مراحل رشد کودک نوپا

/, مادر و کودک/مراحل رشد کودک نوپا

مراحل رشد کودک نوپا

مراحل رشد کودک نوپا

کودک نوپا ، بین سنین دو تا سه سال میخواهد درباره خود و کارهایی باید یا نباید بکند بیاموزد. او شروع به صحبت کردن میکند و گاهی با صدای بلند و محکم چیزهایی را میگوید.ما نمیتوانیم خودرا فریب بدهیم که کودک نوپا ی ما بیشتر از آنچه به نطر میرسد، رشد کرده است.

ویژگی های کودک نوپا

کودک نوپا ، بین سنین دو تا سه سال میخواهد درباره خود و کارهایی باید یا نباید بکند بیاموزد. او شروع به صحبت کردن میکند و گاهی با صدای بلند و محکم چیزهایی را میگوید.ما نمیتوانیم خودرا فریب بدهیم که کودک نوپا ی ما بیشتر از آنچه به نطر میرسد، رشد کرده است.

مهمترین چیز در مورد فرزندتان که باید به داشته باشید این است که او در این سن هنوز بچه است.

کودک نوپا میتواند صبر کند ، اما نه برای مدت طولانی.

کودک نوپا نمیتواند احساسات خود را کنترل کند و احساساتی چون هیجان و ترس و سرخوردگی را ، به شدت بروز میدهد.از دست دادن کنترل احساسات برای کودک نوپا میتواند ترسناک باشد . او نیاز به لمس فیزیکی دارد تا اطمینان پیداکند دوست داشتنی است.

این موضوع ممکن است درباره فرزند دختر و پسرتان متفاوت باشد ، لطفا نسبت به جنسیت او رفتار خود را تغییر دهید.

 

رشد اجتماعی و عاطفی کودک نوپا

کودک نوپا ی شما در حال یادگیری روابط است.او گاهی قادر به درک احساسات دیگران نیست . اغلب اوقات حس حسادت یا اشتیاق در خانواده قوی نیست و او از درک این احساس در دیگران ناتوان است.

او کم کم یاد میگیرد تا احساسات خود را کنترل کند و اگر فکرکند که اشتباهی از او سرزده ، احساس بدی به او دست میدهد.

کودک نوپا برای مدت کوتاهی بازی میکند و زود خسته میشود.

او هنوز درحال یادگیری روابط اجتماعی است و هویت خود را میشناسد. پس ممکن است از او نه بشنوید.

او میداند که چه میخواهد و ممکن است اینگونه به نظر برسد.زمانیکه نمیتواند کاری را انجام دهد یا مانع او میشوید ، ناراحت میشود.

این ناراحتی از این روست که او هنوز یاد نگرفته احساسات خود را کنترل کند.این رفتار نتیجه کج خلقی اوست ، که در این سن کاملا طبیعی است.

کودک نوپا مدت کوتاهی با همسالان خود بازی میکند ، اما نمیتواند اسباب بازی خود را با دیگران تقسیم کند.واکنش او به صورت کشیدن ، پرتاب کردن یا هل دادن است.

فرزند شما دوست دارد آنچه را بزرگسالان انجام میدهند و هرچه میبیند را تکرار کند. او رفتارهایی مانند ساختن خانه ها با فرش و جعبه ، پانسمان کردن یا کندن خاک باغچه را تقلید میکند.

کودک نوپا هنوز نمیتواند دلیل کارهایی که از او میخواهید درک کند و بررفتارهایش کنترل ندارد.او ممکن است بداند که شما از او چه میخواهید اما نیمتواند آنرا انجام بدهد.

رشد فهم و درک در کودک نوپا

جهان جای بزرگ و پیچیده ایست و کودکان بین دو تا سه سال در حال تلاش برای درک قوانین و منطق آن هستند. از آنجا که کودک نوپا ی شما در موقعیتی است که تنها بخشی از کارهای جهان را میبیند و بخشی را تصور میکند.بنابراین درک او از این جهان ترکیبی از تصورات و دیده های اوست.

او اغلب در برخورد با هرچیز کوچکی توضیح میخواهد و سوالاتش را با «چرا» از شما میپرسد.مراقب صحبتهای بزرگسالانه کودک خود باشید.

درک او از کلمات بیشتر از فهمش از جهان است . او به مکالمه بزرگترها گوش میدهد اما میتواند به راحتی آنرا با چیزهای دیگر اشتباه بگیرد.این مسئله میتواند نگران کننده باشد. پس مهم است که جهانی را به او معرفی کنید که میتواند با آن کنار بیاید.

کودک نوپا نمیداند که بزرگترها چگونه فکر میکنند و ذهن شان با ذهن او فرق دارد.در سه سالگی او به عنوان یک فرد ، فکر مستقلی خواهد داشت.

شما با کودک 2 ساله خود دچار مشکل شده اید و ممکن است او را دعوا کنید. به این دلیل که او به زمین خورده یا گلدانی را ناخواسته به زمین انداخته است .

او هنوز تفاوت بین اشیاء زنده و بی جان را درک نمیکند و تفاوتی درآنها نمیبیند.به طور مثال ممکن است درباره خورشید و ماه و باد همانطور تصوری را داشته باشد که از مردم و حیوانات خانگی دارد.

کودک نوپا هنوز نمیداند که تمامی بدن او متعلق به خودش است و به او چسبیده اند.مانند چیزی که در تلویزیون دیده ، ممکن است از شکستن و یا زخمی شدن وحشت کند و بترسد.

کودک نوپای شما درک کمی از آنچه واقعی هست یا واقعی نیست دارد . همه را مانند آنچه در تلویزیون میبیند تصور میکند.

باید دانست که :

برای کودک نوپا همه چیز یا سفید است یا سیاه. به طور مثال خود را مطلقا بد یا مطلقا خوب میبیند ، نه به عنوان کسی که گاهی خوب است و گاهی بد.

برای کودک سه ساله شما هنوز درک دیگران دشوار است و این به معنی خودخواهی نیست.دلیلش این است که او هنوز فکر میکند دیگران مانند او می اندیشند.

کودک نوپا ی شما بازیهای باورنکردنی انجام میدهد و میتواند داستانهای کوچکی برای خود بسازد.میتواند عروسکش را حمام کند ، به او غذا بدهد یا اورا بخواباند.

کودک سه ساله خط های نامفهومی میکشد. تعدادی خط و نقطه و دایره را میتواند نقاشی کند ، اما هنوز تصویر درستی ندارد.

 مراحل رشد کودک نوپا

مهارت های فیزیکی کودک نوپا

کودک نوپا ی شما اکنون به توانایی هی جسمی خود اعتماد دارد اما کنترلی برآنها ندارد.برخی کودکان نوپا خجالتی هستند و در رفتارشان دقت میکنند اما در عین حال کنترلی برخود ندارند.

او اغلب به دور از چشم شما بازی میکند. در هنگام تاب بازی ، بالارفتن از جایی یا سوارشدن بر اسباب بازیها نمیتواند پاهای خود را کنترل کندو به راحتی میافتد و ضربه میخورد.

اجازه ندهید کودک نوپا یتان از جایی بالابرود یا بپرد ، چون موجب افتادن او میشود.کودک سه ساله قادر به درک مفهوم ایمنی نیست ، پس شما باید مراقب او باشید.

شما میتوانید با وسایل ایمن در پارکها و گودالهای شنی ، به او مهارتهای مراقبت از خودش را آموزش دهید.از آنجایی که او بدن مراقبت شما نمیتواند بازی کند و انرژی زیادی هم برای بازی دارد ، ممکن است این امر برای شما دشوار شود.

کودک بین دو تا سه سالگی چه مهارتهایی را یاد میگیرد؟

بین سنین  2 تا 3 سال ، فرزند شما یاد میگیرد چگونه از پله ها بالا برود و چیزی را بگیرد یا بچرخاند.او شروع به گشت و گذار میکند و میتواند لباسهایش رادربیاورد و لباس های جدید بپوشد.

توسعه زبان در کودک نوپا

زبان و حرف زدن کودک شما بین دو تا سه سالگی تکامل میابد.شما میتوانید با برخی از ذهنیات کودک و اینکه چه در سراو اتفاق میافتد آشنا شوید.حالا شماو فرزندتان دو فرد جدا نیستید و از طریق مکالمه میتوانید با او ارتباط برقرار کنید که این مسئله بسیارخوشآیند است.

اغلب کلمات او برای شما مفهومی ندارد ، اما واضح است که در انتقال پیامش به شما موفق تر خواهد بود.

بهتر است از کلمات معمول مورداستفاده خودتان برای صحبت با او استفاده کنید . به ویژه کلمات هم مفهوم چون «نه» و «نباید» استفاده کنید چون این امر اثر مهمی در یادگیری کودک نوپا شما خواهد داشت. این امر به درک کودک از جهان نیز کمک میکند ، شما میخواهید یک تصویر واقعی از جهان به او ارائه دهید نه یک تصویر تخیلی و غیرواقعی.

او از کلماتی که از شما میشنود ، استفاده میکند.پس همه چیز را به راحتی برای او توضیح دهید.

کودکان نوپا روی هر چیزی ، مانند سگ ، توپ یا نوشیدنی اسمی میگذارند و در پایان جملات کوتاهی مانند «سگ مامانی» را از او میشنوید.

کودک دوساله از دستورهای ساده مثل «کفشهای خودرا اینجا بگذار» بهتر پی روی میکند. اما کودک سه ساله قادر به درک جملات پیچیده تری مثل «کفشهایت را از اتاق بیرون بیاور» هستند.

اکثر کودکان دراین سن قادر به تلفظ واضح کلمات نخواهند بود و بعضی کلمات را سخت تلفظ میکنند.اگر متوجه صحبتهای اومیشوید، به او پاسخ دهید.بهتر است او کلمات را به درستی بشنود تا بتواند به روشنی آنرا بیان کند.

 مراحل رشد کودک نوپا

آموزش توالت برای کودک نوپا

معمولا در این سن شما متوجه میشوید که کودکتان  آماده است تا از توالت استفاده کند یا با پوشک پوشیده شود .

با این حال همیشه اینطور نیست و برخی از کودکان نوپا در این سن هنوز به پوشک نیاز دارند یا با تولد نوزاد دوم میخواهند از پوشک استفاده کنند.

سعی کنید در این مورد با کودک هماهنگ شوید و اورا تشویق کنید تا از توالت استفاده نماید.اگر پیشرفتی نداشتید ، عصبانی نشوید و دوباره امتحان کنید.او ممکن است هنوز در مدیریت این مسئله توانمند نباشد. با عصبانیت اینکار سخت تر میشود . این را بدانید که بالاخره یک روز او استفاده از توالت را فرامیگیرد و با پوشک خداحافظی میکند.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت