بیماری التهابی لگن در زنان

//بیماری التهابی لگن در زنان

بیماری التهابی لگن در زنان

بیماری التهابی لگن

دستگاه تناسلی زنان بیماریهای گوناگونی دارد و یکی از آنها بیماری التهاب لگن است. بیماری التهاب لگن ، دستگاه تناسلی را که شامل رحم و تخمدانها است درگیر میکند و نشانه اولیه آن درد ناحیه شکمی است

.

بیماری التهابی لگن در زنان

دستگاه تناسلی زنان بیماریهای گوناگونی دارد و یکی از آنها بیماری التهابی لگن است. بیماری التهاب لگن ، دستگاه تناسلی را که شامل رحم و تخمدانها است درگیر میکند و نشانه اولیه آن درد ناحیه شکمی است.

بسته به اینکه درد لگن چه مدت طول بکشد ، میتوان آنرا خطرناک یا مزمن دانست.درد دائمی در لگن میتواند بیش از شش ماه طول بکشد و مانع از فعالیت روزمره بیمار بشود.

درد لگن در دوران قاعدگی بیشتر میشود.در این دوران همچنین در ناحیه شکم فشار و سنگینی احساس میشود.برای اطمینان در مورد نوع بیماری باید به علائم ادراری و مشکلات قاعدگی مانند لکه بینی ، دفع لخته یا خون ریزی شدید نیز توجه کرد.

درد لگن ممکن است دستگاه گوارشی را هم مختل کند و یبوست به وجود آورد.برای اطمینان از این بیماری باید به پزشک زنان مراجعه کرد.

تشخیص این بیماری با تست پاپ اسمیر انجام میگیرد .با این آزمایش میتوان به وجود توده در دستگاه تناسلی پی برد.بیماری التهابی لگن به طور کل عفونت دستگاه تناسلی ،رحم ، تخمدان و لوله های رحمی را دربرمیگیرد.

زنان در سنین باروری و حدود 25 تا 30 سال بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.بیماری التهابی لگن به ندرت در سنین یائسگی یا در زنانی که قدرت باروری دارند رخ میدهد.

 عامل بیماری التهابی لگن چیست؟

عامل بیماری التهابی لگن ، میکروب است که با ورود به قسمت فوقانی دستگاه تناسلی زنان رخ میدهد.این بیماری تمام دستگاه تناسلی را درگیر میکند.

باکتری عامل این بیماری ، میتواند همان میکروب بیماری سوزاک یا قارچ کلامیدیا باشد. از این رو بیماری التهابی لگن را میتوان یک بیماری مقاربتی دانست.

به این ترتیب عفونت مقاربتی و باکتری ها ، عفونت لگن و سرطان دهانه رحم از علل این بیماری هستند.همینطور زنانی که از IUD  استفاده میکنند یا بیماری های دستگاه دفع ادرار دارند (مانند سنگ کلیه و …) بیشتر در معرض التهابی لگن هستند.

بیماری التهابی لگن میتواند از طریق لوزام جراحی آلوده نیز ایجاد شود.

اگر بیماری التهابی لگن درمان نشده باقی بماند، بیمار در معرض خطر ناباروری، بارداری خارج رحمی، زخم شدن و درد مزمن لگن قرار می‌گیرد.

در زنان جوان و زیر 25 سال ، این بیماری در نتیجه بیماریهای جنسی مراقبت نشده به وجود می آید. مصرف بیش از اندازه سیگار و بهداشت پایین در ابتلا به این بیماری بسیار موثر است.

تععد شرکای جنسی احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش میدهد و حتی اگر مردی دارای روابط کنترل نشده جنسی باشد ، میتواند همسرش را مبتلا کند.

نکته :

دوش واژینال میکروبهای مفید ناحیه تناسلی را از بین میبرد و امکان ابتلا  به این بیماری در زنانی که از دوش واژینال استفاده میکنند بیشتر است.

علاوه برآن دوش واژینال میکروبها را به سمت داخل رحم هدایت میکند.

 نشانه های بیماری التهاب لگن چیست؟

از علایم این بیماری باید به تب ، ترشح غیر معمول واژینال ، خونریزی غیرطبیعی در دوران قاعدگی و درد شکم یا لگن اشاره کرد.

همینطور التهابی لگن با درد در هنگام آمیزش جنسی و در هنگام دفع ادرار همراه است.

عوارض بیماری التهابی لگن :

در صورت عدم توجه به این علائم و درمان نشدن بیماری ، احتمال ناباروری وجود دارد. باکتری عامل این بیماری لوله های رحمی را از بین میبرد و آنها را به بافت اسکار تبدیل میکند.

بافت اسکار در حرکت طبیعی تخمک به سمت رحم ، اختلال به وجود می آورد و به این ترتیب موجب نازایی میگردد.

انسداد لوله رحمی مانع از ورود تخمک بارور به داخل رحم میشود و منجر به حاملگی خارج از رحم میگردد.رشد و بزرگ شدن تخمک ، پاره شدن لوله رحمی را به دنبال دارد و این پارگی با درد شدی در ناحیه لگن همراه است.

بیماری التهابی لگن

تشخیص :

– یکی از علائم شایع این بیماری ، بالارفتن دمای بدن و تب است.تب بالای 38/8 درجه سانتیگراد میتواند نشانه التهابی لگن باشد.

– برای تشخیص عفونت ، آزمایش خون و سونوگرافی انجام میگیرد و بررسی لوله های رحمی وجود آبسه لگن را نشان میدهد.

– آزماش دیگر برای تخیص التهابی لگن ، آزمایش بیوپسی یا نمونه برداری از آندومتر است.

– تشخیص التهابی لگن از طریق لاپاراسکوپی هم میتواند انجام بگیرد.این آزمایش با وارد کردن لوله از طریق یک شکاف نازک روی شکم انجام میشود .به وسیله این لوله داخل رحم و بافتها نمونه برداری میگردد.

پیشگیری :

ایمنی در رابطه جنسی بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به بیماری التهابی لگن است.انجام معاینات مرتب در مورد همسر هم صدق میکند و خطر بیماری مقاربتی را نیز کاهش میدهد.

معاینات منظم و توجه به علائم این بیماری از جمله سوزش ادرار و ترشح بدبو ، در جلوگیری از بیماریهای مقاربتی بسیار حائز اهمیت است .لازم است درصورت مشاهده هرکدام از این نشانه ها به پزشک مراجعه شود. همینطور همسر این بیماران باید آزمایش بدهند  تا در صورت وجود بیماری ، مورد درمان قراربگیرند.

درمان :

درمان بیماری التهابی لگن با داروهای آنتی بیوتیک ممکن است.دارو در ابتدا به شکل قرص تجویز میشود و در صورت عدم درمان بیماری باید به شکل تزریقی مصرف گردد.

بیمارانی که مبتلا به ایدز باشند یا مادران باردار که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است ، لازم است در بیمارستان بستری شوند.بعد از درمان دارویی ، مصرف مایعات باید مرتبا صورت بگیرد .و در صورتی که از IUD استفاده می شده است ، باید IUD خارج شود.

بیمار باید در حالت semi fowler استراحت کند. به این معنی که لگن پایین تر از سطح بدن قرار بگیرد . علت این کار این است که عفونت به لگن محدود شود و درد زودتر تسکین یابد.

لازم است تا بهبودی کامل از تماس جنسی خودداری گردد.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت