دندانهای شیری

//دندانهای شیری

دندانهای شیری

دندانهای شیری

دندانهای شیری شامل 20دندان هستند که بین 4 تا 7 ماهگی بیرون می آیند.رشد دندان از دوران جنینی شروع میشودوجوانه ی دندان ها از همان زمان زده میشوند.

 دندانهای شیری :

دندانهای شیری شامل 20 دندان هستند که بین 4 تا 7 ماهگی بیرون می آیند.رشد دندان از دوران جنینی شروع میشود و جوانه ی دندان ها از همان زمان زده میشوند.

رشد دندان برای نوزاد با بی تابی و تب همراه است و نباید با علائم بیماری اشتباه گرفته شود.کودک میل به غذا ندارد و به خاطر درد جیغ میزند.

رشد دندانها یکی از نشانه های رشد کودک است . رشد دندانهای شیری باید قبل از 9 ماهگی کودک شروع شود. این روند تا سن 12 سالگی ادامه دارد و بعد از آن جای خود را به دندانهای دائمی میدهد.

معمولا اولین دندانهای کودک به ترتیب دو دندان میانی در فک پایین، سپس دو دندان میانی در فک بالا و در آخر دندان‌های کناری و عقب رشد میکند.

روند رشد دندان برای کودک همانطور که گفته شد با تب و درد همراه است ، اما می تواند علائم دیگری هم داشته باشد.

کودک در این مدت آبریزش دهانی دارد و روی پوست صورتش جوشهایی به این علت ظاهر میشوند.

همچنین در ناحیه لثه تورم و حسایت اتفاق میافتد و لثه ها تحریک پذیر میشوند.

کودک مدام دوست دارد شیی را به دهان ببرد و با لثه هایش گاز بگیرد ولی میل چندانی به غذا ندارد.

توجه داشته باشید که در این دوران تب و بیقراری به هیچ وجه با اسهال و استفراغ همراه نیست و این علائم را به دندان درآوردن ربط ندهید.

 

راه‌هایی برای کاهش درد ناشی از دندان درآوردن نوزادان :

برای کاهش درد نوزاد و تمایل او به گاز گرفتن اجسام ، بهتر است یک حوله تمیز که در یخچال نگه میدارید را به او بدهید تا گاز بگیرد.

برای جایگزین میتوانید از حلقه های دندانی هم استفاده کنید. اما این حلقه ها را در فریزر نگذارید چون سفت و سرد میشوند و نوزاد را اذیت میکنند.

برای تغذیه نوزاد از غذاهای سرد مثل پوره سیب (سیب له شده ) یا ماست استفاده کنید تا به کاهش درد لثه او کمک کند.

لثه های کودک را به آرامی ماساژ دهید تا احساس درد را برای نوزاد شما کاهش دهد.

همینطور میتوانید از مسکن ها برای کاهش درد او استفاده کنید . در این مورد از پزشک کمک بگیرید . معمولا قطره استامینوفن برای نوزادان تجویز میشود.

از مصرف ژل ها و کرم های بی حس کننده بپرهیزید چون مصرف آنها برای کودکان زیر دو سال ممنوع است.

 

دندانهای شیری

چگونه از پوسیدگی دندان کودک پیشگیری کنیم ؟

وقتی تمام دندانهای کودک بیرون می آیند استفاده از مسواک برای بهداشت دندان آنها ضروری است. تصور نکنید چون دندانها شیری است و بعد از آن دنداهای دائمی در می آیند ، پس پوسیدگی آنها مسئله مهمی نیست. پوسیدگی دندانها ، لثه را هم تهدید میکند و باید از آن جلوگیری کرد.

پوسیدگی دندان نتیجه باقی ماندن غذاها روی دندان و تجمع باکتری های دهانی است. به این علت اسید روی دندان میماند و دندان به اصطلاح کرم خورده میشود. مصرف مرتب فلوراید ، دندان را محکم میکند و مانع نفوذ اسید به آن میشود.

اکثر خمیردندانها حاوی فلوراید هستند و استفاده از آن به صورت جداگانه برای دندان زیان آور است. در صورت تمایل به مصرف آن حتما با دندانپزشک مشورت کنید.

کودک میتواند بعد از دوسالگی مسواک زدن را شروع کند اما مراقب باشید که خمیردندان را قورت ندهد. استفاده از مسواک های انگشتی یا گاز استریل خیلی کار بردی نیست.

دقت داشته باشید که تغییر رنگ دندانها همیشه نتیجه جویدن غذا نیست و میتواند ناشی از مصرف آنتی بیوتیک یا برخی داروهای دیگر باشد.

کودکان بالای دو سال میتوانند از آدامسهای بدون قند و سایر مواد غذایی جویدنی مانند سیب و هویج استفاده کنند. جویدن این خوراکی ها برای جلوگیری از پوسیدگی بسیار موثر است.

جویدن اینها ، بزاق دهان را افزایش میدهد و دهان را تمیز میکند.

در مورد کودکان نارس و کودکانی که مشکلات رشدی و تغذیه‌ای دارند حتما با پزشک مشورت کنید .

علت پوسیدگی دندان چیست ؟

بیشترین مورد پوسیدگی دهان به علت مصرف مواد قندی است. مصرف زیاد قند و شیرینی جات به ویزه قبل از خواب پوسیدگی دندان را بیشتر میکند.

استرپتوکوک موتانس یکی از باکتریهایی است که در پوسیدگی دندان نقش زیادی دارد . این باکتری چه به دندانهای حسا س و چه مقاوم میتواند آسیب بزند.نکته قابل توجه این است که این باکتری در مجاورت مواد غذایی تولید اسید میکند و موجب پوسیدگی دندانها میشود.

دهان نوزاد تازه متولد شده عاری از باکتری است و باکتری ها از طریق عوامل محیطی منتقل میشوند.

باکتری ها از طریق فوت کردن غذای کودک یا بوسیدن او ، منتقل میشوند.اطرافیان باید مراقب بهداشت دهان خود باشند .

علت دیگر پوسیدگی دندان مصرف شیر است. مصرف شیرخشک و شیرمادر هردو موجب پوسیدگی دندانها هستند و مینای دندان را ازبین میبرند.

بعد از خواب ، تا صبح ترشح بزاق دهان کم است به این دلیل احتمال آبسه دهانی و عفونت دندان بیشتر میشود.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت