اختلالات شنوایی

//اختلالات شنوایی

اختلالات شنوایی

اختلالات شنوایی

اختلالات شنوایی

اختلالات شنوایی در کودکان با استفاده از آزمونهای شنوایی، تست درک زبان، مشاهده دقیق کودک در تعامل با افراد در تنظیمات مختلف، ارزیابی روانشناختی و آزمون بینایی تشخیص داده میشه.درمان اختلالات شنوایی شامل درمان سخنرانی، کلاس های آموزش ویژه، پشتیبانی یکپارچه در پیش دبستانی یا مدرسه، درمان روانشناختی و گرفتن اطلاعات به خانواده ها ازین موارد محسوب میشود. اختلال شنوایی بر اختلالت زبانی تاثیر مستقیم داره.یک کودک مبتلا به اختلال زبان ممکن هست اختلال زبان بیانگر و مشکلات استفاده از زبان گفتاری رو داشته باشه. علائم ممکن هست عبارتند از غالبا درک درست کلمه، استفاده از کلمات اشتباه، اشتباهات دستکاری، ساختن جمله ساده، استفاده از عبارات سهام، عدم توانایی در رسیدن به نقطه، مشکلات انتقال اطلاعات و عدم توانایی برای شروع یا ادامه گفتگو باشه.

علائم و نشانه های اختلال زبان

در فرد متفاوته و هیچ مجموعه ای از علائم استاندارد وجود نداره. علائم ممکنه در این شرایط ظاهر بشه: هنگام صحبت کردن، خواندن با بی علاقگی، دشواری درک معنای کلمات و جملات، مشکل یادآوری تمام کلمات در یک جمله، عدم توانایی درک مفاهیم پیچیده و عدم توانایی دستورالعمل های کلامی ، به خصوص اگر دستورالعمل ، طولانی یا پیچیده باشه.علت اختلال زبانی ناشناخته هست، اما به نظر می رسه تعدادی از عوامل موثره که ترکیبی از  سابقه خانوادگی، محدودیت قرار گرفتن در معرض شنوایی در محیط روزمره، و معلولیت های رشد و شناختی (تفکر) به عنوان اوتیسم یا سندرم داون هم درین فرآنید نقش دارند. علت های دیگه اختلال زبان  عبارتند از: آسیب به مغز، به علت تروما، تومور یا بیماری.

اختلال شنوایی  APD چیست؟

 اختلال شنوایی (CAPD) به عنوان اختلال پردازش شنوایی و اختلال زبان شناخته می شه برای اختلالات مختلفه که باعث مشکل در روندشنوایی میشه. به طور خلاصه، مغز ما نمی تونه حس کنه که گوش های ما چی می شنوه، چون سیگنال شنوایی به نوعی به مشکل میخوره. یکی از بزرگترین مشکلاتی که آدما با CAPD تجربه می کنن، مشکل در شنیدن صدای پس زمینست.کودکان باید قبل از اینکه بتونن از زبان برای بیان کردن استفاده کنن، باید زبان گفتاری رودرک کنند. در اکثر موارد، بچه ها مشکل درک زبان رو دارند که این موضوع باعث میشه تا نتونن که از زبان گفتاری به درستی استفاده کنن.

نشانه های اختلال شنوایی چه مواردیه؟

نشا نه ها یا  اختلال در بچه ها متفاوته چون  هیچ مجموعه ای از نشونه های  استاندارد که نشون دهنده ی اختلال زبان در کسانی که از اختلال شنوایی رنج میبرن در دست نیست.

با این حال، نشونه ها مثل:

نمیفهمن شمارو زمانی که با اونها صحبت می کنید

زمانی که کتاب داستان برای اونها خوانده می شه، درک نمی کنن

دشواری درک معنای کلمات و جملات

دشواری یادآوری تمام کلمات در یک جمله تا بتونن بفهمن منظور شمارو

ناتوانی در درک جملات پیچیده

ناتوانی در پیروی از دستورالعمل های کلامی؛ به خصوص اگر دستورالعمل طولانی یا پیچیده باشه

چه چیزی باعث اختلال پردازش شنوایی میشه؟

علت اختلال پذیرش زبان معمولا نامعلومه، اما به نظر می رسه بعضی عوامل دخیله

مثل:حساسیت ژنتیکی (سابقه خانوادگی)

-محدودیت قرار گرفتن در معرض زبان شنوایی در محیط روزمره

-توسعه و یادگیری عمومی (تفکر)

-اختلال زبان پذیرش اغلب با اختلالات رشدی مثل اوتیسم یا سندرم داون. گرچه برای بعضی از بچه ها مشکل با زبان تنها مشکل فهمی اون هست

– اختلال زبان از طریق آسیب مغزی ناشی می شه، به عنوان مثال به دلیل آسیب تومور

مشکلای پیش روی این آدمها چه مواردی هست؟

مشکل درک گفتار

تصور می شه که بچه های مبتلا به طور معمول گوش می دن و معمولا صداهایی را می شنون که در یک محیط خیلی آرومه.مشکل اینجاست که اونها معمولا تفاوت های جزئی بین صداها را در کلمات نمی بینن، حتی زمانی که صداهای بلند و واضح به اندازه کافی شنیده میشه.این نوع مشکلات معمولا زمانی اتفاق میفته  که سر و صدای پس زمینه وجود داشته باشه که  در موقعیت های اجتماعی مثل مترو وجود داره.

سوال هایی که ممکنه براتون پیش بیاد

اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است مشکل صدای پردازش را داشته باشه، این سؤالات خود را بپرسید:

آیا کودک شما به راحتی با صدای بلند یا ناگهانی آشفته می شود یا ناخوشایند؟

آیا محیط های پر سر و صدا برای فرزند شما ناراحت کنندست؟

آیا رفتار و عملکرد بچتون  در جاهای بی سر و صدا بهتر میشه؟

آیا فرزند شما خوندن، املایی، نوشتن یا دیگر مشکلات زبان گفتاری داره؟

آیا مشکلات ریاضی کلامی (کلامی) برای کودک شما مشکله؟

آیا فرزند شما بی نظم و فراموش شده است؟

آیا مکالمات سخت برای فرزند شما دنبال می شوند؟

با پیدا کردن جواب این سوال ها میتونید بفهمید که بچتون دچار این اختلال هست یا نه.

نقش سیستم FM در کمک به این آدمها موثره؟

یک سیستم مدولاسیون فرکانس (FM) یک نوع وسیله برای گوش دادنه که سر و صدای پس زمینه رو کم میکنه و صدای فرد اصلی رو  بلندتر می کنه  تا بچه بتونه  درک کنه. این بلندگو  یک میکروفون کوچک و یک فرستندست که سیگنال الکتریکی رو به گیرنده بی سیم می فرسته . این قابل حمله و می تونه در تنظیمات کلاس درس مفید باشه.هدف مهم دیگه ای  که سیستم FM داره به آسیب شناسی گفتاری و درمانش کمک خواهد کرد.

https://kidshealth.org/en/parents/central-auditory.html

درباره نویسنده:

یک دیدگاه

  1. Yasaman شهریور ۲۳, ۱۳۹۷ در ۶:۱۹ ب.ظ پاسخ

    پیشرفت علم تجربی به تنهایی موثر نیست..اینکه اطلاعات نسبی از کارایی این علم در رفع رنج و دردی ک بشر متحمل میشه رو داشته باشیم تا بتونیم از اون کمک گرفته و رها بشیم کمک بزرگی میکنه..ممنون از اطلاعات مفیدتون💎💎💎💎💎💎💎

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت