اقدامات اولیه برای سوختگی

//اقدامات اولیه برای سوختگی

اقدامات اولیه برای سوختگی


سوختگی

پوست لایه ی محافظ بدن است و آسیب پوستی ایمنی بدن را به خطر میاندازد . سوختن نوعی آسیب به پوست است و براساس شدت آن میتواند پوست را در خطر قرار بدهد.سوختگی شاید ناشی از گرما و حرارت ، مایعات و فلزات داغ یا مواد شیمیایی باشد.

سوختگی به لحاظ شدت به سه درجه تقسیم میشود :

سوختگی درجه اول :

مواردی که تنها بر سطح پوست تاثیر میگذارند و علامت آنها سوزش و قرمزی پوست است.

سوختگی درجه دوم:

مواردی که لایه های بیشتری از پوست را تحت تاثیر قرار میدهند و معمولا با تاول پوستی همراه است.

سوختگی درجه سوم:

در نوع سوم لایه های عمیق پوستی آسیب میبیند و حتی ممکن است عضلات و استخوانها هم درگیر شوند.

علت :

سوختگی به هرحال ناشی از یک منبع حرارت است و این عامل گرما میتواند شیمیایی ، الکتریکی یا پرتویی باشد. بیشتر حوادث سوختگی (حدود 69%) در خانه یا محل کار و کاملا تصادفی روی میدهد.

تنها 2% سوختگی ها براثر حوادثی چون حمله توسط یک فرد یا خودکشی است.حدود 6% سوانح به دستگاه تنفسی و به ویژه ریه و شش ها آسیب میرساند.

براساس آمار بیشتر سوختگی ها در مناطق سردسیر و بین اقشار فقر روی میدهد.  سیگارکشیدن یک عامل ریسک برای سوختگی است ، در صورتی که مصرف الکل نمیتواند ریسک محسوب شود.

در کشورهای در حال توسه بیشترین حوادث سوختگی در هنگام آشپزی ، فضای باز یا روی زمین روی میدهد.

درکشورهای توسعه یافته چون آمریکا رایج ترین علل سوختگی آتش و شعله است . بقیه آسیبها ناشی از لمس وسائل داغ،برق گرفتگی و موادشیمیایی است.

گرما

معمولا گرما را رایج ترین علت سوختگی میشناسیم .این عامل در سیگار و وسایل گرمایشی بیشترین آسیب را به دنبال دارد.

سوختگی با مایعات داغ ، حرارت بخار یا گاز به وجود می آید و این مورد بیشتر برای کودکان اتفاق میافتد.همچنین در کودکان 20 تا 30 درصد حوادث ناشی از تماس با شی داغ است.

سوختگی با آب داغ یا بخارآب از نوع درجه دوم محسوب میشود مگراینکه آسیب ناشی از آن شدید باشد.

مواد شیمیایی

 بیش از 25000 ماده شیمیایی وجود دارند که  2 تا 11 درصد سوختگی ها را شامل میشود.موادشیمیایی اسیدی یا بازی سوختگی درجه دوم را موجب میشوند. شوینده های حاوی اسید سولفوریک ، سدیم هیپوکلریت موجود در سفید کنند ها و هالوآلکانموجود در رنگ زداها صدمات عمیقی را به وجود می آورند که ممکن است تا مدتی علائم آن پنهان باشد.

 

برق

 برق گرفتگی بیشترین آسیب را در میان کودکان دارد و به علت لمس پریز برق یا سیم برق اتفاق میافتد. این عامل میتواند ناشی از برخورد صاعقه باشد. انجام فعالیت در فضاهای باز مثل کوهنوردی یا گلف خطر برخورد صاعقه را افزایش میدهد.

آسیب های الکتریکی میتوانند شکستگی ، تروما و انقباض عضله را هم به همراه داشته باشند. از این رو علت سوختگی تنها با نشانه های پوستی قابل شناسایی نیست.

برق گرفتگی میتواند باعث ایست قلبی یا آریتمی قلب هم بشود.

 

تشعشع

پوست در برخورد با اشعه فرابنفش (اشعه خورشید ، سولاریوم یا جوش الکتریکی) میتواند دچار آسیب شدید بشود.

تماس با نورخورشید و سوختن به آفتاب سوختگی شهرت دارد. پوست صورت در تماس طولانی مدت با تابش آفتاب ، قرمز میشود و بهترین راه جلوگیری از آن استفاده از کرم های ضدآفتاب است.

عمدی

 سوختن با آب داغ یا آتش میتواند توسط فردی دیگر یا عمدی اتفاق بیافتد. حوادثی چون کودک آزاری ، خشونت های خانگی و خیابانی ممکن است به سوزاندن طرف مقابل بیانجامد.

علت عمدی دیگر این حادثه اسید پاشی است که از نوع درجه سوم سوختگی محسوب میشود.

 سوختگی

علائم و آثار:

علائم و آثار ناشی از سوختن بسته به درجه و شدت آن متفاوت است.در سوختگی درجه اول ، روی پوست لکه های قرمز یا قهوه ای دیده میشود و آسیب های پوستی بعد از چندروز برطرف میگردند.مصدوم در روزهای ابتدایی درد دارد و کم کم لایه ی پوست عوض میشود.

در سوختگی حاد ، جدای از آسیب های پوستی ، فرد از مشکلات روحی هم رنج میبرد.در این سطح از حادثه زیبایی پوست فرد هم دچار آسیب شده است. در سوختگی شدید ، فرد ممکن است نسبت به سوزن زدن یا لمس خفیف بی تفاوت باشد.

نشانه های خطرناک و نگران کننده ، تنگی نفس و گرفتگی صدا و خش خش سینه است.

در سوانح برق گرفتگی ، فرد دچارکرختی و اختلالات عاطفی و روحی میشود.

فرد دچار سانحه ممکن است براثر استشمام دود ، مسموم شود که مسمومیت با سردرد و سرگیجه همراه است.

عوارض :

سوختن با آتش عوارضی چون  ذات الریه ، عفونت مجاری ادراری و نارسایی تنفسی را به همراه دارد.

در حوادثی چون برق گرفتگی یا صاعقه زدگی بیمار ممکن است ماهیچه ها از کار بیافتد و این عارضه تا سالها بعد همراه بیمار باشد.

در جوانان و افرادی که پوست تیره دارند ممکن است شاهد کلوئید باشم.

همچنین عارضه شایع پس از حوادث آتش سوزی ، آسیب های روانی و اجتماعی چون انزوا ، فقر و اختلال استرس پس از سانحه است.

 

درمان و مراقبت :

در نوع حاد حادثه باید تثبیت راههای تنفسی وگردش خون سنجیده شود .اگر تنفس فرد دچار مشکل باشد باید درکنار رسیدگی به آسیب های پوستی ، لوله گذاری برای او انجام شود.

ممکن است در اثر سوختن ، زخم هایی در بدن بیمار ایجاد شود.اگر بیمار قبلا واکسن کزاز تزریق نکرده ، برای جلوگیری از عفونت باید تزریق انجام گیرد.تغذیه اولیه و رساندن اکسیژن برای مصدومین بسیار اهمیت دارد و باید موردتوجه قرار گیرد.

درمان اولیه به ویژه در آسیبهای سطحی ناشی از حادثه ، خنک کردن جای زخم است.بهتراست این عمل تنها به مدت 30 دقیقه انجام گیرد چون خنک کردن زیاد موجب هیپوترمی میگردد.

برای خنک کردن به هیچ وجه از یخ استفاده نکنید و تنها با آب سرد جای زخم را شست و شو دهید تا بافتهای مرده پاک شوند. در مورد زخمهای کوچک بهتر است پانسمان نکید تا به مرور و در معرض جریان هوا زخم بهبود یابد.

برای بهبود سریعتر از آنتی بیوتیک های موضعی استفاده کنید.

آسیب ناشی از سوختن گاهی بسیار دردناک است. دراین صورت از مسکن های ساده چون استامینوفن و بروفن اسفاده کنید. برای التیام آسیبهای شدید مورفین هم تجویز میشود.

استفاده ازآنتی هیستامین، ماساژ و تحریک عصب از راه پوست در طول فرایند بهبود به کاهش خارش کمک می‌کند.

آنتی بیوتیک وریدی هم در صورت آسیب شدید ، قبل از جراحی تزریق میشود.

در سوختگی ناشی از اسید هیدروفلوریک ، از داروی کلسیم گلوکونات به عنوان یک پادزهر استفاده میشود.این دارو ممکن است به صورت تزریق وردی هم مورد استفاده قرار گیرد.

توسط |۱۳۹۷-۶-۲۷ ۱۳:۴۲:۰۳ +۰۰:۰۰۲۸ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: کمک های اولیه|برچسب‌ها: , , , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت