ضعیف شدن حافظه

ضعیف شدن حافظه

ضعیف شدن حافظه

حافظه

ممکن است این برای شما نیز اتفاق افتاده باشد :

با ورود به مغازه , فراموش میکنید برای خرید چه به اینجا آمده اید . یا این که اسم همسر همکار خویش را فراموش نمائید .

کلیدهایتان را جا بگذارید و . . . . این که هرچند وقت یکبار انسان فراموش کاری گردید به طور کامل طبیعی و نرمال است . به خصوص هنگامی که فکرتان حسابی درگیر است احتمال از یاد بردن مسایل معمولی زندگی بسیار بیشتر خواهد بود .

پژوهش ها نشان میدهند , از دست دادن حافظه قادر است از 20 سالگی آغاز و با بالا رفتن سن , بیش تر شود .

ولی جای نگرانی نمی‌باشد .

با تعدادی استراتژی بسیار معمولی طی روز می‌توانید همیشه هوشیار باشید .

مهم‌ترین علل کاهش حافظه و فراموشی در جوانی و میانسالی

تیروئید ناکارآمد :

اگر چه تیروئید نقش خاصی در مغز ندارد ولی از دست دادن حافظه با متوقف شدن کارکرد طبیعی تیروئید اتفاق می افتد .

این غده پروانه ای شکل نسبتاً حاکم بر تمام فرایندهای متابولیک تن شما است .

در شرایطی‌که مشکلاتی در سطح حافظه خویش دارید , یک تست معمولی تیروئید می‌تواند تغیین نماید که تیروئید شما کم کار است یا این که پرکار .

گر گرفتگی :

گرگرفتگی بخصوص در مقطع یائسگی علاوه بر افسردگی , خستگی , بی حوصلگی و افزایش تحریک پذیری , با کاهش سطح حافظه و سطح عملکرد شخص همراه است . خبر عالی این است که‌این عارضه یائسگی بدون هیچ تردیدی به مغز آسیب نمی زند و پس از فروکش کردن آن حافظه بهبود می‌یابد .

بی خوابی و آپنه خواب زمان یائسگی کاهش سطح حافظه در‌این بازه را به‌دنبال دارد .

کمبود خواب :

اشخاص در گیر به اختلالات محرومیت از خواب در گیر خستگی درطول روز , اختلال در دقت , و کاهش سطح حافظه میباشند .

سفارش استاندارد بر هشت ساعت خواب شبانه روزی متمرکز است .

ولی این اندازه خواب احتمال دارد برای همگی کافی نباشد .

در شرایطی که شما هنگام بیدار شدن از خواب مدام خسته می‌باشید , و در روز خواب ناخواسته دارید , احتمالا به بیشتر از 8 ساعت خواب شبانه روزی نیازمند باشید .

یادت نره بخونیش .

تیپ های شخصیتی نه گانه

اضطراب و افسردگی :

حدود 15 درصد از اشخاصی که از نقص حافظه گلایه دارا هستند یا این که قادر به انجام وظیفه در سایر عملکردهای شناختی خویش نیستند , مسئله افسردگی به چشم می خورد . اگر چه احساسات و عاطفه ها قسمتی از موارد شناختی محسوب نمیشوند ولی اثر متقابل بین خلق و خو و حافظه با بقیه عملکردهای شناختی منجر می شود باز نگری احساسات به عنوان جزیی از فرایند تحلیل مشکلات حافظه و شناخت باشد . اندازه گیری وضعیت حافظه در سالمندان دچار به افسردگی در مقایسه با سالمندان طبیعی , تفاوت بارز و قابل توجهی ندارد و این اختلال حافظه با معالجه افسردگی برطرف می شود و دایمی نمیباشد . این سالمندان افسرده که مبتلا به زوال عقل نیستند , عموما در گیر نقص در سرعت و توجه می‌باشند .

به طور نمونه در هجی کردن یک واژه به صورت معکوس در گیر اختلال می‌شوند و سلیسی گفتار لغات پشت سرهم از یک نوع مقوله را از دست می دهند , برای مثال اسم بردن حیوان ها پی در پی .

اشخاص سالمند در مقایسه با اشخاص طبیعی بیش تر به خاطرات منفی قبل خویش رجوع و برگشت می نمایند البته از لحاظ به یادآوردن خاطرات با اشخاص طبیعی تفاوتی ندارند . انجام امور در اشخاص افسرده به خصوص کارهایی که نیاز به تلاش دا رند , نسبت به اشخاص طبیعی بدتر است که ممکن است به جهت انگیزه کمتر افسرده ها نسبت به افراد طبیعی است .

بعضی از علایم و علامت های افسردگی احتمال دارد با علایم و نشانه های زوال عقل شباهت داشته باشد ; نظیر کاهش توانایی در تمرکز فکر یا این که قطع رابطه با جامعه یا این که اختلالات خواب . بایستی بدانیم که تمام این علایم در افسردگی با معالجه درست برطرف می شود .

داروهای تجویزی :

گروهی از داروها سبب تغییر و تحول در توانمندی شناختی شخص و حافظه وی میگردند یا این که میتوانند نقص‌ شناختی جزیی مو جود را تشدید نمایند . فهرست بلندی از داروها موجود است که در شخص سالمند سبب ارتقاء گیجی و کاهش سطح هوشیاری می گردند .

بعضی از داروهای آرام بخش , داروهای فشار خون , داروهای ضداسید معده نظیر سایمتیدین و رانیتیدین , داروهای ضدالتهاب , کورتیکواستروییدها داروهای ضدپارکینسون و بخش اعظمی دیگر از این مجموعه داروها میباشند . سالمندان به عوارض سمی بودن داروها بیشتر از جوان ها و بزرگسالان حساس میباشند چون به جهت پیدایش تغییراتی در سطح چربی هیا تن و سوخت و ساز داروها , اندازه این داروها در خون و سیستم اعصاب و روان مرکزی آنها فراتر است و چه بسا با مصرف مقادر غیر قانونی دارو هم گهگاه علایمی بروز می‌دهند .

ضعیف شدن حافظه

سیگار کشیدن :

سیگار روند حافظه را در گیر اشتباه می نماید و آن نیز با مختل کردن جریان خون مغز .

اشخاصی که سیگار می‌کشند نسبت به بقیه افراد با ارتقاء سن در گیر کاهش سریع تر کارایی مغز می‌شوند .

علاوه بر این سیگار تجمع پروتئین غیر طبیعی می شود که توان مغز را برای پردازش و انتقال داده ها مختل می نماید .

پس چنانچه می‌خواهید آسیبی به حافظه خویش نرسانید , سیگار را همین حالا کنار بگذارید .

رژیم غذایی پرچرب :

این رژیم صرفا برای قلب زیان آور نمی باشد بلکه عوارضی هم روی حافظه دارد .

مطالعات نشان می‌دهد که رژیم غذایی دربردارنده چربی , شکر و غذاهای فرآوری شده , به مرور زمان مغز را فرسوده می نمایند .

مصرف شکر به اندازه ای در کاهش حافظه و قابلیت تفکر اثرگذار است که پژوهشگران آلزایمر را دیابت نوع 3نامیده اند که مستقیما با نوع تغذیه دارای ارتباط است . شایسته ترین رژیم برای مراقبت از مغز , رژیم مدیترانه ای , مشتمل بر چربی های مفید , میوه , سبزیجات , آجیل و ماهی است .

کمبود ویتامین ب 12 :

گیاهخواران در معرض خطر بالاتری از این کمبود میباشند .

ویتامین ب 12 در غذاهای حیوانی مثل گوشت , مرغ , تخم مرغ , فراورده های لبنی و . . . وجود دارد .

علاوه بر خستگی , از دست دادن اشتها , یبوست , از دست دادن وزن و . . . کمبود این ویتامین می‌تواند باعث به مشکلات حافظه شود .

در‌صورتی‌که شما گیاه خوار می‌باشید از حیث نبود ویتامین ب 12 می بایست صد رد صد تحت آزمایش قرار بگیرید .

مکمل های ویتامین ب 12 ممکن است موردنیاز باشند . زنان حامله , سالمندان , اشخاص کم خون , مبتلایان به اختلالات گوارشی نظیر سلیاک و بیماری کرون به‌این مکمل نیاز دارند .

اشخاصی که در معرض بعضی میکروب ها مثل هرپس سیمپلکس نوع 1 یا این که به عبارتی ویروس تبخال می باشند , با احتمال بیشتری مبتلا اختلال خاطر می‌شوند .

هرچند هیچ واکسنی برای ویروس تبخال تا به امروز تولید نشده، واکسیناسیون دوران کودکی در برابر دیگر ویروس ها می تواند بسیار به جلوگیری از مشکلات بعدی در زندگی کمک کند. علاوه بر این ورزش منظم، فرد را از قرار گرفتن در معرض عفونت های مکرر دور خواهد نمود.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت