طب سوزنی روشی جادویی برای درمان

/, طب سنتی/طب سوزنی روشی جادویی برای درمان

طب سوزنی روشی جادویی برای درمان

طب سوزنی

طب سوزی شامل قرار دادن سوزن در نقاط خاص بدنه.طب سوزی شامل قرار دادن سوزن در نقاط خاص بدنه.یک متخصص طب سوزنی با هدف متعادل کردن انرژی خودش، سوزن رو به بدن فرد وارد میکنه.طب سوزاری یک نوع درمان است که شامل قرار دادن سوزن های بسیار نازک از طریق پوست فرد در نقاط خاص بدن، به عمق مختلف است.تحقیقات نشان می دهد که این می تواند به کاهش درد کمک کند و برای طیف وسیعی از شکایات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.با این حال، با توجه به مرکز ملی بهداشت مکمل و یکپارچگی ، شواهد محدودی برای اثربخشی آن در مناطق غیر درد وجود دارد.این ادعا می شود که می تونه به بهبود سلامت کمک کنه و بهضی بیماری ها رودرمان کنه. باعث تسکین درد یا درمان مشکل خاصی از بیمار می‌شود. براساس تئوری طب سوزنی، این نقاط خاص بر روی مسیرهای خاصی از بدن با نام گذرگاه قرار دارند که انرژی حیات که در زبان چینی به آن «چی»  گفته می‌شود در آن‌ها جریان دارد.شرایط استفاده از اون شامل انواع مختلف درد، مانند سردرد، مشکلات فشار خون، و سرفه در میان افراد هست

تاریخچه ی طب سنتی

طب سوزنی در  قرن بیستم مورد پژوهش جدی علمی قرارگرفت هم از جهت نحوه اثر اون و  هم از جهت اثرهای بالینیش. در گذشته‌  توافقی بین  پزشکان و درمانگران سر علمی بودن و مؤثر بودن اثرهای  طب سوزنی نبود. استفاده جدی  از طب سوزنی در کشور چین به دوران خیلی دور برمیگرده که در اون زمان  از سنگ‌هایی نوک تیز به اسم«بیان شی» استفاده می‌شد.اولین کتاب چینی که در اون در مورد طب سوزنی بحث شده‌ کتاب «طب داخلی کلاسیک امپراتور زرد» هست که در حدود ۲۳۰۰ سال پیش نوشته شده‌. یان کتاب از انواع سوزن‌های فلزی، گذرگاه‌های انرژی در بدن و نقاط خاص بر روی آنها، انواع روش‌های فروکردن سوزن در بدن و انواع بیماری‌هایی که میشه با استفاده از طب سوزنی اونها رو درمان کرد.البته به استناد متون پزشکی غربی رگه‌هایی از طب سوزنی در کشور ایران هم هست، چنانچه که ابن سینا در درمان بعضی از بیماری‌ها از نقاط طب سوزنی استفاده میکرد. مثلاً در درمان سیاتیک ابن سینا از نقاط طب سوزنی گوش،استفاده میکرد.

تئوری طب سنتی چین

-طب سنتی چین شاخه‌ای کل‌نگر از پزشکی با قدمتی پنج هزارساله است که حتی بعد از مدتی طولانی، همچنان در حال حاضر هم در خیلی از کشورهای پیشرفته دنیا به عنوان مکملی برای پزشکی غربی، کاربرد فراوانی برای ارتقاء سلامت و درمان بیماران دارد. کتاب «طب داخلی امپراتور زرد» مهمترین مرجع باقی‌مونده  از ۲۵۰۰ سال پیشه که حاوی مبانی اصلی طب سوزنیه.

-به باور طب سوزنی ریشه هر بیماری را میشه در اختلال بوجود اومده در الگوی انرژی حیاتی الکترومغناطیسی بدن جستجو کرد و بنابراین هر بیماری رو میشه با اصلاح این الگو درمان کرد. این به این معنیه که اگه بدن ما در هماهنگی با انرژیهای درونی خودش عمل کنه بطور طبیعی سالم خواهیم موند. در چنین شرایطی یاخته‌ها و دستگاه ایمنی بدنمان در حداکثر توانایی و ظرفیت برای مقاومت در برابر عوامل بیماری‌زا رو خواهد داشت. هر بیماری اول به شکل یک اختلال در تعادل انرژی حیاتی در مسیرهای انرژی زیستی و همین‌طور اندام‌های حیاتی بدن خودش رو نشون میده. چنانچه بیماری در این مرحله اولیه اگه درمان نشه تبدیل به یک بیماری یا اختلال عملکرد مزمن میشه.

تئوری بین ویانگ و طب سنتی

-تئوری یین و یانگ پایه‌ای‌ترین مفهوم در طب سوزنی می‌باشد. در این طب باور براین است که جهان هستی از تعامل و ترکیب این دو نیروی متضاد به حیات خود ادامه می‌دهد. هر اندام بدن نیز در درون خود دارای بعد یین و یانگ می‌باشد. مجموعه یین و یانگ بدن در حالت بهینه و سلامت در تعادل است اما بیماری هنگامی عارض می‌شود که تعادل میان یین و یانگ بیش از حد نوسانهای معمول در شبانه روز برهم بخورد.

-درمان بیماری در طب چینی، شامل جایگزین نمودن یین یا یانگ کاهش یافته یا آرام نمودن یانگ یا یین اضافی است. به این ترتیب پزشک می‌تونه به شعور ذاتی بدن بیمار کمک کنه تا تعادل ازدست‌رفته خودش رو دوباره بدست بیاره. به این منظور، پزشک از طریق معاینه زبان و نبض و توجه به شرح حال بیمار تلاش می‌کند ریشه اصلی بیماری و نیز طبیعت بیماری را تشخیص دهد تا بتواند با بکارگیری روش‌های مختلف مثل طب سوزنی، گیاه‌درمانی، اصلاح شیوه زندگی (رژیم غذایی، فعالیت بدنی،..) با فناوری‌های امروزی، به سلامت بیماری کمک میکنه. هنگامی که تعادل انرژی‌های درونی و نیروهای یین و یانگ در بدن مستقر میشه، تعادلاز دست رفته برمیگرده.

جنبه های تاثیر گزاری طب سنتی چین

-طب سوزنی مهمترین بخش طب سنتی چین به حساب میاد و اصل اساسی در آن، درمان بیمار از سه جنبه ی  جسم، ذهن و روح از طریق توجه به ریشه‌های اصلی بیماری و نه صرف سرکوب علائم مربوط به بیماری.در این شیوه درمانی پزشک با وارد نمودن سوزنهای استریل ظریف و یکبار مصرف از جنس استیل در سطح بدن (بسته به موضع از زیر پوست تا بافت چربی و حداکثر تا عضله)، با به حرکت درآوردن جریان الکترومغناطیسی موردنیاز برای کار کردن صحیح سلول‌ها و بافتهای بدن، از یکسو انباشتگی و انسداد چی را برطرف می‌کند و از سوی دیگر کمبود انرژی حیاتی را در اندام‌ها و مسیرهای مربوط به آن‌ها در سراسر بدن، درمان می‌کند.

-سوزن‌های مورد استفاده در این طب خیلی ظریفه و به همین دلیل معمولاً باعث احساس درد نمیشه. که این باعث احساس خوشایندی از گرما، جریان، آرامش و رهایی تبدیل شود.

-طب سوزنی دانش دقیق و حساب شده‌ای برای تأثیرگذاری بر تولید، فرایند، ذخیره‌سازی، توزیع و عملکرد انرژی حیاتی رو در ارگانیسم انسانی داره. طب سوزنی کمک می‌کنه تا تعادل در بدن به وضعیت مطلوب برسه و از راه استقرار در وضعیت پایدار چنین تعادلی، فرد می‌تونه درین شرایط سلامتی رو تجربه کنه.

تأثیرات فوق العاده ی طب سوزنی

-در رابطه با خطرات و عوارض طب سوزنی می‌توان گفت که این روش درمانی در صورتی که توسط پزشک متجرب انجام شود تقریباً کم خطرترین و کم عارضه‌ترین شیوه درمانیه. در صورتی‌که فرد دچار اختلال خون‌ریزی دهنده باشد یا از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده کند، استفاده از طب سوزنی برای وی خطرناک می‌باشد. همچنین استفاده از سوزن‌هایی که به خوبی ضدعفونی و استریل نشده‌اند، خطر آلوده شدن فرد را بدنبال دارند.

-طب سوزنی در درمان اختلالات گوناگون دستگاه گوارش باعث بهبود چشمگیر این بیماران شده‌است تحقیقات مختلف توانستند نقش طب سوزنی را در درمان سیستم گوارشی، از خشکی دهان الی اختلالات عملکردی همچون ریفلاکس، تهوع و استفراغ، سندرم رودهٔ تحریک پذیر .سوء هاضمه، یبوست، اسهال، نفخ شکم، اختلالات صفراوی و مری، فرآیندهای التهابی در روده، نقرس و کولیت نشان دهند.

-شرایطی که باعث پروسه‌های التهابی، به خصوص در رودهٔ کوچک و رودهٔ بزرگ می‌شود را به‌طور کلی التهاب دستگاه گوارش می‌نامند. از زخم روده و بیماری کرون می‌توان به عنوان شایع‌ترین و اصلی‌ترین بیماری‌های مختص به التهاب دستگاه گوارش نام برد. در نروژ، سالانه ۴۹٪ از بیماران مبتلا به بیماری‌های التهاب دستگاه گوارش، به طب مکمل روی می‌آورندطب سنتی تونسته که به این افراد با این عارضه ها به مقدار قابل توجهی کمک کنه.

نقش طب سنتی بر مهار بیماری ها

یکی از عواملی باعث تحریک التهاب و ورم در این بیماران می‌شود، استرس و تنشه . استفاده از طب سوزنی در این بیماران باعث کاهش آزادسازی هورمون کورتیکوترپین در مغز میشه که در نتیجهٔ اون با کاهش سطح کورتیزول خون، استرس در این بیماران هم کم میشه بنابراین با توجه به مطالبی که گفته شد، بیماران مبتلا به اختلالات گوارشی که به دنبال طب مکمل برای دردهای معده-رودهٔ خود هستند، طب سوزنی می‌تونه برایشان کمک‌کننده و مفید باشه.

نحوه ی کارایی و تاثیر گزاری طب سنتی

طب سنتی چینی توضیح میده که سلامت نتیجه تعادل هماهنگ افراطی مکمل “یین” و “یانگ” نیروی حیاتی به نام “چی” هست. گفته میشهکه بیماری به دلیل عدم تعادل نیروها بوجودمیاد.چی گفته میشه که از طریق مریدین یا مسیرها در بدن انسان جریان پیدامیکنه. این انرژی و جریان انرژی از طریق 350 نقطه طب سوزنی در بدن قابل دسترسه.گفته شده که قرار دادن سوزن در این نقاط با ترکیب مناسب، جریان انرژی رو به تعادل مناسب میرسونه.هیچ اثرعلمی وجود نداره که مریدیان یا نکات طب سوزنی وجود داشته باشه و سخته ثابت بشه که اونها یا انجام می دهند یا نه، اما مطالعات نشون می ده که طب سوزنی برای بعضی از شرایط موثره.بعضی از متخصصان علوم اعصاب برای توضیح طب سوزنی استفاده کرده اند. امتیازات طب سوزنی به عنوان مکان هایی که اعصاب، ماهیچه ها و بافت همبند می توانند تحریک شوند. تحریک جریان خون را افزایش می دهد در حالی که در عین حال باعث فعال شدن مسکن های طبیعی بدن می شود.با توجه به ماهیت تهاجمی طب سوزنی، انجام تحقیقات با استفاده از کنترل های علمی مناسب دشوار است.

موارد تاثیر گذار این روش

تحقیقات انجام شده در آلمان نشان داده است که طب سوزنی ممکن است به کاهش سردرد تنش و میگرن کمک کند.

توجه داشته باشید که ثابت شده است که در موارد زیر طب سنتی موثر است.

-درد کمر

-گردن درد

-آرتروز

-زانو درد

-سردرد و میگرن

-فشار خون بالا و پایین

-تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی

-برخی از شرایط معده، از جمله زخم معده

-دوره های دردناک

-درد صورت

-آرتریت روماتوئید

-اسپری ها

-آرنج تنیس

-سیاتیک

درد دندانی

-کاهش خطر سکته مغزی

-پس از عمل جراحی

-ماده، تنباکو و وابستگی الکلی

-درد ستون فقرات

-گرفتگی گردن

-دمانس عروقی

-سرفه یا سکته مغزی

سازمان جهانی بهداشت نیز پیشنهاد می کند که ممکن است به درمان برخی از عفونت ها، از جمله برخی از عفونت های دستگاه ادراری و تب خونریزی اپیدمی هم کمک کنه.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت