قرص اچ دی نقطه ی پایان یک تولد

/, زندگی بهتر, سلامت جنسی/قرص اچ دی نقطه ی پایان یک تولد

قرص اچ دی نقطه ی پایان یک تولد

اچ دی

قرص اچ‌دی

قرص اچ دی معمولاً به عنوان داروی خوراکی پیشگیری از بارداری استفاده میشه اما مصرف‌های دیگه ای هم داره. این فراورده دارای هر دو ترکیبات استروژنی و پروژستینی هست.این دارو در زنان جوان زیر ۲۰ سال یا کسانی که می‌خواهند قبل از اولین بارداری، مدتی طولانی دارو مصرف کنند توصیه نمیشه بلکه قرص ال دی بیشتر توصیه میشه.مصرف این دارو به مدت طولانی احتمال ابتلا به سرطان سینه رو بالامیبره.امروزه مصرف نوع ال دی به دلیل داشتن هورمون ، کم‌تر دارای عوارض کمی هست. قرص HD به دلیل داشتن هورمون زیاد عوارض ومشکلات بیشتری دارد و غیر از موارد خاص تجویز نمیشه.

اچ دی چگونه باعث جلوگیری از بارداری میشه؟

ترکیبات استروژنی (اتینیل استرادیول) و پروژستینی (لوونورژسترل) این دارو ترشح ال اچ و اف اس اچ را کنترل می کنند، پیک ال اچ را در میانه دوره حذف می‌کند و سطح استروئیدهای آندروژن را کم می‌کنند. به این ترتیب دارو مانع رها شدن تخمک میشه. همچنین از لانه‌گزینی تخمک و انتقال تخمک بارور شده در لوله‌های رحمی جلوگیری میکنه. اثر دیگر آن، جلوگیری از ورود اسپرم به رحم به دلیل ضخیم‌تر کردن مخاط گردن رحم هست.

نحوه ی مصرف برای پیشگیری از بارداری

در دوره قاعدگی ، باروری و ناباروری به‌طور تقریبی مصرف هرگونه دارو باید تحت نظر پزشک یا ماما باشد.قرص‌های اچ دی به صورت خوردن روزی یک قرص در ساعت ثابت هست که از روز اول دوره ماهانه آغاز شده و تا ۲۱ روز مصرف می‌شود. پس از یک‌هفته استراحت (وقفه)، دوباره بسته جدیدی از قرص‌ها مصرف می‌شود.قرص‌ها باید هر روز، در ساعت ثابتی مصرف شوند. در صورتی که یک نوبت قرص فراموش شود، باید به محض به‌خاطرآوردن مصرف شود، در غیر این صورت در نوبت بعدی ۲ قرص مصرف گردد. درصورتی که مصرف قرص‌ها در ۲ روز متوالی فراموش شود، باید در ۲ روز بعدی، هر روز ۲ قرص خورده شود و از روز سوم، طبق روال عادی مصرف شود. در صورتی که مصرف قرص‌ها بیش از ۳ روزمتوالی فراموش شود، باید تا انتهای دوره سیکل از سایر روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده کرد.در اولین ماه مصرف ، قرص‌های ضد بارداری ، توصیه می‌شود از یک روش دیگر پیشگیری از بارداری نیز به همراه آن استفاده شود.درصورت مصرف همزمان داروهایی که متابولیسم این دارو را تسریع می‌کنند، مصرف این دارو نسبت به سایر قرص‌های خوراکی ضدبارداری ارجحیت دارد.

 نکات مهم حین مصرف دارو

  – مصرف دارو در هنگام شب و قبل از خواب، از عوارض گوارشی دارو کم میکنه.

   – در صورت انجام عمل جراحی در افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، باید بیمار را از نظر تغییرات میزان انعقاد خون مراقبت و کنترل کرد.

   – در صورت نیاز به تغییر این قرص‌ها به‌انواع دیگر قرص‌های ضدبارداری، مصرف قرص‌های جدید باید بلافاصله پس ازمصرف آخرین قرص سری قبل، شروع شود

   – در صورت نیاز به جایگزینی این قرص‌ها با فرآورده‌هایی که تنها حاوی ‌پروژستین هستند، مصرف این دارو باید از اولین روز خون‌ریزی دوره عادت ماهانه شروع شود

   – در استفراغ یا اسهال شدید جذب گوارشی دارو کم می‌شود و بهتر است در مدت بیماری از یک روش دیگر پیشگیری از بارداری هم استفاده شود

آیا مصارف دیگه ای هم از آچ دی میتوان کرد

این دارو علاوه بر پیشگیری از بارداری، در پیشگیری از سرطان تخمدان یا آندومتر، کاهش کیست‌های تخمدانی، بیماری خوش‌خیم فیبروکیستیک پستان، منظم کردن سیکل قاعدگی، کاهش حجم خون قاعدگی، کاهش فشارهای روحی قبل از قاعدگی و کاهش تعداد دفعات قاعدگی دردناک نیز مفید است.

عوارض جانبی

بالا بردن احتمال سرطان سینه، زیادی فشار خون، بروز لکه‌های قهوه‌ای یا بی‌رنگ بر پوست بدن، ورم و افزایش حساسیت پستانها، افزایش بیماری‌های صفراوی و تشکیل سنگ کیسه‌صفرا، تهوع، استفراغ، سردرد ملایم یا سردردهای میگرنی شدید، افزایش وزن، خون‌ریزی‌های نامنظم در دوره قاعدگی، آکنه و پرمویی

نبایدهای مصرف

این دارو در صورت وجود یا سابقه بیماری‌های ترومبوآمبولیک، بیماری‌های عروقی مغز، سکته قلبی، بیماری شریان کرونر، بالابودن مادرزادی چربی‌های خون، سرطان دستگاه تناسلی زنانه یا سایر سرطان‌های وابسته به هورمون، خون‌ریزی واژنی تشخیص داده نشده یاغیرعادی، تومورهای کبدی و نارسایی عملکرد کبد نباید مصرف بشه.

تداخل‌های دارویی

    برخی از ترکیبات ضدباکتری مثل ریفامپین و آنتی‌بیوتیک‌های وسیع الطیف مانند آمپی‌سیلین و تتراسیکلین‌ها، ترکیبات ضد صرع مانند کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی‌توئین وپیریمیدون، و ترکیبات ضد قارچ مانند گریزئوفولوین موجب افزایش متابولیسم قرص‌های خوراکی ضدبارداری می‌گردند ولی اثربخشی اچ دی چندان تغییرنمی‌یابد.اچ دی با اثر ضدانعقاد داروهای ضد انعقاد خون خوراکی مثل وارفارین، مقابله می‌کنه. همچنین غلظت پلاسمایی سیکلوسپورین در تجویز همزمان با این دارو، افزایش پیدا می کنه.این دارو ممکن هست نتایج آزمایشگاهی‌مربوط به تست تحمل گلوگز و ارزیابی هورمون‌های تیروئید، گلوکوکورتیکوئیدها و هورمون‌های‌جنسی روتغییر بده.

عوامل پرخطر در حین مصرف اچ دی

   – سیگار، اگر بیش از 35 سال سن داشته باشد.

    -آیا ترومبوز ورید عمقی یا آمبولی ریه وجود دارد، در حال حاضر یا در گذشته

    -بیماری مغزی و عروق دارند.

    -بیماری قلبی عروقی دارند.

   – بیماری های قلبی ترومبوزی یا ترومبوژنیک قلب (به عنوان مثال، اندوکاردیت باکتری های زیرحرک با بیماری دریچه یا فیبریلاسیون دهلیزی).

    –  فشار خون بالای کنترل نشده.

    –دیابت با بیماری عروق داشته باشید.

   – اگر بیش از 35 سال داشته باشید، سردرد با علائم عصبی مرکزی دارد یا سردرد میگرنی

   – تومورهای کبدی، بیماری خوشخیم یا بدخیم، یا بیماری کبد.

   –  تشخیص خونریزی غیر طبیعی رحم.

   – بارداری، زیرا هیچ دلیلی برای مصرف COC در دوران بارداری وجود ندارد.

    – سرطان پستان یا سایر سرطان های حساس استروژن یا پروژستین، در حال حاضر یا در گذشته

 

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت