دندان عقل،یک معضل قدیمی

/, زندگی بهتر/دندان عقل،یک معضل قدیمی

دندان عقل،یک معضل قدیمی

دندان عقل

دندان عقل

دندان عقل به آخرین دندان در هر قوس فکی گفته می شود که دربین ۱۸ تا ۲۵ سالگی ( در بعضی اشخاص امکان دارد زود تر نیز رشد نماید ) در دهن می روید و دندانپزشکان اصطلاحاً آن را «آسیای سوم» می‌نامند .

شیوع

معمولاً هر شخصی دارای ۲ دندان عقل در فک بالا , ۲ دندان عقل در فک زیر و در مجموع دارای ۴ دندان عقل است .

گهگاه به دلایلی اعم از دلایل موروثی , بیماری‌های زمان کودکی ( کم خونی , راشیتیسم ) , عدم هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان‌ها و … این دندان‌ها در درون فک پنهان میمانند . همینطور احتمال دارد بخشی از تاج آن ها به صورت ناقص در دهن ظاهر شود , که در‌این‌صورت به آن دندان عقل نیمه نهفته گفته می شود .

دندان مخفی دندانی است که از دوران رشد آن گذشته و به دلایل متفاوت قادر نمی باشد که در سطر مناسب بقیه دندانها قرار گیرد .

چنین دندان عقلی شاید در بافت قابل انعطاف یا این که سخت گیر نموده باشد .

مشکلاتی که دندانهای مخفی عقل می توانند تولید نمایند عبارت است از التهاب بافت نرم پوشاننده این دندانها که در اکثر اوقات موردها درارتباط با دندانهای نیمه رویش یافته اتفاق میفتد , پوسیدگی دندان عقل یا این که پوسیدگی در ناحیه مجاور دندان عقل , خطر صدمه رسیدن به دندان مجاور . عدم وجود دندان عقل یک یا این که چند نمونه از hypodontia است .

آیا دندان عقل را می بایست کشید یا این که خیر؟

دندان عقل از دندان های معضل برانگیز است چون مدام این سوال است که آیا دندان عقل را می بایست کشید یا این که خیر؟در این مطلب سعی در آن داریم تا این سوال را برای شما جواب دهیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید .

به نقل متخصصین این حرفه ; آخرین دندان در دهن می‌باشد که در اصطلاح به آن آسیای سوم نیز میگویند .

دندانی که در سن 17 تا 25 سالگی در دهن هر شخصی می‌روید و قوس فکی دهن را پر می نماید .

به جهت این که این دندان آخرین دندان در دهن است که می‌روید همه بر این باورند که‌این دندان زیاد با اهمیت نبوده و هرچه زودتر بایستی آن را کشید اما همه این موضوع را اعتقاد ندارند و می‌گویند این یک اشتباه است که دندان عقل را بعد از رشد بایستی کشید , ولی نکته ای که ممکن است به آن برخورده باشیم این است که در بیشتر مواقع این دندان به خودی خویش بسیار دوام نمی آورد و سریعا پوسیده می شود

وقتی که نیازی به کشیدن دندان عقل نمیباشد

درصورتی که آن‌ها سالم هستند ( پوسیدگی ندارند , و لثه دور و بر آن‌ها ملتهب نیستند )

به طور کامل رویش کرده و بیرون آمده اند .

به طور کامل در جای مناسبی قرار دارند و در رویش و فعالیت بقیه دندان های همسایه اختلالی ایجاد نمی‌کنند .

پاک کردنشان در زمان بهداشت روزمره فعالیت ساده ای است .

هنگامی که می بایست دندان عقل را کشید

دندان به طور کامل پایین لثه رویش کرده ولی نمی تواند جوانه بزند .

در‌این مورد ها میتوانند منجر تشکیل کیست شده که‌این این قضیه احتمال دارد سبب ساز خرابی ریشه دندان های همسایه شود .

دندان به طور کامل خارج نیامده و برای بهداشت روزانه مشکل ایجاد می نماید در نتیجه میزان متعددی از تجمعات باکتریایی میتواند باعث به بیماری های متفاوت و خوردگی دندان شود .

در‌حالتی که جای کافی برای دندان نیست ( دندان های همسایه تنگاتنگ یکدیگر قرار گرفته اند ) خارج آمدن دندان عقل خطر جراحت دندان های همسایه را خواهد داشت .

در حالتی که حس درد در ناحیه دندان عقل دارید .

بافت نرم مجاور دندان عقل اکثر زمان ها ملتهب می شود .

التهابات لثه وجود داشته باشد .

پوسیدگی دندان در دندان های همسایه وجود داشته و آن‌ها شروع به شکستن کرده اند .

کشیدن دندان

درباره‌ی باقی‌ ماندن دندان های عقل مشکلی وجود نخواهد داشت در‌صورتی‌که به صورت منظم به دندان پزشک مراجعه کرده و از فک خود عکس گرفته باشید . در این زمینه میتوانید در رابطه مسائل احتمالی دور اندیشی کسب فرمایید ( رویش نابجای دندان عقل ) به همین جهت برای خودداری از آن , از جراحی برای خارج کردن آن به کارگیری فرمایید .

پزشکان پیشنهاد میکنند این فعالیت را تا جایی که احتمال دارد زودتر انجام دهید زیرا بعد از ۲۵ سالگی تمام بافت های استخوانی صورت نهایی خود را بدست آورده , بدین ترتیب خارج کردن دندان ها دشوار تر خواهد بود و بافت ها آرام تر تسکین مییابند .

دندان عقل

چند نکته در رابطه با این دندان ها :

دندان عقل در سنین 17 تا 20 سال رویش می کند ولی در دخترها زودتر از پسرها دندان عقل رشد مینماید .

دندان عقل با سایز های متعدد با بقیه دندان ها تفاوت داشته و در بخش اعظمی از مورد ها این دندان ها برای بشر مشکل آفرین شده لذا پی بردن نکات زیر درباره‌ی دندان های عقل می تواند دارای فایده باشد

1 – همیشه جوانه های دندان های عقل تشکیل نشده و لذا این دندان ها در برخی اشخاص وجود نداشته و غایب میباشند غیبت دندان های عقل دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که یکی آنها ارث میباشد .

2 – بخش اعظمی از دندان عقل بعد از رشد با دندان های جلویی خویش به درستی جفت نشده و لذا جویدن غذا را نقشی ندارند .

3 – پیشنهاد می شود هر کدام اعضای خانواده از 20 سالگی با مراجعه به دندانپزشکی و در صورت لزوم گرفتن یک عکس , شرایط دندان عقل خویش را معین نموده و در صورت داشتن دندان عقل تکلیف مراقبت و یا این که خارج شدن آنان‌ را معلوم کنند .

مواردی که باعث آزار دادن بیمار می شود

1- پرورش دندانهای عقل معمولا با مشکلاتی همراه بوده که از ان جمله دردهای مبهم و گهگاه شدید که د رافراد متفاوت گوناگون است . همینطور تورم و اماس لثه دور و اطراف دندان عقل در حال بیرون آمدن و گهگاه درد و خون‌ریزی از این منطقه . یک دسته عارضه لثه هنگام رویش دندان عقل احتمال دارد به‌وجود آید که از دید علمی به اسم پری کورونیت نامیده میشود . که عارضه ای دردناک می‌باشد که نیاز به درمانهای دارویی و گهگاه جراحی پیدا مینماید .

2- دندان های های عقل به جهت نداشتن یک صورت طبیعی معین نظیر بخش اعظمی از دندان های دیگر و قرار گرفتن در انتهای فکین و پاک نشدن ان ها هنگام مسواک زدن دوچندان آسیب پذیر بوده و معمولا زودتر از دیگر دندان ها پوسیده می شوند و می بایست به کشیدن دندان عقل منجر شوند . البته این پوسدگی خود دلیلی است که باعث دشوار تر بودن ترمیم یا کشیدن این دندان ها می شود.

3 – دندان های عقل مدام بطور طبیعی و بدون واسطه رشد پیدا نمی کنند بلکه در بخش اعظمی از مورد ها در مسیر پرورش خویش در جهت دندان همسایه کج شده و دندان عقل بطور افقی در استخوان فک خوابیده و قادر به رشد نبوده و لذا به طور مخفی در فک باقی میماند . بخش اعظمی از مردمان از وجود دندانهای عقل اثر یک رادیوگرافی از فکین به دلایل دیگری به‌وجود این دندان ها پی برده میشود . راجع به این‌که آیا دندان عقل پنهان را می بایست کشید یا نه, نظرها گوناگون می‌باشند . بعضا معتقدند باقیمانده این دندان ها می تواند زمینه پیدایش تومورهای خاصی اعم از آوملوبلاستوما را تولید نمایند . اثبات شده‌است که دندان های عقل زیر بیشتر در گیر نهفتگی می گردند .

درباره نویسنده:

یک دیدگاه

  1. طاهره شهریور ۲۰, ۱۳۹۷ در ۲:۵۸ ب.ظ پاسخ

    ممنون از مطلب جذاب و مفیدتون

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت