دلایل و درمان بی خوابی

//دلایل و درمان بی خوابی

دلایل و درمان بی خوابی

بی خوابی

بی خوابی

بی‌خوابی :

اختلال در خواب به صورت بی خوابی یا کم خوابی بروز میکند . بیدارشدن مکرر در خواب یا ناتوانی و اشکال در خوابیدن را بی خوابی میگویند.

فرد دچار بی خوابی یا صبح خیلی زود بیدار میشود یا سخت به خواب میرود. این حالت موجب تحلیل رفتن قوای بدن میشود ، چون فرد مستمر به خواب نمیرود.

بی خوابی سه نوع است :

بی خوابی ممکن است  چندروز تا یک هفته طول بکشد ، که گذرا است .

ممکن است فرد بین سه هفته تا شش ماه بی خواب باشد که بی خوابی مزمن است. افراد مبتلا به بی خوابی مزمن ، افزایش هوشیاری خواهند داشت.

و بی خوابی حاد بیش تر از یکسال طول میکشد و در حواس فرد اختلالات جدی به وجود می آورد. بی خوابی حاد میتواند سالها طول بکشد .

علل بی خوابی :

  • بیماری های روحی و روانی :

یکی از علل بی خوابی ، بیماری های روحی مانند افسردگی است . بی خوابی حتی میتواند  افسردگی راتشدید کند.

از علائم افسردگی مثل بی انرژی بودن یا بی انگیزگی و احساس اندوه یا ناامیدی ، به بی خوابی مرتبط هستند . خوشبختانه هم افسردگی و هم بی خوابی قابل درمان هستند.

اضطراب و نگرانی ، استرس و تنش ، درگیری افکار با خاطرات گذشته و احساس بی قراری یا برانگیختگی ، همه از علل بی خوابی هستند . متقابلا بی خوابی نیز میتواند موجب جدال های روحی و روانی بشود.

همانطور که گفته شد بی خوابی با عوامل روحی و روانی راطه متقابل دارد . به این معنی که هرکدام میتواند علت دیگری باشد و یا آنرا تشدید کند.

اضطراب به آغاز بی خوابی یا ادامه آن دامن میزند. و به این ترتیب یک سیکل معیوب را به وجود می آورد.

برای درمان فرد مضطرب یا افسرده میتوان از تکنیک ادراکی و ذهنی – بدنی استفاده کرد . و فردی که دچار بی خوابی است باید از الگوهای درست و سالم برای خواب کمک بگیرد.

  • تحولات هورمونی و فیزیولوژیکی :

بی خوابی و عادات نادرست خواب ممکن است ناشی از مصرف داروهای خاص و یا عوامل بیولوژیکی باشد.

مغز دارای یک چرخه خواب و یک چرخه ی بیداری است . وقتی یکی شروع میشود دیگری پایان میابد. تحولات هورمونی یا مسائل بیولوژیکی این چرخه را دچار اختلال میکند و در نتیجه فرد بی خواب میشود.

استفاده از داروهایی مثل داروهای سرماخوردگی و آلرژی‌های تنفسی، داروهای کنترل فشار خون ، داروهای بیماری های  قلبی و بیماری تیروئید، قرص های ضد بارداری و داروهای درمان آسم نیز می‌توانند موجب بی خوابی شوند.

  • بی خوابی ناشی از بیماری :

بی خوابی گاهی ناشی از بیماریهایی همچون ، آلرژی (سینوس یا بینی) ، مشکلات گوارشی (مانند ریفلاکس)، رماتیسم یا آسم ، پارکینسون یا سندرم پای بی قرار و درهای مزمن یاایست موقت در خواب ابشد.

ایست موقت در خواب به معنی ایست تنفس یا مسدود شدن راههای تنفس فرد است و میزان اکسیژن خون را کاهش میدهد. این حالت در طول شب تکرار میشود و فرد را بیخواب میکند.

  • بیماری ناشی از بی خوابی :

کاهش بهره ذهنی

ابتلا به سرطان

کندشدن واکنش محیطی

خطر افسردگی

افزایش خطر اختلالات عصبی

ضعف سیستم ایمنی بدن

افزایش خطر ابتلا به دیابت

افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی

فشار خون

چاقی

 –  بی خوابی و سبک زندگی :

سبک زندگی سالم همراه با عادات رفتاری خوب و درست میتواند مانع بی خوابی باشد. زندگی نا سالم و عادات غلط خود میتواند باعث بروز بی خوابی باشد  یا بی خوابی ناشی از مشکلی دیگر را تشدید کند.

توصیه هایی درمورد سبک زندگی سالم :

چرت نیمروزی هرچند کوتاه مفید است ، اگر طولانی شود میتواند خواب شب را دچار اختلال کند.

اگر شب دیر به رخت خواب رفتید، با خواب صبح آنرا جبران نکنید. این مسئله ریتم خواب را مختل میکند و باعث بی خوابی های شبانه میگردد.

اگر شغل شما به گونه ای است که مجبورید شیفت شب کارکنید و شیفت شما نامنظم است ، بدنتان گیج میشود . مخصوصا زمانی که میخواهید در طول روز بخوابید .

شب بیداری گاه گاه  و یا مصرف الکل قبل از خواب و همینطور بی خوابی دراثر شنیدن یک خبر بد اگر تداوم داشته باشد میتواند به اختلال بی خوابی منجرشود و حتی پتانسیل ایجاد مشکلات جدی تری را هم دارد.

  • بی خوابی و تغذیه :

عدم توجه به رژیم غذایی ، با تاثیرات منفی در بدن موجبات بی خوابی را فراهم میکند .

نوشیدن الکل شما را آرام میکند و به خواب میروید اما این تنها در ساعات ابتدایی مصرف الکل است . در ادامه شب شما دچار بی خوابی خواهید شد.

این مسئله در مورد مصرف نوشیدنی های کافئین دار نیز صدق میکند . معمولا ما در وعده صبحانه از کافئین استفاده میکینم تا روز پرانرژی تری را داشته باشیم . اما باید دانست که مصرف کافئین درحد معمول جایز است و افراط درآن موجب بی خوابی میشود.

براساس آمارگیری موسسه‌ی ملی خواب در سال ۲۰۰۵ ، کسانی که در طول روز بیشتر از چهار فنجان قهوه یا دیگر نوشیدنی‌های کافئین‌دار را مصرف میکنند ، نسبت به کسانی که اصلا چنین نوشیدنی‌هایی مصرف نمی‌کردند یا تنها یک فنجان می‌نوشیدند، حداقل چند شب در هفته با علائم بی خوابی مواجه میشوند.

 تاثیر کافئین بلندمدت است و حدود 8 ساعت دربدن میماند. پس اگر بی خوابی دارید ، قبل از خواب کافئین مصرف نکنید.

اگرشما سیگاری هستید یا از محصولات حاوی  نیکوتین یا تنباکو استفاده میکنید در معرض ابتلا به بی خوابی هستید. سعی کنید قبل از خواب سیگارنکشید .

قبل از خواب غذای سنگین نخورید .خوردن غذای سنگین بدنتان را ناراحت میکند و هضم آن سخت است . مصرف غذای ادویه دار ممکن است باعث سوزش سردل و اختلال درخواب شود.

 بی خوابی و مغز :

در گذشته گفتیم بی خوابی ممکن است ناشی از مشکلات مغز باشد یا آنرا تشدید کند. فرارسان های عصبی در مغز ، نقش مهمی در خواب و اختلال بی خوابی دارند. مداخلات شیمیایی در مغز به عنوان یک عامل بیولوژیکی موجب بی خوابی میشود . حتی اگر فرد به الگوهای درست خواب عمل کند نیز ممکن است به این مشکل دچار شود .

علت بی خوابی میتواند ناشی از هرکدام از عوامل بالا مثل عادات غلط یا تغذیه نامناسب باشد . اگر با رعایت کردن آنها باز هم دچار بی خوابی هستید و موفق به تغییر الگوی خواب نشده اید حتما با پزشک مشورت کنید. این موضوع بسیار جدی است.

 درمان :

درمان دارویی بی خوابی با مصرف بنزودیازپین‌ها و زولپیدم صورت میگیرد.

بی خوابی ممکن است با بستر مناسب برای خواب و یا تغییر در عادات و سبک زندگی مثل مطالعه و اصلاح روشهای تغذیه مرتفع شود.

در مورد روشهای اصلاح تغذیه :

عسل حاوی اسید خواب‌آور تریپتوفان است که برای درمان بی خوابی مفید است. پس عسل بخورید.

آب کدو تنبل را بگیرید و مقداری کنجد روی آن بریزید . میتوانید سرتان را با این ترکیب ماساژ دهید . اما وجود این خوراکی در رژیم بسیار توصیه میشود.

نوشیدن شیرگرم قبل از خواب ، خیلی به راحت خوابیدن شما کمک میکند. شیر را باعسل مخلوط کنید و کمی دارچین هم میتوانید به آن اضافه کنید.

ماساژ انگشتان با شیر بسایر مفید است.

دانه های کنجد حاوی مواد معدنی، کلسیم، کربوهیدرات ها و تمام ویتامین های گروه  B  هستند . خوردن کنجد برای ایجاد نظم درخواب بسیار مفید است.

توسط |۱۳۹۷-۶-۱۳ ۱۶:۳۸:۰۹ +۰۰:۰۰۱۳ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: زندگی بهتر|برچسب‌ها: , , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت