هاروونی راهی موثر برای درمان هپاتیت c

//هاروونی راهی موثر برای درمان هپاتیت c

هاروونی راهی موثر برای درمان هپاتیت c

هاروونی

هاروونی چیست؟

هاروونی ترکیبی از لیدیپاسیر و سوفوسبووی هست که به عنوان داروهای ضد ویروسی هستند که از ویروس هپاتیت C جلوگیری می کنند.هاروونی برای درمان هپاتیت C مزمن در بزرگسالان و کودکان که حداقل 12 سال دارند یا وزن آن حداقل 35 کیلوگرم هست استفاده میشه. هاروونی گاهی در افراد مبتلا به HIV هم استفاده می شود ، باوجود اینکه این دارو برای درمان اچ آی وی یا ایدز طراحی نشده است.اگر هپاتیت B دارید، Harvoni میتواند این وضعیت را به عقب بازگرداند یا بدتر شود. برای بررسی عملکرد کبد شما نیاز به آزمایشهای مکرر خون دارید.هاروونی گاهی در ترکیب با سایر داروها استفاده می شود.

باید ها و نباید های داروی هاروونی

– شما باید از هاروونی استفاده نکنید اگر حساسیت به لیدیپاسویر یا سوفوسبوویر دارید.

– اگه شما همچنین قرص های soofosbuvir (Sovaldi) را مصرف می کنید، نباید از Harvoni استفاده کنید.

– اگه هاروونی را با ریباویرین مصرف کنید، ممکن است دلیلی دیگر باشد که نباید از این درمان ترکیبی استفاده کنید. در مورد تمام شرایط پزشکی خود به پزشک خود اطلاع دهید.

 – درصورت داشتن بیماری ها و عارضه های زیر حتما به دکتر مربوطه اطلاع بدید شامل:

  –  هپاتیت B؛

   – مشکلات کبدی به غیر از هپاتیت C؛

  –  بیماری کلیوی (یا اگر شما دیالیز هستید)؛

    اچ آی وی یا ایدز؛

  – یک مشکل ریتم قلب که برای آن یک داروی به نام آمیودارون مصرف می کنید.

 – اگر از شربت هایی برای کم خون استفاده می کنید (وارفارین، کومادین، یانوتون) و شما به طور معمول “INR” یا آزمایش زمان پروترومبین را انجام می دهید.

آیا این دارو بر بارداری موثر است؟

– انتظار نمی رود که Harvoni به یک نوزاد متولد نشده آسیب برسونه. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود بگویید.

– هاروونی گاهی در ترکیب با ریباویرین استفاده می شود. ریباویرین می تواند باعث ایجاد نقص یا مرگ در نوزاد یک نوزاد شود.

–  اگه شما یک زن هستید، اگر باردار هستید، از ریباویرین استفاده نکنید. قبل از مصرف ریباویرین و هر ماه در طول درمان، ممکن است نیاز به آزمایش حاملگی منفی داشته باشید.

– اگر شما یک مرد هستید، اگر شریک جنسی شما حامله باشد، از ریباویرین استفاده نکنید. در صورت استفاده از ریباویرین، یک نوزاد نوزاد ممکن هست صدمه ببیند اگر شما رابطه جنسی با یک زن باردار داشته باشید.

-در حالی که هاروونی را با ریباویرین مصرف می کنید، حداقل 2 فرم موثر کنترل تولد را برای جلوگیری از حاملگی استفاده کنید، چه اینکه شما یک مرد یا یک زن هستید. Ribavirin توسط هر دو والدین ممکن هست باعث نقص های زایمان شود.

-استفاده از 2 نوع کنترل تولد را حداقل 6 ماه پس از آخرین داروی ریباویرین نگه دارید. اگر حاملگی اتفاق بیفته در حالی که مادر یا پدر از ریباویرین استفاده می کنند، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

-شناخته شده نیست که آیا لیدیفاسور و سوفوسبوویر به شیر مادر انتقال می یابند یا این که ممکن هست به یک کودک پرستار آسیب برسونه. در صورتی که شیردهی کنید، به پزشک خود بگویید.

چگونه باید هاروونی را تهیه و مصرف کرد؟

-هاروونی رو دقیقا همانطور که توسط دکتر شما تجویز شده ، مصرف کنید. این دارو رو در مقادیر بزرگتر یا کوچکتر و یا طولانی تر از توصیه، مصرف نکنید.

-پزشک شما آزمایش های خون را انجام می دهد تا مطمئن شوید شرایطی وجود ندارد که از ایمن بودن استفاده از Harvoni جلوگیری شود.

-شما ممکن هست این دارو را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. هر روز آن را در همان زمان بیاورید.

-هاروونی معمولا یک بار در روز برای 12 تا 24 هفته مصرف می شود. دستورالعمل دوزهای دکتر خود را با دقت دنبال کنید.

-برای بررسی عملکرد کبد شما نیاز به آزمایشهای مکرر خون دارید.

-اگر هپاتیت B دارید،هاروونی می تواند این وضعیت رو به عقب برگردونه یا شرایط بدتربشه. در طول درمان، چند ماه پس از اینکه شما این دارو را ترک کردید، به آزمایشات عملکرد کبد نیاز خواهید داشت.

-هپاتیت C اغلب با ترکیبی از داروها درمان می شود. از تمام داروهای مورد استفاده توسط دکتر خود استفاده کنید. تمام اطلاعات بیمار، راهنماهای دارویی و ورق های آموزشی ارائه شده به شما را بخوانید. دوزهای یا برنامه دارو را بدون مشاوره دکتر خود تغییر دهید. هر فرد مبتلا به هپاتیت مزمن C باید تحت مراقبت پزشک قرار گیرد.

عوارض استفاده از داروی هاروونی

  – درد قفسه سینه یا ناراحتی

 –  سرگیجه، سرگیجه یا غش کردن

  –  ضربان قلب آهسته یا نامنظم

  –  مشکل تنفس

  –  خستگی غیرمعمول

این عوارض شایع هست

    -سرفه کردن

    -اسهال

    -سردرد

    -تحریک پذیری

    -فقدان یا از دست دادن قدرت

    -درد عضلانی

    -حالت تهوع

    -مشکل خواب

کمتر رایج هست

    -سرگیجه

    -احساس غمگین یا خالی

    -عدم اشتها

    -از دست دادن علاقه یا لذت بردن

  –  مشکل تمرکز

-شايعترين عوارض جانبی اين دارو عبارتند از خستگی، سردرد، آستنيا و تهوع. هنگامی که این دارو با ریباویرین مورد مطالعه قرار گرفت، شایع ترین عوارض جانبی این ترکیب با عوارض جانبی ریباویرین شناخته شده بود؛ فراوانی و شدت عوارض جانبی مورد انتظار افزایش نیافت. درمان به علت عوارض جانبی به طور دائم در 0٪، کمتر از 1٪ و 1٪ از بیماران با استفاده از این دارو به ترتیب 8، 12 و 24 هفته و کمتر از 1٪، 0٪ و 2٪ برای بیماران قطع شد استفاده از این دارو با ریباویرین به ترتیب 8، 12 و 24 هفته است.

-از میان 174 گیرنده پیوند کبدی با بیماری جبران کبد با استفاده از این دارو با ریباویرین به مدت 12 هفته، 1٪ به طور دائم این دارو را به علت یک عارضه جانبی قطع کردند.

-از میان 162 بیمار مبتلا به نارسایی کبدی (قبل از انسداد یا پس از تزریق) با استفاده از این دارو با ریباویرین به مدت 12 هفته، 4٪ درگذشت، 2٪ پیوند کبد و کمتر از 1٪ پیوند کبد داشتند و طی درمان یا در طی 30 روز توقف درمان با توجه به پیشرفت بیماری کبد در این بیماران (که خطر پیشرفت بیماری را به علت نارسایی کبدی و مرگ و میر افزایش داده است)، تأثیر اثر دارو بر پیامدهای آن قابل اعتماد نیست. این دارو به علت اثرات جانبی در 2٪ بیماران به طور دائم قطع شد.

-اگر این دارو با ریباویرین مورد استفاده قرار بگیره، با عوارض جانبی همراه خواهد بود.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت