علت عارضه ی دیسک کمر

//علت عارضه ی دیسک کمر

علت عارضه ی دیسک کمر

دیسک کمر

دیسک کمر

دیسک کمر که به صورت بالشتک یا صفحه‌ای بین دو بخش مهره،درستون فقرات قرار می‌گیره و جذب‌کننده فشارهایی هست که به ستون مهره‌ها وارد میشه.دیسک‌ها مثل یک کمک فنر،ضربات وارده به ستون فقرات رو خنثی می‌کنند. این عناصر به هنگام اعمال فشار، قابلیت تغییر شکل دارند و همین باعث کم شدن شدت ضرباته.در صورت عدم انعطاف،عارضه یدیسک کمر بوجود خواهد آمد.شکل اصلی دیسک‌ها زمانی که تحت فشار نباشند، به شکل دایره هست ولی وقتی که در حد فاصل مهره‌ها قرار می‌گیرند، تحت تأثیر فشار وارده، پهن میشن و شکل تخم مرغ رو به خودشون می‌گیرند.دیسک‌ها در بخش کمر به علت تحرک زیاد، ارتفاع بیشتری دارند. دو دیسک بین مهره‌ای قسمت پایینی کمر که از تحرک بالایی برخورداره و نسبت به دیسک‌های فقرات بخش بالایی ضخامت بیشتری داره.

هر دیسک به دو بخش تقسیم میشه

بخش مرکزی بنام هسته دیسک که نرم و مقدار آب اون نسبت به الیاف کلاژن اون بیشتره. به این قسمت،پالپوزوس میگن.دیسک‌ها در طول روز مقداری از آب خود رو از دست میدن و در نتیجه کوتاه‌ترمیشن،ولی با استراحت دوباره به طول اولیه خودشون برمی گردند.براین اساس، ممکنه به‌طور طبیعی اختلاف قدی حدود ۲ سانتی‌متر از صبح تا عصر ایجاد بشه.بخش محیطی که هسته دیسک رو شامل میشه. این قسمت، حلقه فیبری یا آنولوس فیبروزوس نامیده میشه. جنس بخش محیطی از نوع غضروف رشته‌ای(فیبروکارتیلاژ) هست. خاصیت ارتجاعی دیسک بستگی به کافی بودن مقدار آب موجود در هسته مرکزی و سالم بودن حلقه لیفی اون داره.فشارهای اعمال شده به هسته دیسک به بخش محیطی دیسک انتقال پیدا میکنه.ازاین نظر، بخش محیطی وظیفه مراقبت از قسمت مرکزی رو داره.دیسک کمر بین مهره‌ای به اسم های دیگه ای معروفه دیسک کمر و فتق دیسک ویا بطور اشتباه سیاتیک گفته میشه .

  علت دیسک کمر گرفتن چه مواردیه؟

دیسک‌ها انعطاف‌پذیرن و هر دیسک بین دو مهره قرار می‌گیره. کشیدگی، پیچ خوردگی و فشار به ناحیه کمر که به عناصر پشتی ستون فقرات آسیب وارد می‌کنه، می‌تونه به دیسک یا دیسک‌هایی که در جلو بین دو جسم مهره‌ای قرار می‌گیرند هم صدمه وارد کنه.هر دو قسمت محیطی و مرکزی دیسک آسیب پذیرند ولی اصطلاح دیسک زمانی کاربرد داره که قسمت مرکزی دچار آسیب شدید میشه که در این موارد، دیسک با پارگی قسمت محیطی رویرو میشه. نبود هسته دیسک ممکنه در نتیجه اعمال نیروهای بیش از اندازه، نیروهای کم اما مداوم و مکرر به روی دیسک یا وجود آنولوس معیوب پیش بیاد.

دیسک کمر و فشار به ریشه عصبی

دیسک کمر می‌تونه بعلت ساییدگی تدریجی و پارگی خود به خود بخصوص در افرادی که کار نشسته دائمی دارند اتفاق بیفته اما در اشخاصی که به حمل و نقل وسائل سنگین مشغولند.بیشتر از افراد دیگست.در پارگی‌های در اثر سائیدگی، بیماران دوره‌های دردهای طولانی و خفیف دارند ولی در پارگی‌های حاد درد ناگهانی و شدید سراغشون میاد.فشار داخل دیسک در حالت ایستاده کمتر از حالت نشسته و در حال نشسته کمتر از موقعی هست که شخص در حالت ایستاده بطرف پائین خم میشه.در حرکت شدید خم شدن،هسته مرکزی دیسک به لبه پشتی الیاف حلقوی دور خود فشار میاره و اون رو اگه ضعیف شده باشد پاره می‌کنه و بطرف ریشه عصبی مربوط به اون دیسک فشار وارد میکنه.هرچند وجود فشار دیسک بیرون زده، از عوامل اصلی علائم بالینی محسوب میشه، اما  امروزه یکی از عوامل مهم در ایجاد درد کمر بحساب میاد و نمیشه فقط وجود فشار روی نخاع یا ریشه عصبی رو تنها عامل ایجاد درد دونست.آزاد شدن فاکتور التهابی که بطور عمده از پارگی دیسک بوجود میاد خودش باعث تخریب  دیسک شده و این التهاب در ایجاد درد مؤثره و تحقیقات نقش ژنتیک رو هم در این درد بی تاثیر نمی دونه.

تحقیقات برروی دیسک کمر

طبق تحقیقات بدست اومده درباره ی دیسک کمر و اثرات و نتایجی که شفاف شده. بیرون‌زدگی دیسک بین‌مهره‌ای می‌تونه باعث کمردردهای مزمن بشه.در افرادی بیشتر دیده میشه که شکل مهره‌های کمر اونها به مهره‌های شمپانزه‌هاو اورانگوتان‌ها شباهت بیشتری داره .مهره‌های کمر این افراد از نظر تکاملی کمتر برای راه رفتن روی دو پا تطبیق پیدا کرده‌. یکی از توضیحاتی که در این باره ارائه شده اینه که در مسیر تکامل از موجودی چهار دست و پا به انسان دو پا، فشار بر روی ستون مهره‌ها بیشتر میشه. نتایج این پژوهش این فرضیه را که کمردرد ممکنه منشأ تکاملی داشته باشد تقویت میکنه.

مواردی که تشخیص دیسک کمر رو براتون راحت میکنه

آسیب‌های خفیف دیسک معمولاً درد موضعی ایجاد می‌کنه که می‌تونه به خاطر صدمه قسمت محیطی دیسک باشه یا به علت التهاب هسته دیسک که هنوز به مرحله جدی نرسیده‌ ولی به علت فشار  به اطراف،  درد رو ایجاد می‌کنه. این حالت آسیب جدی محسوب نمیشه، مگه اینکه با ادامه این فشار باعث جدا شدن لایه محیطی و بیرون زدگی هسته دیسک و فشار به رباط  پشتی، نخاع∗ و اعصاب نخاعی بشه. در این موارد، با توجه به میزان فشار به ریشه‌های عصبی درد های مختلفی رو فرد تجربه خواهد کرد.درصورت فشار به ریشه‌های عصبی در ناحیه کمر به علت  دیسک کمر، درد ریشه عصب شروع میشه که میتونه تا کل بخش های بدن کشیده بشه. البته چون در ناحیه کمر دیسک‌های بیشتر تحت فشار هستن ، پس بیشتر ، درد عصب سیاتیک هست که شدت میگیره.دردهای نخاعی مثل سیاتیک با خم کردن ستون فقرات، نشستن، انجام فعالیت، سرفه و عطسه بیشتر میشه و با استراحت قابل کنترله.دیسک‌های بخش مهره‌های گردنی درد رو در بازو و ساعد و انگشتان دست میشه نشر داد و احساس درد کرد.گاهی به صورت گزگز سوزش و بی‌حسی در بخشی از اندام احساس و بیان میشه ۵۰در ٪از موارد که بیرون زدگی دیسک کمر، ممکنه هیچگونه علائمی در بیمار وجود نداشته باشه.اکثر پارگی  در قسمت کناری-خارجی∗ اتفاق میفته به همین علت انتشار درد و علائم به یک طرف اندام حرکتی (راست یا چپ) محدود میشه البته گاهی فتق دیسک از نوع مرکزیه و درد در دوطرف وجود داره

نشانه های وجود دیسک کمر

 • کم شدن قدرت عضلات ، ضعف و آتروفی عضلانی می‌تونه از علائم  دیسک‌های مزمن باشه. کم شدن انعطاف تاندون دراین عضلات هم از علائم حرکتی (درمقابل علائم حسی) فتق دیسکه. ضعف عضلانی مربوط به ریشه عصبیه که گرفتار فشار دیسک شده مثلاً در فتق دیسک مهره گردن، کم شدن قدرت مشت کردن انگشتای دست و در دیسک کمری کم شدن قدرت بالا آوردن مچ پا یا انگشت شست پا دیده میشه.
 • کم شدن حس سطحی و عمقی پوست نسبت به محدوده نخاع و اختلال در حس کردن در اون بخش بوجود میاد
 • اختلال دفع ادرار و مدفوع.
 • لنگیدن به خاطر ضعف بخصوص در عضلات

درباره نویسنده:

۲ دیدگاه

 1. alireza شهریور ۲۴, ۱۳۹۷ در ۷:۰۱ ب.ظ پاسخ

  اطلاعاتی که باعث میشه بیشتر مواظب خودمون باشیم
  ممنون

 2. Yasaman شهریور ۲۴, ۱۳۹۷ در ۷:۰۲ ب.ظ پاسخ

  با تشکر فراوان👧👧👧👧👧👧

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت