آیا زایمان طبیعی باعث افتادگی رحم میشود

//آیا زایمان طبیعی باعث افتادگی رحم میشود

آیا زایمان طبیعی باعث افتادگی رحم میشود

افتادگی رحم

افتادگی رحم :

یکی از شایع ترین بیماریهای زنان افتادگی رحم است . برخی گمان میبرند افتادگی رحم ناشی از زایمان طبیعی است. باید دانست زایمان طبیعی نمیتواند به تنهایی سبب افتادگی رحم شود.

اگر هنگام تولد ، سربچه بزرگ باشد یا زایمان سخت و طولانی شود ، رحم ممکن است دچارافتادگی گردد.

دلایل افتادگی رحم :

افتادگی رحم درزنان چاق ، زنانی که زایمان های متععد داشته اند و زنانی که دچاریبوست مزمن هستند هم ممکن است.

بهترین روش برای جلوگیری از این بیماری ، به نظر پزشکان میتواند ورزش کردن باشد.این مشکل حتی دختران مجرد را هم ممکن است درگیرکند.

باورزش عضلات لگن سفت میشوند و افتادگی رحم احتمال کمتری پیدا میکند.

همچنین علت دیگر این عارضه را میتوان کاهش هورمون استروژن دانست. با افزایش سن و شروع دوران یائسگی ، هورمون استروژن کاهش یافته و احتمال افتادگی رحم افزایش میابد.

ممکن است افتادگی رحم و مثانه ، همزمان اتفاق بیافتد . دربدن زنان ، دیواره ی جلویی واژن از مثانه مراقبت میکند. افزایش سن ، بلند کردن اجسام سنگین و زایمان طبیعی به مثانه فشار وارد میکند .فشار وارده بر مثانه باعث افتادگی این عضو شده و مثانه هم به رحم فشار می آورد.

رحم قدرت خودرا برای محافظت از مثانه از دست میدهد و دچار افتادگی میگردد.افتادگی مثانه اگر خفیف باشد فقط قسمتی از مثانه وارد واژن شده . اما اگر فشارشدید باشد ، مثانه از دهانه رحم خارج شده و بیرون میزند.

افتادگی رحم دربرخی زنان شدت ندارد و خیلی نارحت کننده نیست . اما در بسیاری موارد عوارض شدیدی دارد.

دربرخی از زنان ، افتادگی رحم میتواند ارثی باشد.بسیاری ممکن است بعداززایمانهای متعدد هم دچاراین بیماری نشوند اما شخصی بعدازیک بار زایمان دچارافتادگی رحم میشود. نباید عامل ژنتیک را دراین بیماری نادیده گرفت.

عوارض ابتلا به افتادگی رحم :

– ازدست دادن کنترل ادرار یا تکرر ادرار

– احساس درد در مجاری دفع ادرار

– اسهال یا یبوست

– بی اختیاری در دفع مدفوع

– احساس درد در ناحیه کمر و پهلوها

– احساس ناراحتی و درد در لگن

– احساس درد هنگام آمیزش جنسی

– ترشحات غیرطبیعی واژن

– افزایش حجم خون در قائدگی (منوراژی)

– خون ریزی غیرطبیعی رحم (منو متروراژی)

درمان افتادگی رحم:

افتادگی رحم هم ماندد بسیاری از بیماری ها قابل پیشگیری و درمان است. اما عده ای از زنان به دلیل نداشتن اطلاعات کافی پیرامون بیماریهای مربوط به خود ، با عدم مراجعه به پزشک شرایط خودرا وخیم تر میکنند.

گفتیم که یکی از عوامل افتادگی رحم ،چاقی است. اصلاح سبک زندگی ، ورزش کردن و کاهش وزن ار افتادگی رحم پیشگیری میکند و به عنوان یک درمان نگهدارنده شناخته میشود.

درمان این بیماری بسته به شدت و اینکه چه ارگانی را درگیرکرده ، زمان بر یا سریع است.معمولا داشتن رژیم غذایی پرفیبر و درمان سرفه مزمن توصیه میگردد . مصرف میوه ها و سبزیجات ، سهولت دفع را به همراه دارد و فشاروارده بررحم را کم میکند.

همچنین بیماران به شدت باید از بلندکردن اجسام سنگین پرهیز کنند .

در صورت شدید بودن افتادگی رحم و مثانه ، درمان فقط از راه جراحی امکان پذیراست.

 

افتادگی رحم

درمان با ورزش کگل :

ورزش کگل ، یک تمرین روزانه مفید برای درمان عضله رحم است. بهتراست فرد روزی سه بار حرکات کگل را انجام دهد.

توجه داشته باشید این ورزش باید تحت نطر متخصص زنان آموزش داده شود.در طول این حرکات ، واژن و عضلات مجاری ادرار،منقبض میگردد و بعداز 5 ثانیه آزاد میشود.

تاثیر این حرکات را بعداز چندهفته میبینید.لگن سفت شده و ریزش ادرار تا حدودی بهبود میابد.با انجام این ورزش هربار ، سی دفعه عضلات انتهای لگن را منقبض میکنید تا رحم کم کم به فرم طبیعی خود بازگردد.

جراحی با مش تی او تی :

با پیشرفت علم پزشکی روش موثرتر و مطلوب تری یرای این بیماری وجوددارد.جراحی با استفاده از مش های واژینال.

این جراحی درانواع مختلف مثل «مش تی او تی» و «اوپیرا» از این رو موثراست که مانع از افتادگی مجدد رحم میشود.

درگذشته نخ های جراحی بعداز جذب قادر به نگهداری رحم نبودندو رحم مجددا افت پیدا میکرد.اما دراین شیوه مش ها درزیرپوست کارگذاشته میشود و مانع افتادگی مجدد میگردند.

لیزر واژینال:

برای درمان افتادگی رحم درسنین بالا و بعداز یائسگی ، انجام لیزر بیماری را بهبود میبخشد و حتی از سایر مشکلات رحم هم جلوگیری میکند . اما در زنان جوان ، لیزر واژینال به تنهایی پاسخگو نیست.

برای درمان در سنسن جوانی ، جراحی صورت میگیرد و لیزر ممکن است دربخش هایی از عمل استفاده گردد.

از محسنات استفاده از لیزر ، عدم بازکردن شکم است.درنتیجه خون ریزی ، عفونت و بیهوشی ندارد و درنهایت عوارض کمتری به جا میگذارد.

برای جلوگیری از عفونت همچنین باید بخیه ها با آب گرم ، در لگن شستشو شوند . توجه به خشک بودن ناحیه تناسلی بعداز هربار اجابت مزاج ضروری است.

توسط |۱۳۹۷-۶-۲۶ ۱۱:۲۶:۴۹ +۰۰:۰۰۲۶ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: بیماری زنان|برچسب‌ها: , , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت