ژلوفن این مسکن آشنای ژله ای

//ژلوفن این مسکن آشنای ژله ای

ژلوفن این مسکن آشنای ژله ای

داروی ژلوفن

داروی ژلوفن :

ژلوفن (GELOFEN) به صورت قرص ژله ای شکل موجود است و از دسته داروهای مسکن میباشد. اشکال این دارو به صورت کپسول های 400 و 200 گرمی موجود است.

در حقیقت داروی ایبوپروفن با نام تجاری پروفن به صورت دراژه وجود دارد که سه چهار سالی است  به صورت ژله ای و با نام ژلوفن تهیه می شود.

داروی ژلوفن برای کودکان به صورت شربت و با نام  ایبوپروفنتجویز میشود.

تفاوت  ژلوفن و استامینوفن:

مطب مورد توجه در دسته ی مسکن ها ، تفاوت ساخت و تولید این داروها است.مسکن ها به یک روش واحد ساخته نمیشوند .

ماده مورد استفاده در ساخت استامینوفن تایلنول است .این ماده در ساخت این دسته از داروها بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. آدویل ماده دیگری در ساخت مسکن هاست .تایلنول و آدویل قابل جایگزینی نیستند .

تصور عموم این است که چون برا تهیه این داروها نیاز به نسخه پزشک نیست ، این داروها ایمن هستند. این مسئله در دوزهای پایین دارو تنها مصداق دارد . مسکن ها هم مانند سایر داروها عوارضی را به همراه دارند.

استامینوفن به دلیل عملکرد بهتری که در معده دارد عوارض کمتری را ایجاد میکند. این دراو برای سرد دردهای خفیف استفاده میشود.

این قرص اما در کاهش درد و تب بسیار موثر است و بر خلاف استامینوفن، یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی است و این یعنی باعث بهبود التهاب شده و اعتیادآور هم نیست.

داروی ژلوفن

تأثیرات مثبت  :

این دارو خاصیت ضدالتهابی غیراستروئیدی دارد و برای کاهش التهاب ناشی از بیماری روماتیسم مفاصل و پوکی استخوان ، تب ، دندان درد و درمان اولیه دردهای قاعدگی مصرف میشود.

عوارض جانبی :

مصرف این دارو  برای کلیه به عنوان مجاری دفع دارو به صورت درد بروز میکند.در مجاری دفع ادرار همچنین مصرف ژلوفن موجب اسهال، نفخ ، یبوست، ایجاد زخم ، سیاه شدن مدفوع و تغییر دراندازه ادرار میشود.

داروی ژلوفن در دستگاه گوارشی درد معده و روده ، حالت تهوع و استفراغ و همچنین کاهش اشتها را موجب میشود.

همچنین در کبد متابولیزه میشود تا قابلیت جذب داشته ، پس مصرف زیاد آن به کبد فشار می آورد و میتواند بیماری کبدی را به دنبال داشته باشد.

از دیگر عوارض مصرف این دارو سرگیجه ، تغییر در میزان شنوایی ، سفت شدن ناحیه گردن و تغییرات بینایی است.

مصرف داروی ژلوفن برای زنان ممکن است کاهش قدرت باروری را به دنبال داشته باشد که این مشکل با اقدامات سریع و راهکارهای پزشکی قابل درمان است.

مصرف داروی ژلوفن میتواند تغییرات روحی روانی و خلقی را به همراه داشته باشد. حتی ممکن است برای فرد بی دلیل افزایش وزن نیز اتفاق بیافتد.

مصرف این دارو  برروی پوست موجب زردشدن پوست یا کهیر میشود.

از عوارض دیگر همچنین میتواند خستگی غیر معمول نیز باشد.

موارد منع مصرف داروی ژلوفن:

  • بیماران مبتلا به زخم معده نمیتوانند و نباید از ژلوفن استفاده کنند . و این منع مصرف به دلیل هضم این دارو در معده است که درد و مشکلات معده را تشدید میکند .
  • مصرف این دارو برای زنان باردار محدود به سه ماه اول بارداری است . به ویژه در سه ماه آخر مصرف ژلوفن پرخطر است.
  • مصرف این دارو برای مبتلایان به آسم نیز خطرناک است.
  • مصرف داروی  ژلوفن باعث افزایش حجم خون و درنهایت فشارخون میوشد. پس برای بیماران دچار فشار خون منع مصرف دارد.
  • ژلوفن برای مبتلایان به هموفیلی و سایر بیماریهای انعقاد خون نیز باعث حاد شدن شرایط بیمار میشود.
  • همانطور که در متن به آن اشاره شد ، دفع داروی ژلوفن از مجاری ادرار است و به ویژه کلیه را تحت فشار قرار میدهد. همچنین کسانی که به ترکیبات آسپیرین حساسیت دارند نیز جزء موارد منع داروی ژلوفن هستند.
  • داروی ژلوفن با استامینوفن و همچنین داروهای ضد انعقادی تداخل دارویی دارد و نباید همراه این داروها استفاده شود.
  • افرادی که داروهای آنتی دیابتیک استفاده می کنند نباید ژلوفن بخورند چرا که ژلوفن باعث افزایش اثر ضد قند داروهایشان می شود و افت ناگهانی قند و به دنبال آن بروز شوک را به همراه دارد.
  • داروی ژلوفن نباید همراه با داروهای ادرار آور استفاده شود چرا که کاهش اثر داور می شود.
  • لازم است که مصرف داروی ژلوفن به حداقل رسانده شود و حتماً زیر نظر پزشک تهیه شود و به صورت خود سرانه مصرف نشود تا مشکلات ناشی از مصرف خودسرانه این دارو از بین برود.

نکته مورد توجه در مصرف این دارو این است که مصرف این داروها باید در کوتاه‌مدت صورت گیرد و در بلند مدت نباید از این داروها استفاده کرد.

مصرف داروی ژلوفن برای کودکان :

داروی ژلوفن درکودکان با محدودیت سنی مواجه است . تنها کودکان بالای سه ماهی که بیشتر از 5 کیلوگرم وزن داشته باشد میتوانند دارو را مصرف کنند. ژلوفن در کودکان  برای کاهش درد ، التهاب و کنترل تب مجاز است .

در صورت لزوم این دارو میتواند برای کودکان زیر سه سال و تنها با نسخه پزشک تجویز و مصرف شود.

توسط |۱۳۹۷-۶-۶ ۱۱:۲۹:۰۲ +۰۰:۰۰۲۴ام مرداد, ۱۳۹۷|دسته‌ها: دارو ها|برچسب‌ها: , , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت