مراقبتهای پس از زایمان

//مراقبتهای پس از زایمان

مراقبتهای پس از زایمان

مراقبتهای پس از زایمان

خود مراقبتی مادر بعد از زایمان :

زندگی شما بعد از زایمان مشابه فانتزی های ذهنی تان نیست و از ایده های آرمانی مادرشدن کمی فاصله دارد. تجربه مادرشدن به این معنی است که تغییرات هورمونی در بدن شما رخ داده است. شما  حالا نگران بی خوابی ، تناسب اندام و بهبودی پس از زایمان هستید.

این درحالی است که باید از نوزادتان هم مراقبت کنید و برای انجام کارهایتان به کمک احتیاج دارید.

بدن شما بعداز زایمان چه از لحاظ فیزیکی و چه روحی تغییرات بسیاری کرده است. برخی از این تغییرات شما را متعجب میکند اما با ورزش میتوانید آنها را رفع کنید.

درواقع دوره پس از زایمان ، از زمان تولد نوزاد تا برگشت بدن به حالت طبیعی طول میکشد.طول این دوره بین شش تا هشت هفته است.

مراقبت از خودبرای مادران اهمیت ویژه ای دارد . در هفته های پس از زایمان به استراحت و تغذیه خوب نیاز دارد تا قوای خود را بدست آورد.

عادات معمول نوزادان :

هرپدر و مادری ، به زودی درمیابند که ساعات خواب کودک با بزرگسالان متفاوت است.نوزاد تازه متولدشده هر سه ساعت بیدار میشود و نیاز به تغذیه و آرامش دارد.

اگر این اولین تجربه شما در فرزندآوری است ، به عنوان مادر در خستگی غرق میشوید. تا چندماه بعد از تولد نوزاد شما خواب طبیعی و هشت ساعته ندارید و به دنبال زمانی برای استراحت هستید.

درهفته های اول بعد از زایمان ، مادر باید از تمام مسئولیتها آزاد شود و تنها به تغذیه و مراقبت از کودک خود بپردازد.زمان خواب کودک بهترین زمان برای استراحت مادر است.شاید این زمان تنها چنددقیقه باشد ، اما همین نیز برای مادر غنیمت است.

برای صرفه جویی دراین زمان بهتراست محل خواب کودک نزدیک مادرباشد. بعد از تولد نوزاد خانواده ها و اقوام تمایل به بازدید از کودک دارند که این نکته باید مورد توجه قرار بگیرد که مادر مجبور به پذیرایی از مهمانان نیست.

بهتراست بعد از بهبود حالتان ، به پیاده روی بروید و ورزش را شروع کنید.ورزش به بهبود وضعیت بدنتان بسیار کمک میکند.

و بعد از دو تا سه هفته ، شیررا درون بطری بدوشید تا دیگران هم بتوانند در تغذیه کودک به شما کمک کنند.

مراقبتهای پس از زایمان

تناسب اندام مادران بعد از زایمان :

تمامی مادران بعد از زایمان تمایل به کاهش وزن دارند و این امر با ورزش منظم به همراه رژیم غذایی مناسب امکان پذیراست.رژیم غذایی شدید و کاهش وزن سریع برای شما و کودکتان پرخطر است.

ازدست دادن اضافه وزن باید به مرور زمان اتفاق بیافتد و ممکن است چندماه طول بکشد. بهتراست برای کاهش وزن از تنقلات با چربی بالا ،کمتر مصرف کنید و رژیم غذایی خود را بر سبزیجات و میوه های تازه متمرکز کنید. از موادغذایی حاوی پروتئین و کربوهیدرات به میزان متعادل بخورید و درکنارآن ورزش نیز به کاهش کالری و تناسب اندام شما کمک میکند.

مادران شیرده همراه با تغذیه از غذاهای متعادل باید مصرف مایعات را افزایش دهند.به خصوص مادرانی که خود ، از کودکشان پرستاری میکنند.بهتراست یک ظرف آب و ظرفی از تنقلات سالم را کنار تخت خواب خود داشته باشید.

برای انتخاب رژیم غذایی مناسب با پزشک یا متخصص تغذیه خودتان مشورت کنید. از مشاوران تغذیه که گواهینامه مربوط دارند نیز میتوانید کمک بگیرید.

تغذیه پس از زایمان :

بدن شما در دوران بارداری و پس از زایمان تغییرات زیادی کرده . شما نیاز به درمان و استراحت و مهمتر از آن رژیم غذایی مناسب دارید.باید مراقب تغذیه خود باشید تا زخم های بعداز زایمان بهبود یابند و شما سرپا شوید.

وزن شما بعد از زایمان و در اثر بارداری تغییر کرده و افزایش یافته . افزایش وزن یک ذخیره برای تغذیه از شیرمادر میشود.تمام مادران باید خوب غذا بخورند تا بتوانند سالم و فعال باشند و از نوزاد خود مراقبت کنند.

هرمادری باید خوب غذابخورد و تغذیه سالم و متعادلی داشته باشد. بیشتر متخصصان توصیه میکنند مادران شیرده هرزمان که گرسنه هستند باید غذا بخورند.بسیاری از مادران به دلیل خستگی یا کارزیاد از غذا خورد بازمیمانند. باید مراقب باشند وعده های غذایی دیر یا فراموش نشود.

رژیم غذایی مادران :

هروعده غذایی باید شامل غذاهای سالم و ساده باشد و تمام موادغذایی مفید را شامل شود. USDA و وزارت بهداشت ایالات متحده و خدمات انسانی جدول غذای زیر را برای هدایت شما در انتخاب غذا آماده کرده اند.

دانه ها و غلات :

گندم ، برنج ، جو، دانه ذرت، جو و غلات دیگر ، محصولات دانه ای محسوب میشوند.برنج قهوه ای و بلغور هم از این نوع اند.

سبزیجات :

بهتر است سبزیجات تیره (مانند کلم بروکلی و مارچوبه) و سبزیجات نشاسته ای (مانند سیب زمین یا هویج وحشی) را انتخاب کنید. میوه های قرمز (مانند انار و آلبالو) و پرتقال و حبوبات (نخود فرنگی و لوبیا) را هم در رژیم غذایی خود قرار دهید.

میوه ها :

هر میوه یا آب طبیعی میوه ها از گروه میوه هستند. میوه ها به صورت تازه یا کنسرو شده ، یخ زده یا حتی خشک شده هم میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند.

لبنیات :

شیر و محصولات ساخته شده از آن و همچنین غذاهایی که با شیر درست میشوند هم از گروه لبنیات محسوب میگردند. مادران بهتراست روی مصرف محصولات بدون چربی یا کم چرب و سرشار از کلسیم تمرکز کنند.

 پروتئین :

پروتئین را ازطریق گوشت کم چرب و گوشت مرغ تامین کنید. پروتئین در ماهی ، آجیل ، دانه ها ، نخود و لوبیا هم موجود است.

روغن ها :

روغن ها جزو گروه غذایی و خوراکی ها نیستند. گرچه سرشار از موادمغذی و ضروری هستند و میتوانند در رژیم غذایی مورد استفاده قرار بگیرند. توجه داشته باشید از چربی های موجود در روغنهای حیوانی و روغنهای جامد استفاده نکنید.این روغنها در هرشرایطی به بدن آسیب میرساند.

مراقبتهای پس از زایمان

توصیه هایی به خانواده ها :

والدین نوزاد و به ویژه والدین با تجربه میدانند که کارهای زیادی را برای نوزاد باید انجام داد. انجام کارهای روزانه یک نوزاد زمان و انرژی زیادی را میطلبد و اغلب والدین را از سایر مسئولیت های خود دور میکند.

تا قبل از تولد نوزاد والدین به تنهایی کارهای خانه را انجام میداده اند ، اما حالا وظایفی مهمتراز شستن لباسها و نظافت خانه دارند و آن مراقبت از نوزاد است.

خانواده های پدر و مادری ، دوستان یا حتی پرستاران در منزل میتوانند به مادر کمک کنند. یک عضو از خانواده مثل عمه یا مادربزرگ نوزاد میتواند چندروز در کنار مادر مراقب نوزاد باشد .

مادران باید بدانند کسی که به کمک شما می آید ، باید از تمام چیزهایی که لازم دارید آگاه باشد و کارهای موردانتظارتان را انجام دهد.مادران در هفته های اول پس از زایمان از لحاط احساسی شکننده اند و خود نیاز به حمایت دارند.این امر به خصوص در هنگام شیردهی بسیار مهم است .

بهتراست دیگران وظایفی چون نظافت خانه و خرید را به عهده بگیرند و مادر را از کنار کودک بودن محروم نکنند.

توسط |۱۳۹۷-۶-۲۴ ۱۶:۲۷:۳۰ +۰۰:۰۰۲۴ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: مادر و کودک|برچسب‌ها: , , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت