غرق شدگی

غرق شدگی

غرق شدگی

غرق شدن در آب سومین علت مرگ و میر انسانها به ویژه کودکان است و در نتیجه ورود آب به مجار تنفسی و مسدود شدن دستگاه تنفسی رخ میدهد.قطع تنفس و نبود اکسیژن موجب غرق شدن در آب میشود .

غرق شدن :

زمانی که برای شنا به کنار دریا یا حتی استخر میروید ، به ویژه اگر کودکتان به همراه شماست ، حتما مسائل ایمنی را رعایت کنید. غرق شدگی در آب سومین علت مرگ و میر انسانها به ویژه کودکان است و در نتیجه ورود آب به مجار تنفسی و مسدود شدن دستگاه تنفسی رخ میدهد.قطع تنفس و نبود اکسیژن موجب غرق شدگی در آب میشود . بعضی افراد به علت ماندن زیاد در آب و خستگی ، قوای خود را برای شنا کردن از دست میدهند و غرق میشوند. ممکن است فرد از داروی خاصی استفاده کند یا قبل از شنا در مصرف الکل زیاده روی کرده باشد.

بلد نبودن شنا و آشنا نبودن به محیط رودخانه و دریا هم میتواند باعث هراس و غرق شدن فرد بشود. شیرجه زدن ناگهانی درآب و شوک ناشی از آن و همینطور گرفتگی عضلات نیز از علل غرق شدگی هستند.

ورود آب به نای و بسته شدن مسیر تنفس ، موجب اسپاسم شدید حنجره و نرسیدن اکسیژن به فرد میگردد. ورود آب زیاد به ریه ها موجب خفه شدن و غرق شدگی میشود.ایست قلبی و از دست دادن هوشیاری ، علت اصلی غرق شدن است که اصطلاحا به آن سنکوب میگویند. سنکوب معمولا در هنگام شنا  یا تماس با آب سرد یا خیلی گرم و یا پس از ورزش اتفاق میافتد.

به طور کلی غرق شدگی به دلیل ورود آب به مجاری تنفسی است چون موجب انسداد ریه ها میشود. اما هرگز فکرنکنید کسی که زیرآب مانده حتما مرده است ، حتی فردی که نیم ساعت از زیرآب ماندن او گذشته هم میتواند زنده بماند.سردی آب ، روند سوخت و ساز بدن را کاهش میدهد و مغز میتواند با وجود فقدان اکسیژن زنده بماند.

انواع غرق شدگی :

غرق شدن فوری :

بعد از فرورفتن در آب و به ویژه آب سرد با توجه به کمبود اکسیژن احتمال عوارض قلبی و مغزی بسیار است.اگر ماندن در زیر آب بین 30 ثانیه تا 3 دقیقه طول بکشد احتمال این عوارض بیشتر خواهد شد .کمبود اکسیژن اختلالات قلبی و درنتیجه ایست قلبی را به دنبال دارد.

غرق شدن ثانویه :

غرق شدگی ثانویه یا «غرق شدگی خشک» به دلیل گرفتگی ریه ها اتفاق میافتد.ورود آب به ریه ها مانع از تبادل اکسیژن و قطع تنفس میشود اما این امر بلافاصله روی نمیدهد.ممکن است چندساعت از بیرون آمدن شما از آب گذشته باشد و حجم آب مانده در ریه مانع تنفس گردد.

برای غرق شدن لازم نیست حتما فرد آب زیادی بلعیده باشد و تنها مقدار کمی آب مانده در ریه با ایجاد اختلال در تنفس موجب غرق شدگی خشک میشود.

مراقب باشید که غرق شدگی خشک بیشتر در کودکان رخ میدهد.ممکن است تا دقایقی بعداز خروج از آب هم شرایط نرمال باشد اما به مرور تنفس مختل گردد. علائم غرق شدگی خشک عبارت است از بیحالی و خواب آلودگی ، سرفه و درد شکم یا قفسه سینه و اشکال در تنفس.

ورد آب به ریه علائمی مانند آنفولانزا را به همراه دارد.آب وارد ریه میشود و سطح اکسیژن بدن را کاهش میدهد.با ایجاد تداخل درتنفس ، سایر ارگانهای بدن هم از کار میافتد.در صورتی که بعد از سنا این علائم را در کودک مشاهده کردید او را سریعا نزد پزشک ببرید.

 

نجات از غرق شدگی :

برای نجات فرد از غرق شدگی باید اقدامات اولیه به سرعت انجام گیرد و اولین کار بیرون آورن شخص از آب است. برای این کار بهتر است از نجات غریق کمک بگیرید و خودتان اقدام به نجات فرد نکنید چون در این صورت احتمال غرق شدن شما هم وجود دارد.

تنفس مصنوعی:

بهترین و اولین اقدام برای احیای فرد غرق شده تنفس دهان به دهان یا دهان به بینی است. البته گروه امدادی از دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور استفاده میکنند.

تفاوتی ندارد که کدام روش را برای احیا انتخاب میکنید اما لازم است بدانید خروج آب ریه با مکش دهانی ممکن است انقباض شکمی را به همراه داشته باشد . چون در هنگام مکش و بیرون آمدن آب از ریه مقداری از محتویات گوارشی هم خارج میشود .

مانور‌ هایملیک یا کشش شکمی در صورت وجود جسم خارجی در مجاری تنفسی بهترین راه احیای فرد است . درغیراین صورت احیا با ماساژقلبی مطمئن تر میباشد.

ماساژ قلبی :

در صورت بیهوش بودن فرد او را روی زمین بخوابانید و وضعیت تنفس او را بررسی کنید . در صورتی که نبض او ضعیف بود یا نبض نداشت عملیات احیا (CPR) را شروع کنید.

گوش خودرا نزدیک دهان فرد برده و یا آینه ای مقابل بینی او قرار دهید تا تنفس او را بسنجید.برای احیای نوزاد دو انگشت خود را روی قفسه سینه او قرار دهید و برای کودک یا فرد بزرگسال کف دست خود را روی قفسه سینه او قرار دهید و به میزان 5 سانتیمتر دست را روی قفسه سینه فشار هید.

مراقب باشید به دنده ها فشار نیاورید زیرا خطر شکستن دنده و یا پارگی ریه وجود دارد. میزان فشار روی قفسه سینه برای نوزادان باید بین یک و نیم تا دو سانتیمتر باشد.

سرعت احیای قلبی باید 100 الی 120 بار در دقیقه باشد. بعد از آن بررسی کنید تنفس فرد بازگشته است یا خیر.در صورت بازگشت تنفس دیگر نیازی به احیا نیست .

مراقبت‌های ویژه:

 اقدامات اولیه ، ماساژقلبی و تنفس مصنوعی تا رسیدن نیروهای امدادی برای فرد موثر است و بعد از آن باید به بیمارستان منتقل شود.

برای احیا و بازگشت در بیمارستان از دستگاه تنفسی مصنوعی استفاده میشود و باتوجه به وضعیت بیمار گلوکوز یا نالوکسان برای او تجویز میگردد.

غرق شدگی

خطر غرق شدگی برای کودکان بیشتر است :

توجه داشته باشید که قبل از شنا در قسمت عمیق استخر یا در دریا ، حتما شنا را به کودکتان بیاموزید.کودکان در حرکت مستقل هستند و به راحتی کنار شما نمیمانند. پس نباید از آنها غافل شد و این مسئله برای کودکان زیر یکسال خطرناک تر است.

کودکان بدون توجه به خطر ، مجذوب آب میشوند.بهتر است بعد از شنا تمام وسایل بازی را از او دور کنید و در هنگام شنا حتما از جلیقه نجات برای او استفاده کنید.

موارد زیر را به خاطر بسپارید :

درصورتی که قبل از شنا مدت زمان زیادی در آفتاب باشید و بعد بلافاصله وارد آب سرد شوید ، احتمال ایست قلبی (سنکوب) برای شما وجود دارد.

در چنین شرایطی مدت زمان زیادی را در آفتاب نمانید چون خطر گرمازدگی از آفتاب سوختگی بیشتر است.

قبل از شنا حتما از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید و قبل از ورود به استخر دوش بگیرید.

چنانچه پوست شما دچار سوختگی و قرمزی شد ، از کرمهای مناسب برای تسکین آن استفاده کنید.قرارگرفتن در آفتاب موجب افزایش دمای بدن میشود و تاولهای پوستی را به وجود می آورد.مصرف آسپرین و استامینوفن ، به بهبود وضعیت بیمار کمک مکیند.

در برخی موارد فرد با شیرجه زدن در قسمت کم عمق ، با سر به زمین میخورد و خطر قطع نخاع و فلج بدن برای او وجود دارد.اگر با چنین موردی مواجه شدید ، هنگام جابجایی و احیا خیلی احتیاط کنید و از هرگونه حرکت اضافی به سروگردن او بپرهیزید. اگر مصدوم نیاز به تنفس مصنوعی دارد ، از مانور فشاربه فک استفاده کنید تا به نخاع و ستون فقرات او آسیب نرسد.

نکته :

مراقب باشید تمام افراد غرق شده حتی در صورت هوشیار بودن باید سریعا به بیمارستان منتقل شوند . در غیراین صورت آب جذب شده میتواند عوارض خطرناکی برای او به دنبال داشته باشد.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت