کم خونی و علت ایجادش

//کم خونی و علت ایجادش

کم خونی و علت ایجادش

کم خونیکم خونی

کم خونی یا آنمی اختلال خونی شایعی هست که در اون گلبول‌های قرمز یا هموگلوبین کافی در خون وجود نداره.هموگلوبینی که در گلبول‌های قرمز خون وجود داره باعث می‌شه تا اکسیژن به گلبول قرمز متصل بشه و با مویرگ‌ها به بافت‌های مختلف بدن برسه. ازونجایی که تمام سلول‌های بدن انسان برای زنده موندن به اکسیژن وابسته‌اند، کم خونی باعث هیپوکسی میشه و کلی مشکلات روبه‌همراه داره.کم‌خونی انواع مختلفی داره که هر یک علت خاص خودش رو داره. این بیماری بر شکل های مختلفی طبقه بندی میشه.مثل ریخت‌شناسی گلبول‌های قرمز، مکانیسم‌های اتیولوژیک و غیره.سه دستهٔ اصلی شامل: ازدست رفتن حجم زیادی از خون (خون‌ریزی‌های حاد یا مزمن)، ازبین‌رفتن سلول‌های خونی (همولیز) و کمبود تولید سلول‌های خونی.

علت کم‌خونی

از دست دادن خون: خون ریزی متوالی در زمان‌های قاعدگی یا به دلیل زخم معده یا سرطان می‌تونه باعث فقر آهن و کم‌خونی در بدن بشه.

کمبود آهن در رژیم‌های غذایی

 اگه مواد غذایی که روزانه مصرف میشه مقدار کمی آهن داشته باشه یا در رژیم غذایی گوشت را حذف کنیم یا در کودکان شیرخوار که فقط از شیر مادر استفاده می‌کنن، اینجسات که کمبود آهن به وجود میاد.

خانم‌های باردار و مخصوصاً کسانی که در حال شیردهی هستن به دلیل سیستم عملکردی بدن چند برابر بیشتر از آقایون به آهن نیاز دارن و رژیم غذایی اونها باید غنی از آهن باشه.

نشانه های کم‌خونی

مهمترین علامت احساس خستگی زود و فرسودگیه.

نشانه های دیگه شامل:

ضعف

رنگ پریدگی و کمرنگی ناخن و پوست

تندشدن ضربان قلب

درد قفسهٔ سینه

سبک شدن سر یا سرگیجه خفیف

مشکلات شناختی

بی‌حسی، کرختی یا سردی اعضای بدن

سردرد

ممکنه اولاش کم‌خونی اونقدر خفیف باشه که متوجه اون نشی. اما شدت علائم با پیشرفت کم‌خونی بیشتر میشه. بی خوابی درشب هم نشونه ی کم‌خونیه.

عملکرد سلولهای خونی

خون از سلولهای خونی و مایعی به اسم  پلاسما تشکیل شده.دو نوع سلول خونی (پلاکت ها سلول نیستند بلکه قطعات سلولی هستن) در پلاسما شناور هستن.

سلولهای خونی سفید (گلبولهای سفید): این سلولها با عفونتها مبارزه می‌کنن.

پلاکتها: یادتون نره پلاکتها به لخته شدن خون بعد از ایجاد زخم ها کمک می‌کنند.

سلولهای خونی قرمز (گلبولهای قرمز): این سلولها ، اکسیژن رو از ریه‌ها به مغز، بقیه بخش ها و بافتهای مختلف بدن میبرن. بدن ما برای فعالیت های خودش به خون اکسیژن دار نیاز داره.

خون دارای اکسیژن چه کمکی میکنه؟

خون اکسیژن دار کمک می‌کنه تا انرژی لازم برای بدن تأمین بشه و گرمی و رنگ پوست سالم رو ایجاد کنه. گلبولهای قرمز محتوی هموگلوبین هستن.

هموگلوبین یک پروتئین آهن هست که خون ، قرمزیشو به اون مدیونه. این ماده، عامل اصلی انتقال اکسیژن از ریه‌ها به بقیه بخش های  بدنه و دی‌اکسید کربن رو از بافتهای بدن به ریه‌ها منتقل می‌کنه تا در ریه‌ها از طریق بازدم دفع بشه.

خیلی از سلولهای خونی مثل گلبولهای قرمز به صورت مداوم در مغز استخوان تولید می‌شن. مغز استخون یک مادهٔ اسفنجی شکل قرمز رنگه که در بعضی از استخونهای بدن وجود داره.

برای تولید گلبولهای قرمز و هموگلوبین، بدن به مصرف غذای حاوی پروتئین، ویتامینها و آهن نیاز دارد.

این بیماری حالتیه که در اون تعداد گلبولهای قرمز یا میزان هموگلوبین اونها کمتر از میزان طبیعیه. در کم‌خونی تخریب گلبولهای قرمز سریعتر از جایگزینیگلبولهای جدیده .

پس خون ،گلبول قرمز کمتری خواهد داشت و در نتیجه میزان حمل اکسیژن به بافتهای بدن کم میشه و احساس خستگی ایجاد می‌شه.

 دلیل های کم‌خونی چه مواردی هست؟

سه دلیل اصلی  شامل: هدر رفتن حجم خون (به شکل حاد یا خونریزی شدید و بشکل مزمن به گونه کم‌کم و تدریجی ولی در به شکل طولانی)،نابودی بیش از حد گلبول‌های قرمز (همولیز)، و خستگی و ناتوانی سیستمی که خونسازی میکنن.کم‌خونی شایعترین بیماری خونیه.

انواع کم خونی ها

 کم‌خونی میکروسیتیک چی هست؟

کم‌خونی میکروسیتیک در نتیجه کمبود هموگلوبینه که می‌تونه چند دلیل داشته باشد:

کم‌خونی کمبود آهن

کم‌خونی وابسته به بیماری مزمن

اختلال در زنجیره آلفا و بتا (تالاسمی)

بیماری هموگلوبینE

بیماری هموگلوبینC

بیماریهای مختلف دیگر به واسطه هموگلوبین

آسیب‌های سیدروبلاستیک

 سیدروبلاستیک ارثی

 سیدروبلاستیک اکتسابی دربرگیرنده مسمومیت باسرب

کمبود آهن

شایعترین حالت کمبود یک عنصر در سراسر جهانه.کمبود آهن گاهی باعث زخم عجیب کنار لب می‌شه.

کم‌خونی نورموسیتیک

 نورموسیتیک وقتیه که هموگلوبین کاهش ولی اندازه گلبولهای قرمز طبیعیه علت عبارتنداز:

خونریزی شدید یا هدر شدن شدید خون

 آپلاستیک (نارسائی مغز استخوان)

 همولیتیک

 ماکروسیتیک

این نوع به خاطر اعتیاد به الکل به وجود میاد

 دوشکلی

 اجسام هینز

کم‌خونی‌های خاص

کم‌خونی در نوزادان نارس که در نوزادان نارس ۶–۲هفته بعد از تولد ظاهر میشه .

 پیامدهای احتمالی

کم‌خونی در دوران بارداری

در آمریکا، ۲۰٪ زنانی که در سنین بارداری هستن، دچار کم‌خونی میشن. بیشتر خانم ها  نشونه‌های بیماری روبه فشارهای زندگی روزمره

ربط می‌دن.

دشواری‌های احتمالی که دامن گیر جنین می‌شه، زایش زود(نوزاد نارس)، مرگ داخل رحمی، پارگی کیسه آب و عفونت در این دوران به چشم میخوره.

زنان بالغ به‌طور متوسط روزی ۲میلی‌گرم آهن از دست می‌دن؛ بنابراین خانم باردار باید همون مقدار آهن رو از راه غذا بدست بیاره تا کمبود جبران بشه.

به علاوه زنان در دوران بارداری حدود۵۰۰میلی‌گرم آهن از دست می‌دن درحالیکه میزان از دست رفتن آهن در عادت ماهانه۴ تا۱۰۰ میلی‌گرمه.

پیامدهای احتمالی برای مادر شامل نشونه های  قلبی – عروقی، کاهش قدرت بدنی و نیروهای عقلانی، کم شدن عملکرد سیستم ایمنی بدن،

خستگی و بالا رفتن نیاز به تزریق خون در دوران بعد از زایمانه.

توسط |۱۳۹۷-۶-۱۶ ۱۴:۰۵:۴۱ +۰۰:۰۰۲ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: بیماری های عمومی|برچسب‌ها: , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت