آندوسکوپی یا درون بینی

//آندوسکوپی یا درون بینی

آندوسکوپی یا درون بینی

آندوسکوپی

آندوسکوپی از طریق حفره های بدن ، راهی را برای تشخیص و درمان بیماریها فراهم کرده است.در پزشکی ، مشاهده درون بدن میتواند هم با هدف تشخیص و هم درمان به کارگرفته شود.

آندوسکوپی :

استفاده از دستگاه و روش آندوسکوپی به حدود سالهای 1984 یا 1985 بازمیگردد.نخستین بار دکتر جان مکاینتایر از این دستگاه با منبع نور برای بررسی حنجره ، در بیمارستان گلاسکو سلطنتی اسکاتلند استفاده کرد.

آندوسکوپی یا درون بینی از طریق حفره های بدن ، راهی را برای تشخیص و درمان بیماریها فراهم کرده است.در پزشکی ، مشاهده درون بدن میتواند هم با هدف تشخیص و هم درمان به کارگرفته شود.

لوله آندوسکوپ برای دیدن مری و معده از حلق بیمار وارد میشود و از طریق یک واحد پردازشگر ویدیویی و دوربینهای عکاسی به دیدن و ثبت عمل میپردازد.

بااین روش تصاویر رنگی قابل ضبط و ذخیره شدن به دست می آید. به تازگی آندوسکوپی برای دستگاه گوارش به وسیله کپسول آندوسکوپی انجام میگیرید.از حدود سال 1900 میلادی این شیوه توسعه یافته و مورداستفاده قرارمیگیرد.این کپسول به اندازه یک قرص ویتامین است و به راحتی بلعیده میشود.

کپسول آندوسکوپی پیش از این تنها برای تصویربرداری از روده‌ی کوچک استفاده می‌شد. زیرا عکس‌برداری با روش‌های عادی آندوسکوپی کار دشواری است. امروزه برای معاینه‌ی مخاط روده‌ی کوچک و تشخیص بیماری کرون نیز استفاده میگردد.

 آندوسکوپی برای تشخیص و درمان چه بیماریهایی کاربرد دارد؟

بررسی علائم سیستم گوارشی مانند حالت تهوع، استفراغ، دردهای شکمی ، مشکل بلع و خونریزی گوارشی هم با آندوسکوپی صورت میگیرد.

تشخیص بیماریهایی چون کم خونی ، خونریزی ، التهاب و سرطان سیستم گوارشی با بیوپسی (نمونه برداری) انجام میگیرد.

درروشهای درمانی چون کاتترگذاری برای رگ خونریزی شده ، برداشتن پولیپ یا ازبین بردن ضایعه خارجی و گسترش مری باریک با استفاده از این روش اماکان پذیراست.

بسیاری از بیماران مبتلا به بارت مری برای تشخیص از آندوسکوپی یا بیوپسی استفاده میکنند.این تشخیص در بیماران مشکوک به سرطان مری هم انجام میگیرد.

آندوسکوپی همچنین رایج ترین شیوه برای تشخیص و معاینه انحرافات و گرفتگی های بینی ، نیز هست.

میتوان با این روش بسیاری از پولیپهای گوارشی و تومورها را نیز برداشت.

انواع آندوسکوپی را بشناسیم

-مشهورترین مورداستفاده آندوسکوپی معاینه سیستم گوارشی است. تشخیص و درمان مری، معده و روده‌ی اثنی‌عشری و روده‌ی کوچک با اینتروسکوپی انجام میگیرد. اینتروسکوپی یکی از دستگاهها و روشهای مربوط به آندوسکوپی است.

-نوع دیگر آندوسکوپی برای تشخیص بیماری روده ی بزرگ است که کولونسکوپی، سیگموئیدوسکوپی نامیده میشود.

-برای دیگر مجاری دستگاه گوارش همچون صفرا ، شیوه رکتوسکوپی اناجم میشود . وبرای درمان و تشخیص بیماریهای مقعد ، آنوسکوپی مورداستفاده قرارمیگیرد.

-مجاری تنفسی همچون بینی با رینوسکوپی و مجاری تحتانی تنفسی به وسیله برونکوسکوپی معاینه میشوند. دستگاه برونکوسکوپی مشابه دستگاه آندوسکوپی است اما از لوله ای باریک تر تشکیل شده است . این دستگاه که در انتهای آن دوربینی قرار دارد، می تواند تصویر مناسب از ناحیه ریه ها به پزشک دهد.

-برای تشخیص بیماری مجاری شنوایی یا گوش ها از  اوتوسکوپی استفاده میشود.

بیماری مجاری ادراری با سیستوسکوپی تشخیص داده میشوند.

مجاری باروری زنان با ژینوسکوپی، دهانه‌ی رحم (کولپوسکوپی)، رحم (هیستروسکوپی)، لوله‌های فالوپ (فالوپوسکوپی) معاینه میگردد.

– ارگان‌های سینه با تراکوسکوپی و مدیاستینوسکوپی معاینه میشوند.

آندوسکوپی

آیا آندوسکوپی خطرناک است؟

در مواردی انجام آندوسکوپی میتواند خطرخونریزی به همراه داشته باشد.خون ریزی ممکن است در محل بیوپسی یا حذف پولیپ رخ دهد. این خون ریزی معمولا جزئی است و درمواردی خودبه خود قطع میگردد.در صورت شدید بودن با گذاشتن کاتتر ، خون بند می آید.

در حین انجام گاستروسکوپی به ندرت خونریزی اتفاق میافتد . بیشتر واکنش ها به صورت حساسیت دارویی هستند و بیمارن باید قبل از این نوع درمان حساسیت ها و مشکلات خودرا با پزشک کنترل کنند.

اگرآرامبخش بیش از اندازه به بیمارتزریق شود میتواند باعث بهم خوردگی معده یا مری گردد.درمواردی محل تزریق داروی بیهوشی ملتهب و نازک میشود.

دقت داشته باشید این قبیل خطرات خیلی به ندرت اتفاق میافتد و پزشک میتواند آنها را کنترل کند.

 قبل از آندوسکوپی چه مراقبتهایی لازم است ؟

تا 8 ساعت قبل از انجام آندوسکوپی نباید هیچ غذای جامدی مصرف کنید . تنها خوردن آب قند یا چای سیرین تا 4 ساعت قبل از آن مجاز است.

اگر کاملا ناشتا نباشید عمل شما به تاخیر میافتد ، چون با جود غذا داخل دستگاه گوارش عملا آندوسکوپی اماکن پذیرنیست.

درصورتی که از داروهای خاص مانند داروهای ضدانعقادی (آسپرین ، وارفارین و …) استفاده میکنید باید پزشک خودرا در جریان بگذارید. یک یا چندروز قبل از عمل باید مصرف دارو متوقف شود.

روز انجام عمل تنها به بیمارستان نروید و همراه داشته باشید.

چنانچه به بیماری هپاتیت یا ایدز مبتلا هستید ، برای جلوگیری از سرایت آن حتما باید پزشک را درجریان بگذارید.

اگر اختلال خون ریزی دارید حتما پزشک را درجریان بگذارید. در برخی موارد نیاز به نمونه برداری است و ممکن است برایتان خطرناک باشد.

برای تسکین درد و ناراحتی از داروهای مسکن استفاده میشود و درمواردی داروهای خواب آورنیز استفاده میشود.

بعداز انجام آندوسکوپی لازم است تحت نظرباشید تا احتمال خون ریزی ، تهوع یا تب کاهش یابد.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت