وسواس و روش های درمان آن

//وسواس و روش های درمان آن

وسواس و روش های درمان آن

وسواس

وسواس و روش های درمان آن :

این بیماری، اختلالی است که در اختلالات اضطرابی طبقه‌‌بندی می‌شود. وسواس را می توان به صورت تکرار افراطی و بدون اراده افکار و اعمال بیان کرد. باید توجه داشت فرد می‌فهمد که این افکار و اعمال نادرست است، ولی قدرت تغییرآن دیدگاه را ندارد.

در واقع وسواس فکری همان افکار و تصاویر ذهنی ناخواسته، مزاحم و وحشتناکی است که فرد مبتلا به وسواس فکری با آن ها رو به رو خواهد بود.

البته در چنین مشکلی ایی های فکری تا حدودی در تمام افراد وجود دارد که نشانه های آن را می توان در شک های بی مورد، کم توانی در تمرکز، فراموشی و کم خوابی در نظر گرفت. هنگامی این وسواس ها غیر عادی خواهند بود که خود فرد متوجه بیش از اندازه بودن یا شدت آن ها می شود وسعی در از بین بردن آنها می نماید ولی موفق نخواهد شد.

عوامل به وجود آورنده وسواس و عوارض آن :

افراد مبتلا به اختلال وسواس به دلیل عدم موفقیت در بسیاری از کارهای روزمره خود دچار تردید و تزلزل خواهند شد  و علائمی همچون اضطراب، تشویش و فقدان اعتماد به نفس در آنها افزایش خواهد یافت.

وسواس در نیمی از مبتلایان به صورت ناگهانی به وجود می آید که می تواند بعد از یک واقعه استرس زا مثل مرگ عزیزان، حاملگی، مشکلات جنسی و… رخ می دهد.

هرچند عوامل به وجود آورنده  در اختلالات وسواسی کاملاً شناخته‌شده نیست، اما موارد زیر تأثیر زیادی در ابتلاء به این بیماری دارد:

  • تغییرات جسمی و بدنی
  • محیط
  • کمبود سروتونین
  • سابقه خانوادگی
  • زندگی پر از استرس

می توان به راه های بسیاری برای درمان وسواس اشاره کرد که به چند روش از آنها در این جا اشاره می کنیم.

دسته بندی وسواس و نشانه های آن :

وسواس ها دارای دو دسته بندی فکری و عملی می باشند

شایع‌ترین نشانه های مربوط به آن عبارتند از:

  1. وارسی 2. شست و شو و نظافت 3. نظم و تکرار 4. عذاب وجدان

خیلی از مواقع حتی این موارد به صورت آشکارا نیز دیده نمی شوند.

باید توجه داشت که اگر فرد مبتلا شروع کن به فکر کردن درباره وسواس های خود و دلایل و میزان اهمیت آن ها، در واقع در حال افزایش میزان وسواس خود می باشد که یعنی نتیجه فعالیت ذهنی او دارای یک نتیجه منفی خواهد بود. ما با این کار باعث به وجود آمدن احساسات منفی و دردناک در رابطه با خودمان خواهیم شد که خود باعث بروز مشکلات دیگر می شود. در واقع بهتریت کار این است که ما به احساسات درونی خود اعتماد کنیم.

وسواس های عملی :

میتوان در توضیح این بیماری  عملی به فعالیت هایی اشاره کرد که فرد خود را مجبور به انجام آن ها می داند، حتی اگر غیر منطقی ،نادرست و خطرناک به نظر برسد. باید توجه داشت که وسواس عملی بی خطر است و حتی در رفتار های افراد عادی هم خیلی اوقات دیده می شود، مثلا همه افرادی را همیشه می بینیم که در هنگام خروج بعد از بستن درب آن را با دست نیز دوباره امتحان می کنند.

زمان که وسواس عملی شدید در کسی وجود داشته باشد، شک و تردید با یک یا دو مرتبه تکرار از بین نمی‌رود، بلکه شخص احساس می‌کند که باید عملی را به بارها تکرار کند به عنوان مثال 20 بار دست‌هایش را می شوید که این رفتارها نشانه دهنده ترس و احساس گناه عمیق در فرد مبتلا است. نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که یک دسته از اعمال و افکار وسواسی وجود دارد که ممکن است از خطربالایی برخووردار باشد، مثلاً تمایل شدید به دزدی  یا میل به کشتن.

کسانی که مبتلا به نوع شدید این بیماری هستند در واقع از انجام اعمال وسواسی خود احساس رضایت نمی‌کنند و قابل توجه است که حتی خود را مجبور به انجام آن اعمال احساس می‌کنند تا از آن موقعیت نا مناسب گرفتار شده در آن خارج شوند.

آمار های مربوط به وسواس :

حدود 65 درصد افراد مبتلا، اختلالاتشان پیش از 25 سالگی شروع شده و تنها در 15 درصد افراد، این اختلالات بعد از 35 سالگی شروع می‌شود. ابتلا به مشکلات وسواسی در خانم ها به میزان کمی بیشتر از آقایان می باشد. وسواس در تمامی فرهنگ‌ها و موقعیت های جغرافیایی وجود دارد. و این اختلال، چهارمین اختلال روانی شایع در کشور امریکاست. شیوع اختلال وسواس در ایران در سال‌های 91-90، حدود 5 درصد اعلام شده بود و در حال حاضر به گفته یکی از متخصصین ایرانی به 7 درصد افزایش یافته است.

درمان وسواس :

درمان مشکلات وسواسی به دو نوع روان درمانی و درمان با دارو تقسیم می شود که معمولاً در درمان، از ترکیب روان درمانی و درمان با دارو استفاده خواهد شد. مهمترین تکنیک در روان درمانی، اول رویارویی و بعد از آن جلوگیری از پاسخ است.

عمل روان درمانی توسط روانشناس یا درمانگری که به شکل حرفه ایی آموزش های مربوط به کاربرد تکنیک‌ها را در وسواس دیده است انجام می‌گیرد و درمان از طرق دارو هم باید که  توسط یک روانپزشک صورت ‌گیرد. نکته‌ای که از اهمیت بسیار بالایی بر خوردار می باشد این است که در بیماری‌ها و انواع اختلالات روانی همچون وسواس، آشنایی خانواده فرد مبتلا با نحوه برخورد صحیح با وی از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا که آنها باید از فرد مبتلا به وسواس حمایت‌های مورد نیازش را  به عمل بیاورند.

 

توسط |۱۳۹۷-۵-۲۷ ۱۳:۲۱:۲۷ +۰۰:۰۰۲۷ام مرداد, ۱۳۹۷|دسته‌ها: روانشناسی|برچسب‌ها: , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت