پوکی استخوان یا همان استئوپروز

//پوکی استخوان یا همان استئوپروز

پوکی استخوان یا همان استئوپروز

پوکی استخوان یا همان استئوپروز

پوکی استخوان یا همان استئوپروز

استئوپروز به معنی استخوان هایی دارای خلل و فرج است که باعث ضعیف و شکننده شدن استخوان ها می گردد، تا حدی که یک فشارکوچک مثل خم شدن یا سرفه کردن می تواند باعث شکستگی بشود. در بیشتر این موارد، سطح پایین کلسیم و دیگر مواد معدنی موجود در استخوان باعث ضعیف شدن آن ها خواهد گردید.

یکی از عوارض عمومی استئوپروز شکستگی است که بیشتر درستون فقرات، لگن و کمر برای فرد رخ خواهد داد. اگرچه بیشتر به عنوان یک بیماری در خانم ها  می توان آن را یاد کرد، اما می تواند مردان را نیز درگیر کند و صرف نظر از آن هایی که مبتلا به استئوپروز هستند، بسیاری از مردم چگالی استخوانی پایینی دارند که آن ها نیز در شدیدا در معرض خطر استئوپروز وجود دارند.

باید بدانید که هیچ گاه برای پیشگیری یا کنترل استئوپروز خیلی دیر و یا خیلی زود نیست. شما می توانید برای داشتن استخوانهایی محکم و سالم در طول زندگی، اقداماتی به عمل آورید.

چه چیزی سبب پوکی استخوان می شود؟ علل پوکی استخوان در زنان و مردان چیست؟

    وجود استروژن کم در زنان

     وجود تستوسترون کم در مردان

    دیگر اختلالات هورمونی

    کمبود کلسیم

    کمبود ویتامین D

    شیوه زندگی کم تحرک

    شرایط تیروئیدی

    سیگار

    داروها

    شرایط پزشکی  

درمانهای دارویی :

اصلی ترین دارو هایی را که برای بهبود این بیماری استفاده می شود عبارت اند از :

    بیس‌فسفونات‌ها

    آگونیست – آنتاگونیست‌های استروژن

    هورمون درمانی جایگزین(HRT)

در پژوهشی به نام پیشگامان سلامت زنان که یک کارآزمایی بزرگ، تصادفی شده، کنترل‌شده با دارونما و چند مرکزی برای ارزیابی هورمون درمانی جایگزین بوده‌است، محققان گزارش کرده‌اند که شکستگی‌های گردن، ران و مهره‌ها پس از  ۵ تا ۲ سال ۳۶٪ کاهش یافته‌اند. علاوه بر افزایش توده استخوانی، بهبود وضعیت لیپیدها، کاهش سرطان کولون و کاهش علائم یائسگی فواید دیگر این روش درمانی می باشند. با این حال به‌ دلیل خطرات احتمالی HRT من‌جمله وقایع قلبی-عروقی، سرطان پستان، ترومبوز وریدی عمقی، آمبولی ریوی و مشکلات کیسه صفرا توصیه می‌شود این روش فقط باید برای تخفیف علائم یائسگی به‌کار رود و برای پیشگیری یا درمان استئوپروز از درمان‌های دیگری استفاده شود.

بتازگی محققان سوئدی متوجه این موضوع شدن که هورمون رشد قادر است اثرات ناشی از پوکی استخوان را در زنان پس از یائسگی کاهش دهد. این تحقیقات که به مدت ۱۰ سال به طول انجامید نشان داد که استفاده از هورمون رشد در اوایل یائسگی می‌تواند علایم پوکی استخوان را کاهش داده و از شکستگی استخوان ها جلوگیری کند.

درمان پوکی استخوان

درمان های خانگی برای کنترل و کاهش پوکی استخوان

ورزش :

ورزش می تواند به شما در درمان علائم پوکی استخوان کمک کند ، به شما کمک می کند تا استقامت خود را بالا برده و عضلات اطراف مفاصل خود تقویت نمایید،  این موضوع به نوبه خود باعث تحرک و پویایی می شود. علاوه بر این، ورزش به از دست دادن وزن نیز کمک خواهد کرد . انجام تمرینات هوازی ای چون؛ راه رفتن، دوچرخه سواری و یا شنا برای 30 دقیقه در روز و 5 بار در هفته امتحان کنید. تمرینات وزنی سبک و تمرینات مقاومتی را چند بار در هفته برای داشتن عضلات قوی تر انجام داده و  تمرینات جنبشی را حداقل 30 دقیقه در روز انجام دهید. از ورزش هایی که تحرک زیادی دارند و  احتمال ایجاد جراحت در آنها وجود دارد بسیار اجتناب کنید . در صورت نیاز، از یک متخصص برای کمک به برنامه ریزی یک برنامه ورزشی مناسب با وضعیت سلامت و شیوه زندگی خود استفاده نمایید.

از کمپرس های گرم و سرد استفاده کنید :

می توانید از هر دو کمپرس گرم و سرد ، برای مدیریت درد مفاصل ناشی از پوکی استخوان استفاده کنید در حالی که کمپرس داغ باعث کاهش درد و سفتی عضلات شما می شود، کمپرس سرد باعث کاهش تورم ها و التهاب می شود. آب داغ در یک بطری بریزید و آن رادر یک حوله نازک بپیچانید، با این روش یک کمپرس آب داغ در اختیار دارید، چند تکه یخ را در یک حوله نازک بپیچید، و یک کمپرس سرد اینگونه در اختیار دارید. کمپرس گرم را روی مفاصل آسیب دیده خود، به مدت 2 تا 3 دقیقه قرار دهید سپس آن را با کمپرس سرد جایگزین کرده و اجازه دهید تا 1 دقیقه بماند این فرآیند را ،15 تا 20 دقیقه چندین بار در روز تکرار بفرمایید.

توجه داشته باشید:بسته به شرایط شما، می توانید این کمپرس ها را به طور جداگانه مورد استفاده قرار دهید.

ماساژ درمانی :

به طور منظم ماساژ دادن مناطق آسیب دیده می تواند باعث کمک به کاهش شدت درد، تورم و التهاب ناشی از پوکی استخوان شود و علاوه بر این، ماساژ گردش خون را بهبود می بخشد و اثر آرام بخشی بر عضلات ملتهب شده خواهد داشت . با استفاده از ضربات ملایم، مناطق آسیب دیده را با روغن زیتون گرم یا روغن نارگیل چند بار در روز ماساژ دهید و اگر ماساژ شرایط و دردتان را بدتر کرد، انجام ماساژ را متوقف کنید. همچنین می توانید یک روغن ماساژ با کافور و روغن خردل تهیه کنید به این روش که :10 گرم کافور را با یک فنجان روغن خردل ترکیب کنید و آن را به مدت 5 دقیقه حرارت دهید. اجازه دهید تا خنک شود، سپس از آن برای ماساژ محل های آسیب دیده، استفاده نمایید.

یکی دیگر از گزینه ها، این است که مقادیر مساوی از روغن وینترگرین و روغن اکالیپتوس را باهم مخلوط نموده و از آن برای ماساژ مفاصل ملتهب استفاده کنید از آنجایی که مفاصل به دلیل پوکی استخوان حساس می شوند، حتما با آرامش ماساژ دهید یا اینکه نزد یک ماساژور حرفه ای بروید.

سرکه سیب :

سرکه سیب نیز در درمان پوکی استخوان موثر است ، خواص ضد التهابی و قلیایی آن، باعث کاهش درد و سفتی مفاصل شما خواهد شد. علاوه بر این، کمک می کند تا مفاصل از شر سموم ذخیره شده، رهایی یابند. برای این کار :1 قاشق چای خوری از سرکه سیب و عسل را در لیوان آب گرم مخلوط بفرمایید و دو بار در روز، ترجیحا قبل از غذا، بنوشید.

همچنین، می توانید یک قاشق غذا خوری از سرکه سیب ارگانیک و یک قاشق هم از روغن زیتون باهم مخلوط کنید و از آن برای ماساژ مفاصل آسیب دیده چند بار در روز استفاده کنید.این درمان ها را روزانه تا زمانی که درد و التهاب از بین نرفته اند مرتب انجام دهید.

نمک اپسوم :

یکی دیگر از درمان های معروف برای پوکی استخوان، نمک اپسوم بوده که منبع خوبی از منیزیم است، و به کاهش درد، تورم و التهاب بسیار کمک می کند. برای پوکی استخوان دو فنجان نمک اپسوم را به وان حمام اضافه کرده، پاهای خود را به مدت 20 تا 30 دقیقه در آن گذاشته و این کار را 2 تا 3 بار در هفته برای چندین هفته تا بهبودی درد و التهاب، تکرار کنید.

بسیار توجه داشته باشید:کسانی که مشکلات کلیوی یا دیابت دارند، مطلقا نباید از این درمان استفاده کنند.

 زنجبیل :

زنجبیل، یکی دیگر از درمان های عالی طبیعی برای پوکی استخوان ها است یک مطالعه که در سال 2001 و در مجله آرتروز و روماتولوژی چاپ شد، نشان داد که عصاره خالص زنجبیل اثر مثبتی در کاهش درد بیماران مبتلا به پوکی استخوان در زانو ها دارد. این گیاه، غنی از خواص آنتی اکسیدانی می باشد و ضد التهابی است که به کاهش دردها، تورم و التهاب کمک می کند و علاوه بر این، زنجبیل به انسداد Cox-2 کمک می کند (یک ماده شیمیایی که در بدن انسان باعث ایجاد دردها می شود).

روزانه 3 فنجان چای زنجبیل بنوشید، برای تهیه این چای، یک تکه کوچک از ریشه زنجبیل را رنده نموده و آن را در یک فنجان آب برای 10 دقیقه بجوشانید و محلول را فشار دهید تا صاف شده و کمی عسل به آن اضافه فرمایید. همچنین می توانید تکه های تازه زنجبیل را روزانه جویده و یا از زنجبیل خشک یا تازه در آشپزی خود استفاده نمایید، حتی می توانید مناطق آسیب دیده را با روغن زنجبیل چند بار در روز ماساژ دهید.

زردچوبه :

یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه کنید و آن را بجوشانید. کمی عسل به آن اضافه کنید و آن را دو بار در روز، حداقل برای چند روز بخورید به طور منظم از از عصاره استاندارد زردچوبه، با دوز 300 میلی گرم، 3 بار در روز استفاده کنید، ولی حتما قبلش با پزشک خود صحبت کنید. همچنین، استفاده از پودر زردچوبه در آشپزی روزانه، مزایای خوبی دارد.

توجه توجه : اگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، از مصرف بیش از حد زردچوبه قطعا خودداری کنید.

زغال اخته :

قاشق چای خوری هسته زغال اخته را به مدت یک دقیقه در آب خیس کنید صبح روز بعد ،دانه های خیس شده را بخورید و آب را هم دور بریزید ، این کار را روزانه انجام دهید. همچنین می توان به جای آن، یک قاشق چای خوری پودر هسته زغال اخته را با یک لیوان آب گرم ،مخلوط کرده و دو تا سه بار در روز بنوشید، همچنین، می توانید یک خمیر از ترکیب یک قاشق چای خوری دانه زغال اخته را با آب کافی تهیه کنید و روی محل آسیب دیده بمالید. اجازه دهید تا خشک شود و سپس آن را با آب گرم شستشو دهید. از این درمان دو بار در روز استفاده کنید ، از هر یک از این درمان ها به طور روزانه استفاده نمایید تا زمانی که از نتیجه راضی بشوید.

چای سبز :

یک قاشق چایخوری برگ چای سبز را به یک فنجان آب داغ اضافه نمایید و روی فنجان ،درپوش قرار دهید و صب کنید تا چند دقیقه بماند.چای را فشار داده تا صاف شود، سپس کمی عسل به آن اضافه کنید روزانه 2 تا 3 فنجان چای سبز بنوشید.

دارچین :

یک قاشق چای خوری پودر دارچین و یک قاشق غذاخوری عسل در لیوان آب گرم مخلوط نمونده و هر روز صبح، با معده خالی بخورید . یک راه دیگر، تهیه خمیر از پودر دارچین می باشد. پودر دارچین را با کمی آب مخلوط نمایید و همچنین می توانید عسل کمی نیز اضافه بفرمایید. از این خمیر، برای ماساژ منطقه آسیب دیده برای چند دقیقه و 2 یا 3 بار در روز استفاده کنید ، از این درمان ها، تا زمانی که وضعیت شما بهبود یابد، استفاده بفرمایید.

کاهش وزن :

برای کاهش فشار و درد مفاصل حتما اگر دچار اضافه وزن هستید لاغری را در برنامه خود قرار دهید. با این کار به میزان زیادی فشار وارده به مفاصل کاهش میابد و مشکلات فرد دچار پوکی استخوان کاهش پیدا خواهد کرد.

توسط |۱۳۹۷-۵-۲۷ ۱۳:۲۲:۴۳ +۰۰:۰۰۲۵ام مرداد, ۱۳۹۷|دسته‌ها: بیماری های عمومی|برچسب‌ها: , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت