کاهش قند خون و نشانه های آن

/, دسته‌بندی نشده, دیابت/کاهش قند خون و نشانه های آن

کاهش قند خون و نشانه های آن

قند-خون

کاهش قند خون یا همان هیپوگلیسمی :

کاهش قند خون یا همان ( هیپوگلیسمی ) عارضه ای است که طی آن گلوکز خون کاهش مییابد و یاخته ها ( سلول ها ) ی بدن انسان از مواد غذایی محروم می گردند . به کلام دیگر ، افت قند خون عبارت است از قند خون کمتر از 80 میلی گرم در دسی لیتر یا این که قند خون پایین 90 میلی – گرم در دسی لیتر توأم با علامت های مرتبط با آن .

از شایع ترین عامل ها ایجاد آن ، مصرف بیش تر از حد انسولین در مرض قند است که قند خون را در گیر نوسانات شدیدی می نماید . علت شایع دیگر ، افت واکنشی قند خون است که براساس آن مواد غذایی ، ترشح بیشتراز مقدار ی انسولین را تحریک می نماید و سبب ساز افت گلوکز خون و بروز علائم می شود . علت های دیگر عبارتند از : رفلکس نامعمول برعلیه بعضی غذاها و داروها ، بیماری کبدی ، بارداری ، تب دوچندان و در موردها نایاب عده ها ( تومورها ) ی لوزالمعده ای که انسولین ایجاد می نمایند و موسوم به «انسولینوما» میباشند .

نشانه های افت قند خون :

قند خون پایین ، همینطور تحت عنوان هیپوگلیسمی دارای شهرت است و می‌تواند یک بیماری خطرناک باشد قند خون ذیل قادر است در اشخاص دچار به دیابت در اثر مصرف داروهایی که مرحله انسولین را در تن ارتقاء میدهد حادثه افتد . افت قند خون

مصرف به مقدار قند یکی موضوعاتی است که برای مراقبت سالم بایستی دقت ویژه ای به آن داشته باشید چون مصرف بیش تر از میزان آن میتواند بستر ساز تکوین بعضی مشکلات دورازشوخی اعم از بیماری دیابت شود . البته حصول اطمینان از اینکه قند کافی در تن شما موجود است هم فراوان حساس است .

تحریک پذیری :

در‌صورتی‌که یک دفعه و فارغ از علتی معلوم با اشخاص دیگر تند برخورد می‌کنید و آستانه تحمل شما به شدت پایین آمده است ، این قابلیت و امکان وجود دارد که به دریافت قند یا کربوهیدارت نیاز داشته باشید . این نوسانات خلقی میتوانند موجب گریه هیستریک و همینطور خشم غیر قابل کنترل در بعضی اشخاص شوند . در شرایطی‌که حس می‌کنید سطح های خشم شما رو به افزایش است و یا این که قوانینی معمولی بیش تر از حد معمول بر شما تاثیرگذار است ، مصرف یک موز یا این که دیگر منابع تندرست قند قادر است به بهبود حالت کمک کند .

تعریق :

در حالتی‌که در محیطی با دمای معمولی و متوسط حضور دارید ، ولی کماکان به شدت عرق می‌کنید شاید افت قند خون تقصیرکار اساسی این وضعیت باشد . تعریق می‌تواند علامتی از افت قند خون خفیف – وقتی که قند خون به پایین 70 میلی گرم در هر دسی لیتر رسیده است – باشد . وقتی که قند خون افت می نماید ، تعریق بیش تر مواقع در پشت گردن و خط موی صورت میگیرد . به‌این وضعیت هنگام شب می بایست دقت داشته باشید چون شخص شاید در خواب به شدت عرق نماید و متوجه آن نباشد که‌این موقعیت به اسم هیپوگلیسمی شبانه هم شناخته می شود .

حرکت و لرزش :

به واسطه عدم تعادل در گلوکز که قادر است سیستم عصبی مرکزی بشر را تحت تاثیر قرار دهد ، احتمالا متوجه بعضی جنبش ها و لرزش ها در تن خود گردید . تن برای متعادل کردن سطح های گلوکز تلاش می نماید با ترشح کاتکول آمین ها ( هورمون هایی مثل دوپامین و آدرنالین ) موقعیت را تصحیح نماید ، که به معنای تحریک تولید گلوکز است و قادر است به‌ این علائم منجر شود . به صورت معمول ، دوپامین بیش تر در بدن چیز خیر و خوبی است چون تحت عنوان یک ارتقاء دهنده خلق و خو و تسکین دهنده عمل می نماید . البته درصورتی که کار ورزشی یا این که تجربه ای شادی بخش مثل میل کردن شکلات نداشته اید می بایست مراقب این لرزش ها و تکان ها باشید .

سرگیجه :

در‌صورتی‌که با افت قند خون خفیف مواجه باشید ، احتمال تجربه سرگیجه چندان خیره کننده نمی باشد ، به خصوص در حالتی‌که به بیماری دیابت در گیر باشید . بیماران در گیر به دیابت شاید سرگیجه ناگهانی را تجربه نمایند که قادر است با ارتقا ناگهانی دمای تن همراه باشد و می‌تواند قوانینی هشدار دهنده باشد . در طول وقوع چنین حالتی ، شخص می بایست به سایر افراد اطلاع دهد که به بیماری دیابت دچار است تا یاری دریافت کرده و در بهترین موقعیت یک خوراکی به شما داده شود تا سطح های گلوکز خون افزایش یابد . در‌حالتی که قند خون پایین قادر است موجب حس سرگیجه شود ، دلایل دیگری هم می‌توانند در این مورد اثر گذار باشند که دمای بیش تر از اندازه بالا ، بی آبی بدن ، یا این که عکس العمل به دارو از آن جمله می باشند .

از دست دادن تمرکز :

مغز به صورت ویژه نسبت به افت سطح ها گلوکز حساس است و شاید در‌این موقعیت در حفظ تمرکز روی یک زمینه یا این که فهم حرف های شخصی دیگر که موضوعی را برای شما توضیح میدهد ، دچار مشکل شوید.

این ناتوانی در تمرکز شاید از خستگی بیش تر از اندازه ناشی شود ، ولی اکثر مواقع می توان با دریافت قند آن را تصحیح کرد . مصرف خوراکی هایی که از محتوای متعادل پروتئین ها و چربی ها بهره می‌برند به جای مصرف کلوچه یا این که شکلات توصیه میشود .

پرش های عضلانی :

پرش عضلانی میتواند یک کدام از علامت های افت قند خون خفیف باشد – وقتی صورت میگیرد که قند خون به پایین 40 میلی گرم در هر دسی لیتر برسد . پرش های عضلانی تماما غیر ارادی می باشند و از این رو قابلیت متوقف کردن آنان وجود ندارد . جدا از قند خون پایین ، پرش های عضلانی می‌توانند علامتی از مصرف بیشتراز اندازه کافئین باشند و برهمین اساس احتمال دارد به کاهش مصرف قهوه و تمرکز بر مصرف کربوهیدارت های پیچیده نیاز باشد .

از دست دادن هوشیاری :

کسانی که هوشیاری خویش را از دست می‌دهند ، متوجه این علامت نمی‌شوند ، از این رو علامت های هشدار دهنده دیگر مخصوصا در حالتی‌که به دیابت دچار میباشید ، نباید نادیده گرفته شوند . هیپوگلیسمی دیابتی میتواند به تشنج هم منجر شود که نه فقط برای خود مریض بلکه برای کل اشخاص درگیر می‌تواند وضعیتی وحشتناک باشد . در مورد ها معدود ، هیپوگلسمی دیابتی قادر است مرگبار هم باشد . مصرف قرص گلوکز به عنوان یک راه‌حل کوتاه بازه برای بیماران دیابتی میتواند به تنظیم قند خون کمک کند .

از علل افت قند خون می‌توان به مورد ها پایین اشاره کرد :

* مصرف بیش تر از حد الکل : وجود الکل در خون با ساخت یک مکانیسم یگانه تولید گلوکز در کبد را متوقف می‌نماید .

* ورزش طولانی مدت

* گرسنگی طولانی

* مصرف ناکافی مواد غذایی : مثلاً در اشخاص مبتلا به بی اشتهایی عصبی

* دریافت یک رژیم فقیر از کربوهیدرات

* مصرف بعضی از داروها : مثل مصرف داروی کینین در اشخاص مبتلا به مالاریا ، مصرف سالیسیلات‌ها در اشخاص دچار به بیماری‌های روماتیسمی ، مصرف داروی پروپرانولول در اشخاص دچار به فشارخون بالا .

* ابتلا به بعضا از بیماری‌های کبدی یا این که کلیوی

* اختلال در غددی که ترشح کننده هورمون‌های تنظیم کننده قند خون می‌باشند : مثل لوزالمعده ، هیپوفیز و آدرنال

* وجود توموری در پانکراس ( لوزالمعده ) : در‌صورتی‌که شخصی با اندازه انسولین ارگانیک ، قند خون پایینی بعداز صرف یک وعده غذایی غنی از کربوهیدرات داشته باشد ، این می تواند نمایانگر وجود تومور در پانکراس او باشد .

در اشخاص دیابتی که از انسولین و یا این که دیگر گونه های داروهای مختص دیابت استفاده می نمایند ، کار بدنی قادر است سبب ساز افت ناگهانی قند خون گردد .

* دیابت : دیابت نیز در شرایطی می تواند باعث کاهش  خون شدید شود .

اصلی‌ترین علت هیپوگلیسمی در بیماران دیابتی به قرار ذیل است :

– عدم به کارگیری درست از انسولین

– نخوردن میان‌وعده

– افزایش کار بدنی

– تزریق بیشتراز حد انسولین

– مصرف بیش تر از حد داروهای کاهنده قند خون

از میان داروهای بیماران دیابتی ، همگی سبب افت قند خون نمی شوند ، مثلاً قرص متفورمین ، قرص آکاربوز و قرص گلی تازون از علت‌های افت قند نیستند و به عکس گلی بن کلامید یا این که گلی بورید ، گلی کلازید و ریپاگلیناید در شرایطی که که بیش تر از حد مصرف شوند یا شخص پس از مصرف آنها غذا نخورد، منجر افت قند خون خواهند شد .

قند خون پایین با این روش ها کنترل میشود :

دریافت سریع یک منبع غنی از قند ، می بایست دقت داشته باشید ، غذاهایی که دربردارنده چربی میباشند مانند شکلات یا این که پنیر ، نمی توانند افت قند خون را به سرعت جبران نمایند .

برای جبران افت قند خون ، خوب تر است از قندهای ساده با قابلیت و امکان جذب بالا نظیر قند ، شکر ، آبمیوه ، شیر بدون چربی ، عسل ، آب نبات و ژل گلوکوز استفاده نمایید .

تزریق گلوکاگون ، گلوکاگون یک هورمون است که قادر است سریعا قند خون را ارتقا دهد و از پیشرفت علائم جلوگیری نماید .

گلوکاگون به طور تزریقی موجود هست که در صورت تجویز پزشک معالج می بایست آن را به همراه داشته باشید و در مواقعی که پزشک معالج شما پیشنهاد نموده است از آن استفاده نمایید . خوب تر است اشخاص خانواده هم شیوه ی تزریق گلوکاگون را برای مواقع اضطراری آموزش ببینند .

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت