فیزیوتراپی

//فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

برای درمان بیماریهای ماهیچه ای  و برخی اختلالات عصبی از تجهیزات مکانیکی و جریانهای الکتریکی استفاده میشود که آنرا بنام فیزیوتراپی میشناسیم.

فیزیوتراپی

برای درمان بیماریهای ماهیچه ای  و برخی اختلالات عصبی از تجهیزات مکانیکی و جریانهای الکتریکی استفاده میشود که آنرا بنام فیزیوتراپی میشناسیم.فیزیوتراپی با تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگری نیز همراه است.به این صورت که برای درمان از ورزش ، نوردرمانی ، پرتوهای فرابنفش و فروسرخ ، گرما و جریان برق استفاده میشود.

هدف از فیزیوتراپی تنها درمان و توان بخشی نیست و میتواند از پیشرفت بیماریها نیز جلوگیری کند.فیزیوتراپی سطح سلامت و کیفیت زندگی را بهبود میبخشد.

به طورکلی فیزیوتراپی تنها یک روش درمانی نیست و درمان بخش کوچکی از عملکردآن محسوب میشود.باتوجه به ارتباط بین سیستمهای بدن درمان با فیزیوتراپی عملکرد دستگاه فیزیولوژیک بدن را بهبود میبخشد.

به طورمثال درمان دستگاه تنفسی با فیزیوتراپی ، درصد گازهای خون و اسیدیته ی خون را تنظیم میکند.این مسئله در نهایت سطح هوشیاری را افزایش میدهد.

فیزیوتراپی با اینکه دارای قدمتی طولانی است ، باتوجه به پیشرفت علم پزشکی از شیوه های درمانی پزشکی مدرن به شمار میرود.

فیزیوتراپیست

دردرمان فیزیولوژیک ، کالبدشناسی و حرکت بسیارحائز اهمیت است.فیزیوتراپیست کسی است که با انجام حرکت های دستی و مهارتهای درمانی به بیمار کمک میکند.فیزیوتراپیست باید به خواص امواج مختلف ، خواص آب درمانی و استفاده از سوزن آگاه باشد تا بیشتربه بیمار کمک کند.

روش درمان فیزیوتراپی پایه ی علمی دارد و با طب سنتی ، ورزش درمانی و ماساژدرمانی متفاوت است.

 

موارد درمان با فیزیوتراپی

درمان بیماری‌ها و اختلالات دستگاه ماهیچه ای-اسکلتی

درمان بیماری‌های دستگاه قلبی-عروقی و تنفسی

درمان بیماری‌های دستگاه اعصاب محیطی و مرکزی

درمان بیماری‌های پوستی و سوختگی‌ها

تسکین درد و کنترل آن

پیشگیری از بیماری‌های شغلی

بهبود و درمان آسیب‌های ورزشی

فیزیوتراپی

روشهای درمان با فیزیوتراپی

1) الکتروتراپی

روشی که فیزیوتراپی به درمان با آن مشهوراست ، روش الکتروتراپی است.این درمان با استفاده از دستگاههای ویژه انجام میگیرد که این امواج مانند امواج مایکروویو ، امواج کوتاه رادیویی ، امواج مافوق صوت و امواج الکتریکی است.

2) ورزش درمانی

درمان به وسیله آموزش و انجام حرکات ورزشی ، ماساژ و آب درمانی یکی از بهترین روشهای فیزیوتراپی است.

3) تمرین افزایش تحمل قلب و عروق

این تمرینات شامل پیاده روی ، دویدن و دوچرخه سواری است.دستگاههای ورزش میتوانند به صورت ثابت مورداستفاده قرارگیرند .از جمله این دستگاهها میتوان تردمیل، دوچرخه ثابت و … را نام برد.

دوتفاوت عمده در اناجم تمرینات قلب و عروق وجوددارد . گروهی شامل تمرینات تحمل وزن اند وتمام بدن را درگیرمیکنند. تمرینات دسته دیگر تنها پاها را ورزش میدهند.

4) ریلکسیشن

ریلکسیشن یا تن آرامی تکنیکی برای تمدد اعصاب و رسدن به آرامش و تمرکز است.حاصل تن آرامی بهبود شرایط روحی و رهایی از افکار مشوش است.

این روش با آرام سازی عضلات تاثیر میکند و چون بین بدن و ذهن ارتباط مستقیم برقرار است ، با آسایش تن میتوان به

تمرکز و آسایش ذهن رسید.

شیوه عملی رسیدن به تن آرامی تمرینات یوگاست . برای اناجم این ورزش هیچ وسیله یا شی خاصی نیاز نیست.

5) بیوفید بک‌تراپی یا پس‌خوراند زیستی

پس خوراند زیستی یک روش جایگزین و تکمیل کننده درمان است.دراین روش عملکردهای بدن مانند ضربان قلب را میتوان با ذهن کنترل کرد.

در بیوفیدبک شما به حسگرهای الکتریکی وصل می‌شوید و اطلاعاتی را درباره بدن خودتان بدست آورده و ارزیابی میکنید.

حسگرهای بیوفیدبک کنترل و آرام کردن برخی از ماهیچه  های بدنتان را می آموزند. این روش منجربه کاهش تنش دربدنتان خواهدشد.

شما با کمک این روش ازذهنتان برای کنترل بدنتان کمک میگیرید و این به عنوان یک روش آرمیدگی استفاده میشود.

6) فیزیوتراپی قلب و ریه

فیزیوتراپی قفسه سینه مجموعه روشهایی است که به پاکسازی مجرای تنفسی و بهبود عملکرد دستگاه تنفسی کمک میکند.این روش درجهت بهبود عملکرد مجرای تنفسی بیمار یا پیشگیری از اختلال وضعیتی صورت میگیرد.

فیزیوتراپی دستگاه تنفسی حتی برای بیمارانی که پارکینسون حاد دارند یا موارد درمان اسکولیوز هم استفاده میگردد.

فیزیوتراپی تنفسی حجم خلط تخلیه شده در بیماران را افزایش میدهد.اما با این وجود اثر مثبتی در درمان بیماری آنان خواهدداشت.

7) سونوگرافی فراصوتی

سونوگرافی فراصوتی یا ultrasound یک روش تشخیص بیماری است. انرا بنام اکوگرافی یا صوت نگاری هم میشناسیم.این روش برای بررسی بافتهای عضلانی ، مفاصل ، تاندون ها و اندام های داخلی و بیماریهای آنها پی ریزی شده است.

سونوگرافی به عنوان یکی از روشهای فیزیوتراپی یا درمان فیزیولوژیک هم مورداستفاده است.

8) لیزر درمانی

استفاده از لیزر در فیزیوتراپی به وسیله نفوذ انرژی نوری تعدیل و تقویت شده است. لیزر باعث تحریک اثرات مفید فیزیولوژیکی مانند

کاهش درد، کاهش التهاب، افزایش گردش جریان خون و افزایش سرعت روند بهبودی می‌گردد.

9) تراکشن

یکی از روشهای درمان در فیزیوتراپی استفاده از دستگاه تراکشن است.با استفاده از این دستگاه ستون فقرات کشیده میشود و هدف از این امر دورکردن استخوانهای متصل بهم است.تراکشن همچنین بافت نرمی که اطراف مفصل را احاطه کرده است میکشد.

کشش ستون فقرات هم با دستگاه انجام پذیراست و هم به صورت دستی که توسط فیزیوتراپیست انجام میگیرد.

10) آرتز

ارتز  یا  بریس دستگاهی است که در کنار اندام قرار می گیرد و به اصلاح ساختار و عملکرد عضو کمک میکند. از انواع آرتزها باید به کفی های طبی ، زانوبندها ، آرنج بندها و مچ بندها اشاره کرد. برای بهبود شکستگی عضو آسیب دیده استفاده میگیرند.

11) پروتز

پروتز یا تعویض مفصل روشی است برای کاهش درد که به عنوان مفصل جایگزین بکارمیرود.در این روش قسمتهایی از مفصل که دچار خوردگی شده است توسط جراح متخصص برداشته شده و یک ایمپلنت جایگزین آن میشود.

زمانیکه مفصل آسیب دیده و درد زیادی دارد و روشهای فیزیوتراپی پاسخگو نیست باید مفصل جایگزین شود.

در ابتدا این روش فقط در بیماران بالای ۶۵ سال قابل استفاده بود، اما با پیشرفت تجربیات و طرح روشهای تثبیت بهتر در افراد جوانتر هم قابلیت استفاده پیدا کرده است.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت