تفاوت سرخک و سرخجه چیست

//تفاوت سرخک و سرخجه چیست

تفاوت سرخک و سرخجه چیست

تفاوت سرخک و سرخچه چیست

تفاوت سرخک و سرخچه چیست

تفاوت سرخک و سرخچه چیست

بیماری سرخک :

سرخک یک بیماری ویروسی است که باعث عفونت سیستم تنفسی میگردد. علائم این بیماری تب ، سرفه ، آبریزش بینی و لکه های قرمز پوستی است.

علامت شایع سرخک کاهش اشتها و کسالت است . لکه های قرمز تا چهار روز بعد از شروع بیماری و تب ، روی پوست ظاهر میشوند.لکه ها از روی صورت شروع میشوند و به تمام بدن سرایت میکنند.

بیماری سرخک عفونی و کشنده است و بیشتر کودکان را درگیر میکند .  معمولا از هزار کودک مبتلا به سرخک ، یکی دچار التهاب مغزی میشود و از هر 10 کودک دچار التهاب مغز یکی میمیرد. بسیاری از کودکانی که سرخک میگیرند ممکن است دچار صدمه مغزی دائم شوند.

این عارضه مغزی «عارضه انحطاط مغزی» یا SSPE نامیده میشود. ممکن است انحطاط مغزی چند  سال بعد از ابتلا به سرخک رخ بدهد. SSPE به سرعت مغز را از بین میبرد و منجر به مرگ کودک میگردد. التهاب مغزی به کم هوشی ، کم شنوایی و تشنج نیز منجر میشود.

ویروس این بیماری به شدت واگیردار است و به نزدیکان کودک ، حتی از طریق تنفس ( سرفه یا عطسه ) سرایت میکند. ویروس سرخک یکی از علل بیماری ذات الریه است.

مرگ و میرناشی از بیماری سرخک در کشورهای توسعه نیافته به دلیل نبود امکانات بهداشتی و تغذیه مناسب 28 درصد بیشتر است. حال آنکه این بیماری در جوامع مدرن و توسعه یافته تلفات کمتری (حدود 3%) دارد.

سرخک معمولا در کودکان زیر 5 سال رخ میدهد . اما افراد بالای 20 سال یا کسانی که ایمنی بدنشان ضعیف است هم درمقابل این بیماری ایمن نیستند.

همانطور که ذکرشد بیشترین عامل ذات الریه ، ویروس سرخک است . اما ویروس این بیماری باعث نابینایی ، خروسک ، زخمهای دهانی ، ناشنوایی و اسهال میگردد.

سرخجه :

سرخجه یا سرخک آلمانی ، یک بیماری ویروسی است. سرخجه « تب سه روزه » هم نام دارد. چون تب بیمار بعد از سه روز قطع میشود. علائم بیماری روی پوست شبیه سرخک یا مخملک است.

ویروس این بیماری معمولا در فصول بهار و زمستان شایع است . سرخجه 14 تا 17 روز نهفته است و این مدت تا 21 روز هم میتواند متغییر باشد.

سرخجه باعث تورم غدد لنفاوی یا پشت گوش و پشت گردن میگردد. بعد از آن به تمام نقاط بدن سرایت میکند.

تشخیص علائم بالینی این بیماری معمولا درست صورت نمیگیرد و با آزمایش باید از وجود آن مطمئن شد. آزمایش در دو مرحله بعد از ظهور علائم روی پوست انجام میگیرد.

علت این است که بعد از ظهور علائم بیماری میتوان ، میزان آنتی بادی را دقیق اندازه گرفت.

میتوان ویروس را از روی بزاق بیمارهم تشخیص داد که این آزمایش زمان بر است و به 10 تا 14 روز زمان احتیج دارد.

آزمایش خون ، ادرار و مدفوع هم میتوانند وجود بیماری را تایید کنند.

علائم سرخجه در بزرگسالان ، تب خفیف 1 تا 5 روزه است. همچنین بیمار دچار سردرد ، بیقراری ، ترشح خفیف بینی و التهاب داخل چشم میگردد.

اثرات بیماری مانند لکه های پوستی تا دو یا سه روز بعد از بهبود هم باقی میماند.

از هر 3000 بیمار دچار ویروس سرخچه ، تعداد  پلاکت های خون یک نفر کاهش میابد و منجربه کبودی و خون ریزی زیرپوستی میشود. همچنین از هر 6000 بیمار ، یکی دچار التهاب مغزی میگردد.

سرخجه واگیردار است و مستقیما از طریق ترشح بینی و گلوی بیمار سرایت میکند.

سرخجه مادرزادی :

مادران باردار  باید از خود در برابر ویروس سرخجه مراقبت کنند . ابتلا به سرخجه در 20 هفته اول بارداری وجود دارد و صدمات زیادی به جنین وارد میکند.

کودک در دوره جنینی در معرض سقط و ناهنجاریهای اندام بدن است. ویروس سرخجه بعد از تولد کودک را دچار ناشنوایی ، آب مروارید ، کوچکی چشم، آب سیاه جنینی، کوچکی جمجمه، عقب‌ماندگی ذهنی، ارتباط بین سرخرگ ششی و آئورت، نقص دیواره بین بطنی یا دهلیز در قلب، ضایعات پوستی، بزرگی هم‌زمان کبد و طحال، زردی و نقایص میکند. ممکن است عدم  تعادل در کودک را هم موجب شود.

برای پیشگیری از سرخجه مادرزادی باید اول باید مادررا ایمن کرد و درصورت لزوم خون کودک را موردآزمایش قرار داد. داد در صورت وجود آنتی‌بادی اختصاصی ضدویروس سرخجه ، در یک نمونه خون می‌توان بیماری را تشخیص داد.

تفاوت سرخک و سرخچه چیست

تفاوت سرخک و سرخچه چیست

واکسن سرخک :

در پیشگیری از بیماری ویروسی سرخک تزریق واکسن سه گانه ( MMR) معمول است . گاهی واکسن این بیماری به تنهایی تزریق میشود.

تزریق واکسن دراولین دوره بین 85 تا 95 درصد کودکان 9 تا 12 ماهه را ایمن میکند. کودکانی که دوره اول مصون نمیشوند در دوره دوم واکسیناسیون حتما مصونیت برایشان ایجاد میشود.

واکسن MMR  یا واکسن سه گانه ترکیبی از واکسن بیماریهای سرخک ، اوریون و سرخجه است. تاثیر این واکسن ها طولانی مدت است و باید تمام مردم واکسینه شوندتا از شیوع بیماری جلوگیری گردد.

واکسن سرخک نخستین بار در سال 1963 و به عنوان واکسن سه گانه معرفی گردید. در سال 2008 بیش از 192 کشور در دنیا این واکسن را دریافت کرده اند. درسال 2013 حدود 85 درصد کودکان دربرار این بیماری مصون شده اند.

بعد از اضافه شدن واکسن آبله مرغن به این گروه ، واکسن بنام MMRV در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت.

 

واکسن  سرخجه :

برای بیماری سرخجه هیچ درمانی وجود ندارد و البته این بیماری دراروپا ریشه کن شده است. اما برای جلوگیری از ابتلا به سرخجه هم در دوران بارداری و هم بعد از تولد واکسن سه گانه ( MMR) تزریق میشود.

سازمان بهداشت جهانی توصیه میکند اکثرزنان دردوران بارداری این واکسن را تزریق کنند ، زیرا ایمنی بدن در این دوران کاهش میابد و درصورت تماس با مورد بیماری امکان ابتلا وجود دارد.

عوارض واکسن سرخجه خفیف است و به صورت تب و قرمزی جای واکسن روی پوست بروز میکند.

اثر این واکسن بعد از گذشت دو هفته نمایان شده و در نود و پنج درصد افراد واکسینه شده از ابتلا به این بیماری جلوگیری می‌کند.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت