داروی اتر پرطرفدارترین داروی بیهوشی

//داروی اتر پرطرفدارترین داروی بیهوشی

داروی اتر پرطرفدارترین داروی بیهوشی

داروی اتر

داروی اتر(دی اتیل اتر)

این دارو یکی از داروهای شیمیایی بسیار مفید هست که از آب‌گیری الکل اتیلیک ۹۶ درصد در مجاورت اسید سولفوریک ۹۸ درصد در دمای ۱۴۰ درجه سانتیگراد بدست میاد. اتر یکی از حلالهای مهم غیر قطبی در شیمی محسوب میشه.اتر بی هوش‌کننده ایست که به عنوان حلال هم بکار برده میشه تعداد زیادی از داروهای شیمیایی تحت نام ” اتر” روانه ی بازار شدند ولی این کلمه در کل به مفهوم “اتیل اتر” هست.

براساس تحقیقات مدیکال گاید، اتر مایع فراری هست که خیلی سریع در حرارت معمولی به گاز تبدیل میشه، اتر چون حل‌کننده هم هست بیشتر به عنوان حلال داروها به کار برده میشه، یکی دیگه از خواص اتر خاصیت تمیز کنندگی اون هست و در آغاز کشف این دارو اتر به عنوان بیهوش‌کننده مورد استفاده قرار گرفت و حدود سال 1840 مصرف اون به میزان فوق العاده به خصوص در آمریکا بالا رفت و از اون پس برای مدت بیش از100 سال اتروکلروفرم از جمله مواد اولیه هوش بری بودند و به همین جهت در تمام بیمارستان‌ها هنوز این دو دارو کاربردی هستند. طریقه استعمال اتر به صورت قطره‌ای مرسوم شد به این ترتیب که ماسکی رو روی بینی بیماری که احتیاج به عمل جراحی داشت قرار می دهند واتر را به صورت قطره بر روی گاز پارچه‌ای که در داخل ماسک تصفیه شده هست می ریزند. این عمل باید با دقت و احتیاط انجام بشه تا هوای اطراف با این دارو آلوده نشه .

خطرات این دارو

به طور کلی بسیاری از خطرات ذاتی روبه عنوان حلال به یدک میکشه. با وجوداین باوربراینه که اونها بسیار امن تر از بسیاری از حلال های شناخته شده دیگه ای هستند که به عنوان داروهای استنشاقی استفاده می شوند. همچنین در مقایسه با بسیاری از حلالها و مواد شیمیایی، که اغلب می توانند سرطان زایی، جهش زا و یا مشکلات سلامتی جدی مانند نارسایی کبدی و غیره باشد، اثرات درازمدت به خصوص هشدار دهنده ای ندارند.

اثرات داروی اتر

به عنوان یک داروی تسکین دهنده، در درجه اول یک آنتاگونیست گیرنده  محسوب میشه و اون رو در دسته یکسان به عنوان مواد مخدری مثل دکسترومتورفان، کتامین، نیتروژن اکسید میشناسند. به علت ذات فرار اون، روش استاندارد مصرف (استنشاق) و توان اتصال قوی تر به این گیرنده ها نسبت به آنتاگونیست های گیرنده سنگین تر، اثرات اون به طور کلی بسیار سریع و، قوی اما کوتاه مدت هستند. پایدار به طور کلی هیچ بیشتر از 30 دقیقه. این اثرات می تواند باعث وسوسه شدن فرد برای مصرف بیشتر در یک دوره کوتاه مدت شود. با توجه به ویژگی های بی نظیرش می تونه کاربر رو وسوسه کنه که بعدا این اثرات رو به دیتیل اتر یک پدیده معتاد روانشناختی تبدیل کنه.اثرات کلی اون شامل حس ناخوشایند، سرگیجه، احساس شناوری، آرامش، آرام بخش، سردرگمی، افزایش حساسیت به تحریک لمسی، توهم های خفیف (بیشتر در طول خطوط اختلال در بینایی و شنوایی، به جای توهم های درست مثل روانگردانهای معمولی)، حالت تهوع در بعضی افراد، افزایش تمایل به خواب،دیده می شود.

اثرات این داروی بیهوشی

اثرات کوتاه مدت اثر بخشی از استفاده رژیم غذایی رژیم غذایی عبارتند از:

-رضایت

-آرامش

-اختلال در تشخیص

-دلتنگ

-گیجی

-ناهنجاری

-اختلال در تمرکز / حافظه

-حساسیت افزایش یافته به لمس کردن

-اختلالات در بینایی / شنوایی

-توهمات خفیف / توهم

-عدم تعادل

-تهوع، در برخی از کاربران، و به عنوان دوز افزایش می یابد

-مشکل در بیان جملات

-این دارو باعث ایجاد هیچ گونه سرطان زایی، جهش زایی یا مشکلات بهداشتی غالب در حوادث مکرر نمی شود، هرچند تغییرات متابولیکی با حداقل یک مطالعه مشخص شده است. تعداد کمی از آنزیم های کبدی در حیواناتی که به طور مکرر در معرض رژیم غذایی دی اتیل قرار داشتند، یافت شد.

نحوه ی استفاده از این دارو

دی اتیل اتر اغلب به صورت استنشاق مصرف میشه. به نظر میرسه که به دلیل شروع سریع تر اثرات و عوارض جانبی کمتر  استنشاق رایجترهست. مصرف کنندگان اغلب مواد رو بر روی یک پارچه قرار میدن و در حالی که در حال نفس کشیدن عمیق هستند، اون رو روی صورت خودشون قرار میدن، یا مواد رو در یک بطری یا نوع دیگر قرار میدن و بخار رو وارد می کنند. اونها معمولا اون رو برای چند ثانیه نگه میدارن .مصرف دیتیل اتر به عنوان عادی نیست. به دلیل طعم قوی اون، دی اتیل اتر به طور معمول خاصیت خودش رو از دست نمیده. به نظر میرسه اثرات طولانی تر و احتمالا کمی قوی تر، اما عوارض جانبی نیز با این روش جذب بالامیره. دی اتیل اتر در پوشش معده سخت هست و می تونه باعث مشکلات معده به خصوص با مصرف مکرربشه.

ترکیبات دی اتیل اتر

این دارو مهار اکسیداسیون متابولیسم الکل و داروهای دیگر را تا حدودی ممنوع می کند و به همین ترتیب می تواند طول مدت و یا فعالیت این داروها را افزایش بده. هنگام ترکیب دیتیل اتر با هر دارویی، از جمله الکل، توصیه های شدید ضروری است.

شروع مایع: لازم به ذکر است که دی اتیل اتر تقریبا همیشه در شروع مایع، با هپتان و یا دیگر آلکان ها تقلید می شود. این ممکن هست حاوی تلخ برای جلوگیری از استفاده تفریحی باشد و ممکن است بسته به نوع تولید کننده و محصول سایر مواد شیمیایی بالقوه خطرناک باشد. خطرات ذاتی مصرف این محصولات بسیار بیشتر از مصرف دی اتیل خالص هستند و فراتر از دامنه این ویکی هستند. به شدت توصیه می شود که این محصولات را به عنوان منبع تفریحی دی اتیل اتر استفاده نکنید.

متابولیسم دی اتیل اتر

اکثر ریه اتر در طول یک دوره بدون انحراف در معرض استحکام قرار می گیرد. مقدار باقی مانده از دارو به طور کلی به اتانول و استالدئید متابولیزه می شود و متابولیت های ثانویه اتیل گلوکورونید و اسید استیک. به علت این مسیر متابولیسم، از لحاظ نظری ممکن است که ریه اتیل باعث ایجاد غربالگری مثبت بر روی غربالگری الکل مبتنی بر ادرار شود و بنابراین باید توسط افراد مورد نیاز برای استفاده از الکل تجویز شود.

توسط |۱۳۹۷-۶-۲۷ ۱۱:۳۴:۵۸ +۰۰:۰۰۲۷ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: دارو ها|برچسب‌ها: , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت