آیا صافی کف پا ارثیه

//آیا صافی کف پا ارثیه

آیا صافی کف پا ارثیه

 صافی کف پا

صافی کف پا

اولین بار با موضوع صافی کف پا به واسظه ی دوستم آشنا شدم که میخواست ازین راه معافی بگیره و من تا حالا نشنیده بودم و برام جالب بود تا به همین بهانه، دباره ی این عارضه بیشتر اطلاعات کسب کنیم.کف پای صاف عارضه‌ ایه که در اون بیماران فاقد قوس‌های استاندارد درکف پا هستند. قوس‌های موجود در کف پا نیروهایی که از طرف زمین به بدن وارد میشه رو کم میکنه و اجازه ورود به همه نیروهای وارده را به بدن نمیده اما در افراد با کف پای صاف میزان زیادی این نیروها به دلیل قوس پا به سمت بدن وارد میشه و در دراز مدت میتونه باعث ایجاد عوارض زنجیره وار در تمام مفاصل بدن خصوصاً ستون فقرات بشه. مشکل صافی کف پا، مادرزادیه و به نام نرمی مفاصل هم معروفه. نرمی مفاصل در ناحیه کف پا باعث میشه که قوس کف پا در هنگام ایستادن بر روی پا از بین بره.

 نشانه‌های صافی کف پا

علایم و نشانه‌های صافی کف پا شامل ایجاد ظاهر صاف در کف یک پا یا هر دو، خمیدگی کفش یا پاشنه کفش به سمت داخل، درد در اندام ، درد در قسمت مچ پا، ایجاد تورم در قسمت داخل مچ پا و درد مچ پا می‌باشد.اگر از پشت به پای فرد در حال ایستاده نگاه کنیم فردی که کف پایش صاف است پاشنه با کمی خمش به سمت داخل دیده میشه.کف پای صاف در دراز مدت میتونه باعث بروز عوارضی مثل خارپاشنه، زانو درد، کمردرد و سردرد بشه.

انواع صافی کف پا

کف پای صاف به دو نوع ساختاری (Stractural) وعملکردی (Functional) هست و استخوان‌بندی استخوان‌های پا به نحویست که در نوع ساختاری شکل‌گیری قوس کف پا انجام نمیشه.

عوارض این مشکل

صافی کف پا می‌تونه منجر به بروز عوارضی نظیر بروز التهاب در رباط‌های کف پا، التهاب زردپی آشیل و زردپی ماهیچه پشتی استخوان درشت نی، شکستگی‌های فشاری در اندام تحتانی وایجاد بافت‌های مرده پوستی زائد بشه. از آنجایی که صافی کف پا بر روی نحوه قرارگیری سایر استخوان‌های بدن نیز اثر میگذاره و می‌تونه منجر به بروز درد در مچ پا بشه.

دلایل مادرزادی

هر پا از ۳۱ استخوان تشکیل شده که توسط ۳۳ مفصل و بیش از ۱۰۰ ماهیچه، رباط و زردپی به هم متصل میشن. نحوه قرارگیری صحیح این اجزاء منجر به ایجاد حالت قوس طبیعی در کف پا میشه. این قوس باید هم محکم باشه تا بتونه وزن بدن رو تحمل کنه و هم انعطاف‌پذیر باشه تا بتونه خودش رو با سطوح مختلف وفق بده. کف پای صاف می‌تونه ناشی از ضعف عضلات و بافت همبند پا، وزن زیاد یا ژنتیک باشد که در این‌گونه موارد به منظور درمان راه‌های متنوعی وجود دارد. در برخی موارد کف پای صاف با انجام جراحی درمان می‌شود.در بعضی موارد با گذشت زمان قوس کف پا از بین میره. به تدریج و با افزایش سن، رباط پشتی استخوان درشت نی پا که در داخل مچ پا قرار دارد و جزء اصلی در حمایت از قوس پا به حساب می‌آید، دچار فرسودگی میشه. وجود بار بیش از حد بر این رباط باعث بروز التهاب در اون شده و منجر به فرسودگی اون میشه. به تدریج که این رباط دچار تخریب میشه، اثر حمایتی اون بر قوس پا نیز برداشته شده و قوس کف پا به تدریج از بین میره.

دلایل محیطی

  • وجود فشارها مداوم بر روی پا: یکی از انواع فشارها، استفاده دراز مدت از کفش‌های پاشنه بلند هست که می‌تونه بر روی زردپی آشیل (زردپی اصلی پشت پاشنه) اثر سوء گذاشته و فرایند مکانیکی طبیعی مچ را دچار اختلال میکنه.
  • چاقی
  • آسیب‌ها و ضربات مختلف به پا یا مچ پا
  • التهاب مفصلی روماتیسمی

درد شدید پا ها

شایعترین علامت پاهای صاف ، درد در پا هست. این میتونه در عضلات تنش و درد در اتصال رباط ها رو ایجاد کنه.

استرس های عجیب

استرس های بی دلیل بر روی زانو و ران ممکنه باعث درد در این مفاصل بشه. این تنش ها احتمالا اگر مچ پا به سمت داخل حرکت کنه درد بیشتری بر قسمت های زیر بدن ایجاد می کنه مخصوصا در داخل مچ پا و بخش هایی که همراه با تورم هست.

آسیب های مفصلی

آسیب پا یا مچ پا ، آرتریت یا آرتریت روماتوئید ،آسیب، اختلال عملکرد، یا پارگی تاندون تنگی نفس ،سیستم عصبی یا بیماری عضلانی، مانند فلج مغزی، دیستروفی عضلانی، یا اسپینا بیفیدا گفته میشه.اگر چاق بودن یا دیابت دارید، افراد بیشتر احتمال دارد با این مشکلات روبرو بشن.پاهای صاف می تواند با سن هم رشد کنه. استفاده روزانه از پاها می تواند باعث تضعیف تاندون خلفی تیبالی شود. این تاندون، ساختار اصلی حمایت برای قوس پا محسوب میشه.تاندون مبتونه تبدیل به التهاب بشه، به نام تاندونیت، و یا بعد از استفاده بیش از حد از پاره شدن. آسیب به تاندون ممکن هست باعث بشه که قوس پا صاف بشه.

آیا صافی پا ارثیه؟

عوامل ژنتیکی، زیرا پاهای صاف می توانند از والدین به کودکان در ژن منتقل شوند و این نوع عارضه میتونه ارثی باشه.

 

 

توسط |۱۳۹۷-۶-۲۵ ۱۲:۳۰:۳۷ +۰۰:۰۰۲۵ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: بیماری ها|برچسب‌ها: , , , , |یک دیدگاه

درباره نویسنده:

یک دیدگاه

  1. لواسانی شهریور ۲۵, ۱۳۹۷ در ۴:۳۳ ب.ظ پاسخ

    ممنون از توضیحاتتون

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت