ماساژ درمانی و فواید بسیار آن

/, زندگی بهتر/ماساژ درمانی و فواید بسیار آن

ماساژ درمانی و فواید بسیار آن

ماساژ

ماساژ:

این لغت از کلمه ایی یونانی به نام( Massein ) گرفته شده که معنای مالیدن و مربوط به لغتی لاتین( Manus ) با معنی دست گرفته شده می باشد. ولی در کل، این عمل عبارت است از مجموعه ایی از حرکات منظم، مرتب و اصولی که روی بافتهای بدن با اهدافی خاص بکار رفته می شود. با تعریفی دیگر ماساژ عبارت است از مجموعه ایی از حرکات و مهارتهایی دستی که به شکل منظم و به خصوصی بر روی بافت های بدن جهت تأثیر بر پوست، سیستم عصبی، مفاصل ، عضلانی و گردش خون بکار رفته می شود.

تاریخچه ماساژ :

این تاریخچه  به ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر خواهد گشت. علاوه بر آن در کتاب امپراطور زرد که کتاب مرجع طب داخلی چین است، برای درمان فلج و تب و لرز، به ورزش، ماساژ پوست وعضلات و نیز تمرینات بر روی دست و پا توصیه هایی داده شده است. بقراط در۴۰۰ سال قبل ازمیلاد مسیح اهمیت استفاده از مالش یا همان ماساژ امروزی را به عنوان یک عامل بخصوص در درمان های آسیب های ناشی از ورزش و جنگ، به پزشکان گوشزد کرده.

اسناد قدیمی نشان دهنده ی استفاده ژاپنی ها و نیز دیگر تمدن های جهان نظیر مصر و یا چین از این نوع از درمان موجود هستند.

ماساژ درمانی به شیوه نوین و علمی توسط هنریک لینک بر پایه ورزش و ماساژ بنیان نهاده شده. دو برادر پزشک اهل آمریکا با نام های جورج و چارلز تیلور پس از تکمیل تحصیلات خود درسوئد، درسال ۱۸۵۰ این رشته را به آمریکایی ها معرفی کردند.

انواع ماساژ :

این فعالیت انواع بسیاری دارد که در ادامه به بررسی تعدادی از آنها خواهیم پرداخت:

۱.  سوئدی

یکی از رایج‌ترین انواع در این رشته، ماساژ درمانی سوئدی می باشد. این نوع شامل مالش‌هایی طولانی، نرم، و مشت و مال ماهیچه‌ها و به همراه مالش‌های ریتمیک، سبک و ضربه‌ای بر بالاترین لایه ها‌ی ماهیچه‌ است. علاوه بر آن با حرکت مفاصل همچنین همراه می‌شود. این روش یا همان درمان سوئدی با تسکین گرفتگی ماهیچه‌ های فرد باعث آرامش و افزایش انرژی او می‌شود. حتی ممکن است به درمان برخی صدمات نیز کمک کننده باشد.

چهارتا از مالش های رایج در این سبک عبارت اند از:

افلوراژیا: مالش هایی نرم و لغزشی برای آرام کردن بافت های نرم به کار می رود.

پتریساژ: مالش‌های چرخشی، فشاری و مشت و مالی که بعد از حرکات افلوراژ انجام می‌ گیرد.

اصطکاکی: حرکاتی عمیق و دورانی که باعث خواهد شد تا لایه‌های بافت‌ها بر روی هم مالیده شوند و به افزایش گردش خون و از بین رفتن بافت‌های مربوط به زخم کمک خواهد کرد.

تاپوتمان: ضربات کوتاه ، آهسته و متناوبی که با دستان جمع ‌شده، انگشتان و یا لبه‌ ی دستان انجام می گیرد .

۲.  عصبی – ماهیچه‌ای

ماساژ درمانی عصبی – ماهیچه‌ای نوعی درمان برای بر طرف کردن عوامل اصلی دردهای شدید ماهیچه ‌ایی و دستگاه عصبی فرد می باشد. این نوع بیش ‌تر جنبه‌های پزشکی دارد و نقاط محرک یا همان نقاط ماهیچه‌ای حساس، فشار عصبی،  گردش خون، وضعیت قرارگیری بدن در حالت ایستاده، و مشکلات بیومکانیکی را هدف قرار می‌دهد که ممکن است توسط صدمات حرکتی مکرر ایجاد شده باشند.

۳.  بافت عمقی

ماساژ بافت عمقی برای تسکین دردهای ماهیچه ایی و گرفتگی‌ های موضعی در بدن فرد بهترین درمان خواهد بود. در این نوع ، فرد دارای تخصص ماساژ درمانی از مالش‌هایی آرام و در نقاطی دقیق استفاده خواهد کرد و فشار را بر لایه‌های تاندون‌ها،  ماهیچه‌ها و دیگر بافت‌های عمیق‌ تر زیر پوست متمرکز خواهند کرد. با این‌که در این سبک نسبت به دیگر نوع های آن میزان کمتری ریتم دارد. ولی می‌تواند کاملا قابل درمان باشد و گرفتگی‌های مزمن را تسکین ‌دهد و به درمان صدمات ماهیچه‌ای همچون رگ به رگ شدن کمر کمک کند.

۴.  سنگ داغ

متخصصان در این نوع از ماساژ، سنگ‌هایی داغ را روی نقاط مختلفی از بدن فرد از جمله نقاط طب فشاری قرار می‌ دهند. این سنگ‌ها به عنوان ابزاری برای مالش مورد استفاده قرار می گیرند و یا صرفا به صورت موقتی از آنها استفاده ‌می شود. سنگ‌های داغ  همراه با دیگر فنون مالشی و با نفوذ کردن گرما در عمق نقاط مختلف بدن می‌توانند خاصیت مسکنی داشته و آرامش ‌بخش نیز باشند.

۵.  شیاتسو

شیاتسو لغتی ژاپنی به معنی ‌فشار با انگشتان‌ است. متخصص های درمانی به سبک ماساژ شیاتسو بر روی چند نقطه خاص بدن از فشارهایی با قدرت مختلف و ریتم هایی متفاوت استفاده می‌کند. این نقطه ها به نقاط طب فشاری شهرت دارند، و بعضی افراد بر این باور هستند که برای جریان انرژی حیاتی بدن که آن را (‌چی)‌ می‌ نامند و بسیار مهم هستند. طرفداران شیاتسو معتقدند این ماساژ می‌تواند گرفتگی‌های موجود در نقاط گرفته را برطرف کند.

۶.  صندلی

آیا برایتان پیش آمده که در یک نمایشگاه، مجتمع خدماتی، یا همایش افرادی را دیده‌ باشید که با آرامشِ تمام روی صندلی ماساژور نشسته‌اند ؟ آیا نام اتاق صندلی های ماساژور  را در یک فرودگاه شنیده اید؟ صندلی‌های ماساژ که در مکان‌هایی ثابت تعبیه می شوند این امکان را برای شما به وجود می آورند که بدون درآوردن لباس روی صندلی خاص که برای همین کار ساخته شده، نشسته و از آن بهره‌مند بشوید. این نوع از ماساژ معمولا شامل ماساژ کمر، گردن، شانه‌ها، بازوها و دستان می باشد.

۷.  تایلندی

متخصص در طول انجام دادن یک ماساژ تایلندی برای حرکت دادن بدن فرد در موقعیت‌های گوناگون از بدن خود استفاده می‌کند. این ماساژ شامل وارد کردن فشار بر ماهیچه‌ها، به حرکت در‌آوردن مفاصل و طب فشاری است.

۸.  ورزشی

ماساژ های ورزشی که برای کمک به دستگاه ماهیچه‌ای مربوط به هر یک از رشته‌های ورزشی طراحی شده اند، با استفاده از شیوه‌های مختلف قبل از یک رویداد ورزشی، در هنگام آن یا بعد از آن، در اجرای تمرینات به ورزشکاران کمک می‌کند. با استفاده از این سبک می‌توانید انعطاف بدنی‌تان را زیاد کرده و از بروز صدمات جدی  تر جلوگیری کنید. هم‌چنین ماساژ ورزشی می‌تواند پس از وارد آمدن صدمات ناشی از ورزش به تسکین گرفتگی‌ها و فشارهای ماهیچه‌ای کمک ‌کند.

۹.  روش بازتاب درمانی یا همان رفلکسولوژی

در روش بازتاب درمانی با استفاده از تکنیک هایی که توسط دست، شست و انگشت ها انجام می‌شوند، نقاطی خاص را از روی پا  ها تحریک می‌کنند. برخی بر این اعتقاد هستند که این نقاط با بخش‌های مختلف در بدن دارای ارتباط می باشند. به نظر می‌رسد این ماساژ بتواند وضعیت سلامت بدن و تن ‌درستی در فرد را بهبود دهد.

۱۰.  بارداری

در طول زمانی که خانم ها باردار هستند، بدن مادر دچار تغییراتی قابل توجه خواهد می‌شود. ماساژ بارداری قادر است تا با کم کردن استرس ها، کاهش تورم دست‌ها و پاها، و تسکین دردهای ماهیچه‌ای و مفصلی به خانم های باردار کمک کند.این حرکت به ویژه در مواقعی می‌تواند برای خانم های باردار کمک کننده باشد که استفاده از داروها و دیگر گزینه‌های دارویی بسیار کمتر ‌شوند. متخصصان با استفاده از بالش‌هایی مخصوص که برای این نوع از فعالیت طراحی شده‌اند، حالت  بدنی ایی مناسب را برای صورت گرفتن این نوع ماساژ در اختیار خانم های باردار قرار می‌دهند.

تاثیرات ماساژ در سلامتی :

بسیاری از انواع مختلف ماساژ فوایدی فراتر از احساس آرامش به فرد هدیه خواهند کرد. در ادامه این متن به مواردی از مشکلاتی اشاره می‌کنیم که می‌توانند از فواید ماساژ بهره‌ مند باشند. با این وجود، قبل از ماساژ گرفتن برای درمان هرگونه مشکل در وضعیت سلامتی خودتان بهتر است تا با پزشک مربوطه مشورت نمایید.

سردرد ها – تحقیقات گوناگون نشان‌ دهنده آن است که سردرد نیز پاسخی مثبت به ماساژ درمانی نشان می‌دهد. ماساژ درمانی می‌تواند تعداد حملات میگرنی را کاهش داده و وضعیت خواب را بسیار بهبود بخشد.

کمر دردها – مطالعات مختلف متخصصان نشان داده ‌اند که ماساژ درمانی برای درمان کمردرد بسیار موثر خواهد بود. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۳ نشان داد که تاثیر ماساژ درمانی برای کاهش دردهای مزمن در کمر از طب فشاری یا اصلاح ستون فقرات بیش‌ تر بوده است  و لزوم استفاده از داروهای مسکن را تا حتی بیش از ۳۶ درصد کاهش خواهد داد.

آرتروز ها – در اولین آزمایشی که برای یافتن میزان تاثیر ماساژ سوئدی بر آرتروز زانو صورت گرفت، شرکت‌کنندگانی که یک یا دو بار در هفته به مدت یک ساعت تحت ماساژ درمانی قرار گرفته اند، علائمی همچون بهبود گرفتگی، درد و عملکرد زانوی‌شان را تجربه کردند. در حالی که گروه شاهد ( افرادی که از ماساژ استفاده نمی کردند) چنین تغییری را احساس نکردند.

اضطراب- بررسی بیش از ۱۵ مطالعه‌ ی پژوهشی نشان داد ماساژ درمانی به تسکین اضطراب و افسردگی کمک می ‌کند. این کار میزان کورتیزول را تا بیش از ۵۰ درصد کاهش داد و سطح پیام‌ رسانان عصبی را بالا برد که به کاهش افسردگی کمک بسیار می‌کنند.

توسط |۱۳۹۷-۶-۶ ۱۷:۵۸:۱۷ +۰۰:۰۰۸ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: دسته‌بندی نشده, زندگی بهتر|برچسب‌ها: , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت