سقط جنین ، مرگ قبل از تولد

/, مادر و کودک/سقط جنین ، مرگ قبل از تولد

سقط جنین ، مرگ قبل از تولد

سقط جنین

تاریخچه :

پایان زندگی جنین قبل بیست هفته اول بارداری به هر شکل سقط جنین تلقی میشود. این امر به معنی پایان یافتن دوران حاملگی و از دست رفتن جنین است.

با متون یافت شده از بقراط میتوان دریافت که عمل سقط جنین روشهای نافرجام و خطرناکی داشته است.در مسیحیت ، پاپ این عمل را قتل میدانسته و با آن سرسختانه مخالفت می شده است.

دراسلام سقط جنین زمانی مجاز است که روح در جنین دمیده نشده است و این زمان را 40 روز بعد از لقاح میدانند.عده ای این زمان را تا 120 روز بعد از لقاح درنظر میگیرند.سقط جنین در اسلام و عمده کشورهای خاورمیانه محدود است و زنان از این عمل منع میشوند.

در اروپا و بعد از قرن 19 میلادی تکنیک های پیشرفته ای برای سقط جنین آغاز شد. اغلب پزشکان با این امر مخالفت داشتند و آنرا مانع از گسترش روابط جنسی میدانسته اند.به این ترتیب تا قرن 19 ، سقط جنین در آمریکا و بریتانیا ممنوع اعلام شد و به شدت تحت کنترل و نظارت کلیسا و پزشکان قرار داشت.

در حدود سال 1930 درآمریکا خطر سقط جنین از زایمان بیشتر بود اما با بهبود شرایط سقط جنین ، این امر افزایش پیدا کرد.اتحاد جماهیرشوروی ، ایسلند و سوئد از نخستین کشورهایی بودند که سقط جنین را قانونی کردند.در آلمان نازی و درسال 1935 قانون سقط جنین برای مادرانی که بیماری را به طورارثی منتقل میکردند تصویب شد . اما زنانی که نژادآلمانی داشتند از این امر منع شدند.

با توجه به اینکه در بسیاری کشورها سقط جنین قانونی است و تحت نظر پزشک اتفاق مافتد اما موارد غیرقانونی این مسئله کم نیست.

سقط جنین ناسالم و در محیط نامناسب حدود 70 هزار مادر را میکشد و 5 میلیون کودک معلول به جا میگذارد.

 

خطرات سقط جنین :

زمانیکه عمل سقط جنین در محیط بهداشتی و تحت نظر پزشک انجام شود ، میتوان آنرا از بی خطرترین جراحی ها دانست.اما سقط غیر بهداشتی جنین و با روشهای خطرناک احتمال مرگ مادر را دربر دارد.

خطر مرگ ناشی از  سقط جنین درماههای بالاتر افزایش میابد و کمترین خطر آن در همان 21 هفته اول بارداری است.

حدود یک سوم از هر 205 میلیون بارداری در جهان ناخواسته است و به سقط منجر میشود.یک پنجم از بارداری ها با سقط جنین عمدی تمام میشود . اما به طور کلی بیشتر آمار سقط جنین مربوط به بارداری ناخواسته است.

زمان سقط و نوع جراحی و خارج کردن جنین به سن جنین و دلیل سقط او بستگی دارد.

درصورتی که حفظ جنین برای مادر آسیب جسمی و روحی به دنبال داشته باشد یا احتمال به دنیا آمدن کودک معلول وجودداشته باشد ، سقط جنین مجاز است.

گاهی جنین زودتر از موعد به دنیا می آید یا قبل از تولد میمیرد.دراین صورت مرگ جنین ناخواسته است و سقط تلقی نمیشود.

بهتر است بدانیم :

تنها در 30 تا 50 درصد موارد لقاح ، سه ماهه اول را با موفقیت میگذراند و جنین شکل میگیرد . تعداد بسیاری از موارد لقاح بی نتیجه است و منجر به تشکیل جنین نمیشود.

بسیاری از بارداریها پیش از آنکه زنان متوجه شوند ، از بین میرود.50 در صد از بارداریهای ناموفق به دلیل اختلالات کروموزومی هستند.از دیگر دلایل آن میتوان به بیماریهای عروقی ، دیابت مادران ، اختلالات رحمی و مشکلات هورمونی اشاره کرد.

بالارفتن سن مادر و سابقه بیماری از علل سقط جنین هستند . سقط جنین ناخواسته ممکن است در اثر ضربه یا تروما اتفاق بیافتد.

 

کورتاژ چیست ؟

کورتاژ یک کلمه فرانسوی است و به عمل جراحی و خارج کردن جنین از شکم مادر میگویند.کورتاژ به وسیله کورت رحمی انجام میشود و یکی از شیو های سقط جنین است.

در کورتاژ سنتی ، با وسیله ای شبیه به قاشق دیواره رحم تراشیده میشد و جنین را خارج میکردند. در روش ساکشنی یا تخلیه مکشی ، یک لوله تو خالی وارد رحم میشود و جنین را خارج میسازد. کورتاز ساکشنی نسبت به روش سنتی ایمن تر و سریع تر است.

عمل کورتاژ حدود 15 تا بیست دقیقه طول میکشد و سقط عمدی تلقی میشود.

 

آیا سن بارداری با سقط جنین ارتباط دارد؟

یکی از عوامل موثر در سقط جنین سن بارداری است . زنان ممکن است در سنین بالاتر دچار ناهنجاریهای کروموزومی شوند و خطر سقط برای آنها وجو داشته باشد.

بارداری در زنان بالای 40 سال دوبرابر بیشتر از زنان 20 ساله خطرناک است و احتما از دست رفتن جنین را به دنبال دارد.

بیماریهای مادر چه تاثیری بر سقط جنین دارد؟

-در مادرانی که سابقه بیماریهای رحمی دارند یا دهانه رحم آنها ضعیف است ، احتمال از دست دادن جنین بیشتر است.

-چنانچه مادری سابقه بیماری مادرزادی و ژنتیکی داشته باشد ممکن است جنین خود را ازدست بدهد.مشکلات ژنتیکی از طرف پدر هم بر جنین تاثیر میگذارد و میتواند باعث سقط بشود.

-بیماریهای مزمن ، اختلالات دیابتی و انعقاد خون هم منجر به سقط جنین میشوند.

-اگر مادر سابقه بیماریهای عفونی مانند سرخجه ، سرخک ، سوزاک ، اچ آی وی و … را داشته باشد ، احتمال مرگ جنین وجود دارد.

-رفتارهای پرخطر مادران در دوران بارداری مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل و کافئین احتمال این امررا افزایش میدهد.

-اگر باید در دوران بارداری از داروی خاصی استفاده کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید. بسیاری از داروها در دوران بارداری منع مصرف دارند.از این داروها میتوان به ایبوبروفن و آسپرین اشاره کرد.

-برخی عوامل محیطی خطر از دست رفتن جنین را افزایش میدهند . مانند قرارگرفتن درمعرض سرب و آرسنیک یا سایر مواد شیمیایی پر خطر.

-علاوه بر موارد گفته شده ، خطر سقط جنین برای مادرانی که قبلا این مسئله را تجربه کرده اند بالاتر است.

سقط جنین 

نشانه سقط جنین چیست؟

درصورت از دست رفتن جنین ، مادر دچار خون ریزی مهبل میشود و این از نشانه های اولیه است.از هر 4 زن باردار ، یک نفر در ابتدای بارداری لکه بینی دارند و نیمی از این بارداری ها به سقط منجر میشود.

ممکن است خون ریزی با درد شکم همراه باشد و دچار انقباض شکمی شوید.احساس درد در لگن خاصره یا در کمر ، احتمال سقط وجود دارد و باید حتما مراقب این نشانه ها باشید.

درصورت بروز این مشکل ، برای شما آزمایش RH  انجام میشود .ممکن است RH خونتان منفی باشد که در این صورت باید گلوبین مصونیت RH تزریق شود. مگر اینکه RH پدر منفی  باشد.

در مواردی سقط جنین تنها با معاینه قابل تشخیص است .

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت