سرترالین داروی موثر ضدافسردگی

/, زندگی بهتر/سرترالین داروی موثر ضدافسردگی

سرترالین داروی موثر ضدافسردگی

سرتالینسرترالین چیست؟

سرترالین یک ضد افسردگی در گروهی از داروهایی هست که از مهارکننده های بازجذب سروتونین (SSRI) انتخاب می شود. سرترالین روی مواد شیمیایی مغزی تاثیرمی گذارد که ممکن هست در افرادی که دارای افسردگی، وحشت، اضطراب یا علائم وسواسی-اجباری هستند، تاثرمنفی داشته باشه.سرترالین برای درمان افسردگی، اختلال وسواسی-اجباری، اختلال هراس، اختلالات اضطرابی، اختلال استرس پس از تصادف و اختلال هراس قبل از قاعدگی مورد استفاده قرار می گیرد.

نکات کلیدی درباره ی سرتالین

-شما همچنین نباید از سرترالین در صورت استفاده از پیموزید استفاده کنید یا در صورت تزریق متیلن آبی رنگ استفاده کنید.

-بعضی از جوانان در صورت ابتلا به داروهای ضد افسردگی خودکشی می کنند. به تغییرات خلق و خو و یا نشانه هایتان بسنده نکنید. هر گونه علائم جدید یا بدتر شدن رو جدی بگیرید و راهی برای درمان از دکتر مربوطه درحین مصرف سرتالین جویا بشید.

-در صورت علائم سندرم سروتونین، در صورت بروز علائم سندرم سروتونین، از جمله: تحریک، توهم، تب، عرق کردن، لرز، سریع ضربان قلب، سفتی عضلانی، تکان دادن، از دست دادن هماهنگی، تهوع، استفراغ یا اسهال، حتما مصرف متوقف و با پزشک درمیان بگذارید.

بایدها و نباید های مصرف این دارو

– شما باید از سرترالین در صورت حساسیت به آن استفاده نکنید و یا اگر پموزید را مصرف کنید. در صورت مصرف دیسولفیرام از فرم مایع سرترالین استفاده نکنید و یا واکنش شدید به دیسولفیرام داشته باشید.

-سرترالین را در 14 روز قبل یا 14 روز پس از مصرف مهارکننده MAO مصرف نکنید. تعاملات خطرناک دارویی ممکن است رخ دهد. مهار کننده های MAO شامل ایسوکاربوکازید، لینزولید، فنلزین، رزاگیلین، سلگینین و ترانیلسیپرومین هستند.

درصورت بیماری های زیر حتما پزشک رو در میان بگذارید

–   بیماری قلبی، فشار خون بالا یا سکته مغزی؛

   – بیماری کبد یا کلیه؛

   –  تشنج؛

 –   مشکلات خونریزی، یا اگر شما وارفارین (Coumadin، Jantoven) را مصرف کنید؛

    ا-اختلال دوقطبی (افسردگی مانی)

   – سطح پایین سدیم در خون

-بعضی از داروها می توانند با سرترالین ارتباط برقرار کنند و باعث ایجاد یک بیماری جدی به نام سندرم سروتونین شوند. اطمینان حاصل کنید که پزشک شما می داند اگر داروهای ضد التهابی، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد افسردگی یا دارو برای بیماری روانی، بیماری پارکینسون، سردرد میگرنی، عفونت های جدی یا پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ را نیز مصرف کنید. قبل از هر گونه تغییر در نحوه و زمان مصرف داروهای خود، با او مشورت خواهید کرد.

-سرترالین را به هیچ کس کمتر از 18 سال بدون توصیه پزشک نگذارید. سرترالین برای کودکان مبتلا به اختلال وسواسی-اجباری (OCD) تایید FDA است. این برای درمان افسردگی در کودکان تایید نشده است.

تاثیرات جبران ناپذیر داروی ضد افسردگی

خودکشی

-بعضی از جوانان در صورت ابتلا به داروهای ضد افسردگی خودکشی می کنند. دکتر باید پیشرفت خود را در بازدید های منظم بررسی کند. خانواده یا سایر مراقبین شما نیز باید به تغییرات خلق و خو و یا نشانه هایتان توجه داشته باشید.

سقط جنین

-مصرف داروهای ضد افسردگی SSRI در دوران بارداری ممکن است باعث مشکلات جدی ریه یا سایر عوارض در کودک شود. با این وجود، اگر دچار مصرف داروهای ضد افسردگی خود شوید، ممکن است عود افسردگی را تجربه کنید. اگر حامله شوید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. بدون استفاده از سرترالین در دوران بارداری بدون مشاوره با پزشک خود، شروع و یا متوقف نخواهید شد.مشخص نیست که آیا سرترالین به شیر مادر منتقل می شود و یا می تواند به یک کودک پرستار آسیب برساند. در صورتی که شیردهی کنید، به پزشک خود بگویید.

نحوه ی مصرف داروی سرتالین

-سرترالین را دقیقا مطابق با پزشک خود تجویز کنید. به دنبال همه برچسب ها در برچسب تجویزی خود باشید. پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز خود را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر بزرگتر یا کوچکتر و یا طولانی تر از توصیه مصرف نمی شود.

-سرترالین ممکن است با یا بدون غذا مصرف شود. سعی کنید دارو را در همان زمان هر روز مصرف کنید.

-مایع (کنسانتره دهانی) سرترالین قبل از مصرف آن باید رقیق شود. برای اطمینان از اینکه دوز صحیح را دریافت می کنید، مایع را با قطره چکان تهیه کنید. دوز را با 4 اونس (نیم فنجان) آب، زنجبیل، لیمو، سدیم لیموناد یا آب پرتقال مخلوط کنید. از مایعات دیگر برای رقیق کردن دارو استفاده نکنید. مخلوط کردن این مخلوط و نوشیدن تمام آن را درست کنید. برای اطمینان از اینکه کل دوز دریافت می کنید، یک لیوان آب را به همان شیشه اضافه کنید، آن را به آرامی چرخانید و بلافاصله بنوشید.

عوارض جدی مصرف

عوارض جانبی معمول سرترالین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 –  خواب آلودگی، خستگی، احساس اضطراب یا تحریک

    – سوء هاضمه، حالت تهوع، اسهال، از دست دادن اشتها؛

    – تعریق؛

  –   لرزش یا تکان دادن؛

     -مشکلات خواب (بی خوابی)؛

    – کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی، یا مشکل داشتن ارگاسم.

تاثیرات سرترالین برای اضطراب

سرتالین داروهای تجویزی است که برای درمان افسردگی، اختلالات اضطرابی و سایر مشکلات جدی روحی روانی مورد استفاده قرار می گیرد. یک مهارکننده بازدارنده انتخابی سروتونین (SSRI)، Zoloft باعث کاهش جذب سرتوتونین شیمیایی مغز می شود. اعتقاد بر این است که سروتونین نقش مهمی در تنظیم خلق و خو و اضطراب دارد.

توسط |۱۳۹۷-۷-۵ ۱۱:۱۰:۱۷ +۰۰:۰۰۶ام مهر, ۱۳۹۷|دسته‌ها: دارو ها, زندگی بهتر|برچسب‌ها: , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت