از متداول ترین کاربردهای آب درمانی ، استفاده از تکنیکهای آب درمانی به منظور کاهش دردهای دیسک کمر می باشد (بسیاری از این تکنیکها شامل استفاده از تکنیکهای ماساژ درمانی در آب است )

توسط |۱۳۹۷-۵-۱۵ ۱۲:۱۸:۱۴ +۰۰:۰۰۱۵ام مرداد, ۱۳۹۷|دسته‌ها: طب سنتی|برچسب‌ها: |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت