نکته های جالب دباره ی عطسه کردن

//نکته های جالب دباره ی عطسه کردن

نکته های جالب دباره ی عطسه کردن

عطسه

عطسه

عمل عطسه باعث میشه تا مخاط دهان به صورت افشانه‌ای از ذرات اون به بیرون خارج بشه.عطسه نوعی ری اکشن دفاعی بدن به مواد محرک تنفسی یا التهاب مجاری تنفسی یا برای دفع ترشحات در زمان بیماری اتفاق میفته. مکانسیم عطسه خروج سریع هوای بازدمی بر اثر انقباض عضلات تنفسی هست.فصل سرد و آنفولانزای خوکی ممکن هست به پایان برسد، اما عطسه کردن  با آلرژی مطمئنا در راهه.همه ما این کار را انجام می دهیم، هرچند ما با هم متفاوت هستیم. این یک رفلکس هست که ما به سادگی نمی تونیم کنترل کنیم. در این مقاله چند مورد جالب در مورد این فرآیند وجود داره که به این موارد خواهم پرداخت.

 رفلکس عطسه

این عملکرد خیلی شبیه سرفه هست به استثنای اینکه به جای مجاری تنفسی تحتانی مربوط به مجاری بینی است. محرک ایجادکننده این نوع رفلکس در مجاری بینی هست و ایمپالسهایی از طریق عصب پنجم به پیاز مغز تیره می‌روند که دراونجا این رفلکس تحریک میشه. به این ترتیب مقدار زیادی هوا به سرعت از طریق بینی عبور می‌کنه و به این ترتیب به پاک کردن مجاری بینی از مواد خارجی کمک می‌کنه.زمانی که عطسه اتفاق میفته قفسه سینه شدیداً منقبض می‌شه. در همان زمان گلوت بسته میشه به‌طوری‌که تا قبل از باز شدن گلوت، هوا با فشار زیادی در بخش پشت اون جمع میشه. این حالت فشاریه هوا، مقدار زیادی از ترشحات و مواد خارجی مثل میکروبها رو پاک می‌کنه و اونها رو با فشار خارج میکنه. البته متأسفانه این رفلکس دفاعی خوب بدن مثل سرفه باعث انتشار و انتقال بیماری میشه.

آیا فرآیند عطسه کردن برای بدن مفیده؟

این فرآیند بخش مهمی از ایمنی هست که کمک می کنه تا ما رو سالم نگه داشته و بدون نگرانی از دست بدهد. عطسه ها بدن شما روبا پاک کردن باکتری ها و ویروس ها محافظت می کنند. به عنوان نتیجه، هوا – همراه با بزاق و مخاط – از دهان و بینی خود خارج می شود.

چند نکته ی جالب

-عطسه شما تا 100 مایل در ساعت حرکت می کنه

-در سال 2012، محققان فهمیدند که چرا، دقیقا، ما عطسه می کنیم، و چه اتفاقی می افتد وقتی که ما انجام می دهیم.

بینی ما نیاز به یک “راه اندازی مجدد” زمانی که به دام میفته داره، و این راه اندازی مجدد بیولوژیکی توسط نیروی فشار یک عطسه باعث می شود. وقتی که این فرآیند به درستی کار می کند، محیط را در گذر از بینی باز می کند، بنابراین ذرات “بد” که در داخل بینی نفوذ می کنند می توانند به دام افتاده باشند. عطسه با استفاده از سیگنال های بیوشیمیایی انجام می شود که ضرب و شتم ساعد (موهای میکروسکوپی) را بر روی سلول هایی که حفره های بینی ما را تنظیم می کنند، کنترل رو در دست میگیره.-آلت تناسلی، فلفل، سرماخوردگی، فلاشینگ و مزاحم تنها دلایلی نیست که ما اجازه می دهیم که عطسه کنیم. نظریه ها به علت های دیگر فراوان هستند، اما یکی از آنها به لحاظ علمی مورد مطالعه قرار گرفته است: نور روشن. LiveScience گزارش داد که حدود یک در چهار نفر عطسه در نور خورشید، یک واکنش به نام یک رفلکس عطسه ایجاد میکنه. دانشمندان به طور کامل نمی فهمند که چرا این اتفاق می افته.

-این کاملا عادی هست که  دو یا سه مرتبه اتفاق بیفته

این ذرات بد که در پاساژ بینی قرار دارند و از عطسه ها اخراج می شوند، دقیقا به خروج نمی رسند. سلامت هر روز گزارش می دهد که اغلب بیش از یک تلاش برای از بین بردن این تحریک کنندگان انجام می شود که می تواند منجر به عطسه های متعدد در یک ردیف شود.

-بسته شدن غیر ارادی چشم

بخشی از پیامی که مغز در معرض یک عطسه دریافت می کند این هست که این چشم ها را ببندد. NBC نیوز گزارش داد که این یک رفلکس غیرارادی هست که نشان داده میشه.

-وقتی عطسه می کنید،قلب شما هنوز درحال تپیدن هست

طبق گفته نیویورک تایمز، ممکن است اتفاق بیفتد این است که ضربان قلب به طور طبیعی کاهش می یابد – فقط یک قدم. این به خاطر هر دو نفس عمیق است که اکثر مردم قبل از این فرآیند و تحریک عصب وگوش که در عطسه اتفاق میفته باهاش روبرو میشوند. تایمز گزارش داد که اکثر مردم هیچ تغییری را متوجه نمی شوند و “اثر حداقل هست.”

چرا ما عطسه میکنیم؟

مطمئنا، آنها میکروب ها و دیگر مزاحمان ناخواسته را منفجر می کنند، اما تحقیقات جدید می گوید که عطسه ها یک هدف دیگر را کشف کرده اند.هنگامی که ما در ذرات خارجی نفس بکشیم، سنسورها در بینی و سینوس ها، اشیا را تشخیص می دهند. سنسورها به پهلوی کوچک و مضر اشاره می کنند که خطوط سوراخ بینی و سینوس ها را برمی داره برای جلوگیری از تحریک کننده ها، حرکت می کند.این مطالعه نشان داد که انفجار هوا ناشی از عطسه نه تنها عبور از بینی را پاک می کنه، بلکه باعث میشه که سنسورهای ساق پا نیز به مدت یک دقیقه طول بکشد تا دندانه ها را به دنده بالا برساند.

آیا این فرآیند می تواند سینوزیت را تحت تاثیر قرار دهد؟

افراد مبتلا به سینوزیت و اختلالات ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک، حتی اگر آنها عطسه زیادی داشته باشند، از بین بردن موکوس مشکل دارند.اختلاف نظر و آزمایشات، محققان رو  متعجب کرد که آیا عطسه در ایجاد  برای پاک کردن مخاط صورت می گیرد یا اینکه این روند تا حدودی در بیماران سینوزیت موثر هست.این تیم سلول ها رو از بینی های افراد سالم و بیماران سینوزیت گرفته بودند. محققان چندین هفته سلول های انکوباتور را رشد دادند، تا زمانی که سلول ها همان نوع پوشش را در سینوسی های ما ایجاد کردند.هنگامی که تیم بافت رو از بیماران سینوزیت گرفته و هوا را بر روی بافت نفوذ داد، نتایج مشخص نبود.

جواب هنوز قطعی نیست.به عنوان مثال، دانشمندان می توانند به طور نظری از اسپری بینی یا سایر روش های موضعی استفاده کنند تا پوست را در افرادی که دچار اختلال در تخریب مخاط هستند، افزایش دهند.لی لی دانشگاه پیتسبورگ موافقت کرد که مطالعه جدید “دارای توان بالقوه برای مداخله درمانی” است.لی اشاره کرد که “گزینه درمان رضایت بخش” برای سینوزیت مزمن وجود ندارد، که بر روی حدود 14 تا 16 میلیون آمریکایی تاثیر می گذارد. بیماران معمولا با دارو و جراحی برای از بین بردن علائم، که می تواند شامل احتقان، بوی و طعم و درد و تورم در صورت باشد، درمان می شود.کوهن افزود: “اگر ما بتوانیم چیزی را که می تواند به این بیماری کمک کند، ارائه می دهیم،” اثر فوق العاده ای خواهد داشت.

توسط |۱۳۹۷-۶-۲۶ ۱۱:۴۰:۰۸ +۰۰:۰۰۲۹ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: زندگی بهتر|برچسب‌ها: , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت