مسخ شخصیت و مسخ واقعیت

//مسخ شخصیت و مسخ واقعیت

مسخ شخصیت و مسخ واقعیت

مسخ شخصیت و سمخ واقعیت

مسخ واقعیت و مسخ شخصیت :

برخی از معتادان به مواد مخدر نظیر حشیش یا الکل پس از دروره طولانی اعتیاد ممکن است دچار خستگی مفرط شوند . با محیط پیرامون احساس غریبی کنند یا نتوانند فاصله واقعیت و رویا را تشخیص دهند. این احساس میتواند گذرا یا همیشگی باشد.

بیمارانی که دچار صرع هستند یا یا از داروهای ضداضطراب استفاده میکنند به ویژه اگر اضطراب شدید داشته باشند گاهی احساس میکنند از بیرون از بدن خود به تماشای خود ایستاده اند و از این حس دچار وحشت شده اند.

احساس دیوانگی کرده اند و کنترلی بررفتار یا بدن خود ندارند. این حس نیزمیتواند موقت یا دائمی باشد.

در حالت اول فرد دچار مسخ شخصیت شده است. در مورد دوم فرد مسخ واقعیت را تجربه میکند.

به طورکلی فرد دچار مسخ واقعیت احساس میکند محیط پیرامون تغییر کرده و یا واقعیت ندارد.

در مسخ واقعیت تجربه وادراک فرد از دنیای بیرون دگرگون میشود. مسخ شخصیت اما نوعی تجربه ذهنی است که درآن درک فرد نسبت به خودش تغییر میکند.

مسخ واقعیت و مسخ شخصیت رامیتوان دو پدیده مستقل دانست . اما هستند کسانی که این دواختلال را توامان تجربه میکنند.

چون تجربه پدیدارشناختی نسبت به خود، دیگران و جهان یک کل به هم پیوسته می باشد.

علت بروز اختلال مسخ واقعیت و مسخ شخصیت :

مسخ واقعیت و مسخ شخصیت همانطور که پیش از این نیز گفته شد  معمولا ناشی از مصرف مواد مخدر مانند ال اس دی و حشیش یا مصرف بیش از اندازه الکل است.

علت دیگر این اختلالات صرع یا میگرن است . اما عمده دلیل آن حملات پانیک است.

حملات پانیک چیست؟

حمله پانیک یا وحشنت زدگی نوعی بیماری روانی ناشی از اضطراب است. در حملات پانیک پردازش اطلاعات برای لحظه ای مختل میشود و شخص محیط و دیگران را ناآشنا و غریبه میبیند.انگار درآنجا نیست و حضورفیزیکی ندارد.

فرد احساس میکند از بدن خود خارج شده و خود را از بیرون میبیند. دراین حالت مسخ واقعیت و مسخ شخصیت همزمان تجربه میشوند.

اختلال اضطرابی به صورت تپش قلب شدید ، احساس تنگی نفس و درد قفسه سینه ، لرزش یا از دست دادن تعادل است. این علائم به قدری گسترده هستند که فرد گمان میکند دچار سکته ی قلبی شده اند و میترسند بمیرند.

حمله پانیک معمولا در جوانان رخ میدهد و معمولا ” بیش از چنددقیقه طول نمیکشد. ممکن است فرد چندین بار این احساس را تجربه کند.

بنابراین چنانچه در موقعیت های خاصی دچار علایم مربوط به مسخ واقعیت و یا مسخ شخصیت می شوید احتمالاً دچار برخی اختلالات اضطرابی شده اید.

جالب است بدانید :

ادروارد مونژ نقاش معروف دچار بیماری پانیک یا وحشت زدگی بود.

مسخ شخصیت و سمخ واقعیت

دید تونلی چیست ؟

یکی از عوارض حمله پانیک اختلال در بینایی به صورت گشادشدن مردمک هاست. فرد دراین حالت  میترسد کورشود یا غش کند.

به این عارضه دید تونلی میگویند. دید تونلی یا (Tunnel vision) میتواند “پایدار” باشد که به نام رتینتیت پیگمنتوزا نیز نامیده میشود.این اختلال ممکن است ارثی باشد.

در مواقع اضطراب شدید یا حمله پانیک معمولا” دید تونلی “گذرا” رخ میدهد.

گفتیم دید تونلی پایدار ممکن است ناشی از بیماری ژنتیکی باشد . در مراحل اولیه بیمار دچار شب کوری میشود و بعدا” متوجه میشوند قسمتهای محیطی میدان بینایی خود را از دست داده اند.این بیماری به مرور زمان موجب کوری میشود.

در اوج حملات پانیک مقدار زیادی هورمون  اپی نفرین (آدرنالین) ترشح می شودو تمایل به حالت “جنگ و گریز” و مقابله یا دفاع از خود را در فرد به وجود می آورد .

فرد بعد از حملات پانیک تمرکز خود بر محیط را از دست میدهد و مثلا از بحث مورد گفت و گو منحرف میشود و بیشتر بر ادراکات ذهنی خود توجه دارد.

به دلیل حملات پانیک شدت جریان خون در بدن از مغز به سمت عضلات و ماهیچه ها فرستاده میشود و در نتیجه شدت جریان خون در مغز کاهش میابد. محیط پیرامون نقطه مرکزی دید تار و مات یا ابری دیده میشود. ادامه این اختلال ، به صورت پایدار در میدان دید باعث سیاه دیدن هدف میشود.

تپش قلب شدید و نفس زدنهای مکرر باعث بهم خوردن سطح اکسیژن و دی اکسید کربن ، درنتیجه بروز علائم سرگیجه و تاری دید میگردد.

تمرینات شکمی و تمرین تنفس در بلندمدت باعث متعادل شدن سطح اکسیژن و دی اکسیدکربن مغز میگردد و از اثرات سوء حملات پانیک   می کاهد.

درمان مسخ شخصیت و مسخ واقعیت :

بسته به عامل بروز اختلال مسخ شخصیت و مسخ واقعیت ، پزشک آزمایشهای عصبی را انجام میدهد. مثلا اگر اختلال ناشی از صرع باید این آزمایشات به روند درمان کمک میکند.

به طور کل با بررسی علائم و سابقه ی پزشکی بیمار تشخیص بیماری ممکن است. بیمار در ابتدا نیاز به مشاوره و روان درمانی دارد و براساس تشخیص پزشک دارو نیز ممکن است تجویز شود.

  • مشاوره روان شناسی شامل تکنیک های شناخت رفتار درمانی و درمان روان پریشی است. در گام های اولیه درمان کمک گرفتن از مشاور به کنترل علائم بیماری کمک میکند. رفتارشناسی به بیماران کمکم میکند تا علائم خود را به صورت غیرمنتظره ببینند و در نتیجه سطح اضطراب و وسواس آنهاکاهش میابد.

بیماران مبتلا به این اختلال بهتر است از نورهای روشن اجتناب کنند تا از یک روال منظم و یکنواخت برخوردار شوند.

  • درمان دارویی برای اختلالات مسخ شخصیت و مسخ واقعیت به وسیله یک داروی خاص وجود ندارد . معمولا از داروهای ضدافسردگی و ضد اضطراب برای رفع این اختلال استفاده میشود. برخی از این دارو ها عبارتند از : فلوکستین (Prozac)، کلومیپرامین (Anafranil) و کلونازپام (Klonopin).
توسط |۱۳۹۷-۵-۲۷ ۰۸:۲۳:۰۶ +۰۰:۰۰۲۷ام مرداد, ۱۳۹۷|دسته‌ها: روانشناسی|برچسب‌ها: , , , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت