میگرن چیست؟

میگرن چیست؟

میگرن

میگرن چیست ؟

این بیماری یک اختلال عصبی عروقی می باشد که با سردردهای بسیار شدید و ناتوان‌کننده ( که می‌توانند مدت طولانی در روز باقی بمانند و هر روز برای فرد پیش بیاید ) مشخص می‌شود. میگرن اکثرا با تهوع، استفراغ و دیگر نشانه‌های عصبی ایی چون حساسیت به نور و صدا و مشاهده‌ ی هاله های بصری همراه می‌شود. تخمین زده می‌شود که ۵ تا ۱۰ درصد مردم امریکا از میگرن رنج می‌برند. زنان به‌طور ویژه تری دارای ریسک ابتلا به بیماری می باشند. میگرن از نظر ناتوان ‌کردن بیماران، جز ۱۰ بیماری نخست این لیست می باشد. علاوه بر آن، مدیریت این بیماری با هزینه های مادی فراوان همراه است؛ هزینه ‌هایی که به ‌دلیل از کار افتادگی بیمار و مصرف منابع سیستم درمان از جمله ویزیت پزشکان متخصص به وجود می آید.

انواع این بیماری

میگرن از نوع کلاسیک

نزدیک به  20 درصد از افرادی که مبتلا به سردرد هایی از نوع میگرن هستند، در حدود 20 دقیقه تا یک ساعت پیش از آغاز درد تشعشع نور را مشاهده می کنند. آنها نوری شبیه فلاش دوربین را مشاهده می کنند که به آنها “میگرن کلاسیک ” گفته می شود.

میگرن از نوع معمولی

این نوع از میگرن که شایعترین نوع میگرن محسوب می شود، معمولاً با علائم چشمی همراه نمی باشد اما ممکن است درد آن در اطراف یا دور چشم‌ها احساس شود. در میگرن معمولی سردرد لزوماً یک طرفه نمی باشد و امکان دارد درد در تمام سر فرد احساس شود. حمله میگرن معمولی مدت زمان مشخصی ندارد و ممکن است بین چند ساعت تا چند روز بهبود ‌یابد.

میگرن چشمی

در این نوع  که بیشتر در افراد سن بالا به وجود می آید فرد مبتلا علائم چشمی میگرن را داراست اما مبتلا  به سردرد نمی‌شود. علائم بصری میگرن چشمی عبارت خواهند بود از :

– لکه هایی سیاهرنگ که با خطوطی زیگزاگ، براق، رنگی و لرزان احاطه شده است

– تاریکی در یک سمت میدان بینایی

– کم شدن تدریجی میدان بینایی از محیط به مرکز بطوریکه فرد احساس می‌کند که بیرون را از داخل با یک سوراخ کوچک تماشا می‌کند.

– مشکل دوبینی گذرا

چرا به میگرن مبتلا می شویم؟

مطمئن هستم، آن‌ ۱۰ درصد آدم‌های بدشانسی که مبتلا به میگرن‌ هستند، از خود این سوال را همیشه می‌پرسند: که “چرا من؟”، و هم‌زمان به کوبیدن سرشان به دیوار فکر می‌کنند. البته واضح است نمی‌توان به شکلی کامل و تخصصی این مسئله را بیان نمود، ولی فهرستی از دلایل ابتلا افراد به میگرن‌ را برای شما عنوان خواههم کرد. ببینید کدام‌یک بیش‌تر مربوط به شرایط ‌شما می‌باشد، و در این صورت شاید بتوانید پیش از ابتلا به میگرن، جلوی آن بگیرید.

استرس یکی از عوامل دارای اهمیت برای ایجاد میگرن‌ است. این بیماری در ابتدا به صورت سردردهای ناشی از استرس آغاز ‌‌شده و سپس به سرعت پیشرفت ‌می‌کند و به صورت میگرن ظاهر خواهد شد.

مصرف الکل در برخی از آدم‌ها باعث به وجود آمدن این سر درد ها می‌شوند.

آلرژی‌های گوناگون با ایجاد واکنش زنجیره‌ای در بدن می‌توانند که باعث ایجاد میگرن‌ شوند.

کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی، دیگر عوامل شروع سردردهای میگرنی می باشند.

ولی به نظر می‌رسد رایج‌ترین عوامل ایجاد میگرن‌ کم‌آبی و اختلالات الکترولیت باشند.

این دو مورد از دلایل اصلیِ احساس خستگی در بدن هستند (در بهترین حالت) و اگر هم‌چنان خود را در معرض ابتلا به میگرن قرار دهید، آغوش‌تان را به سمت سردرد‌های وحشتناکی باز می‌کنید (در بدترین حالت).

کم‌آبی بزرگ

به روشنی پیدا است اگر مقدار زیادی آب بنوشید، باز هم احتمال دارد دچار کم آبی شوید. این قضیه به این دلیل است که چنان‌ چه الکترولیت‌های بدن‌تان کم باشند، بدن به صورت خودکار شروع به کاهش مقدار آب می‌کند تا با مقدار الکترولیت موجود در بدن تناسب ایجاد شود. پزشکان این تناسب را نوعی هم‌ایستایی می‌دانند.

به علاوه، بر اساس فرضیه‌های نظری، خودِ میگرن‌ نیز می‌تواند باعث ایجاد کم‌آبی شود. و اگر این فرضیه درست باشد، در این صورت بدن دچار یک چرخه‌ی معیوب می‌شود. کم‌آبی باعث میگرن‌ می‌شود، در نتیجه میگرن‌ نیز باعث می‌شود بدن آب بیش‌تری از دست بدهد، و در نتیجه‌ی آن، میگرن شدیدتر می‌شود. جای تعجب نیست در این شرایط تا هنگامی که بدن برای به‌دست آوردن میزان آب به اندازه کافی مبارزه می‌کند، میگرن‌ ممکن است چندین و چند روز ادامه پیدا  کند.

میگرن

 اختلالات الکترولیت

الکترولیت‌ها مواد معدنی هستند که در بدن انسان بار الکتریکیِ مثبت دارند. الکترولیت‌ها مسئول کمک به انجامِ برخی فرآیندهای بزرگ در بدن می باشند که این فرآیندها عبارت‌اند از کمک به دستگاه عصبی، تنظیم سامانه‌ی قلبی‌عروقی، و تنظیم عملکرد ماهیچه‌ها.

کمبود منیزیوم

ماده‌ی معدنی دیگری که نقش مهمی در این فرآیندها دارد، منیزیوم است. منیزیوم یک ماده‌ی ضد التهاب طبیعی بوده که تصور می‌شود و همچنین میگرن‌ یک واکنش التهابی می باشد. همین مسئله تاثیر مهم نمک باکیفیتی را که در شربت جادویی آب‌لیمو و نمک استفاده می‌شود، در از بین بردن سردرد نشان می‌دهد. منیزیوم موجود در نمک با التهاب درون سرتان مبارزه کرده و حال شما را بهبود می بخشد.

چه غذاهایی برای میگرن ایمن و بی خطر می باشند:

  • برنج به ویژه برنج قهوه ای
  • سبزیجات برگ سبز پخته مانند بروکلی، اسفناج و …
  • سبزیجات پخته با رنگ زرد پُر رنگ و یا مایل به نارنجی مانند هویج و یا سیب زمینی شیرین پخته
  • سبزیجات پخته ی زرد رنگ مانند کدوی تابستانی
  • مصرف میوه های پخته و یا خشک شده مثل گیلاس، گلابی، آلوها و …(به غیر از میوه های خانواده ی مرکبات، سیب، موز، هلو و یا توت فرنگی).
  • آب(اعم از آب ساده و یا کربناته) ولی سایر نوشیدنی ها(حتی چای گیاهی) می توانند محرک سردرد باشند.
  • ادویه های گیاهی؛ معمولا مصرف مقادیر متعادل از نمک، وانیل و دیگر چاشنی های گیاهی در بیماری میگرن تحمل می شوند و محرک سردرد نمی باشند.

غذاهایی که برای میگرن خوب نیستند :

در افرادی که مستعد میگرن هستند یک سری غذاها وجود دارند که اکثر سبب تحریک سردرد خواهند گردید. معمولا سردردهای میگرنی شامل یک سری واکنش در عروق خونی و سیستم اعصاب بدن خواهند بود.

برخی از غذاهایی که ممکن است محرک سردردهای میگرنی باشند عبارت می باشند از:

محصولات لبنی(از جمله شیر پُرچرب، شیر بُز، پنیر، ماست و…)

شکلات

تخم مرغ

مرکبات

گوشت(از جمله: گوشت گاو، مرغ، خوک*، ماهی، بوقلمون و…)

بادام زمینی

گوجه فرنگی

پیاز

ذرت

گندم( به شکل نان، پاستا و…)

و در مورد آن دسته از غذاها که نه در لیست غذاهای ایمن و نه در لیست غذاهای مُضر برای میگرن هستند می بایست جانب احتیاط را رعایت نمود، چرا که این احتمال وجود دارد که آن ها نیز محرک میگرن باشند(هر چند این امر بعید است). تقریبا هر نوع غذایی(به غیر از غذاهای ایمن)، می تواند برای برخی افراد محرکی برای تشدید میگرن به حساب بیایند، پس این دسته از غذاها را نه می توان خیلی  مورد اتهام قرار داد و نه احتمال مُضر بودن شان را خیلی دور از انتظار در نظر گرفت و می بایست که جانب احتیاط را در مصرف آن ها رعایت نمود.

توسط |۱۳۹۷-۵-۲۱ ۰۷:۵۷:۵۷ +۰۰:۰۰۲۱ام مرداد, ۱۳۹۷|دسته‌ها: بیماری های عمومی|برچسب‌ها: , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت