آفتاب سوختگی و درد سر های آن

/, زیبایی/آفتاب سوختگی و درد سر های آن

آفتاب سوختگی و درد سر های آن

آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی :

آفتاب سوختگی نوعی التهاب پوستی است که در اثر مجاورت طولانی مدّت در آفتاب یا این که بقیه منابع پرتو فرابنفش حاصل می گردد . این سوختگی در اثر پرتو فرابنفش موجود در نور خورشید یا این که دستگاه‌های برنزه کننده ( سولاریوم ) به وجود می آید .

از نشانه‌های آفتاب سوختگی می‌توان سرخی بیش از حد پوست , دردناک شدن و گهگاه ایجاد تاول را نام برد .

آفتاب سوختگی زمانی صورت میدهد که اندازه تابیدن اشعه خورشید یا این که بقیه منابع نوری دربردارنده پرتو فرابنفش بیش تر از بضاعت و توان رنگدانه محافظت کننده پوست تن یعنی ملانین باشد .

روش های مرسوم جلوگیری از آفتاب سوختگی :

تلاش نمایید از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر از خورشید دور بمانید. زیرا که در این شش ساعت خورشید قدرتمند تر است . در صورت امکان , تلاش نمایید از هر فعالیتی در این سا‌عتها اجتناب فرمایید. ولی اگر که مجبور به این کار بودید, سعی نمایید تا حد امکان در سایه بمانید .

همیشه از کرم ضدآفتاب استفاده نمایید :

بدون استفاده از کرم های ضد آفتاب, هرگز خود را در مقابل تابش ورشید قرار ندهید. دست کم 15 دقیقه پیش از خارج شدنتان کرم ضد آفتاب استفاده نمایید و هر دو تا سه ساعت دوباره از این کرم استفاده کنید. پیشنهاد می شود از یک کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظت خورشید ( SPF ) 15 و یا حتی بالاتر استفاده نمایید .

در زمان ابری بودن هوا خورشید را دست کم نگیرید :

شما در یک روز ابری هم از اشعه های نور خورشید در امان نخواهید بود, یعنی متاسفانه پرتوهای خورشید چه بسا میتوانند از حتی از پشت ابرها نفوذ نمایند و به شما را دچار آفتاب سوختگی نمایند . پس حتی زمانی که هوا ابری می باشد , به خاطر داشته باشید که کرم های ضد آفتاب را باز هم استفاده نمایید .

لب ها , گوش ها , سر و پا را هیچ وقت نادیده نگیرید :

لب ها , گوش ها , سر و چهره , بخش های می باشند که همیشه در معرض نور خورشید می باشند و ما معمولا فراموش می‌کنیم تا بر روی آنها پوششی قرار دهیم . برای پاهای خود از کفش یا جوراب ستفاده نمایید و حتما سر و گوش خود را با یک روسری بپوشانید.

فراموش نکنید که کرم های ضد آفتاب را برای پای خود و گوش هایتان نیز استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب را در ساحل فراموش نکنید: 

همیشه از داشتن یک برنامه دقیق و مناسب برای بعد از قرار گرفتن طولانی مدت در مقابل نور خورشید مانند استاده از لوسیون سرد یا روغن نارگیل در منطقه های سوخته شده برای جلوگیری از مزمن شدن آن مطمعا شوید

همچنین استفاده از آلوئه ورا برای مناطق سوخته شده بسیار تاثیر گذار است و به بهبود سریع تر آن کمک زیادی می کند.

استفاده از غذاهای غنی با ویتامین D :

استفاده از غذاهای غنی از ویتامین D مانند روغن کبد ماهی تخمیر شده، مکمل ویتامین D باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن شما در مقابل سوختگی خواهد شد.

یادت نره بخونیش :

اگر در گیر افتاب سوختگی شدیم چکار کنیم

آفتاب سوختگی در سه تا پنج روز معالجه میشود .

پوست آفتاب سوخته نیاز به تمیز کننده ملایم برای به حداقل رساندن خطر عفونت باکتریایی دارد تا وقتی که پوست نو کاملا بهبود شود . پژوهشگران درحال حاضر اعتقاد دارند که کرم های ضد آفتاب و لباس مناسب پوشیده در هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب قادر است در قبال آفتاب سوختگی پوست مارا حفظ نماید .

دیگر گرمای هوا به نقطه ی اوج خودش رسیده و آفتاب دارد حسابی تاخت و تاز می نماید و نمی‌توان به راحتی از شر گرما و اشعه سوزانش در امان ماند . آفتاب سوختگی اعم از مشکلاتی است که بیش تر اشخاص برای یک بار هم که شده در‌این فصل تجربه اش می نمایند .

در‌این مقاله راهکارهایی برای معالجه سوختگی با نور آفتاب و تسکین بخشیدن به عارضه ها آن ( درد و خارش و سوزش ) توصیه شده که بد نمی باشد نگاهی به آن ها بیندازید .

1 . تاثیر مصرف میوه و سبزی در آفتاب سوختگی :

آنتی اکسیدان ها نقش مهمی در معالجه پوست مجروح و آفتاب سوخته دارندو باعث ترمیم پوست مصدوم می گردند , براین اساس هنگامی که پوست در برابر آفتاب صدمه دید خوب تر است آنتی اکسیدان فراوانی استفاده شود که‌این آنتی اکسیدان ها را با میل کردن روزمره یک‌سری واحد میوه و سبزی می توان تامین کرد .

این آنتی اکسیدان ها باعث ترمیم هر چه پرسرعت تر پوست می گردند .

2 . کمپرس شیر خنک برای معالجه آفتاب سوختگی :

برای معالجه آفتاب سوختگی و التیام پوست آفتاب سوخته و کاهش سوزش و خارش آن از کمپرس شیرخنک استفاده نمایید چون پروتئین مو جود در شیر لایه ای برای نگهداری ازپوست تولید می نماید وباعث مرطوب شدن آن می شود . پوست برای معالجه بهتر به رطوبت نیاز دارد چون آنزیم های درمانگر بر روی پوست مرطوب بهتر فعالیت می نمایند .

3 . مواد غذایی ضد التهاب :

استفاده از مواد غذایی دارنده خواص ضدالتهابی یکی شایسته ترین روش ها برای معالجه آفتاب سوختگی است . چای سبز و آب انار مثال هایی از این مواد غذایی می‌باشند که خاصیت ضد التهابی داشته و دارنده آنتی اکسیدان های قدرتمند می‌باشند و در التیام پوست آفتاب سوخته ناشی از اشعه های UV اثر گذار می‌باشند .

4 . کرم ها و پمادهای مرطوب کننده :

روزی سه بار مرطوب کردن پوست با کرم ها و پماد های مرطوب کننده هنگامی که پوست سوخته آغاز به کنده شدن می نماید , بسیار واجب است .

5 . سفیده تخم ‌مرغ و آب ‌لیمو :

سفیده تخم‌مرغ دارنده ویتامین A و کلاژن است که برای ترمیم پوست مجروح خوب می باشد و از شل شدن پوست در اثر نور خورشید دوری می کند . آب‌لیمو نیز مثل جوش شیرین از سفید کننده‌های ارگانیک محسوب می‌شود و با داشتن میزان متعددی ویتامین C , برای روشن شدن رنگ پوست و برطرف شدن تیرگی و لک‌های قهوه‌ای در آن اثرگذار است .

یک عدد سفیده تخم‌مرغ را با یک قاشق غذاخوری آب‌لیموی تازه ترکیب فرمایید و خوب هم بزنید تا یک دست شود . این ماسک را روی پوست صورت و یا این که هر بخش دیگر که دچار  آفتاب سوختگی شده‌است , اعمال کنید .

استفاده از مواد غذایی دارنده خواص ضدالتهابی یکی شایسته ترین روش ها برای معالجه آفتاب سوختگی است . چای سبز و آب انار مثال هایی از این مواد غذایی می‌باشند که خاصیت ضد التهابی داشته و دارنده آنتی اکسیدان های قدرتمند می‌باشند و در التیام پوست آفتاب سوخته ناشی از اشعه های UV اثر گذار می‌باشند .

زمان آفتاب سوختگی پوست به ‌این نکات اساسی دقت نمائید

پوست آفتاب سوخته خود را که به صورت بافت مرده و شاخی شده در آمده نکنید چون کندن آن باعث جراحت بیشتر به پوست می‌شود .

بنابر این اجازه دهید خود پوست , خشک شده و ریخته شود .

از محصولاتی مثل رتینوئید , اسید گلیکولیک و اسید سالیسیک تا‌زمانی‌که پروسه پوست اندازی پوست های آفتاب سوخته تمام نشده استفاده نکنید , چون به کار گیری از این محصول ها سبب آلرژی بیش از حد پوست می شود .

با زدن کرم ضد آفتاب بعد از درمان آفتاب سوختگی , اجازه ندهید پوست تان مجددا مبتلا آفتاب سوختگی شود وبا کرم ضد آفتاب ازپوست خوددر برابر اشعه های زیان آور نور خوشید ( UVA و UVB ) نگهداری نمائید و هر دو ساعت یکبار ضدآفتاب را روی پوست خود بزنید به ویژه اگراهل شنا کردن می‌باشید و یا این که تعرق دوچندان دارید .

توسط |۱۳۹۷-۶-۱۸ ۰۹:۱۷:۰۳ +۰۰:۰۰۱۱ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: زندگی بهتر, زیبایی|برچسب‌ها: , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت