زردی در نوزادان چه زمانی نگران کننده است

/, مادر و کودک/زردی در نوزادان چه زمانی نگران کننده است

زردی در نوزادان چه زمانی نگران کننده است

بیماری زردی در نوزادان

بیماری زردی در نوزادان

بیماری زردی در نوزادان :

80 درصد نوزادان نارس و 60 درصد از نوزادانی که طبیعی متولد میشوند ، با زردی به دنیا می آیند. درنوزادان مبتلا به زدی ، بیلی روبین خون بالاست و میزان آن با بیلی روبین خون بزرگسالان متفاوت است.میزان طبیعی بیلی روبین 1.2 است و هرمیزانی بالاتر از 5 میلی گرم بر دسی متر قابل مشاهده است.

زردی نوزادان سالم فیزیولوژیک یا ناشی از شیرمادر است و بیشتر از دو هفته طول میکشد . در نوزادان نارس اما بیش از سه هفته بیماری زردی طول میکشد.

بسیاری نوزادان با زردی به دنیا می آیند و این مسئله به هیچ وجه نگران کننده و غیرعادی نیست. برای مواجه با آن بهتراست علت و نحوه درمان را بشناسیم.

علائم زردی :

علائم زردی در نوزاد ، روز دوم یا سوم مشخص است. زردی ممکن است در چشم ها یا پشت و سینه و شکم نوزاد  ظاهر شود. دیگر علامت زردی ، تیرگی ادرار است . معمولا ادرار نوزاد بی رنگ است ، اگر زردی در ادرار مشاهده کردید بدانید که طبیعی نیست.نوزادان مبتلا به زردی پس از ده روز بهبود میابند اما در نوزارد نارس مدت بیماری طولانی است.

بسته به شدت بیماری درنوزاد ، نیاز به بستری تشخیص داده میشود. باید در همان روزهای نخست تولد به علائم نوزاد توجه شود ، در صورت عدم تشخیص زردی ، بیماری میتواند آسیب های مغزی به دنبال داشته باشد.

پیشرفت بیماری موجب خواب آلودگی نوزاد ، بی اشتهای و بی قراری ، جیغ و گریه بلند و نهایتا تشنج و عقب افتادگی کودک میشود. برخی نوزادان مبتلا به زردی در صورت عدم رسیدگی به کم شنوایی مبتلا میشوند.

بیماری زردی در نوزادان

بیماری زردی در نوزادان

درمان زردی نوزادان :

گفته شد علت بیماری زردی بالابودن بیلی روبین خون است . پس درمان بیماری ، با کاهش این ماده امکان پذیراست.

فوتو تراپی :

 برای درمان نوزاد را در دستگاه و زیر منبع نور فرابنفش قرار میدهند یا در پوششهای نورمصنوعی میپیچانند. نورفرابنفش ، میزان بیلی روبین را به حد نرمال میرساند . بیلی روبین اضافی از طریق ادرار دفع میشود. این شیوه درمان مقداری زمان بر است.

تعویض خون نوزاد :

در موارد کمی کودک به درمان با نور پاسخ نمیدهد و درمان نمیشود. در این صورت باید خون نوزاد را عوض کنیم. در این روش از راه ورید ناف به ازای هر کیلوگرم وزن 75 تا 170 میلی لیتر از خون مادر جایگزین میشود. یعنی خون نوزاد با دوبرابر حجم خون مادر تعویض میگردد.

در طول مدت این شیوه درمان ، فوتوتراپی قطع نمیشود و نیازی به تزریق کلسیم وریدی بصورت مداوم نیست مگر نیاز به کلسیم به صورت مستقل ثابت شود.

تزریق وریدی آنتی بادی :

بسته به علت و شدت زردی ، درمان متفاوت است. اگر زردی شدید باشد و علت آن ناسازگاری خون مادر و نوزاد شناخته شود باید آنتی بادی در ورید کودک تجویز گردد. تزریق داخل رگ آنتی بادی نیاز به دریافت خون را کاهش میدهد و  زردی را بهبود میبخشد.

علت ابتلا به زردی در نوزادان چیست؟

بیماری هیپربیلی ‌روبینمی یا زردی نوزادان چهار علت اصلی دارد :

علت مهم زردی ، کم کاری آنزیمی در کبد است که موجب پرخونی نوزاد میشود. این آنزیم گلوکز 6 فسفات دهید روژناز است که می‌تواند در کودک ایجاد زردی کند.

از مهمترین علل بروز زردی در نوزادان ، اختلال تیروئید است که باید حتما مورد توجه پزشک باشد.

دیگر علت زردی نوزادان ، عفونت های نوزادی است.

در مواردی ناسازگاری خون مادر و نوزاد موجب بیماری زردی میشود. به طور مثال گروه خونی مادر O است و نوزاد گروه خونی A یا B دارد.همچنین نوزادی که گروه خونی اش منفی است ولی  RH مثبت دارند به زردی مبتلا میشود.

ناسازگاری خون مادر و نوزاد چگونه موجب زردی میشود؟

ناسازگاری گروه خونی ABO  از علل شایع زردی درنوزادان است. ناسازگاری خونی عمدتا زمانی رخ میدهد که مادر گروه خونی O  دارد و نوزاد با گروه خونی A یا B  به دنیا می آورد.

نوعی از کم خونی بنام همولیتیک در نوزادان موجب کاهش بیلی روبین خون و بروز بیماری زردی است. چنانچه گروه خونی مادرو کودک در دوران بارداری ناسازگار باشد شکست سلولهای قرمز خون را به همراه دارد. مجاورت این گروه های خونی باهم ، تشکیل آنتی بادی میدهند.

بیماری زردی و کم خونی شدید در مواردی منجربه مرگ میشود.ناسازگاری گوره خونی مادر و کودک در نوزادان نارس ، احتمال زردی را بیشتر میکند . همچنین این مسئله در زایمان اول محتمل تر است و برای فرزندان بعدی احتمال کمتری دارد.

در رحم مادر ، پرده جفت مانع از ترکیب خون مادر و کودک است ، اما اکسیژن ، دی اکسید کربن، و مواد مغذی، و برخی داروها و ویروسها میتوانند از پرده جفت عبور کنند.

عواملی مانند سقط جنین ، تروما و زایمان زود هنگام به دلایل مخلوط شدن دو نوع خون اتفاق میافتد.

تشخیص این مسئله با انجام تست غربالگری ممکن نیست و هیچ اقدام پیشگیرانه ای نمیتوان برای آن انجام داد.

تشخیص ناسازگاری خون بعداز تولد :

برای تشخیص این امر دو راه وجود دارد .

خون بند ناف نوزادانی که مادرانشان گروه خونی O و پدرشان  گروه خونی A یا B یا هردو را دارند ، گرفته شود. اگر گروه خونی نوزاد A یا B باشد و جواب آزمایش مثبت شود در آزمایشهای تشخیص بیماری زردی کمک کننده است.

روش دیگر این است که نوزاد را به مدت 24 ساعت تحت نظر قرار دهند و درصورت مشاهده ی زردی درمان سریعا” انجام گیرد.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت