تست استرس چیست

//تست استرس چیست

تست استرس چیست

تست استرس چیست

اسکن هسته ای قلب یا ” تالیوم اسکن” به معنی تصویربرداری از خون رسانی عضله ی قلب به روش پزشکی هسته ای می باشد .

اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب یا ” تالیوم اسکن” به معنی تصویربرداری از خون رسانی عضله ی قلب به روش پزشکی هسته ای می باشد. این تست با تزریق یک ماده ی رادیواکتیو بی خطر از طریق ورید ، خونرسانی به عضله ی قلب در دو حالت ورزش و استراحت به طور جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد.

اسکن هسته ای قلب یکی از روشهای دقیق برای تشخیص بیماری عروق کرونر قلب می باشد. کاربرد دیگر اسکن ، تشخیص میزان بافت زنده باقیمانده در عضله قلب در بیماران با سابقه ی نارسایی قلبی یا سکته ی قلبی است. در صورتی که بر اساس در خواست پزشک معالج، وضعیت فیزیکی شما و مستندات مربوط به بررسی های قلبی منعی برای ورزش نباشد،انجام استرس با ورزش توصیه می شود،زیرا در این صورت مراحل بعدی سریعتر انجام خواهد شد. ولی در صورتی که ورزش برای شما ضرر داشته باشد یا طبق نظر پزشک از دقت کافی برخوردار نباشد مرحله ی استرس اسکن هسته ای قلب به صورت دیگری با جایگزین نمودن تزریق بعضی داروهای خاص به جای ورزش انجام می شود.

آزمون استرس هسته ای چیست؟

آزمایش تست ورزش یا استرس هسته ای ، با هدف تعیین عملکرد جریان خون درعضله قلب انجام میشود . نتیجه این تست نشان دهنده این است که جریان خون در قلب طبیعی است یا خیر.

بیماری قلب ممکن است ناشی از انسداد عروق کرونر قلب باشد . نوارقلب نشان دهنده این اتفاق نیست و پزشک تست ورزش را تجویز میکند.

به عبارتی تست ورزش آزمونی است برای تغییرات نهفته نوارقلبی که از طریق تحمیل ورزش و فعالیت بدنی بروز میکند.تست ورزش با استفاده از دستگاه رادیواکیتو ، چگونگی رسیدن خون به عضله قلب را در دوحالت ورزش و استراحت بررسی میکند.

چه در هنگام ورزش و چه درحال استراحت ، خون باید یک میزان بین عضله قلب تقسیم شود و تست ورزش این را به خوبی نشان میدهد.

برای درمان بیماری گرفتگی عروق قلب چه به وسیله دارو و چه با آنژیوپلاستی (بازکردن رگ های قلب ) ، انجام تست ورزش  موجب تسریع در بهبودی بیمار میشود . همچنین به پزشک اطلاعات مورد نیازی برای توصیه درمورد فعالیت های روزانه را میدهد.

اگر تصاویر رادیولوژی در حالت استراحت و ورزش تفاوت داشته باشد نشان میدهد که حمله قلبی اتفاق افتاده. اگر در طول تست ورزش ، جریان خون مشاهده شده ضعیف باشد ، نشانگراین است که یکی از سرخرگ های اصلی قلب مسدود شده است . و این به معنی کاهش جریان خون است.

براساس نتایج حاصل از تست ورزش ، پزشک میتواند وجود حمله قلبی، محل آن و اندازه حمله قلبی را تشخیص دهد. این تست همچنین به ایجاد یک برنامه بهینه کمک میکند.

هدف از اسکن هسته ای قلب به طور کلی چک کردن جریان خون به قلب ، آسیب دیدگی عضله و بررسی کیفیت پمپاژ خون توسط قلب است.

مراحل انجام اسکن هسته ای قلب

برای انجام اسکن هسته ای ابتدا باید معاینه شوید تا روش استرس توسط پزشک تعیین شود . روش استرس یا تست ورزش است یا استرس با دارو.

ابتدا یک آنژیوکت روی عضله آرنج وصل میشود تا در اتاق استرس برای استفاده دستگاه نوارقلب آماده باشید . نوار قلب ، فشارخون و سرعت ضربان قلب را اندازه گیری میکند.

دراین حین پرسش هایی درمورد سوابق بیماری قلبی شما پرسیده میشود و نوارقلب شما ثبت میگردد.

باتوجه به میزان استرس واردشده برقلب شما نوع آزمون استرس انجام میگیرد.

برای تست استرس با ورزش روی دستگاه تردمیل قرار میگیرید و نوارقلب شما در حین حرکت ثبت میشود. ابتدا سرعت دستگاه کم است و رفته رفته روی دستگاه میدوید. دراین حین صفحه روی تردمیل نوارقلب شما را ثبت میکند و فشارخون شما در حین تست استرس توسط پزشک اندازه گیری میشود.

درحین ورزش به صورت تدریجی پرتوداروی قلب از طریق آنژیوکت به شما تزریق میشود . چنانچه احساس سردرد و سرگیجه ، تنگی نفس یا درد در ناحیه قفسه سینه داشتید ، حرکت دستگاه توسط پزشک متوقف میشود. درغیراین صورت دستگاه پس از یک دقیقه به طور اتوماتیک می ایستد.

تست استرس با دارو :

در روش تست استرس با دارو ، دارو به تدریج توسط تکنولوژیست به شما تزریق میشود.قبل و بعداز تزریق دارو نوارقلب شما ثبت میگردد و 4 دقیقه پس از اتمام تست ، تزریق رادیو داروی درمان انجام میشود. این تست 10 تا 20 دقیقه طول میکشد.

مدت زمان انتظار از زمان تزریق دارو تا شروع اسکن بسته به نوع داروی مصرف شده متفاوت است. اگر دارو در تست ورزش دوبوتامین باشد ، مدت انتظار بین یک ربع تا یک ساعت است.

اگر استرس با داروی دیپریدامول باشد زمان انتظار بین یک و نیم تا دو ساعت متغییر است.

اسکن قلب در مرحله استرس  بین 20 تا 25 دقیقه طول میکشد . فرد نباید دراین حالت سرفه کند یا دستهای خودرا تکان دهد .جابجایی یا حتی تنفس عمیق ، تصویر نهایی اسکن شده را مخدوش میکند و موجب خطای دید میشود. بهتراست ثابت بخوابید تا اسکن تمام شود.

بعد از آن وارد فاز استراحت میشویم . دراین مرحله نیاز به قطع دارو نداریم .

‎ برای اسکن هسته ای قلب در مرحله ی استراحت نیاز به قطع دارو وجود ندارد .

تست استرس چیست

رعایت چند نکته ضروری است :

ببین تزریق رادیودارو تا شروع اسکن هسته ای مدتی زمان لازم است. دراین مدت  و تا 24 ساعت بعد به دیگران نزدیک نشوید .

درصورت لزوم وتحت نظر تکنولوژیست ، غذای چربی ( مانند خامه ) که همراه دارید میل کنید تا داروی اضافی از کبد و کیسه صفرا خارج شود. این مهم ، به وضوح تصویر اسکن کمک میکند.

اسکن استرس قلب برای زنان باردار ممنوع است . مادران شیرده هم تا 18 ساعت بعد نباید به کودک خود شیر دهند.

انجام اسکن قلب در خانم های باردار ممنوع بوده و در زمان شیردهی تا ۱۸ ساعت باید از شیردهی اجتناب ورزید.

چگونه برای تست ورزش آماده شویم؟

قبل از آماده شدن برای تست ورزش نباید فعالیت های فیزیکی شدید داشته باشید .

بهتراست از لباس های گشاد و کفش های راحتی استفاده کنید.

زمانی که برای تست ورزش آماده میشوید سیگارنکشید و از سه ساعت قبل چیزی نخورید. چنانچه مبتلا به دیابت هستید نیازی به تغییر میزان انسولین نیست.

بعضی داروها مانند پروپرانولول مانع افزایش عملکرد قلب میشوند و درواقع برای این منظور استفاده میشوند . دقت کنید قبل از تست ورزش این مصرف دارو را با  مشورت پزشک قطع کنید.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت