بعد از تولد فرزند دوم چه چیزی تغییر میکند

//بعد از تولد فرزند دوم چه چیزی تغییر میکند

بعد از تولد فرزند دوم چه چیزی تغییر میکند

تولد فرزند دوم

بعد از تولد فرزند دوم چه چیزی تغییر میکند ؟

تولد اولین فرزند به شادی و عشق زندگیتان منتهی میشود.فراتر از این چیزی نیست ، اما شما در عین حال دوست دارید فرزند دیگری نیز داشته باشید.آماده سازی کودک اول برای این اتفاق میتواند، مانند یک هدیه ویژه برای او باشد.

اما زمانی که منتظر فرزند دوم خود هستید باید چیزهای مختلفی را درنظر بگیرید ، حتی اگر هنوز باردارنشده اید و کودک تازه ، به دنیا نیامده بهتر است فضا را برای فرزند اول آماده کنید.

آگاهی از تغییراتی که به وجود می آید به کودک بزرگتر شما در درک آنچه روی میدهد و آماده شدن برای این رویداد کمک میکند.دانستن این مطلب او را مطمئنا شاد خواهد کرد.

داشتن فرزند دوم و رسیدگی به دو بچه در ابتدا میتواند کمی خسته کننده باشد.رسیدگی سازمان یافته مهمترین شرط برای آمادگی تولد فرزند دوم خواهد بود.اگرچه این مسئله ممکن است چالش برانگیز باشد.

شما دست به کار میشوید و بلافاصله برنامه ریزی میکنید.اما ممکن است محدودتر از قبل باشید.زیرا نگهداری از فرزند بزرگتر در دوران بارداری انرژی زیادی را از شما میگیرد.

نوزاد تازه متولد شده ؛ 6 تا 8 هفته بعد از تولد به طور خاص به شما نیاز دارد .شما تلاش میکنید تا برنامه تغذیه و خواب نوزاد را در کنار نیازهای فرزند بزرگتر ، هماهنگ کنید.

تولد فرزند دوم یک هدیه برای شما می آورد و آن افزایش اعتمادبه نفس و توانایی های شماست.حالا دانش و تجربه شما زیاد شده و بهتر از کودکان مراقبت میکنید.

چیزهایی که در مورد کودک اول سخت بود ، در مورد فرزند دوم طبیعی است و بحران به نظر نمیرسد. مانند شیردهی ، تعویض پوشک و مراقبت از کودک در هنگام بیماری.

تولد نوزاد چگونه بر مادر تاثیر می گذارد؟

ورود فرزند دوم به خانواده از بسیاری جهات بر شما تاثیر میگذارد ، چه از لحاظ جسمی و چه احساسی.

شما بعد از زایمان به لحاظ فیزیکی احتمالا کمی عصبی وخسته خواهید بود. به ویژه اگر زایمان سخت یا سزارین ( (C-section) داشته باشید.

کمک گرفتن از پرستار کودک یا یکی از افراد خانواده به شما کمک میکند تا زمان خواب و بیداری منظمی داشته باشید.

از لحاظ عاطفی شما نگران پیوند میان کودکان خود هستید . تعجبی ندارد شما به همان اندازه که فرزند بزرگتان را دوست دارید ، نگران نوزاد تازه هم هستید. همانطور که اکثر پدران و مادران تجربه کرده اند ، عشق والدین به فرزندان دوبرابر میشود.

آیا احساس افسردگی میکنید؟

افسردگی یا تغییر خلق پس از زایمان میتواند ترسناک باشد اما شما به تنهایی مجبور به گذر از آن نیستید.اگر احساس افسردگی میکنید ، بهتر است با پزشک خود گفتگو کنید.

افسردگی پس از زایمان معمولا چندهفته طول میکشد و این مسئله اختلال جدی به شمار میرود. در صورت عدم درمان میتواند  منجر به اختلال خواب و تغییر خلق شما به مدت طولانی شود.

اگر احساس افسردگی یا اضطراب داشته باشید ، مکن است با افکار خود به فرزندتان آسیب برسانید . پس بلافاصله در صورت بروز این احساس از پزشک خود کمک بگرید.

شما ممکن است چند ماه اول بعد از زایمان ، زمان کمتری برای خودتان داشته باشید . شب های بدون اضطراب و روزهای بدون تنش میتواند برای شما کم پیش بیاید.صرف زمانی برای خودتان ، حتی چند ساعت میتواند به شما احساس آرامش و راحتی بدهد.

به این ترتیب ممکن است شما زمان کمی را با همسرتان بگذرانید ، پس زمانی هم برای رابطه با همسرتان قائل شوید.

تولد فرزند دوم

از فرزند اول کمک بگیرید :

فرزند اول شما ممکن است طیف وسیعی از احساسات ، هیجان تا حسادت و حتی ناراحتی را تجربه کند.کودک نوپا شما که نمیتوانند احساس خود را بیان کند ممکن است به رفتارهایی مانند مکیدن انگشت یا خوردن شیشه شیر باز گردد یا  برای جلب توجه شما شروع به سخنرانی کند.

فرزند اول شاید احساسات خود را با پرتاب کردن وسایل ، قهر یا نخوردن غذا بیان کند .این مشکلات معمولا کوتاه مدت هستند و داشتن کمی آمادگی میتواند به کودک بزرگتر در استقبال از خواهر یا برادر خود کمک کند.

با شرکت دادن کودک بزرگتر و راهنمایی گرفتن از او به این امر کمک کنید .

از او برای تزئیین اتاق نوزاد جدید کمک بگیرید. مخصوصا اگر قرار است یک اتاق مشترک داشته باشند.

کودک بزرگتر میتواند به فرزند دوم  وارد هدیه ای بدهد مثل یک اسباب بازی یا کتاب جدید.

یک عکس از خواهر یا برادر بزرگتر ، در اتاق نوزاد تازه بگذارید.

با رفتن به کتابخانه ، فروشگاه موادغذایی یا صرفا خواندن چند داستان در زمان خواب  زمان خاصی را به خود و فرزند بزرگتان اختصاص دهید. همسرتان یا یک دوست میتواند دراین مدت از نوزاد مراقبت کند.

نقش بازی کردن کودک یا تعریف داستان به کودک شما کمک میکند تا آنچه قرار است در خانواده اتفاق بیافتد را درک کند.

به کودک خود اطمینان دهید که اگرچه نوزاد نیاز به توجه دارد ، هنوز هم مقدارزیادی از توجه و عشق شما برای اوست.برای او توضیح دهید که نوزاد نیاز به آرام کردن ، خواباندن و تعویض پوشک دارد. نقش خواهر یا برادر بزرگتر را برای او تقویت کند و از او بخواهید تا به شما کمک کند.

او میتواند بخشی از مراقبت کودک را یاد بگیرد مانند آوردن پوشک یا انتخاب لباس برای نوزاد.

ایجاد این سازگاری برای تربیت فرزند دوم هم به شما کمک میکند.

بهتراست بدانیم :

خواهر یا برادر نقش بسیار مهمی را در زندگی نوزاد جدید بازی میکند ، پس فرزند بزرگتر را در تصمیم های خود شرکت دهید. اکنون توجه به نوزاد تازه بسیار زیاد است و بچه های بزرگتر ممکن است نادیده گرفته شوند.با تشویق او به کمک کردن میتوانید از توجه به او اطمینان حاصل کنید.

با رعایت این نکاتی انجام کارهای خانه راحت خواهد بود :

بهتراست قبل از زایمان چند مورد را مودتوجه قرار دهید. چند وعده غذای سریع و آسان برای خانه آماده کنید.مقادیری از موادغذایی را بخرید و در فریزر نگه دارید.

بعد از زایمان بازگشت انرژی شما زمان بر است ، پس این کار شما را از رستورانها بی نیاز میکند.

برای شست شوی راحت تر لباسها ، برای بچه ها سبد جدا در نظر بگیرید تا راحت تر لباسها را مرتب کنید. بعد از تولد عضو جدید به نظر میرسد زحمت شست و شو سه برابر میشود.پس همین حالا زمان آماده شدن است.

توجه کنید شما نیازی به خرید وسایل جدید برای فرزند دوم ندارید و نیازی نیست تمام وسائل جدید باشند.اگر چیزی هنوز قابل استفاده است مثل کالسکه ، صندلی غذاخوری یا اسباب بازی ها ، میتواند به صرفه جویی در وقت و پول شما کمک کند.

در ماشین یا حمام و اتاق خواب ، همیشه یک اسباب بازی داشته باشید تا بچه ها سرگرم باشند و از زمان خود لذت ببرند.

از یکی از اعضای خانواده که با او احساس راحتی میکنید ، بخواهید به شما در نگهداری نوزاد کمک کند.نه تنها او لذت میبرد بلکه شما زمانی برای استراحت دارید.

خودتان را فراموش نکنید و حتی چیزهای ساده مثل مدل مو ، حمام کردن یا گوش دادن به موسیقی بعد از یک روز کاری ، میتواند آرامش بخش باشد.

به بچه ها فرصت بدهید تا با واقعیت جدید ، تولد فرزند دوم کنار بیایند. سپس شما شادی خانواده بزرگ خودتان را جشن بگیرید.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت