فوبیا

فوبیا

فوبیا

فوبیا داشتن به چه معنی است؟

فوبیاها یا ترس های غیر منطقی در واقع ترس هایی هستند که در واقعیت خطری ندارند اما ما را همیشه دچار ترس و اضطراب می کنند و معمولا” از غیر منطقی بودن آنها نیز اطلاع داریم. با این وجود دچار استرس و اضطراب بسیار زیاد و غیر قابل کنترل می شویم.

عوارض این بیماری را می توان ناتوانی‌های اجتماعی، تحصیلی، شغلی و گاهی نیز زناشویی بیان کرد.

ترس از تاریکی، ترس از آب، ترس از چاله، ترس از صدا، ترس از اماکن عمومی، ترساز فضای بسته، ترس از آسانسور، ترس از خون، ترس از جمع، ترس از هواپیما، ترس از فروشگاه‌ها، یا ترس از ازدحام، همه تر‌س‌هایی هستند که آنها را به‌عنوان فوبیا یا ترس های  شدید بی دلیل می شناسیم.

انجمن روان‌پزشکی آمریکا بیش از ۱۰۰ ها نمونه‌ی مختلف از فوبیا ها را به رسمیت می شناسد. در اینجا فوبیاهایی را معرفی می‌کنیم که در عموم رایج تر هستند:

علائم یک فرد دارای فوبیا

احساس بسیار ناراحت کننده و مداوم ترس یا اضطراب که با جسم، فعالیت یا موقعیت خاصی به سراغ فرد می آید.

این احساسات یا غیرمنطقی هستند یا نامتناسب با خطر واقعی آن مورد در  واقعیت. برای مثال، اگرچه هر کسی ممکن است از یک سگ آزاد و تهدید کننده بترسد اما اکثر افراد از یک سگ آرام، ساکت و کنترل شده ترسی نخواهند داشت.

از علائم فوبیا اجتناب و دوری از جسمی خاص، فعالیتی به خصوص یا موقعیتی که فوبیا را در بیمار تشدید می کند. چون افرادی که فوبیا دارند تشخیص می دهند که ترس آنها بیش از اندازه است، اغلب از علائمی که دارند خجالت کشیده و بروز نمی دهند و برای جلوگیری از خجالت یا نشانه های اضطراب آنها از موارد تشدیدکننده فوبیای خود دوری می کنند. 

علائم جسمی که می توانند با فوبیا ارتباط داشته باشند :

این علائم می تواند شامل لرزش، تپش قلب، عرق کردن، تنگی نفس، سرگیجه، تهوع یا علائم دیگری باشند که منعکس کننده پاسخ “جنگ یا گریز” بدن نسبت به خطر هستند و چنین علائمی ممکن است به تشخیص اختلال وحشت منجر شود.

انواع فوبیا

ترس فرد برای قرار گرفتن در مکان‌های بسته :

هر محیط بسته‌ای مثل آسانسورها، اتاق های دربسته و حتی پنجره‌های بسته باعث ترس این افراد خواهد شد.آنها با وارد تونل یا پارکینگ‌های زیرزمینی شدن و به سرعت به دنبال راه‌های خروج خواهند بود.

ترس فرد از قرار گرفتن در ارتفاع :

در این نوع ترس فرد حتی برای بالا رفتن از پله ها هم مشکل خواهد داشت، نردبان و هر بلندی دیگر او را دچار وحشت خواهد کرد و حتی در بعضی موارد این ترس انقدر شدید می‌شود که فرد توان حرکت را از دست  می دهد.

ترس از حیوانات :

اکثر افراد از مار و تمساح و حیوانات وحشی به میزان معقولی خواهند ترسید. این ترس‌ها معمولاً از کودکی در فرد ایجاد شده است و تا بزرگسالی همراه او هست. ولی بخشی از این ترس اکتسابی است. اگر مادری از گربه یا سگ بترسد و در حضور بچه عکس‌العمل شدیدی نشان دهد ناخودآگاه ترس به بچه نیز منتقل خواهد شد.

ترس از پرواز :

این ترس در پرواز هواپیما به شدت دیده و خود را نشان می دهد. فرد ممکن است به دلیل ترس از ارتفاع از پرواز هم بترسد اما معمولاً دلایل دیگری نیز وجود دارد. مثلاً دیدن صحنه سقوط یک هواپیما، دیدن ترس فرد دیگری در پرواز و عواملی در سنین کودکی. این فوبیا در مواردی برای افرادی که مشاغل پر سفری را دارند و باید با هواپیما سفر کنند بسیار مشکل ساز می شود. برای مثال دنیس برگ کمپ بازیکن هلندی تیم مشهور آرسنال از  این مشکل رنج می برد. او تا به حال بسیاری از بازی‌های مهم تیمش را به دلیل ترس بی موردش از دست داده و حتی مبلغ قراردادش با تیم نیز به همین سبب کمتر از حد معمول شده است.

ترس از مکان‌های عمومی :

آگروفوبیا، شایع‌ترین نوع ترس فوبیا  در بین مردم است، تحقیقات نشان داده خانم‌ها بیشتر از آقایان دچار آن می‌شوند و سن شروع آن معمولاً بین ١٢ تا ٣٥ سالگی است، در این نوع ترس افسردگی هم ایجاد خواهد شد. کسی که دچار این ترس باشد از مکان‌های شلوغ وحشت خواهد داشت، مثل صف های بانک. در حقیقت فرد از این می‌ترسد که اگر اضطراب پیدا کند نتواند از آن موقعیت دور شود  و در صورت شدت پیدا کردن آن گاهی فرد مجبور به خانه نشینی می‌شود.

 این بیماران ترس از فعالیت‌های اجتماعی دارند، ترس از صحبت کردن، خوردن، آشامیدن، نوشتن و خواندن در حضور جمع شایع ترین علامت‌های این فوبیا است. در چنین شرایطی فرد تصور می‌کند که زیر ذره‌بین دیگران قرار گرفته و بقیه مدام در حال جستجو یا  حتی سرزنش و تحقیر او هستند.

 این افراد از این‌که کاری بکنند که موجب شرمندگی آنها شود، نگران هستند و در موقع صحبت کردن صدایشان همیشه می‌لرزد، صورتشان سرخ می‌شود و لرزش دست تمرکز آنها را بیشتر  از بین خواهد برد. یادتان باشد این ترس با خجالتی بودن متفاوت است، این افراد فقط احساس ترس شدید دارند که دیگران در موردشان چه فکری می‌کنند و اینکه آیا کسی متوجه اضطرابشان شده است یا خیر.

ترس از رعد و برق :

رعد و برق هراسی نیز یکی دیگر از انواع فوبیا می باشد که فرد به خاطر میزان ترس خود از طوفان و رعد و برق رنج می برد.

آلودگی هراسی یا همان ترس از آلودگی ها و کثیفی  :

در این نوع از فوبیا، فرد به شدت از تماس پیدا کردن با آلودگی ها و میکروب ها واهمه دارد.

ترس از حفره‌های نامتقارن :

ترس از حفره‌های نامتقارن به چه معنی است؟

ترس از سوراخ هایی است که دارای شکل عادی ایی نیستند و از ظاهری غیر معمول بر خوردارند.

ترس از حشرات  :

این بیماران از انواع حشرات و ساس می‌ترسند.

ترس از تنگنا یا ترس از مکان‌های بسته :

تنگنا هراسی یا ترس از مکان‌های بسته به چه معنی است؟

ترس از مکان‌های کوچک همچون اتاقک آسانسور، اتاق هایی که فضای کوچکی دارند و دیگر فضاهای بسته را کلاستروفوبیا، تنگنا هراسی یا همان ترس از مکان های بسته می‌گویند.

ترس شدید از مرگ :

یکی دیگر از انواع فوبیاها ترس از مرگ است. در مبتلایان به این فوبیا حتی صحبت کردن درباره‌ی مرگ نیز می‌تواند برای آنها سخت باشد.

مدت زمان مورد انتظار

در کودکان، فوبیا های خاص می توانند مشکلات کوتاه مدتی باشند که در عرض چند ماه از بین بروند. در بزرگسالان، حدود 80% از فوبیا های جدید تبدیل به شرایط مزمن و بلند مدت می شوند که بدون درمان مناسب برطرف نخواهند شد.

پیشگیری

هیچ راهی برای جلوگیری از آغاز یک فوبیا وجود ندارد. با این حال، درمان می تواند باعث کاهش اختلالات فوبیا شود. 

درمان فوبیاها

عمل حساسیت زدایی و سایر روشهای درمان رفتاری، شناختی و نوروفیدبک می توانند اعتماد به نفس را به فرد برگردانند و این ترس ها را از بین ببرند. خبر خوب این است که 90٪ از بیمارانی که به دنبال این گونه هراس ها آسیب دیده اند با این روش ها درمان یافته اند.

توسط |۱۳۹۷-۵-۲۰ ۱۳:۵۸:۴۱ +۰۰:۰۰۲۰ام مرداد, ۱۳۹۷|دسته‌ها: روانشناسی|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت