اختلال تکانه ایی و معنای آن

//اختلال تکانه ایی و معنای آن

اختلال تکانه ایی و معنای آن

اختلال تکانه

تکان در یک تعریف کوتا و ساده شده به معنی میل و رغبت ناگهانی و شدید به انجام دادن یک فعالیت خاص و فوری که شامل انواع گوناگونی  می شود و یک درده سر های خاص خود را خواهد داشتت . قابل توجه است که هزاران نوع مختلف از تکانه وجود دارند و ما در این ا به  تعدادی از آن ها به صورت مختصر خواهیم پرداخت .

ختلال کنترل تکانه چیست؟

یک شخص نرمال آغاز به مشروب خوردن می نماید تا اندازه‌ای که یک رابطه , یک شغل یا این که یک زندگی را نابود می کند .

سؤال اینجاست که‌این این داستان چه‌طور و چرا اتفاق می‌افتد؟

غالباً جامعه پزشکی در درحال حاضر کشف این نکته است که اشخاص دارنده مشکلات مصرف مواد مخدر احتمالاً از یک چنین مشکلی ولی متفاوت به عنوان مشکل کنترل تکانه ( ICD ) رنج می برند .

اگر چه همه کسانی که دارنده معضلات مرتبط با مصرف الکل یا این که بقیه مشکلات اعتیاد می باشند , از این اختلال رنج نمی‌برند , با اهمیت است بدانیم چه‌طور این دو نقص‌ دارای ارتباط می باشند . به نقل از پایگاه خبری اعتیاد ( ادنا ) و به گزارش ریکاوری ری استارت , یک شخصی که دارنده مشکل کنترل تکانه است , مایل است تا به خویش و سایر افراد آسیب برساند .

این شخص که تسلیم امیال خویش شده‌است , در رابطه با سرانجام عمل خویش تفکر نمی کند یا این که در صورتی هم‌فکر نماید , بسیار اندک است . آنان دارنده اختلال کنترل امیالشان می باشند درحالی‌که سایر افراد توانمند به کنترل آنها می باشند .

رفتارهای شخصی که از مشکل کنترل تکانه رنج می برد , می تواند باعث به بار آوردن عواقب ناراحت کننده در تمامی حوزه‌های زندگی شود .

ارتباط ها , شغل ها و اقتصاد متأثر می شوند و این نقص‌ می تواند در حالتی‌که باعث قانون‌شکنی شود , عواقب حقوقی هم به بار آورد .

مشکل در اختیار گرفتن تکانه معمولاً از طریق مشکلاتی همانند اعتیاد به قمار , جنون ایجاد حریق , اعتیاد به ارتباط جنسی و خرید تحمیلی خود را نشان میدهد . علاوه بر این , سو مصرف مواد یک اختلال معمول در بین کسانیکه در گیر تکانش می‌باشند , بشمار می آید .

علامت ها و رفتارهای نقص‌ کنترل تکانه

هرکسی که از اعتیاد به الکل رنج می برد , دارنده مشکل کنترل تکانه‌ای نمیباشد , ولی ارتباط متقابلشان قوی است و فهمیدن نشانه ها و رفتارهایی که در شخص در گیر این اختلال بروز می کنند , قادر است دوچندان کارساز باشد . الگوی خاصی درباره‌ی اخلاق و رفتار مشکل کنترل تکانه موجود هست که دارنده 5 سطح است . درحالی‌که فرآیند 4 – 1 تقریباً همواره در اخلاق و رفتار نقص‌ کنترل تکانه به چشم می خورند , احتمال وقوع سطح 5 هم وجود دارد و هم ندارد .

5 سطح اخلاق و رفتار مشکل کنترل تکانه عبارت‌اند از :

1 . یک تکانش در شخص شکل می گیرد که به طور بالقوه زیان آور یا این که خطرناک است

2 . تنش که اندازه تب شخص را بالا میبرد

3 . شخص دارنده مشکل کنترل تکانه‌ای مبنی بر تکانه فعالیت می کند و درنتیجه حس لذت , خشنودی و رضایت می‌کند

4 . شخص از میل تکانه‌ای , آرامش را تجربه می‌نماید

5 . احساسات شدید گناه و ندامت احتمالاً در شخص صورت میگیرند

شخص دارنده مشکل کنترل تکانه که به خرید کردن اعتیاد داراست احتمال دارد 5 سطح را در این راستا تجربه کند .

در وهله ابتدا , آنان میل شدیدی به خرید کردن پیدا میکنند علیرغم این واقعیت که پول کافی ندارند و مهلت پرداخت کرایه‌خانه فرا رسیده است .

اختلال تکانه

این تنش در آن ها ارتقا پیدا مینماید تا آخر و عاقبت آن ها تمام پول خویش را خرج می‌نمایند .

پس‌ازآنکه آن ها به‌طورغیرقابل ‌کنترلی چندین جنس مورد نظری را که گمان می‌کردند نیاز دارند , خریداری کردند , شادمان می شوند و حس رضایت میکنند . اگر‌چه در درحال حاضر بازگشت به خانه , متوجه می شوند که دیگر مبلغی جهت پرداخت کرایه‌خانه این ماه را ندارند و حس شدید ندامت و گناه می‌نمایند .

درحالی‌که عواقب مربوطه می توانند گوناگون باشند , اگر شخصی در گیر مشکل کنترل تکانه باشد , تقریباً همواره در چهار سطح اولیه می چرخد و احتمالاً سطح پنجم . درصورتی که شخصی از این مشکل رنج می برد و سوابق سو مصرف الکل داراست , در صورت مصرف دوباره الکل , همین چرخه را طی میکند .

شخص احتمالا بدون مصرف الکل ماه‌ها ادامه دهد و یک دفعه تکانه مصرف الکل بروز می‌کند .

میل شخص پایین می آید البته تنش ارتقا می یابد تا زمانی که او به چیز دیگری غیر از الکل نمی‌تواند تفکر نماید .

عاقبت , شخص با اندازه ناچیز آغاز به مصرف می‌کند و به مصرف بی‌رویه می‌انجامد .

وی حس خوبی پیدا می نماید و تنش از میان می رود .

صبح روز آن گاه بیدار می گردد و تعجب می نماید که چه پیش‌آمده است و حس بدی پیدا می کند .

بادت نره بخونیش .

روان پریشی و معنای آن

چه دلیلی سبب ساز پیدایش اختلالات کنترل تکانه می شود؟

پژوهشگران دقیقا نمی دانند چه چیزی سبب پیدایش این اختلالات می شود .

البته دست اندرکاران متعددی در پیدایش این اختلالات نقش دارند , اعم از فاکتورهای فیزیکی یا این که بیولوژیکی , روانی یا این که عاطفی و فرهنگی یا این که اجتماعی .

محققان گمان می نمایند که ساختارهای خاص مغز – نظیر سیستم لیمبیک , متعلق به ساختارهای احساسات و عاطفه و لوب فرانتال , قسمتی از قشر مغز که مرتبط با توابع برنامه ریزی و کنترل تکانه می شود – بر روی اختلال کنترل تکانه تاثیر میگذارند .

هورمون های مرتبط با پرخاشگری و خشونت , نظیر تستوسترون , هم می‌توانند نقش مهمی در پیدایش این نقص‌ داشته باشند .

برای مثال پژوهشگران دریافته اند که زنان بیشتر به اختلالات دارای تهاجم کمتر , نظیر کندن موی و جنون سرقت , دچار می‌شوند , در حالیکه مردان اکثر مستعد ابتلا به جنون ایجاد آتش و اختلال انفجاری متناوب می باشند .

به علاوه پژوهش ها نوعی رابطه در میان اختلالات تشنجی خاص و رفتارهای تکانشی خشونت آمیز را نشان داده اند .

این بررسی‌ها همینطور نشان داده اند که کسانی که در خانواده خویش سابقه مشکل کنترل تکانه را دارا هستند , بیش تر در معرض ابتلا به آن می باشند .

معالجه و پیشگیری :

درصورتی که شخصی که موردعلاقه شماست از سو مصرف الکل ناشی از مشکل کنترل تکانه رنج می برد , امیدواری به معالجه او وجود دارد چون مؤثرترین معالجه رفتاردرمانی است و او‌لین و مهم ترین مرحله شناسایی اختلال است و تعهد به فعالیت کردن در جهت غلبه بر آن است .

هم معالجه روانی شخصی و هم‌گروه‌های اعتیاد نظیر الکلی‌های گمنام قادرند جهت پرداختن به زمینه‌های خاص نگرانی و همکاری در جهت تغییر و تحول و کنترل رفتارهای شخص موردنظر مثمر ثمر باشند . او همینطور قادر است از داروهای ضد افسردگی که به تنظیم عدم تعادل شیمیایی کمک می کنند و تکانه‌ها را کنترل مینمایند , استفاده کند .

در انتها , رفتاردرمانی میتواند در رویکرد پیشگیری از حالت‌های مشکل کنترل تکانه‌ای دوچندان مثمر ثمر باشد , مخصوصا آن‌هایی که از روش مصرف بی‌رویه به‌وجود می آیند . از روش رفتاردرمانی , شخص میتواند بیاموزد تا چه‌گونه تقویت‌کننده‌های مثبت و منفی را مورد استفاده قرار دهد تا کمک کند که چرخه زمین‌ گیر کننده اختلال کنترل تکانه را متوقف نماید.

مدیتیشن، یوگا و سایر تکنیکهای معنوی نیز قادرند به شخص کمک کنند تا استراتژی‌های بهداشتی برطرف سازی تکانه‌ها را برای بهبود مجدد بیاموزد.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت