عفونت گوش کودک را جدی بگیریم

//عفونت گوش کودک را جدی بگیریم

عفونت گوش کودک را جدی بگیریم

عفونت گوش در کودکان

عفونت گوش در کودکان

عفونت گوش در کودکان:

یکی از بیماری های کودکان ، که بیشترین آمار مراجعه به پزشک را بعد از سردرد دارد ، «عفونت گوش میانی» است.در سال 1975 تعداد بیماران از 10 میلیون ویزیت برای معاینه گوش به 25 میلیون ویزیت در سال 1990 میلادی افزایش داشته است.

علت بالارفتن این آمار اتفاقا پیشرفت تکنیک تشخیص این بیماری است. عفونت گوش در سنین پایین رخ میدهد و تشخیص آن معمولا ابتدا توسط والدین تشخیص داده میشود. عفونت گوش بین کودکان زیر دو سال شایع تراست و کودک دراین سن نمیتواند والدین را متوجه درد خود بکند.درد با بیقراری و بی تابی کودک نشان داده میشود.

عفونت گوش در کودکان حدود 25 تا 40 درصد بعد از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و جمع شدن آب در گوش میانی اتفاق میافتد.

عفونت گوش یا حاد است یا مزمن.درنوع حاد عفونت گوش ، درد و عفونت یکبار اتفاق میافتد ولی در نوع مزمن عفونت ممکن است بارها بروز کند و درمان قطعی ندارد.

علت عفونت گوش میانی چیست؟

علت عفونت گوش یا ویروس است یا میکروب ویروس سرماخوردگی با ماندن در دستگاه تنفسی موجب عفونت گوش میشود.

باکتری از طریق محیط اطراف به داخل گوش میروند و عفونت را ایجاد میکنند.

کودکان نارس که در دستگاه تهویه مکانیکی قرارداده میشوند و یا با شیشه شیر تغذیه میشوند بیشتر در معرض ابتلا به عفونت گوش میانی هستند.

عوامل محیطی دیگر مثل سیگارکشیدن والدین و یا عدم رعایت بهداشت محل نگهداری کودک او را مستعد این بیماری میکند.

کودکانی که دچار اختلال ذهنی هستند و حتی کودکان لب شکری بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

عامل عمده عفونت گوش میانی از لحاظ فیزیولوژیک ، تورم یا مسدود شدن قسمتی از گوش بنام «شیپور استاش» است. زمانیکه مایه در گوش جمع میشود موجب عفونت و درد گوش میگردد.

شیپور استاش لوله های کوچکی در گوش هستند که از هردو گوش به گلو راه دارند. پس علت عفونت گوش را میتوان سرماخوردگی ، آلرژی ، عفونت سینوس یا تورم لوزه سوم برشمرد. وظیفه شیپور استاش محافظت از گوش دربرابر میکروبها و تخلیه ترشحات گوش میانی است.

دیگر علت این بیماری در کودکان عدم تعادل فشار هوا به داخل گوش کودک است. شیپور استاش همچنین فشارهوای وارده به گوش میانی را متعادل میکند.

چگونه از عفونت گوش کودک پیشگیری کنیم ؟

میدانیم که بهترین تغذیه برای کودک شیرمادر است و آنتی بادی های لازم برای جلوگیری از بیماریهای عفونی را به بدن کودک میرساند. با تغذیه شیر مادر ، بدن کودک این آنتی بادی ها را میسازد اما بعد از شش ماه تاثیر آن کاهش میابد.

تزریق واکسن پنوموکوک به کودکان زیر سه سال ، احتمال ابتلا به عفون دستگاه شنوایی را تا 20 درصد کاهش داده است.

اگر عفونت گوش به طورمکرر برای کودک رخ میدهد ممکن است ناشی از سابقه ابتلا به آنفولانزا باشد. پس کودک شما باید سالانه واکسن آنفولانزا دریافت کند.

عفونت گوش در کودکان

عفونت گوش در کودکان

تشخیص عفونت گوش میانی چگونه است ؟

معمولا تشخیص عفونت گوش با معاینه مایع داخل گوش و نشانه درد قابل تشخیص است.علامت دیگری برای تشخیص عفونت وجود ندارد. به طور کلی هرمشکلی که در گوش مانع از شنیدن صدا یا کم شنوایی شود را میتوان کم شنوایی انتقالی دانست. کم شنوایی انتقالی میتواند حاد یا متوسط باشد. به هرصورت اگر به موقع درمان نشود پیشرفت کرده و عفونت های شدیدتری را به دنبال دارد.

علایم بیماری عفونت گوش در کودکان کدام است؟

عفونت گوش در کودکان با احساس درد بروز میکند و کودک شروع به مالیدن گوش و کشیدن گوش خود میکند.اگر والدین به کودک توجه کنند متوجه کم شنوایی و ترشح مایع از گوش کودک میشوند.

عفونت در گوش میانی ، موجب اختلال تعادل درکودک میشود.

کودک مبتلا به عفونت گوش میانی تب میکند و بداخلاق و بی قرار میشود.

درصورت لمس گوش او ، گریه میکند چون این عضو تحریک پذیرشده است.

عفونت گوش بر دستگاه گوارش تاثیر دارد و با اسهال و استفراغ شدید بروز میکند. کودک همچنین دچار دشواری در بلعیدن غذاست و کم اشتها میگردد.

کودک تمایلی به درازکشیدن ندارد چون به گوش او فشاروارد میشود و اگر توجه کنید ناحیه عفونت بوی بدی میدهد.

درمان عفونت گوش چگونه امکان پذیراست؟

عفونت گوش با مراجعه به پزشک و استفاده از قطره سدیم کلراید 9 درصد ، در اکثر موارد به راحتی درمان میشود. دقت کنید باید راه تنفس کودک باز باشد.

باید کودک مایعات بیشتری نسبت به قبل بنوشد و از آنتی بیوتیک و مسکن ها استفاده کند. برای 20 درصد بیماران معمولا  آموکسی سیلین و آموکسی کلاو تجویز میشود.

اگر علت عفونت گوش ، آلرژی باشد باید درمان های کمکی ضد آلرژی استفاده کند.

دقت داشته باشید :

از خوددرمانی پرهیز کنید و کودک را سریعا نزد پزشک ببرید.استفاده روشهای خانگی مثل کمپرس گرم ممکن است منجربه پارگی پرده گوش کودک شود.

والدین برای تسکین درد ممکن است دود سیگار را در گوش کودک بدمند. این حرکت بسیار اشتباه است و عفونت را افزایش میدهد.

بهتر است برای کاهش در تا زمان مراجعه به پزشک از استامینوفن و بروفن استفاده کنید.

مراقب باشید که اگر عفونت گوش کامل درمان نشود موجب زخم شدن گوش و پارگی پرده گوش میگردد. کودک ممکن است براثر عفونت شنوایی خود را ازدست بدهد.

حتما دوره درمان دارویی را کامل کنید و بدون مشورت پزشک مصرف دارو را متوقف ننمایید.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت