چرا کودکان دچار ناراحتی های قلبی میشوند

//چرا کودکان دچار ناراحتی های قلبی میشوند

چرا کودکان دچار ناراحتی های قلبی میشوند

بیماری قلبی مادرزادی

بیماری های قلبی مادرزادی :

شکل گرفتن قلب جنین بسیار پیچیده است و در هفته های دوم تا دهم بارداری اتفاق میافتد. بیماری قلبی از نوع مادرزادی بسیار شایع است و به ساختار قلب مربوط میشود.

این بیماری به دلیل پیچیدگی های موجود در تکامل سیستم قلب و عروق در دوران جنینی بروز میکند.

از هر هزار کودک  ، هشت نفر دچار عارضه قلبی مادرزادی است.و در اغلب نوزادان ، بیماری خفیف و بی خطر است. ممکن است این بیماری مربوط به دیواره قلب ، دریچه های قلب و یا سرخرگ و سیاهرگ های قلب باشد.

بیماری قلبی اکثرا قابل درمان هستند اما بازهم آمار مرگ و میر ناشی از آن بالاست.با مراجعه به پزشک ،حتی تشخیص با گوشی امکان پذیر است. اگر پزشک با دقت به صدای قلب کودک گوش دهد وجود بیماری قلبی مادرزادی را متوجه میشود.

بیماری های مادرزادی قلبی معمولا در همان هفته های اول قابل تشخیص هستند . کودک مبتلا به عارضه قلبی مادرزادی با صورت آبی رنگ به دنیا می آید . ممکن است نوزاد در تنفس و شیرخوردن و افزایش وزن دچار اختلال شود.

علل بیماریهای قلبی مادرزادی:

بیماری قلبی مادرزادی علت مشخصی ندارد.ممکن است ناشی از ژنتیک و یا عوامل محیطی باشد. گاها” نیز ناشی از عوامل ترکیبی است.

ارث و ژنتیک :

در هشت درصد موارد ریشه این بیماری ارثی یا ژنتیکی است . به این صورت که اگرفرزندتان میتلا به بیماری قلبی مادرزادی است ، باید در بارداری مجدد آگاه باشید که ممکن است فرزند دیگرتان نیز دچار این عارضه بشود.

افرادی که دچار عارضه قلبی هستند ، احتمال 50 درصد فرزندانشان نیز به این مشکل مبتلا میشوند. شدت بیماری در کودکان این بیماران میتوان کمتر یا بیشتر از خودشان باشد.

بیماری قلبی گاهی ناشی از جهش ژنی است . جهش ژنی اغلب بیشتر از یک فرد در خانواده را درگیر بیماری قلبی مادرزادی میکند. احتمال این شکل از ابتلا حدود 50 درصد است.

عوامل محیطی :

دو درصد احتمال این وجود دارد که بیماری قلبی مادرزادی براثر عوامل محیطی رخ دهد .عامل محیطی میتواند عفونت یا مصرف یک داروی خاص توسط مادر در دوران بارداری باشد. در این صورت احتمال ابتلاء فرزند به بیماری قلبی، بالاتر از میانگین احتمال در مورد افراد معمولی نخواهد بود.

بیماری قلبی به هر علتی که باشد کودک درد را حس نمیکند و یا ناتوانی خاصی را در او نمیتوان مشاهده کرد. برخی از بیماری های قلبی مثل تنگی و نارسایی دریچه ها و آئورت و سوراخ دهلیز و بطن علامت مشخصی ندارند.

تنها کودکان مبتلا به  بیمار مادرزادی قلبی  سیانوتیک ، علائم کبودی دارند و  در انجام فعالیت های شدید بدنی ناتوان اند . بیماری سیانوتیک پمپاژ پایین اکسیژن در بدن به علت یک یا چند نقص در قلب است .

اختلال در گردش خون اگر به صورت کاهش شدت جریان خون در قلب  باشد منجر به مسدود شدن شریانهای خونی یا انحراف مسیر خون میشود.

بسیاری از بیماری های مادرزادی قلبی درکودکان بدون عمل جراحی قابل درمان است و اصلا نیاز به جراحی ندارند. اگر جراحی برای کودکان انجام شود برای طول عمر بیشتر آنان و جلوگیری از نارسایی های قلبی و جسمی در سنین بالاتر است.

دیابت :

از دیگر عوامل بروز بیماری قلبی مادرزادی ، دیابت مادران است . عدم کنترل قندخون در مادران باعث این عارضه میشود. مادر ممکن است قبل از بیماری به دیابت مبتلا بوده باشد و یا در دوران بارداری دیابت بگیرد.

سولهای قلب در مرحله رشد زمانیکه در معرض سطوح بالای گلوکز قرار می گیرند و  بلوک های ساختاری DNA بیشتری را در مقایسه با حالت طبیعی تولید می کنند. که این موجب می شود ، سلول ها در مقایسه با حالت بالغ تولید مثل بیشتری داشته باشند. در واقع سطح قند خون بالا تنها برای بزرگسالان مضر نیست و برای جنین در حال تکوین نیز مضر می باشد.

بیماری قلبی مادرزادی

راه و روش‌های درمان بيماري‌هاي قلبي مادرزادي:

اگرچه اغلب کودکان مبتلا به بيماري‌هاي قلبي مادرزادي نیازي به درمان ندارند، اما در برخي از موارد هم لازم است اين بيماري درمان شود. پزشکان براي درمان بيماري‌هاي قلبي مادرزادي از روش‌هاي عمل کاتتر قلب يا جراحي استفاده مي‌کنند.

عمل کاتتر:

در تعریف کاتتر باید گفت ، این عمل به صورت ورود یک لوله پلاستیکی به داخل عروق انجام میشود . این لوله کاتتر نام دارد و امروزه در بسیاری از جراحی ها استفاده میشود. انجام عمل کانتر برای قلب آسان تر از جراحی است. بدلیل انعطاف زیاد این لوله، با کمی تغییر در شکل آن، می توان از آن برای عمل های بسیاری نظیر عمل های قلب و عروق، اورولوژی، سیستم عصبی و گوارشی استفاده کرد.

از راه سوراخ های ایجاد شده روی پوست لوله را داخل بدن وارد میکنند و به سرخ رگ یا سیاه رگ دسترسی می یابند.

کاتتر درون عروق بزرگ قرار گرفته و در جای خود ثابت می شود. این لوله بیشتر در محل رگ های کشاله ران، رگ های گردن یا سینه استفاده می شود.

در صورتی که کاتتر امکان پذیر نباشد ، کودک مورد جراحی قلب باز قرار میگیرد. در مواردی با یک بار جراحی مشکل کودک حل نمیشود و باید جراحی را تکرار کرد.

در موارد استثنایی کودک به چند بیماری قلبی به طور همزمان مبتلا است و درمان او پیچیده است . حتی گاهی کودک نیازمند پیوند قلب است.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت